پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

حیوانات در ایران قانون حمایتی ندارند

دادگـاه قاتلان خرس‌هـــــای سمیرم دیروز درحالی برگزار شد که رییس سازمان محیط‌زیست خواستار اشد مجازات برای این افراد شده است. البته در قانون مجازات اسلامی بند و ماده‌ای به عنوان قانون حمایت از حیوانات وجود ندارد تا این افراد براساس آن به اشد مجازات محکوم شوند

  دادگـاه قاتلان خرس‌هـــــای سمیرم دیروز درحالی برگزار شد که رییس سازمان محیط‌زیست خواستار اشد مجازات برای این افراد شده است. البته در قانون مجازات اسلامی بند و ماده‌ای به عنوان قانون حمایت از حیوانات وجود ندارد تا این افراد براساس آن به اشد مجازات محکوم شوند و حتی جریمه‌های نقدی هم به میزانی نیست که بتواند این بازدارندگی را برای قاتلان و شکارچیان غیرمجاز بعدی ایجاد کند.

 حیوانات در ایران قانون حمایتی ندارند

محمد جواد محمدی‌زاده، درباره خبر دادگاه این قاتلان به مهر گفت: «سازمان محیط‌زیست به عنوان شاکی این پرونده از قاضی دادگاه می‌خواهد تا اشد مجازات را برای متهمان اصلی کشتار و سلاخی سه قلاده خرس در بخش ونک شهرستان سمیرم، در نظر بگیرد تا دیگر شاهد بروز چنین حوادثی در حیات وحش کشور نباشیم و محیط‌زیست تا گرفتن رأی قطعی برای متخلفان این پرونده دست از تلاش خود بر نمی‌دارد.»

 

البته به دلیل وجود نداشتن قانونی در این زمینه، جمشید نادری، کارشناس حقوقی محیط‌زیست معتقد است، این بحث‌ها بیشتر جنبه شعاری دارد. چراکه به گفته او زمانی می‌توان اشد مجازات را برای جرمی درخواست کرد که در قانون مجازات اسلامی تعریف شده باشد. وجود نداشتن قوانین حمایتی از حیوانات به گونه‌ای است که دکتر ناصر کرمی، کارشناس محیط‌زیست در مورد آن می‌گوید: «حیوان آزاری در قوانین مدنی ایران جایگاه مشخص و شفافی ندارد. البته برای قتل حیوان حفاظت شده مورد‌هایی وجود دارد، ولی برای آزار رساندن به آن‌ها، مثل مورد خرس‌های سمیرم، قانونی نداریم.» به گفته او مهم‌تر آن است که ما با مردمی روبه‌رو هستیم که معتقدند حیوان وحشی باید کشته شود.

 

با این حال کرمی معتقد است که برگزاری این دادگاه می‌تواند تاثیر فرهنگی زیادی داشته باشد. این‌که مردم مخصوصا روستایی‌ها باید آگاه شوند که کشتن حیوانات عمل خوبی نیست. در زمینه فعالیت برای آگاه‌سازی مردم نیز کامبیز نوروزی، حقوقدان معتقد است این جور مباحث بیشتر از هر چیز نیازمند یک نظام فرهنگ عمومی است و قانون به تنهایی کارآمد نخواهد بود. البته به عقیده او در جامعه‌ای که حقوق انسان‌ها رعایت نمی‌شود چطور می‌توان به رعایت حقوق حیوانات امیدوار بود. البته به این معنا نیست که حمایت از حیوانات، نادیده گرفته شود. با این حال به گفته نادری، پیش‌نویس قانون حمایت از حیوانات در مجلس پنجم تقدیم شده بود که تا به امروز به آن رسیدگی نشده است. البته با اجرای دادگاه قاتلان خرس‌های سمیرم، ناصر کرمی معتقد است که باید به قوه‌قضاییه تبریک گفت ولی سازمان حفاظت از محیط‌زیست باید پیگیر کشتن و جلوگیری از آزار رساندن به حیوانات باشد.

 

ولی با این حال باید گفت که در کل قانون مجازات اسلامی تنها، در ماده‌های ۶۷۹ و ۶۸۰، مجازات‌هایی برای افرادی که حیوانات را بدون ضرورت به قتل می‌رسانند وجود دارد که البته تمام مجازات این افراد، حبس از ۳۱ روز تا شش ماه و جریمه نقدی ۱۵۰‌هزار تومان تا ۳۰۰‌هزار تومان است.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos