Resigzed Image Click this bar to view the full image.
 


تشخیص سرطان کبد لزوما به این معنا نیست که گربه حتما خواهد بود. سرطان کبد در گربه نگران کننده است زیرا کبد عضوی مهم است که وظیفه ان سم زدایی خون حیوات است اما اگر بیماری به موقع تشخیص داده شود و درمان فوری صورت بگیرد ممکن است گربه درمان شود و نجات پیدا کند.درمان سرطان کبد به این بستگی دارد که بیماری چه زمانی تشخیص داده می شود.اگر مدت زیادی از سرطان بگذرد و هیچ اقدامی برای درمان انجام نگیرد,ممکن است جان گربه به خطر بیافتد.تشخیص سرطان باید بسیار دقیق و توسط فردی متخصص انجام بگیرد.
سه نوع تومور که باعث سرطان کبد می شوند:

سه نوع سرطان کبد در گربه ها وجود دارد که دلیل ان وجود سه تومور مختلف است:

*اولین تومور ,تومور متاستاتیک نامیده می شود.این تومور می تواند از کبد به اعضای دیگر بدن حیوان نیز گسترش پیدا کند.

*دومین نوع ,توموری به نام hemolymphatic است.کلمه "همو" به معنی خون است.این تومور از طریق غدد لنفاوی و خون به کبد می رسند.

*نوع دیگر تومور های Primary نام دارند که این تومور ها نیز کبد حیوان را تحت تاثیر قرار می دهند.این تومور ها از طریق سموم وارد کبد حیوان می شوند.هرگونه سم,مواد پاک کننده و ... که توسط گربه خورده شوند,باعث به وجود امدن این تومور در کبد گربه می شوند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


علائم سرطان کبد:

علائم سرطان کبد خیلی شبیه به علائمی است که در دیگر بیماری ها وجود دارند.به همین دلیل بعید است که صاحب گربه بتواند متوجه سرطان حیوانش شود.مثلا یکی از علائم سرطان کبد در گربه ها, بیحالی می باشد که اغلب صاحبان این علامت را جدی نمی گیرند.همیشه گربه خود را برای چکاب به دامپزشکی ببرید.اگر فکر می کنید حیوانتان به سرطان مشکوک است از دامپزشک بخواهید ازمایشاتی را برای تشخیص سرطان انجام بدهد.اسکن و استفاده از اشعه X به تشخیص سرطان کمک می کنند و ازمایشات دیگر نیز هستند که می توانند تومور ها را در کبد حیوان تشخیص بدهند.انجام این ازمایشات کمک زیادی برای شروع مراحل درمان به دامپزشک می کند.

علائمی که مشاهده می شوند ممکن است نشان دهنده بیماری دیگری به جز سرطان کبد نیز باشند.مثلا تورم شکم گربه هم نشاندهنده پریتونیت عفونی
 و هم نشاندهنده سرطان کبد است.علائم دیگری که نشان می دهند کبد حیوان دچار مشکل شده است عبارتند از:اسهال و استفراغ_خستگی و بی حالی_کاهش وزن و کم ابی بدن.
درمان سرطان کبد:

بهترین گزینه برای درمان ,عمل جراحی است.اگر سرطان کبد به دلیل وجود تومور ها باشد ,عمل جراحی بهترین گزینه برای برداشتن تومور هاست.خبر خوب این است که تا به حال نیمی از گربه هایی که به سرطان کبد مبتلا شده بوده اند با عمل جراحی درمان شده اند. گربه هایی که تومور های زیادی در کبدشان نداشته اند به عمل جراحی پاسخ مثبت داده و درمان شده اند.عمل جراحی رایج ترین گزینه است زیرا برخی از تومور ها مانند تومور hemolymphatic با شیمی درمانی از بین نمی روند و فقط با عمل جراحی می توان ان ها را از بین برد و به علاوه اینکه شیمی درمانی ممکن است اثرات مخربی بر روی سیستم بدنی گربه بر جای بگذارد.شیمی درمانی ممکن است باعث اسهال و استفراغ,عفونت و حتی اسیب رسیدن به مغز شود.
اقداماتی برای پیشگیری از سرطان کبد:

متاسفانه بسیاری از بیماری ها به دلیل نگهداری نا درست توسط صاحبان به وجود می ایند.شما باید برای گربه خود بهترین شرایط را فراهم کنید.اگر گربه شما در بهترین محیط و شرایط نگهداری خیلی خوب زندگی کند ,ممکن است هرگز به سرطان مبتلا نگردد.مراقب تغذیه گربه خود باشید.غذای حیوان شما باید غنی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی باشد.همچنین سعی کنید از مواد پاک کننده و سایر مواد شیمیایی در منزل استفاده نکنید.اگر گربه ها مواد پاک کننده را لیس بزنند ممکن است به بیماری های بسیار دردناکی مبتلا گردند.

به یاد داشته باشید که تشخیص سرطان گربه,برای شما کار سختی است زیرا علائم سرطان به علائم بیماری های دیگر(بیماری هایی که جدی نیستند)بسیار شبیه هستند.اگر متوجه رفتار و حرکات غیر عادی در گربه تان شدید باید فورا به دامپزشک مراجعه کنید.به یاد داشته باشید که سرطان در صورتی قابل درمان است که مرحله درمان خیلی سریع اغاز شود.

مترجم:تارا
منبع:lovetoknow