پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

ساختار ژنتیکی سگهای اهلی اصیل

 * ساختار ژنتیکی سگهای اهلی اصیل *

 در این مقاله از نشانگرهای مولکولی برای مطالعه روابط ژنتیکی در مجموعه متنوعی از 85 نژاد سگ اهلی استفاده شده است. تفاوتهای موجود بین نژادها 30٪‍‍~ تنوع ژنتیکی را تشکیل می دهد. از ژنوتیپهای ریزماهواره ای برای نسبت دادن صحیح 99٪ سگهای منحصر بفرد به نژادها استفاده شده است. آنالیزهای وابسته به تکامل نژادی، چندین نژاد که مبدا دیرینه داشتند را از نژادهای باقیمانده با مبدا مدرن اروپایی جدا ساختند.در این مقاله 4 دسته ژنتیکی مشخص شد که اغلب شامل نژادهایی میشوند که مبدا جغرافیایی، ظاهر یا نقش در فعالیتهای بشری مشابه دارند.
این نتایج یک طبقه بندی ژنتیکی از نژاد سگها را در اختیار میگذارد و به مطالعات ژنتیکی تفاوتهای فنوتیپی نژادها کمک خواهد کرد.


منبع : مجله SCIENCE ) www.sciencemag.org )
سال انتشار : 2004
ساختار ژنتیکی سگهای اهلی اصیلسگ اهلی فعالیت ژنتیک منحصر بفردی در تاریخ بشریت است.هیچ پستاندار دیگری در طی قرون چنین رابطه نزدیکی با انسان نداشته و نیز در نتیجه چنین به طرز قابل ملاحظه ای شکل نگرفته است. تنوع بسیار زیادی از ریخت شناسی های سگ برای هزاران سال وجود داشته و جدا سازی تولید مثلی آنها با ظهور انجمن نژاد و استانداردهای نژادی در اواسط قرن نوزدهم به رسمیت شناخته شد.از آن زمان، انتشار رسمی قانون " مانع نژادی" – هیچ سگی نمی تواند عضو شجره نامه داری از یک نژاد باشد مگر اینکه پدر ومادرش هر دو اعضای شجره نامه داری باشند – مجموعه ژنتیکی نسبتا صعب العبوری بین سگهای هر گروه را میسر میسازد.

در حال حاضر بیش از 400 گونه توصیف شده وجود دارد که 152 گونه از اینها توسط انجمن کنلهای آمریکا (AKC) در ایالات متحده به رسمیت شناخته شده است. بیش از 350 ناهنجاری موروثی در جمعیت سگهای اصیل توصیف شده است.بسیاری از این ناهنجاریها شبیه ناهنجاریهای رایج انسانهاست و محدود به گونه یا گروهی از گونه هایی میشود که در نتیجه برنامه های تجاوز گرانه تولید مثلی ایجاد میشوند که برای تولید مثل ریخت شناسی خاص بکار میروند.

ترسیم کردن ژنهایی که با بیماریهای رایج همراه هستند مثل سرطان، بیماریهای قلبی، صرع، نابینایی و ناشنوایی و نیز ژنهایی که باعث اختلاف قابل توجه بین نژادها از لحاظ ظاهر و رفتار میشود،به بهترین نحو از طریق توضیح دادن و بهره بردن از ساختار جمعیت نژادهای مدرن انجام خواهد شد. درک رابطه ژنتیک بین نژادها باعث میشود تا از سیر تکاملی هدایت شده حیواناتی که نزدیکترین همدممان هستند آگاه شویم.


از آنالیزهای DNA میتوکندری برای توضیح رابطه بین سگهای اهلی و گرگها استفاده شد، اما سیر تکاملی DNA میتوکندری برای نتیجه گیری درباره رابطه بین نژادهای سگهای مدرن می شود که اکثر آنها بیش از 400 سال نیست که وجود دارند.

مطالعه ای که قبلا انجام شده نشان می دهد که از مکان ریز ماهواره ای هسته ای می توان برای نسبت دادن سگهای 5 نژاد به نژاد اصلیشان استفاده کرد که فاصله های ژنتیکی بزرگ بین این نژادها را نشان می دهد.

مطالعه دیگری از ریز ماهواره ها برای شناسایی مرتبط بودن دو جفت نژاد در مجموعه ای از 8 نژاد استفاده کرد اما موفق به برقراری رابطه تکامل نژادی وسیع تری بین نژادها نشد.شکست در پیدا کردن چنین رابطه ای می تواند منعکس کننده ویژگیهای مکان ریز ماهواره ای، تعداد محدود نژادهای آزمایش شده یا روشهای تحلیلی مورد استفاده در مطالعه باشد. همچنین می تواند نشان دهنده ساختار پیچیده جمعیت سگهای اصیل باشد که از منشاء اخیر اکثر نژادها و میکس گونه های اجدادی در خلق آنها حاصل می شود.

اینجا نشان میدهیم که مشخص کردن ریز ماهواره ای مجموعه متنوعی از 85 نژاد همراه با آنالیزهای سیرتکاملی نژادی و روشهای دسته بندی ژنتیک مدرن،تعریف گروههای مرتبط نژادها را میسر میسازد و نیز اینکه ارتباط ژنتیک بین نژادها اغلب با تشابه های ظاهری و خاستگاه جغرافیایی مشترک در ارتباط است.

برای ارزیابی میزان تنوع توالی در سگهای اصیل، نخست 19.867 جفت اصلی از توالی ژنومی غیرهمجوار در 120 سگ به نمایندگی از 60، از نو ترتیب بندی شدند.75 چند ریختی تک نوکلئوتیدی یا اسنیپ (SNP) با حداقل تناوب آلل متغیر از 0.4 الی 48٪، شناسایی شدند (جدول S1).ساختار ژنتیکی سگهای اهلی اصیل
پانزده عدد از اسنیپ ها مختص هر نژاد بودند..وقتی تمامی سگها را بعنوان یک جمعیت واحددر نظر بگیریم، هتروزیگوت بودن( ناجور تخمی) نوکلئوتیدی مشاهده شده 8×10-4 بود. در واقع همان مورد که در جمعیت انسانها نیز دیده شده است.

برای ترسیم هر چه بیشتر تنوع ژنتیکی مابین نژادها، ژنوتیپ 96 مکان ریزماهواره ای در 414 سگ اصیل به نمایندگی از 85 نژاد مشخص شد.( 5 سگ بی پیوند که فاقد اجداد مشترک بودند از اکثر نژادها بعنوان نمونه انتخاب شدند.)(جدول 2)ساختار ژنتیکی سگهای اهلی اصیل
اینگونه پیش بینی شده بود که بعلت وجود مانع نژادی، سگهای هم نژاد در مقایسه با سگهای غیر هم نژاد از لحاظ ژنتیکی بیشتر شبیه هم خواهند بود. برای آزمایش این پیش بینی، نسبت تنوع ژنتیکی بین سگهای منحصر بفردی که می توان آنها را به عضویت نژادی نسبت داد، تخمین زده شد. آنالیزی از تنوع مولکولی در داده های ریز ماهواره ای نشان داد که تنوع بین نژادها 27٪ از تنوع ژنتیکی کل را تشکیل می دهد. به طور مشابه،میانگین فاصله ژنتیکی بین نژادها که از داده های SNP محاسبه شد FST=0.33 است.

این مشاهدات مطابق با گزارشهای قبلی هستند نژادهای کتری را آنالیز کردند و تائید می کردند که موانع نژادی منجر به جدایی ژنتیکی قوی بیننژادها می شود و آشکارا با اختلاف ژنتیکی خیلی پایین تر ( به طور معمول در محدوده 5 الی 10٪) که در جمعیتهای انسانی دیده میشود در تضاد است. تنوع نژادی در سگها در حد اعلای گستره گزارش شده است

ادامه دارد ...


PersianPet Forum - www.mypet.ir 
http://persianpet.org/forum/thread116107.html#ixzz2If0uW7bw 
Under Creative Commons License: 
Attribution 
Follow us: 
@persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos