لایه ی چربی سطح آب آکواریوم (ترجمه)

آیا تا به حال با لایه ی چربی بر روی آب آکواریوم خود مواجه شده اید؟ اگر پاسختان مثبت باشد، احتمالا از خود پرسیده اید که این لایه چربی از کجا آمده است؟ آیا برای ماهی ها مضر است؟ چگونه باید از شر آن خلاص شد؟

این لایه ی چربی از کجا آمده است؟
ابتدا باید توجه داشته باشید که چربی ناچیزی سبب به وجود آمدن این لایه می شود. یک یا دو قطره چربی، لایه ی وسیعی را به وجود می آورد. منابع زیادی وجود داند که می توانند این میزان چربی را به آب وارد کنند. برخی از آنها عبارتند از:
غذای ماهی – در اکثر غذاهای ماهی کمی چربی وجود دارد.
دست شما – بر روی پوست همه ی ما، همواره مقداری روغن وجود دارد؛ خصوصا پس از استفاده از لوسیون ها.
هوا – روغن های آشپزی همیشه بخار و وارد هوا می شوند؛ به همین دلیل سقف آشپزهانه ها پس از مدتی چرب می شود. اگر آکواریم شما با آشپزخانه فاصله ی زیادی نداشته باشد، ذرات روغن معلق در هوا می توانند وارد آب آکواریوم شوند.

لایه ی چربی سطح آب آکواریوم (ترجمه)
 
لوازم آکواریوم – در فیلتر ها و پمپ ها، کمی روغن برای لیز کردن آنها به کار می رود.
فضولات ماهی ها – مدفوع ماهی می تواند حاوی کمی چربی باشد.
ماهی های مرده – تجزیه ی بدن ماهی مرده ای که از تانک خارج نشده است، مقداری چربی را به آب وارد می کند.

حالا که فهمیده اید این لایه چربی از کجا می آید، احتمالا به این می اندیشید که این چربی درخیلی از آکواریوم ها دیده نمی شود؟ در اکثر آکواریم ها، اگر فیلتر ها و پمپ ها خاموش شوند و جریان آب متوقف شود، لایه ی چربی را می توان مشاهده کرد. چرخش و حرکت دائمی آب، فرصت به هم پیوستن و تشکیل لایه را از قطرات ریز روغن می گیرد. به همین دلیل، لایه ی چربی، در آکواریوم هایی که چرخش آب کمتری دارند بیشتر مشاهده می شود.

لایه ی چربی سطح آب آکواریوم (ترجمه)

آیا این لایه ی چربی خطرناک است؟
خود چربی به تنهایی خطرناک نیست، اما تبادل نرمال گازها در سطح آب را کاهش می دهد. این امر به نوبه خود میزان اکسیژن موجود در آب را کاهش می دهد و برای ماهی ها خطرناک است. علاوه بر این، زمینه ی به وجود آمدن روغن می تواند به مشکلات بزرگتری همچون غذا دهی بیش از اندازه، مراقبت نادرست و یا حتی خرابی لوازم آکواریوم اشاره داشته باشد.

چگونه از آن خلاص شویم؟
روشی سریع برای از بین بردن لایه ی چربی این است که ابتدا پمپ ها و تصفیه ها را خاموش کنید و چند دقیقه صبر کنید تا آب راکد شود. سپس یک دستمال توالت را به آرامی روی سطح آب پهن کنید و بعد از چند لحظه آن را بردارید تا چربی آب گرفته شود. ممکن است مجبور شوید این فرآیند را چند بار تکرار کنید.

لایه ی چربی سطح آب آکواریوم (ترجمه) 

پیشگیری
برای پیشگیری از ایجاد دوباره ی لایه ی چربی، اطمینان حاصل کنید که سطح آبتان چرخش و تلاطم مناسبی دارد، مرتبا به آکواریوم رسیدگی می کنید و دستتان عاری از لوسیون هاست. استفاده از دستکش، هنگامی که دست خود را داخل آب آکواریوم می کنید، موجب می شود از اینکه چیزی از طریق دستتان به آب منتقل نمی شود مطمئن شوید. اگر با تمام این کارها هنوز هم بر روی آب آکواریوم تان چربی وجود دارد، فیلتر ها و پمپ ها را با دقت بررسی کنید. تجهیزات خراب، روغن را وارد آب می کنند.

منبع: freshaquarium.about.com
ترجمه: میلاد