پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

دو ميليون ايراني به بيماري هپاتيت "بي " مبتلا هستند

تهران - هپاتيت " بي " از بيماري هاي شايع در جهان و ايران است و در حال حاضر تخمين زده مي شود که حدود دو ميليون نفر ايراني به اين بيماري مبتلا هستند .


طبق آخرين گزارش هاي سازمان بهداشت جهاني (Who ) ، هم اکنون حدود 400 ميليون نفر در سراسر جهان حامل ويروس هپاتيت "بي " هستند و اين بيماري پس از بيماري سل و مالاريا شايع ترين بيماري عفوني و مسري است .
سالانه حدود 50 ميليون نفر به تعداد افراد آلوده به اين ويروس در دنيا افزوده مي شود و بيشتر مبتلايان در کشور هاي چين و تايوان به سر مي برند.
شيوع اين بيماري در برخي نواحي آسيا و آفريقا بسيار بالاست و تعداد آنها حتي به 20درصد جمعيت اين مناطق نيز مي رسد . اين در حالي است که شيوع اين بيماري در جامعه ايراني حدود سه درصد است .
ويروس هپاتيت بي عامل بروز اين بيماري در انسان است .اين ويروس در کبد انسان جايگزين و تکثير مي شود و سپس مواد توليد شده توسط اين ويروس به گردش خون فرد بيمار وارد مي شود . اندازه اين ويروس 42 نانومتر است و بخش فعال ويروس در قسمت مرکزي آن قرار دارد.
"سيد مويد علويان " فوق تخصص گوارش و کبد در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در مورد اين بيماري گفت : بيماري هپاتيت بي مي تواند بدون علامت باشد و يا علايمي بسيار شديد در کبد فرد بيمار ايجاد کند.
وي افزود: معمولا پس از ورود ويروس به بدن فرد و پس از يک دوره نهفتگي ،‌علايمي شبيه سرما خوردگي ،ضعف ،‌خستگي ، احساس کسالت ، بي اشتهايي ،‌تب ،‌درد عضلات ،‌التهاب مفاصل و بثورات پوستي در فرد بروز مي کند.
اين فوف تخصص کبد يادآور شد : مرحله دوم علايم اين بيماري به صورت زردي پوست بدن بروز مي کند ضمن اين که ممکن است علايم مقدماتي بهبود پيدا کند. همچنين تيره رنگ شدن ادرار يا کمرنگ شدن مدفوع از ديگر علايم بروز اين بيماري است .
دکتر علويان در مورد علايم بروز هپاتيت در کودکان گفت : ممکن است علايم اين بيماري در کودکان خفيف تر بروز کند و يا بروز بيماري در کودک بدون علامت باشد.
استاد دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله (عج ) اظهار داشت : يکي از روش هاي تشخيص اين بيماري ،‌اندازه گيري آنتي ژن سطحي اين ويروس است از اين رو در صورتي که آزمايش فرد مثبت باشد به اين معنا است که فرد آلوده به ويروس هپاتيت بي است .
علويان افزود : انجام سونوگرافي از کبد يکي از بهترين راه هاي تشخيص بيماري هپاتيت بي است و همچنين نتايج آزمايش هاي ديگر بيمار ، پزشک را از بروز اين بيماري در بدن فرد مطمئن مي کند.
وي خاطرنشان کرد: به عنوان مثال انجام آزمايش اندازه گيري دوره اي آنزيم کبدي در ناقلين هپاتيت "بي" جهت تشخيص درگيري کبد و بررسي التهاب کبد بسيار موثر است.
علويان گفت : همچنين يکي از روش هاي تشخيصي براي بررسي شدت بيماري هپاتيت در کبد ، نمونه برداري يا بيوپسي از کبد است . اين کار با استفاده از يک سوزن مخصوص توسط پزشک متخصص انجام مي شود.
وي يادآور شد : تحقيقات نشان داده است که با رعايت نکات بهداشتي نظير انجام واکسيناسيون در مقابل هپاتيت بي مي توان از ابتلا به اين بيماري جلوگيري کرد .
علويان در مورد راه هاي انتقال ويروس از فرد بيمار به فرد ديگر گفت : انتقال از راه خون و فرآورده هاي خوني ،‌انتقال از طريق مادر آلوده به نوزاد و انتقال ويروس از طريق جنسي سه راه اصلي انتقال ويروس هپاتيت بي است .
اين فوق تخصص کبد خاطرنشان کرد : اين ويروس بر اثر برخوردهاي ساده روزانه مانند صحبت کردن ، دست دادن ، بوسيدن ،‌درآغوش گرفتن و يا از طريق مکان هايي مانند استخر منتقل نمي شود بلکه ويروس هپاتيت بي در خون و همه ترشحات بدن مانند بزاق و عرق فرد مبتلا و ناقل وجود دارد.
وي افزود : کارکنان بيمارستان ها ،‌پزشکان ،‌پرستاران و مراقبين بهداشتي که در تماس با بيماران و يا خون آنها هستند در معرض عفونت هپاتيت و انتقال آن قرار دارند و همچنين مشخص شده است که تعداد معدودي از پزشکان ،‌دندانپزشکان و جراحان دهان که ناقل هپاتيت بي هستند، مي توانند ويروس هپاتيت را به ديگر بيماران منتقل کنند .
اين استاد دانشگاه گفت : علل مهم انتقال اين بيماري در کشورهاي غربي بي بندو باري جنسي و اعتياد به مواد مخدر تزريقي است و از ديگر علل انتقال اين بيماري در همه کشورها مراجعه مردم به دندانپزشک هاي تجربي و انجام اعمال جراحي کوچک در مراکز غير بهداشتي است .
علويان اظهار داشت : تاکنون 90 تا 95 درصد موارد هپاتيت حاد "بي " خود به خود بهبود کامل يافته و به صورت کامل از بدن دفع شده اند البته در 5 تا 10 درصد موارد نيز ويروس در بدن باقي مي ماند و حالت ناقل هپاتيت پيش مي آيد.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos