پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

یک لیست مواد تشکیل دهندۀ غذای خشک، با کیفیت پایین:

  مونه ای از 

یک لیست مواد تشکیل دهندۀ غذای خشک، با کیفیت پایین:

مواد تشکیل دهنده: ذرت، گوشت، پودر استخوان، گلوتن ذرت، کنجالۀ مرغ، چربی حیوانی (همراه با نگهدارندۀ BHA / BHT)، عصاره و طعم دهندۀ ماکیان، آرد گندم، مرغ، برنج، نخودفرنگی، تفالۀ چغندر، گلوتن گندم، نمک، پودر هویج، کلرید پتاسیم، روغن نباتی (منبع اسید لینولئیک) رنگ کارامل، ویتامین ها: (کولین کلراید، DL_ Alpha Tocopherol Acetat، L، ویتامین ث، 2_polyphosphate مکمل های غذایی ویتامین A، Thiamine Mononitrat، بیوتین، دی کلسیم پانتوتنات، مکمل های غذایی ریبوفلاوین، مکمل های غذایی D3، مکمل ویتامین B12، مواد معدنی (سولفات مس، ید یدپتاسیم ) همراه FDC و رنگهای خوراکی (زرد6، آبی2، قرمز40، زرد5).

علت یایین بودن کیفیت:
در نگاه اول وجود ذرت، مرغ، برنج، نخودفرنگی نشانۀ یک وعدۀ غذایی کامل است اما مشکل این لیست غذایی در جمله بندی آن نهفته است!
این تولید کنندۀ مواد غذایی حیوانات خانگی مشخص نکرده است که از چه قسمت مواد گیاهی و حیوانی در تهیه این غذای خشک استفاده کرده است؟ 
ما تنها کلمۀ ذرت را می خوانیم و چیزیکه به ذهنمان می رسد دانۀ ذرت است اما منظور سازنده گیاه ذرت است یعنی او می تواند از پوست، ساقه، ریشه و یا فقط چوب بلال استفاده کرده باشد درحالی که هیچ دانۀ ذرتی درکار نیست و این حالت در سایر گیاهان مورد استفاده در تولید مواد غذایی حیوانات خانگی مانند برنج، جو و نخودفرنگی نیز صدق می کند.
حتی اگر بجای ساقه و پوست از خود دانۀ ذزت نیز استفاده شده باشد باز برای گریت دین مناسب نمی باشد. ذزت از مواد غذایی ارزان قیمت و فراوان است، با آنکه برای انسان مناسب است اما منبع غذایی آلرژی زایی در سگها محسوب می شود، که همراه با خارش گوش، پوسته پوسته شدن پوست بدن، ریزش مو همراه است و باعث شل و زیاد شدن مدفوع و تولید گاز بد بو در گریت دین می شود.
همچنین سبب اضافه وزن و سوء تغذیه در سگها می گردد چون پروتئین ذرت را نمی توان به عنوان یک منبع پروتئینی برای گوشتخواران درنظر گرفت.
از دیگر خطرات جانبی استفاده از ذرت در تغذیه گریت دین، تخمیر آن در زمان هضم طولانی است که در معده و روده گاز زیادی تولید می کند که می تواند منجر به نفخ و پیچش روده و معده شود. به همین علت اصلا در غذای خشک گریت دین نباید ذرت باشد.

_همانطور که قبلا ذکر شد عنصر اصلی این غذا غلات است و انتخاب مناسبی برای گریت دین نمی باشد.
وقتی روی بستۀ غذا می خوانیم از مرغ استفاده شده است تفکر ما این است که غذا از ترکیب گوشت و استخوان مرغ ساخته شده است، اما این گفته به این معنی است که از دیگر اجزای مرغ مانند پا، پر، منقار، سر و غیره در این غذا استفاده شده است و یا زمانی که نوشته شده ترکیب شده از گوشت گاو و بره در ذهن ما تصویری از گوشت و استخوان آنها شکل میگیرد در صورتی که می تواند به معنی استفاده از سم، پوست، گوش ها، روده و دیگر اعضا ساخته شده باشد.
وقتی برروی محصول نوشته می شود ساخته شده از فراورده های فرعی حیوانات (by_product) نشان دهندۀ آن است که از نامطلوب ترین قسمت حیوانی در تهیه غذا استفاده شده است. که حتی می تواند شامل خون یا چربی رنده شده نیز باشد. توجه داشته باشید که اگر برروی محصول ذکر شده باشد که از دوقسمت گوشت و پورۀ استخوان استفاده شده است این به آن معنی است که از هر قسمتی از اعضای حیوانی می تواند تشکیل شده باشد.
برای خرید یک غذای خشک مناسب و با کیفیت بالا، خریدار باید بداند که از چه قسمت گوشت و استخوان حیوانات در آن استفاده شده است. غذایی که دارای کیفیت بالا است بر روی بسته نوشته شده است منحصرا از گوشت سینه مرغ، پودر گوشت بره، پودر گوشت ماهی و عصارۀ گوشت گاو و غیره ساخته شده است. 
کیفیت بالای غذایی که از گوشت و استخوان مناسب و طبیعی تهیه شده باشد کاملا مشخص است زیرا این گروه از غذا ها بسیار زود هضم بوده و سگ آنرا با میل بیشتری می خورد. اما هضم غذایی که از فراورده های فرعی مانند پوست، پر، منقار و سم تهیه شده باشد دیر هضم است.
استفاده از تفالۀ چغندر، سبوس ذرت، تفاله یا پوست سب زمینی، تفالۀ کاسنی، تفاله و یا صمغ سبزیجات، تفالۀ سیب زمینی هندی (سیب زمینی شیرین)، اینولین (عصارۀ کاسنی)، تفالۀ گوجه فرنگی.
همۀ این مواد حجم دهنده و پُر کنندۀ غذاهای تجاری می باشند که اکثرشان از موادی با کیفیت پایین می باشند و باعث می شوند غذای انتخابی در گروه محصولات سطح پایین قرار گیرد. اگر این مواد جزء 10 عنصر اصلی تشکیل دهندۀ غذای تجاری قرار دارند از خرید آن صرفه نظر کنید.

نگهدارنده ها در غذای تجاری 
نگهدارنده ها برای جلوگیری از فساد سریع غذا استفاده می شوند. نگهدارنده های شیمیایی معمولا در بسته بندی غذا اسپری می شوند و یا در زمان ساخت به غذا اضافه می گردند. این نگهدارنده ها می توانند سبب کوتاه شدن عمر حیوان خانگی گردند.
بر روی بستۀ غذای سگ به دنبال نگهدارنده های امن مانند ویتامین C یا E باشید و همیشه بیاد داشته باشید که بهترین نگهدارنده توجه به تاریخ تولید و انتقضا برای نشان دادن تازگی مواد غذایی می باشد. از خرید غذاهایی که دارای نگهدارنده های سمی هستند جدا خودداری نمایید.

نگهدارنده های سمی شامل:
Ethoxyquin
BHA (butylated hydroxy anisol)
BHT (butylated hydroxy toluene)
Propylene Glycol

عوارض ناشی از نگهدارنده های شیمیایی

Ethoxyquin
سبب ایجاد سرطان کلیه می شود (به معنای واقعی کلمه ایجاد سرطان می کند).
به طور قابل ملاحظه ای سبب افزایش و بروز تومورهای معده، سرطان مثانه پیشرفته می شود.
این ماده توسط O S H A (Occupational Safety & Health Administration = ادارۀ امنیتی و بهداشت حرفه ای استاندارد جهانی) به عنوان یک مادۀ شیمیایی خطرناک شناسایی شده است و توسط مونسانتو تولید شده است. این مادۀ سمی دارای رتبۀ سوم از شش سم قوی جهان قرار دارد. کمتر از هفت قطره از این سم می تواند باعث مرگ شود. مونسانتو هیچ تضمینی در مورد خسارات وارده این سم را نپذیرفته و Ethoxyquin در گروه لیست کنترل آفات کشاورزی قرار دارد.

BHA (butylated hydroxy anisol)
سبب ایجاد سرطان مثانه و معده می شود. (علت سرطانی شدن سلول های فلسی در معده است).
این نوع از سرطان کشنده ترین و سریع ترین نوع سرطان می باشد که بیشتر در حیواناتی که دارای پوست روشن هستند دیده می شود.

BHT (butylated hydroxy toluene)
سبب گسترش سرطان مثانه شده و می تواند باعث ایجاد سرطان تیروئید و معده گردد. مطالعات خاطرنشان کرده است که BHA و سایر آنتی اکسیدان ها بخصوص Propylene Glycol سبب بروز هیپرُپلازی (سمی شدن سلولی و افزایش سلولها) شود.

Propylene Glycol
به گفتۀ (Dr. Wendell Belfield,DVM) دکتر ونل بلفیلد دی. وی. ام BHT و BHA هر دو منجربه اختلال عملکرد کبد و کلیه شناخته شده و در برخی از کشورهای اروپایی استفاده از آنها ممنوع است و Ethoxyquin سبب ایجاد سرطان و Propylene Glycol باعث تخریب سلول های قرمز خون می شود.

نگهدارنده های ایمن غذا های تجاری

این گروه از مواد، نگهدارنده ها مناسبی هستند که تولید کنندگان می توانند در غذاهای تجاری حیوانات خانگی از آنها استفاده کنند.
Asorbic Acid (ویتامین C)
Alpha Tocopheryl (ویتامین E)
d= dl_ alpha to copheryl a cetate
d=dl_ alpha to cophero
d=dl_ alpha to copheryl acid succinate

یک لیست مواد تشکیل دهندۀ غذای خشک، با کیفیت پایین:

استفاده از مواد رنگی در غذاهای تجاری
مواد رنگی غذایی تنها برای جلب توجه خریدار است و نه برای حیوانات، آنها کمترین اهمیتی به رنگهای داخل ظرف غذای خود نمی دهند. رنگ غذا به دستور ساخت بسیاری از غذاهای خشک اضافه می شود برای جلب توجه صاحبان چون این رنگها سبب می شود تا شما تصور کنید مواد تشکیل شدۀ این غذا ها گوشت و امثال آن است، که البته این فقط به نظر می رسد.
اجتناب از خرید غذاهای رنگی خیلی بهتر است. چون بیشتر این مواد شیمیایی هستند و به طور گسترده ای نظرات در این مورد متفاوت است. عده ای معتقد هستند که این مواد باعث سرطان می شوند و عده ای دیگر آنها را بی ضرر معرفی کرده اند!!
FDA (سازمان داروی آمریکا) استفاده از رنگ غذایی و مواد افزودنی رنگی را در غذاهای انسانی محدود کرده است اما دربارۀ استفاده از آنها در غذاهای حیوانی نظری بیان نکرده است!
اما باید در نظر داشت، سازندگان مواد غذایی حیوانات خانگی که محصولاتشان در گروه غذاهای با کیفیت بالا قرار دارد استفاده از رنگ ها و افزودنی های خوراکی جلوگیری می کنند و یا بسیار محدود از آنها استفاده می کنند.
یک مثال ساده: کارامل رنگی خوراکی است که از سوخته شدن شکر و آب به سادگی تهیه می شود، اما با این حال استفاده از آن در غذای سگ کاملا غیر ضروری است.

______________________
ترجمه و تدوین: سارا رنجبر

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos