مشکلات مهم سلامتی سگ بیشتر بعد از سنین 8تا 10 سالگی اتفاق می افتد و اغلب با تغییرات رفتاری همراه است. شایع ترین مسائل مربوط به سلامت سگ شامل ورم مفاصل ،بیماری های قلب و بیماری های دندان است.آگاه بودن از این بیماری ها کمک می کند تا از این مشکلات جلوگیری کرده و این مشکلات را را به تاخیر بیندازید.
1.آرتریت(ورم مفاصل)
آرتروز یک بیماری مفصلی و بسیار دردناک برای سگ است.با مفاصل ملتهب سگ در انجام بسیاری از کارها از جمله پریدن دویدن و راه رفتن ناتوان خواهد بود.در این زمان شما ممکن است در سگ خود لنگی و یا مشکلات ایستادن ببینید.سگهای چاق و دارای اضافه وزن بیشتر به آرتریت دچار می شوند.در این زمان سگ به دلیل درد پرخاشگر خواهد شد. و برای درمان دارو های مسکن و در بعضی از موارد هم جراحی لازم است.اما مطمئنن باشید اگر وزن سگ خود را کنترل کنید سگ به این بیماری به احتمال خیلی زیاد مبتلا نشود.
2.بیماری های قلبی
سگ های سالمند مستعد به ابتلا به بیماری های قلبی هستند.مشکلات قلبی نیز بیشتر به دلیل اضافه وزن در سگ است.رژیم غذایی صحیح و تناسب اندام به جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند.سگ با داشتن یک رژیم غذایی بدون چربی(و کربوهیدرات)و هم چنین یک برنامه ورزشی سالم کمتر در معرض بیماری های قلبی می باشد.
3.پوسیدگی دندان و بیماری های لثه
بعد از سنین3-4سالگی سگ احتمال مشکلات دندانی سگ گسترش می یابد.که دلایل آن به خاطر بهداشت و یا استفاده ناصحیح از غذاهای خشک است.فقدان غذایی نیز ممکن است باعث این مشکلات شود.در اثر مسواک نزدن نیز بر روی دندانها رسوبات"پلاک"ایجاد می شود.از مشکلات لثه نیز می توان به عفونت باکتریایی که موجب تحلیل رفتن لثه می شود اشاره کرد.مشکلات دندان و لثه بسیار دردناک خواهد بود.در صورت نیاز ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.
دندانهای سگ را هر روز مسواک بزنید.اگر سگ بیش از حد با اسباب بازی هایش بازی کند و آنها را بجود موجب ساییدگی دندان می شود.
4.مشکلات دفعی
بعضی از سگها بدون کنترل بر مثانه ی خود دفع ادرار می کنند.
دفع غیر ارادی ممکن است علامت یک عفونت ادراری و یا بعضی از بیماری ها از جمله:
• کولیت
• دیابت
• عدم تعادل هورمونی
• مشکلات کلیوی
• استرس
هم چنین این بیماری ممکن است به علت مشکلات بینایی می باشد.
5.دیابت
سگها بسیار زیاد در معرض ابتلا به دیابت هستند.این بیماری در سگهای چاق بسیار بیشتر دیده می شود.دیابت افزایش سطح گلوکز خون است که جذب نمی شود.
یک سگ می تواند از بیماری های شایعی مانند ناشنوایی و نابینایی نیز رنج ببرد.هم چنین ممکن است از بی خوابی رنج ببرد که نشانه ی درد است.
ترجمه:کیمیا
Vetinfo.com