اولین چیزی که با شنیدن کلمه برگ در ذهنتان تداعی می‌‏شود، چیست؟ اکسیژن؟ هوای پاک؟ تنفس؟ زیبایی و سبزی؟

حالا اگر صفت مصنوعی را به کلمه برگ اضافه کنیم، چه فکری خواهید کرد؟ شاید جز ویژگی سبزی آن نظر دیگری نداشته باشید اما این بار دانشمندان توانسته‏اند یک برگ مصنوعی تولید کنند که از آن نه برای تصفیه هوا که برای ذخیره‏سازی انرژی استفاده می‌‏شود.
پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی در امریکا به تازگی توانسته‌اند برگی بسازند که با قرار دادن آن در آب و با استفاده از کاتالیزورهایی مثل نیکل و کبالت می‌‏توان هیدروژن و اکسیژن را تجزیه کرد و از آن به عنوان یک پیل شیمیایی استفاده کرد.
به عبارت دیگر عمل فتوسنتز در این برگ به کمک نور خورشید و آب صورت می‌‏گیرد و انرژی الکتریکی‏ قابل توجهی تولید می‌‏شود که از آن می‌‏توان برای به کار انداختن هر گونه وسیله‏ برقی استفاه کرد. «دانیل نوکرا»، سرپرست گروه تحقیقاتی سازنده این برگ دستاوردشان را این طور توضیح می‌‏دهد: «دیگر نیازی به سیم نیست، به راحتی می‌‏توان این منبع انرژی را به هر کجا برد و از آن استفاده کرد.»

این که با چنین برگی بتوان انرژی لازم برای گرمایش خانه را فراهم کرد، شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما سازندگان برگ مصنوعی اعلام کرده‏اند که به زودی این امکان فراهم خواهد شد.

آیدا ابوترابی