پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

محل گذر حيات‌وحش آسفالت مي‌شود


 
عبور جاده اكبرآباد قزوين از منطقه شكار ممنوع الموت مدتي است كه به دغدغه اصلي و موضوعي نگران كننده براي مسئولان اداره محيط‌زيست استان تبديل شده است.
احداث اين جاده به طول 60 كيلومتر قرار است قزوين را به تنكابن متصل كند. گفته مي‌شود 7-8 كيلومتر از جاده 60 كيلومتري قزوين – تنكابن از ضلع جنوب شرقي منطقه شكار ممنوع الموت عبور خواهد كرد كه دقيقا محل گذر حيات‌وحش است.
مناطق شكار ممنوع، مناطق مستعدي هستند كه در صورت ايجاد شرايط لازم قادرند به‌صورت يك اكوسيستم طبيعي فعال مطرح شده و در رديف مناطق حفاظت شده قرار گيرند.
در صورت پذيرش چنين تعريفي، عبور جاده اكبرآباد قزوين از منطقه شكار ممنوع الموت نه تنها شرايط احراز اين مهم را از دست خواهد داد بلكه قابليت تبديل به منطقه حفاظت شده را هم نخواهد داشت.
به گفته عبدالحسين مظفري ، معاون محيط طبيعي اداره كل حفاظت محيط‌زيست استان قزوين ، عبور اين جاده دقيقا از محل گذر حيات‌وحش قطعا بر زندگي حيوانات تاثير خواهد گذاشت.
او با بيان اين كه اين منطقه از حوزه «آمشك» شروع شده و تا« باغ دشت» را در بر مي‌گيرد، مي‌گويد: منطقه از لحاظ حساسيت زيستگاهي و تنوع زيستي داراي ويژگي‌هاي خاصي است كه توجه ويژه‌اي را مي‌طلبد ضمن اينكه تامين كننده آب مورد نياز گونه‌هاي مختلف حيات‌وحش است و از آنجا كه هر عمليات عمراني اكوسيستم را تحت تاثير قرار مي‌دهد، منطقه الموت هم به‌دليل اجراي عمليات راه سازي از اين اثرات بي‌نصيب نخواهد بود.
در حالي كه مسئولان اداره محيط‌زيست استان بر تاثيرات منفي عبور جاده اذعان دارند اما رئيس اداره راه و ترابري استان در گفت‌وگويي با ايلنا، جاده‌سازي را براي حيات‌وحش بي‌خطر دانسته و مي‌گويد: فقط 200 متر از آن وارد محدوده شكار ممنوع مي‌شود.
دلاور نجفي، معاون محيط طبيعي سازمان محيط‌زيست با بيان اينكه در منطقه الموت هيچ منطقه حفاظت شده‌اي وجود ندارد عبور جاده را تنها از بخش كوچكي از منطقه شكار ممنوع دانسته و مي‌گويد: طبق قوانين حقوقي هيچ منعي براي فعاليت‌هاي توسعه‌اي و عمراني در منطقه وجود ندارد.
البته به‌دليل حساسيت زيستگاهي منطقه تمهيداتي همچون ارسال گزارش‌هاي ارزيابي زيست محيطي از سوي اداره راه و ترابري استان به اداره محيط‌زيست استان در نظر گرفته شده است.

طبق مصوبه هيات وزيران به منظور حفاظت از محيط‌زيست كشور و جلوگيري از بروز اختلاف و پيگرد قضايي، تمامي دستگاه‌هاي اجرايي قبل از آغاز عمليات طرح‌هاي عمراني موظفند ضوابط حفاظت از محيط‌زيست را از سازمان متبوع استعلام كنند. اما به گفته مظفري، با وجود گذشت بيش از يك سال از شروع به كار طرح تاكنون هيچ استعلامي از اداره محيط‌زيست استان صورت نگرفته است.
او در پاسخ به اينكه آيا تاكنون گزارش عملكردي به اداره محيط‌زيست استان ارسال شده يا نه مي‌گويد: با اينكه طبق ماده 105 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي اجراي هر گونه طرح عمراني مشمول ارائه طرح‌هاي ارزيابي و گزارش‌هاي مدون به سازمان‌هاي مربوطه است اما در اين زمينه هيچ‌گونه گزارش عملكردي به اين سازمان ارسال
نشده است.

در اين خصوص حتي راهكارهاي جايگزين مبني بر اينكه به جاي عبور جاده از وسط زيستگاه و محل گذر حيات‌وحش تونلي به‌طول 7/1 الي 8/1 كيلومتر احداث شود تا به اين وسيله هم انفصالي در منطقه ايجاد نشده و هم تاثيرات روي محيط به حداقل كاهش يابد، مطرح شده است.
او در پاسخ به اينكه آيا اين طرح از سوي اداره راه پذيرفته شده، مي‌گويد: به گفته مسئولان اين اداره طرح در حال بررسي‌هاي كارشناسي است و اينكه آيا زيرساخت‌ها قابليت اجرايي اين طرح را دارد يا خير.

با همه اين تفاسير اما فعالان محيط‌زيست حساسيت اكولوژيك منطقه رابسيار زيادو گذر جاده از منطقه حفاظت شده و شكار ممنوع را سبب تلفات حيات‌وحش و بر هم خوردن تعادل زيستي آن منطقه مي‌دانند.

منطقه الموت با مساحت 118 هزار هكتار جزو مناطق شكار و تيراندازي ممنوع استان قزوين مي‌باشد كه قرار است جاده اكبرآباد از جنوب شرق اين منطقه عبور كند. از گونه‌هاي حيات‌وحش شاخص در منطقه مي‌توان به كل و بز وحشي، خرس، پلنگ، گرگ، روباه، انواع پرندگان شكاري، كبك و گونه‌هاي خزندگان و دوزيستان اشاره كرد.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos