پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

جهاد کشاورزی مقابله ای با آتش زدن کاه کلش برنج انجام نمی دهد

سبزپرس – گروه محیط انسانی؛ لیلا مسروری: هنوز کسی نمی داند چه کسی چگونه و با چه حسابی چندین سال قبل به شالیکاران گفت برای رهایی از شر کرم ساقه خوار برنج، بقایای برنج یا همان کاه و کلش معروف را پس از برداشت بسوزانند؛ و حالا سالها است که به جای عطر خوشه های رسیده و برداشت شده برنج، دودهای غلیظ و حادثه ساز مزارع خبر از برداشت شالی می دهند.

به گزارش خبرنگار سبزپرس، مسئله سوزاندن کاه کلش وقتی حاد شد و به چشم آمد که دود ناشی از سوزاندن آنها به دلیل تاثیر در کاهش دید، منجر به تصادفات رانندگی در جاده های کم عرض گیلان شد. 
جهاد کشاورزی استان نیز اقدام به تهیه تعدادی دستگاهای "بیلر" برای بسته بندی بقایای کاه کلش کرد و اقدامات ترویجی هم در پیش گرفت که بر آیند موفقیت آمیزی نداشت؛ چراکه امسال نیز  قبل از آغاز بارندگی شدید روزهای اخیر در گوشه و کنار گیلان کپه های بقایای برنج در مزارع آتش زده می شد. 
از دوسال قبل اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز به مسئله وارد شد که برخورد قهری با موضوع، باعث عدم موفقیت این اداره کل شد. مهمترین دلیل این عدم موفقیت نیز آن بود که عامل آتش زدن باقیمانده کاه و کلش، صاحب اصلی زمین نبود و در واقع کارگران اقدام به این عمل می کردند. هرچند که در این اقدام معمولا هیچگاه صاحب اصلی زمین و محصول مشخص نمی شد اما این اقدام، تصور اشتباهی را برای همگان ایجاد کرد مبنی بر اینکه اداره محیط زیست، مسئولیت ساماندهی پسماندهای کشاورزی را بر عهده دارد. 

سوزاندن کاه و کلش جرم است؟
«امیر عبدوس» مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان در پاسخ به این سوال که «آیا سوزاندن کاه و کلش جرم است؟» به سبزپرس می گوید: به موجب مواد 2 و 3 و 24 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب 1374 و نیز بند "پ"  آیین نامه اجرایی ایجاد آلودگی هوا سوزاندن پسماندها جرم است و متخلفان پس از اخطار و تکرار به جزای نقدی هم محکوم می شوند. 
او می افزاید: البته بر کسی پوشیده نیست که سوزاندن کاه و کلش میکرو ارگانیسم های مفید خاک را هم از بین می برد، کیفیت خاک با ارزش زراعی را تنزل می دهد و بر قدرت جذب آب اثر سوء می گذارد. در نهایت اکوسیستم طبیعت را هم با مشکل مواجه می کند.

متولی قانونی ساماندهی پسماندهای کشاورزی کیست؟
به موجب آنچه از قوانین و آئین نامه اجرایی مدیریت پسماند بر می آید، وزارت جهاد کشاورزی متولی ساماندهی پسماندهای کشاورزی است که البته ضوابط و روشهای مدیریت اجرایی پسماندهای کشاورزی نیز به موجب ماده 11 این قانون، توسط جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست و چند نهاد دیگر تدوین شده است. این آیین نامه در سال 89 به تصویب کمیسیون زیربنایی دولت رسیده است که به موجب آن وظایف جهاد کشاورزی روشن است و در خصوص ضایعاتی چون کاه و کلش، موارد زیادی از آموزش و بستر سازی  تا روشهای جایگزین برای مصرف بهینه – که اتفاقا در مورد برنج بسیار پرکاربرد است- در آن ارائه شده است.
از جمله موارد پیش بینی شده در این ضوابط و روشهای مدون مدیریت پسماندهای کشاورزی، ارائه گزارش به سازمان حفاظت محیط زیست است. 

جهاد کشاورزی گزارش نمی دهد
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان می گوید: در راستای یاد آوری این مسئله، مراتب را طی ابلاعیه به جهاد کشاورزی استان یاد آور شده ایم که ما به عنوان ناظر بر حسن اجرای قانون مدیریت پسماند تا وقتی که گزارش کارشناسی از سوی سازمان متولی دریافت نکنیم ، نمی توانیم به موضوع ورود کنیم. گزارش سازمان متولی که در اینجا، سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان است، مبنای پیگیری مسئله از طریق ما در دادگستری است. 
او تاکید می کند: علی رغم اینکه جسته و گریخته گزارشهای مردمی مبنی بر آتش زدن کاه و کلش می رسد اما تاکنون حتی یک مورد برای اقدام از سوی جهاد کشاورزی استان گیلان به ما معرفی نشده است.
عبدوس می گوید: به هر حال با توجه به آنکه برداشت برنج از مزارع تقریبا به اتمام رسیده است، به نظر می رسد با توجه به آنکه هیچ گونه خلا قانونی برای جلوگیری از آتش زدن کاه و کلش وجود ندارد، تکالیف دستگاهها کاملا روشن شده است و نیز با توجه به وجود راهکارهای گوناگون از جمله تعلیف دام و تهیه کاغذ و مقوا از کاه و کلش برنج، جهاد کشاورزی باید حضور پر رنگتری را ایفا کند و از امروز برای فصل آتی زراعت شالی اقدام کند.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28900    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos