پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

داروهـایی‌که باعـث ریـزش مـو مـی‌شوند

 

داروهـایی‌که باعـث ریـزش مـو مـی‌شوند
آیا می دانید مصرف برخی از داروها می تواند باعث ریزش موهای شما شود ؟

 

 

داروها برای این به وجود آمدند كه سلامت ما را تضمین كنند. به عبارتی، وقتی بیمار هستیم به بهبود سریع‌تر ما كمك می‌كنند، اما گاهی عوارض ناخواسته‌ای هم دارند كه موها هم از آنها درامان نمی‌مانند...

 برخی داروها باعث رشد مو و تغییر حالت و متاسفانه گاهی ریزش مو می‌شوند. این ریزش مو، روی اعتماد به نفس افراد هم تاثیر دارد اما خبر خوب اینكه در بیشتر مواقع موهایی كه با مصرف دارو می‌ریزند، با قطع دارو دوباره به حالت اولیه برمی‌گردند.


مکانیسم ریزش مو در اثر مصرف دارو چیست؟

برخی داروها روی چرخه رویش مو تاثیر می‌گذارند. رشد مو سه فاز دارد؛ فاز آناژن یا رشد كه 4-3 سال طول می‌كشد، فاز کاتاژن یا گذر که چند هفته است و فاز تلوژن یا ریزش كه مدت آن 3-2 ماه است و در آن موها دوباره می‌ریزند و رویش موهای جدید آغاز می‌شود.

داروها می‌توانند به دو نوع ریزش مو بینجامند؛ «تلوژن افلویم» و «آناژن افلویم». نوع اول كه متداول‌تر هم است؛ اغلب بعد از 4-2 ماه شروع از مصرف دارو، اتفاق می‌افتد. در این ریزش مو، روزانه بین 200-150 تار مو می‌ریزد. نوع دوم ریزش مو بعد از مصرف دارو اما طی همان هفته اول رخ می‌دهد و اغلب بین افرادی كه شیمی‌درمانی انجام می‌دهند، شایع‌تر است. شدت ریزش مو در پی استفاده از دارو، به دوز دارو و اینكه بیمار به آن حساسیت داشته باشد یا نه، بستگی دارد.

برخی از مهم‌ترین داروهایی كه باعث ریزش مو می‌شوند، عبارتند از: رتینویید، بعضی آنتی‌بیوتیك‌ها، ضداسترس‌ها، قرص‌های ضدبارداری و داروهای ضدانعقاد.

همچنین داروهایی كه باعث می‌شوند دستگاه ایمنی بدن ضعیف شود، داروهایی كه باعث پایین آمدن كلسترول می‌شوند، داروهای افزایش فشارخون، داروهای مخصوص افراد پاركینسونی، داروهای تیرویید، داروهایی كه برای كم‌كردن وزن مصرف می‌شوند، داروهای استروییدی و داروهایی شیمی‌درمانی همزمان كه سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند، می‌توانند در بعضی موارد باعث ریزش مو شوند. معمولا دو هفته بعد از مصرف داروهای شیمی‌درمانی نیز ریزش مو آغاز می‌شود اما این روند در یکی، دوماه آینده افزایش پیدا می‌كند. اگر بیمارانی كه شیمی‌درمانی انجام می‌دهند، از داروهای تركیبی استفاده كنند، ریزش موهایشان 2 برابر می‌شود.

فهرستی از داروهایی كه هنگام شیمی‌درمانی باعث ریزش مو می‌شوند، عبارتند از: آدریامیسین،‌ كاكتینومیاسین، استوپوساید، پكلیمی‌تاكسل و ویتورلباسلین.


ریزش مو چگونه
تشخیص داده می‌شود؟

اگر برای درمان ریزش مو به پزشك مراجعه كنید، برای اینكه متوجه شود ریزش موی شما طبیعی است یا نه، می‌پرسد:

از چه زمانی ریزش مویتان شروع شده است؟

موهایتان با چه سرعتی می‌ریزد؟

آیا نشانه‌های دیگری مثل خارش یا سوزش هم دارید؟

چه داروهایی در 4 ماه گذشته مصرف كرده‌اید؟

آیا بیماری دیگری هم به غیر از این مشكل دارید؟

آیا در شیوه تغذیه‌تان در 2 ماه گذشته تغییری ایجاد كرده‌اید؟

پزشكتان ممكن است آزمایش‌هایی برای تشخیص نهایی درخواست كند كه شامل این موارد است:

آزمایش تیرویید: برای اینكه مشخص شود عملكرد غده تیرویید‌تان چگونه است. این عضو نقش مهمی در بدن دارد و كم‌كاری و پركاری آن باعث بروز مشكل‌هایی می‌شود كه شامل ریزش مو هم است.

بیوپسی و تست‌های هورمونی: در برخی موارد، نیاز به بیوپسی یا همان تكه‌برداری از منطقه‌ای خاص از مو وجود دارد تا جنس مو و پوست ته سر تشخیص داده شود.

 

اگر پزشك تشخیص دهد یكی از داروها باعث ریزش مو شده‌اند، از لحظه‌ای كه به شما بگوید آن دارو را قطع كنید تا حدود 3-2 ماه بعد، شاهد قطع ریزش مویتان خواهید بود.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28900    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos