پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

اخبار زیست محیطی

 • تغییراتی در سایت پرشین پت ◄ تغییراتی در سایت پرشین پت
    برای راحتی شما عزیزان تغییراتی در پرشین پت ایجاد شد
 • قوانین ما برای ورود ◄ قوانین ما برای ورود
    مروز میخوایم یه سری حرفها بزنیم که طبق معمول به یه سری دوستان بر میخوره و ناراحت میشن و جبهه میگیرن هر مجموعه ای تشکیل شده از یک سری افراد و یک مدیر. مدیر یک سری قوانین رو برای اهداف اون مجموعه وضع میکنه که افراد موظف به رعایت اون هستند.
 • ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399 ◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
    بنا به شرایط و بیماری کرونا COVID 19 ساعت کاری پرشین پت در سال 99 به صورت نیمه وقت بود اما به در خواست شما عزیزان و احترام به خواسته شما بزرگواران ساعت کاری خود را مانند قبل کردیم .......
 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28903    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

چرا سگها را دوست داریم، مرغ ها را میخوریم و گاوها را می پوشیم"

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
چرا ما برخی از انواع حیوانات را دوست داریم و همچون اعضای خانواده با آنها رفتار می کنیم، اما گوشت برخی دیگر را مشتاقانه مصرف می کنیم؟

در این مقاله با دکتر "ملانی جوی" از ایالات متحده آمریکا آشنا می شویم، روانشناس اجتماعی، پروفسور دانشگاه و وگان (گیاهخوار کامل) که تقریباً یک دهه را به تحقیق در مورد روانشناسی نوعی سیستم اعتقادی که آنرا "کارنیسم" می نامند، گذرانده است.

این سیستم ما را شرطی کرده که گوشت برخی از حیوانات را بخوریم و برخی را نه.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

دکتر جوی، دارای مدرک لیسانس از دانشکده آموزش عالی هاروارد آمریکا و دارای مدرک دکتری در روانشناسی، از دانشکده آموزش عالی سیبروک در آمریکا می باشد و در حال حاضر نیز پروفسور دانشگاه ماساچوست، بوستون آمریکاست.

ایشان در مورد روانشناسی، طرفداری از حقوق حیوانات، و عدالت اجتماعی، مطالب زیادی نوشته، و در زمینه ایدئولوژی مرتبط با تولید و مصرف گوشت تخصص دارد.

او در جدیدترین کتاب خود، "چرا سگها را دوست داریم، خوکها را می خوریم و گاوها را می پوشیم: معرفی کارنیسم" به بررسی ارتباطات روانی و عاطفی ناهماهنگ و غیر منطقی میان انسانها و حیوانات می پردازد. این فیلمنامه در مورد تضاد موجود در کارنیسم می باشد.

دکتر جوی، در جوانی در مورد اثر انتخابهای غذایی خود درک عمیقی داشت.دکتر جوی:

من در خانواده ای بدنیا آمدم که گوشت می خوردند و من نیز در بیشتر زندگیم گوشت خوردم. اما وقتی ۲۳ ساله شدم، در مورد چگونگی تبدیل حیوانات به گوشت مصرفی مان اطلاعاتی بدست آوردم و می دانم که پیش از آن نیز در معرض این اطلاعات بودم، اما به هر دلیلی که بوده، آن اطلاعات نظر مرا جلب نکرده و قانع نشده بودم.لذا در ۲۳ سالگی، به خاطر همان اطلاعات گوشت را کنار گذاشتم و تغییر اساسی آگاهی ام برایم بسیار جالب بود.
اینکه چطور چیزی که زمانی برایم اشتها آور و خوشمزه بود، اینقدر نفرت آور شده بود.

من حدود ۲۰ سال پیش گیاهخوار شدم و ۱۰ سال است که وگان هستم. من به خاطر دلایل اخلاقی از خوردن گوشت حیوانات دست کشیدم. من نمی خواستم در رنج حیوانات دخیل باشم.

رژیم گیاهخواری نه تنها برای حیوانات، بلکه برای سیاره و بدن من نیز گزینه سالمی محسوب می شود. می توانم بگویم که امروز در سن ۴۳ سالگی، احساس می کنم از سن ۲۳ سالگی، ۲۰ سال پیش سالم تر هستم.

"ملانی جوی" که به خاطر تغییر ایجاد شده در آگاهی اش کنجکاو بود، در طول چند سال، در مورد گیاهخواری و گوشتخواری، تحقیقات گسترده ای انجام داد.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

من تصمیم گرفتم که در مورد این پدیده، یعنی روانشناسیگوشتخواری، و اتفاقی که برایم افتاده بود، دلیل آن و اینکه چرا این همه مدت طول کشیده بود تا این تغییر در من روی دهد، آن هم در حالیکه قبلاً نیز در مورد ظلم به حیوانات اطلاعاتی به دستم رسیده بود، تحقیق کنم.به همین خاطر تحصیلاتم را در رشته روانشناسی اجتماعی تا سطح دکترا ادامه دادم. و با مردم مصاحبه کردم. با گوشتخواران و قصابان، و افراد دیگری در این حرفه ها. همچنین با افراد وگان و گیاهخوار.می خواستم در مورد ارتباط آنها با خوردن گوشت و اینکه انسان چطور می تواند بی آنکه بداند در حال انجام چه کاری است، در این اقدامات غیر انسانی شرکت کند، اطلاعاتی کسب نمایم.من دریافتم که یک سری مکانیزم های روانشناسی و اجتماعی از درک حقیقت در هنگام گوشتخواری، جلوگیری می کنند.


چگونه افراد نسبت به مصرف گوشت بی تفاوت هستند؟


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

برخی از روشهایی که مردم از نظر روانی به کار می برند، تا با گوشت موجود در بشقاب شان بی تفاوت باشند، چه هستند؟برخی از این حالتهای دفاعی روانی عبارتند از:اجتناب از کسب حقیقت، "این را به من نگو، غذا را به دهنم زهر میکنی."در واقع وقتی حیوانات را پرورش می دهند و به خاطر تولید گوشت می کشند، آنها رنج نمی کشند."
یا آنچه در کتابم به عنوان "تری ان" (سه توجیه) به آن اشاره کردم، یعنی: یافتن یک توجیه خوب برای ادامه رفتار، تا فرد حس بدی در مورد آن نداشته باشد.این سه توجیه می تواند تقریباً همه ایدئولوژیهای خشونت در تاریخ بشر را توجیه کند.
و سه توجیه کارنیسم عبارتند از "گوشتخواری، امری عادی، طبیعی و لازم است."کارنیسم در این مورد می گوید که چرا وقتی بشقابی از گوشت گاو، مرغ را در مقابل ما می گذارند، آن حیوانات را تصور نمی کنیم و همچنین در این مورد که چرا وقتی گوشت سگ، قو یا خوکچه هندی را در بشقاب مان داریم، آنها را متصور می شویم.کارنیسم شرطی سازی هایی است که سبب شده انسانها گوشت برخی حیوانات را بخورند و برخی را نه.دکتر جوی از طریق تحقیقاتش متوجه شد که چرا افراد شفیق و مهربان می توانند در اقدام غیر انسانی گوشتخواری شرکت کنند.کارنیسم چیست؟

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
کارنیسم در واقع متضاد وگانیسم است. ما معمولاً آن ایدئولوژی هایی را نامگذاری می کنیم که خارج از هنجارها هستند.رژیم گیاهخواری در ابتدا رژیم فیثاغورثی نامیده می شد، که برگرفته از نام ریاضیدان و فیلسوفی به نام فیثاغورث بود.اما تا به امروز چیزی به نام کارنیسم نداشتیم.بر طبق گفته دکتر جوی، میان خورندگان گوشت و گوشتخواران (کارنیست ها) یک تفاوت آشکار وجود دارد.برخی از خورندگان گوشت، خود را "گوشتخوار" (کارنیور) می نامند."کارنیور" می تواند هر حیوان، انسان یا غیر انسانی باشد که برای زنده ماندن، نیاز به خوردن گوشت دارد.این امر واقعاً مهم است که دریابیم گوشتخواری برای ما الزام نیست، یک انتخاب است و انتخاب ها همیشه از باورها ناشی می شوند. لذا کارنیسم بازتابی است از سیستم باورها و ایدئولوژی ماست.
چرا افراد زیادیاز این سیستم باوری متناقضبی اطلاع هستند؟

یکی از روشهای حفظ سیستم هایی نظیر کارنیسم، محرمانه بودن آن است. قربانیان کارنیسم، قابل رویت نیستند؛ حیواناتی که ما می خوریم، دور از چشم ما سلاخی می شوند، و ما به آنها فکر نمی کنیم. و این سیستم، محرمانه است. و منظور از محرمانه این است کهبر این رفتارها نامی نمی گذارند.وقتی چیزی نام نداشته باشد،نمی توان از آن نام برد،اگر نتوان از چیزی سخن گفت،نمی توان آن را به چالش کشید.

کتاب "چرا سگها را دوست داریم، خوکها را میخوریم و گاوها را می پوشیم: معرفی کارنیسم"


Resigzed Image Click this bar to view the full image.


"چرا ما سگها را دوست داریم"، کتابی در این باره نیست که چرا نباید گوشت بخوریم، بلکه می گوید که چرا گوشت می خوریم.چه عاملی در سطح اجتماعی و روانشناسی سبب می شود که مردم عاقل، به رفتارهای نابخردانه دست بزنند، و یا از اعمالی غیر انسانی حمایت کنند، بی آنکه دریابند که در حال انجام چه کاری هستند.هدف از این کتاب، آشکار کردن چیزهای نهان است، برداشتن ماسک از چهره این سیستم.سیستمی که برای تضمین ادامه حمایت مردم، باید پنهان باشد، چرا که اگر این مردم به آنچه در پشت صحنه در حال انجام است، پی برند، دیگر از آن حمایت نمی کنند.من در کتابم در مورد مکانیزم های دفاعی خاص روانشناسی و اجتماعی که در سیستم کارنیسم به کار برده می شوند، نام می برم تا در مورد روشهای تفکر و احساسی که به ما آموختند و مهم تر از آن، در مورد مسئله گوشتخواری، و احساساتی که به ما نیاموختند، آگاهی کسب نماییم.


چرا با حیوانات همدردی نمی کنیم؟Resigzed Image Click this bar to view the full image.


دانشمندان اخیراً، یاخته های عصبی بازتابی را کشف کرده اند و این یاخته های عصبی مغز موقعی فعال می شوند که ما در حال تماشای کسی دیگر باشیم که به انجام فعالیتی مشغول است. آنها دریافتند که این یاخته ها همان هایی هستند که اگر ما نیز همان فعالیت را انجام می دادیم، فعال می شدند. آنها دریافتند که در افرادی که بالا رفتن یک حشره از پاهای فرد دیگری را مشاهده می کنند، در افرادی که با افراد دردمند در تماس هستند، بخش هایی از مغز فعال می شود که اگر این شرایط برای خودشان پیش آمده بود نیز همین بخش ها فعال می شدند، فقط به خاطر تماشای دیگران.این یعنی وقتی ما با کسی همدردی می کنیم،در واقع احساس او را حس می کنیم.پس چرا وقتی گوشت حیوانی رامی خوریم که به طرز وحشتناکیدر دامداریهای صنعتیرنج کشیده و بعدوحشیانه به قتل رسیده، این حس همدردی را نداریم؟کارنیسم به نحوی تنظیم شده که مشاهده شفیق را مسدود کند. این سیستم طوری است که نسبت به حیواناتی که می خوریم، و در هنگام خوردن آنها، همدردی ما را از بین می برد. لذا اگر ما در واقع دارای محبت هستیم، اگر به طور بیولوژیکی یا بر اساس سیستم طبیعی انسان، همدردی در ما هست، کارنیسم جلوی ما را می گیرد تا بر اساس فطرت واقعی مان عمل نکنیم.چرا مردم می خواهنداز میزان رنج حیواناتبی خبر باشند؟


بر اساس تحقیقات دکتر جوی، درک این مسئله که گوشتخواری، موجب رنج بسیار زیاد میلیاردها دوست حیوان ما می شود،اثری بسیار سازنده بر فرد دارد و به طور قابل توجهی دیدگاه او نسبت به زندگی را تغییر می دهد.

یکی از دلایلی که مردم انتخاب می کنند در مورد میزان رنج حیوانات بی خبر باشند، به این خاطر است که این مسئله برایشان دردناک است. زیرا با درک این مسئله، جهان شما به شدت تغییر می کند، و دیگر واقعیت تان همچون گذشته نیست، زیرا به خود امکان داده اید که با واقعیت چیزی که برای تعداد بسیار زیادی از موجودات این جهان روی می دهد، ارتباط برقرار کنید و البته به نوعی نیز زندگی مشکل تر می شود، زیرا باید آن میزان درد ناشی از آگاهی تان را با خود به هر سو ببرید.


از سوی دیگر اختیار بیشتری بدست می آورید، زیرا اینک این فرصت را دارید تا دست به انتخاب بزنید.وقتی انتخاب کنید که برای زندگی سازگار با نظام ارزشی، بیشترین سعی تان را به خرج دهید، توانمندتر می شوید.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

منبع:کانون انسان پاک زمین پاک
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


10 خبر اخر سایت

◄ تغییراتی در سایت پرشین پت
◄ قوانین ما برای ورود
◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
بعدی 1 قبلی