پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

روش‌هاي درمان و شناخت چند بيماري

 
امروزه بسياري از اشخاص اقدام به نگهداري حيوانات خانگي در محيط مسكوني خود مي‌كنند. در اين ميان پرندگان كوچك زينتي در ميان شهرنشين‌ها طرفداران بسياري دارند و اغلب در آپارتمان‌ها يك سهره، قناري، مرغ عشق و غيره نگهداري مي‌كنند. نگهداري پرندگان زينتي در خانه بسيار خوب است اما مشكلاتي در اين ميان وجود دارد كه نه تنها باعث هدر رفتن هزينه و وقت مي‌گردد بلكه از نظر عاطفي و رواني نيز مشكل‌ساز مي‌شود. چه بسيار افرادي هستند كه پرنده‌اي را خريداري و به خانه مي‌آورند اما پس از مدتي پرندة كوچكي را كه به مبلغ گراني خريداري كرده‌اند دچار بيماري و مرگ مي‌شود. كمتر كسي است كه مدتي پرنده‌اي را در كنار خود داشته باشد و با مرگ آن غمگين نگردد.

بهتر است قبل از بروز هرگونه بيماري پرندگان به پيشگيري و در صورت بيمار شدن پرنده، روش‌هايي براي جلوگيري از پيشرفت بيماري و يا اقدام براي بهبودي آن داشته باشيم.

در ادامه به روش‌هاي درمان و شناخت چند بيماري موضعي مي‌پردازيم كه در پرندگان به فراواني مشاهده مي‌شود و مي‌توان براحتي آنها را مداوا كرد. هرچند كه در بسياري موارد بايستي به دامپزشك مراجعه كرد ولي دانستن نكاتي در رابطه با بيماري و درمان اثرات رضايت‌بخشي در كنترل، بهبود و يا كاهش بيماري دارد.

خراش‌ها و ضرب‌ديدگي‌ها ـ اين عارضه ممكن است در هنگام پرواز در درون قفس، نزاع و غيره پديد آيد. ابتدا ناحية جراحت‌ديده و آلوده بايد با سرم‌هاي شستشوي زخم يا آب مقطر شسته شود سپس خشك و پماد زخم روي موضع ماليده شود. در اين مورد همان روش‌هايي كه براي جراحت‌هاي كوچك در انسان بكار مي‌رود، مي‌تواند براي پرنده‌ها نيز اعمال شود.

آبسه‌ها ـ برجستگي‌هاي كوچك عفوني، دردناك و متورم هستند كه بر اثر تماس با سيم‌هاي تيز قفس و غيره ايجاد مي‌شوند. قفس را بايد بازديد كرد و اگر قسمت‌هاي تيز و برجسته‌اي وجود دارد كه باعث ايجاد صدمه مي‌شوند، از بين برد. روي آبسه‌ها بايد تا چند روز كمي تنتوريد يا بتادين ماليد. اگر آبسه‌ها رسيد ولي سرباز نكردند به دامپزشك مراجعه كنيد تا با سوزن ضدعفوني شده آبسه را سوراخ كند. بعد از سرباز كردن آبسه از پمادهاي ويتامين آ يا ويتامين آـ د بر روي موضع ماليده شود.

آبله مرغان ـ شامل برجستگي‌هاي كوچك شبيه زگيل در اطراف منقار، چشم و گاهي در پاها است. در صورتيكه اين تاول‌ها يا برجستگي‌ها در داخل حلق ظاهر گردد سبب سختي تنفس و تغذيه خواهد شد. اين بيماري واگيردار است و در اثر ويروس حاصل مي‌شود. چنانچه بيماري بلافاصله درمان نگردد سبب مرگ پرنده مي‌شود. در اين بيماري بايد به دامپزشك مراجعه كرد و يا قبل از آن و در مراحل ابتدايي بيماري روزانه به مدت يك هفته روي تاول‌هاي خارجي از پماد 5/1 درصد مركوركرم ماليده شود.

دررفتگي پاها و پنجه‌ها ـ گاهي در مفاصل پا و پنجه‌هاي پرندگان جوان در حين جابجا كردن و نقل و انتقال آنها دررفتگي ايجاد مي‌شود. حركات شديد و يا تقلايي كه پرنده جهت خلاصي خود از ميان سيم‌هاي قفس مي‌كند و يا اينكه به دليل نصب نامنظم و نادرست چوب‌ها داخل قفس است. براي درمان دررفتگي نياز به دست‌هاي ماهر براي انجام اين كار است. چنانچه يكي از انگشتان صدمه ديده است اين انگشت را به انگشت بعدي ببنديد و براي مدت 2 تا 3 هفته آن را به حال خود بگذاريد براي اين كار از دو رشته نازك پشمي يا ابريشمي استفاده نماييد و كمي چسب روي آنها بماليد و اندكي حيوان را نگهداريد تا چسب خشك شود.

پركندن ـ گاهي پرندگان به طور مداوم پرهاي خود را كنده و خارج مي‌نمايند. هواي خيلي خشك، كنه و فقدان هوا يا نور خورشيد، كمبود ويتامين‌ها و مواد معدني اصلي به علت جيره غذايي نامناسب جزء علل بيماري هستند. براي مداواي اين بيماري، قفس را در وضعيت‌هاي مختلف قرار دهيد. هفته‌اي يك يا دو بار كمي آب روي بدن پرنده بپاشيد. جيره غذايي پرنده را افزايش دهيد و از ويتامين‌ها و مواد مغذي كه مناسب تغذيه پرنده باشد، بعنوان مكمل غذايي استفاده شود.

كيست و غده پرها ـ پيدايش غدد زيرپوستي در اطراف سر، گردن و بال‌ها كه محتوي ماده سفيد و سختي است و به سرعت رشد نموده و از اندازه يك نخود تا يك گردو تغيير مي‌نمايد. در عين حالي كه پرنده سالم به نظر مي‌رسد. براي درمان روزانه روي غده را تنتوريد بماليد. در صورتي كه غده‌ها باز شد (سرباز كرد) به آرامي آن را فشار دهيد تا مواد سفيد و سخت داخل آن خارج شود آن گاه داخل و اطراف آن را بايد ماليد.

كچلي و پرريختگي ـ معمولاً در مرغ عشق كمتر و در قناري، فنچ و سهره بيشتر است و در ناحية سر و پشت بدن ظاهر مي‌شود. علل آن ممكن است بر اثر سرما و تهويه بد، حرارت، جيره غذايي نامناسب، تجمع زياد پرندگان در يك قفس، وجود انگل‌ها مانند كنه، شپش، شپشك و غيره باشد. در اين مورد بايد ابتدا علل بيماري از بين برود. پرنده به محلي با دماي مناسب و نسبتاً گرم منتقل شود و روي نقاط پرريخته پمادهاي ويتامين آ و يا ويتامين آ ـ د ماليده شود. در صورت درمان نشدن به دامپزشك مراجعه شود. در اين بيماري و ديگر بيماري‌ها كه به علل كمبود ويتامين و تغذية نامناسب رخ مي‌دهند بهتر است مقدار زيادي سبزي تازه به پرنده خورانيده شود.
سايت پرندگان زينتي
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی