حکیم مهر - در پی رشد اقتصادی چین و افزایش پول و وقت قشر متوسط جامعه و دایر شدن فروشگاه های حیوانات خانگی، اختلاف حامیات حقوق حیوانات به خصوص سگ ها و افرادی که از گوشت سگ تغذیه می کنند رو به افزایش است.
به گزارش واشنگتن پست ، کامیونی از سگ های دورگه به سوی میزهای شام می روند؛ 520 سگ در بزرگراه پکن به سمت رستوران هایی در شمال شرق چین در حرکت هستند که یکی از دوستداران سگ ها با خودروی خود اقدام به خارج کردن این کامیون از جاده می کنند.
پس از بروز این حادثه، اتفاقات از کنترل خارج شدند. خبر این درگیری وبلاگ نویسان چینی را به تکاپو انداخته و بیش از 200 تن از فعالان حمایت از حقوق حیوانات فورا به این بزرگراه سرازیر شدند.
نیروهای پلیس خواستار باز شدن جاده و پایان دادن به اعتراضات شدند اما فعالان حقوق حیوانات با در دست داشتن آب، غذای سگ و حتی آوردن چند دامپزشک به محل حادثه می آمدند.
این اختلاف سال های سال است که میان مردم روستانشین و شهرنشین، فقیر و ثروتمند و دوستداران سگ و سگ خوران در چین وجود دارد اما دلیل عمده افزایش اختلافات در این روزها، افزایش تعداد دوستداران حیوانات و سگ ها در چین است.
اظهارنظرها در مورد این اتفاق پس از گذشت یک ماه هنوز هم ادامه دارد و این امر بیانگر تغییر پر شتاب آداب و فرهنگ چین است. طی قرن های اخیر، طعم و مزه گوشت سگ طرفداران بسیاری داشته؛ غذای محبوب فصل زمستان که چینی ها معتقدند انسان را گرم نگه می دارد.
اما نگه داشتن حیوانات خانگی طی سال های اخیر افزایش بسیاری داشته و با شکوفایی اقتصاد چین، قشر متوسط جامعه پول و زمان کافی برای داشتن دوستان چهار پا را در اختیار دارند و دایر شدن فروشگاه های جدید حیوانات خانگی باعث افزایش تدریجی قدرت جنبش حقوق حیوانات که زمانی بی فروغ بود، شده است.
حادثه بزرگراه یکی از موفقیت های اخیر این جنبش محسوب می شود. انبوه دوستداران سگ ها در نهایت با جمع آوری بیش از 17 هزار دلار و پرداخت آن به راننده کامیون پیروز این کشمکش شدند. البته پیروزی آنها با دریافتن اینکه محلی برای نگه داری صدها سگ وحشی، بزرگ و تربیت نشده ندارند، چندان به طول نیانجامید.