پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

روش‌هاي درمان و شناخت چند بيماري

 
امروزه بسياري از اشخاص اقدام به نگهداري حيوانات خانگي در محيط مسكوني خود مي‌كنند. در اين ميان پرندگان كوچك زينتي در ميان شهرنشين‌ها طرفداران بسياري دارند و اغلب در آپارتمان‌ها يك سهره، قناري، مرغ عشق و غيره نگهداري مي‌كنند. نگهداري پرندگان زينتي در خانه بسيار خوب است اما مشكلاتي در اين ميان وجود دارد كه نه تنها باعث هدر رفتن هزينه و وقت مي‌گردد بلكه از نظر عاطفي و رواني نيز مشكل‌ساز مي‌شود. چه بسيار افرادي هستند كه پرنده‌اي را خريداري و به خانه مي‌آورند اما پس از مدتي پرندة كوچكي را كه به مبلغ گراني خريداري كرده‌اند دچار بيماري و مرگ مي‌شود. كمتر كسي است كه مدتي پرنده‌اي را در كنار خود داشته باشد و با مرگ آن غمگين نگردد.

بهتر است قبل از بروز هرگونه بيماري پرندگان به پيشگيري و در صورت بيمار شدن پرنده، روش‌هايي براي جلوگيري از پيشرفت بيماري و يا اقدام براي بهبودي آن داشته باشيم.

در ادامه به روش‌هاي درمان و شناخت چند بيماري موضعي مي‌پردازيم كه در پرندگان به فراواني مشاهده مي‌شود و مي‌توان براحتي آنها را مداوا كرد. هرچند كه در بسياري موارد بايستي به دامپزشك مراجعه كرد ولي دانستن نكاتي در رابطه با بيماري و درمان اثرات رضايت‌بخشي در كنترل، بهبود و يا كاهش بيماري دارد.

خراش‌ها و ضرب‌ديدگي‌ها ـ اين عارضه ممكن است در هنگام پرواز در درون قفس، نزاع و غيره پديد آيد. ابتدا ناحية جراحت‌ديده و آلوده بايد با سرم‌هاي شستشوي زخم يا آب مقطر شسته شود سپس خشك و پماد زخم روي موضع ماليده شود. در اين مورد همان روش‌هايي كه براي جراحت‌هاي كوچك در انسان بكار مي‌رود، مي‌تواند براي پرنده‌ها نيز اعمال شود.

آبسه‌ها ـ برجستگي‌هاي كوچك عفوني، دردناك و متورم هستند كه بر اثر تماس با سيم‌هاي تيز قفس و غيره ايجاد مي‌شوند. قفس را بايد بازديد كرد و اگر قسمت‌هاي تيز و برجسته‌اي وجود دارد كه باعث ايجاد صدمه مي‌شوند، از بين برد. روي آبسه‌ها بايد تا چند روز كمي تنتوريد يا بتادين ماليد. اگر آبسه‌ها رسيد ولي سرباز نكردند به دامپزشك مراجعه كنيد تا با سوزن ضدعفوني شده آبسه را سوراخ كند. بعد از سرباز كردن آبسه از پمادهاي ويتامين آ يا ويتامين آـ د بر روي موضع ماليده شود.

آبله مرغان ـ شامل برجستگي‌هاي كوچك شبيه زگيل در اطراف منقار، چشم و گاهي در پاها است. در صورتيكه اين تاول‌ها يا برجستگي‌ها در داخل حلق ظاهر گردد سبب سختي تنفس و تغذيه خواهد شد. اين بيماري واگيردار است و در اثر ويروس حاصل مي‌شود. چنانچه بيماري بلافاصله درمان نگردد سبب مرگ پرنده مي‌شود. در اين بيماري بايد به دامپزشك مراجعه كرد و يا قبل از آن و در مراحل ابتدايي بيماري روزانه به مدت يك هفته روي تاول‌هاي خارجي از پماد 5/1 درصد مركوركرم ماليده شود.

دررفتگي پاها و پنجه‌ها ـ گاهي در مفاصل پا و پنجه‌هاي پرندگان جوان در حين جابجا كردن و نقل و انتقال آنها دررفتگي ايجاد مي‌شود. حركات شديد و يا تقلايي كه پرنده جهت خلاصي خود از ميان سيم‌هاي قفس مي‌كند و يا اينكه به دليل نصب نامنظم و نادرست چوب‌ها داخل قفس است. براي درمان دررفتگي نياز به دست‌هاي ماهر براي انجام اين كار است. چنانچه يكي از انگشتان صدمه ديده است اين انگشت را به انگشت بعدي ببنديد و براي مدت 2 تا 3 هفته آن را به حال خود بگذاريد براي اين كار از دو رشته نازك پشمي يا ابريشمي استفاده نماييد و كمي چسب روي آنها بماليد و اندكي حيوان را نگهداريد تا چسب خشك شود.

پركندن ـ گاهي پرندگان به طور مداوم پرهاي خود را كنده و خارج مي‌نمايند. هواي خيلي خشك، كنه و فقدان هوا يا نور خورشيد، كمبود ويتامين‌ها و مواد معدني اصلي به علت جيره غذايي نامناسب جزء علل بيماري هستند. براي مداواي اين بيماري، قفس را در وضعيت‌هاي مختلف قرار دهيد. هفته‌اي يك يا دو بار كمي آب روي بدن پرنده بپاشيد. جيره غذايي پرنده را افزايش دهيد و از ويتامين‌ها و مواد مغذي كه مناسب تغذيه پرنده باشد، بعنوان مكمل غذايي استفاده شود.

كيست و غده پرها ـ پيدايش غدد زيرپوستي در اطراف سر، گردن و بال‌ها كه محتوي ماده سفيد و سختي است و به سرعت رشد نموده و از اندازه يك نخود تا يك گردو تغيير مي‌نمايد. در عين حالي كه پرنده سالم به نظر مي‌رسد. براي درمان روزانه روي غده را تنتوريد بماليد. در صورتي كه غده‌ها باز شد (سرباز كرد) به آرامي آن را فشار دهيد تا مواد سفيد و سخت داخل آن خارج شود آن گاه داخل و اطراف آن را بايد ماليد.

كچلي و پرريختگي ـ معمولاً در مرغ عشق كمتر و در قناري، فنچ و سهره بيشتر است و در ناحية سر و پشت بدن ظاهر مي‌شود. علل آن ممكن است بر اثر سرما و تهويه بد، حرارت، جيره غذايي نامناسب، تجمع زياد پرندگان در يك قفس، وجود انگل‌ها مانند كنه، شپش، شپشك و غيره باشد. در اين مورد بايد ابتدا علل بيماري از بين برود. پرنده به محلي با دماي مناسب و نسبتاً گرم منتقل شود و روي نقاط پرريخته پمادهاي ويتامين آ و يا ويتامين آ ـ د ماليده شود. در صورت درمان نشدن به دامپزشك مراجعه شود. در اين بيماري و ديگر بيماري‌ها كه به علل كمبود ويتامين و تغذية نامناسب رخ مي‌دهند بهتر است مقدار زيادي سبزي تازه به پرنده خورانيده شود.
سايت پرندگان زينتي
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
 • وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها ◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
    اضافه شدن یک دوست جدید پشمالو، یک رویداد هیجان انگیز در زندگیه. ورود حیوان خانگی جدید، با مسئولیتی بزرگ روی دوش شما و مقدار زیادی وسایل همراه می شه. آماده سازی، کلیدی برای موفقیت است – تهیه برخی از وسایل و مواردی که می دانید احتیاج میشه نگهداری از کوچولوتون رو بسیار راحت تر میکنه! نگهداری از این حیوانات دوست داشتنی نیازمند فراهم آوردن وسایلی است که راحتی را هم برای شما و هم برای این حیوانات آسان تر میکنه در ادامه وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها را به شما همراهان همیشگی معرفی می کنیم.
 • چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ ◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
    برای آوردن بچه گربه به خونتون، باید خونتون رو برای حضور اون آماده کنین. گربه هایی که همه وسایل مورد نیازشون رو داشته باشن، شادترن و زندگی براشون زیبا تره، پس قبل از اینکه بچه گربه به خونتون بیاد، چک لیست نیازهای گربه رو بررسی کنید و آماده باشین.این وسایل باعث می شود تا برای نگهداری گربه خود راحت تر باشید.در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ همراه ما باشید.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28898    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos