راه اندازی ایستگاه تحقیقاتی گور اصیل ایرانی در بیدگل
ایرن: مدیر اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آران و بیدگل از راه اندازی ایستگاه تحقیقاتی گور اصیل ایرانی در منطقه ملک صدرا در آران و بیدگل خبر داد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اللهیار دولتخواه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی خاص در محدوده ملک صدرا، ایستگاه تحقیقاتی گور اصیل ایرانی جهت تولید نسل این گونه جانوری که به علت شکار بی رویه منقرض شده، راه اندازی می‌شود.

وی افزود: آخرین گونه‌های این گورخراصیل ایرانی، 25سال پیش توسط شکارچیان در منطقه ملک صدرا شکار شده است و با راه اندازی این ایستگاه تحقیقاتی از انقراض گونه‌های دیگر در منطقه مانند یوز آسیایی و جبیر جلوگیری می‌شود.

مدیر اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آران و بیدگل احداث و راه اندازی موزه تاریخ طبیعی، ایستگاه هواشناسی و آزمایشگاه تشخیص آلودگی های آب و هوا را از دیگر اقدامات در دست انجام دانست و گفت: زمینی به مساحت 500 مترمربع برای راه اندازی موزه تاریخ طبیعی وحوش منطقه درنظر گرفته شده و با جذب اعتباری افزون بر 5 میلیارد ریال طی سال آینده این موزه به بهره برداری می رسد.

وی کوره‌های آجرپزی را از مهم‌ترین واحدهای آلاینده در منطقه دانست و گفت: با انتقال 300 کوره آجرپزی درحال فعالیت در سطح شهرستان به محور فیض آباد، آلودگی‌ها کنترل می‌شود.
دولتخواه خواستار همکاری هرچه بیشتر اداره صنایع و معادن، بازرگانی، منابع طبیعی و فرمانداری جهت انتقال کوره‌های آجرپزی شد و خاطرنشان کرد: با توجه به فعالیت دوشهرک صنعتی مصوب و 700 واحد صنعتی شهرستان، درآینده‌ای نه چندان دور شهرک‌های صنعتی به سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی مجهز می‌شوند و پنج تصفیه خانه جهت کنترل آلودگی آب واحدهای صنعتی احداث می‌شود.

دولتخواه ادامه داد: مشکلات و آلودگی‌های زیست محیطی مربوط به مجتمع فولاد کویر درحال بررسی است و با شکایت کشاورزان و افراد متضرر از این شرکت، اقدامات لازم با روند سریع تری انجام می‌گیرد.

وی از انجمن‌های حامیان محیط زیست به عنوان بازوهای اداره محیط زیست شهرستان یاد کرد و گفت: درحال حاضر فقط انجمن حامیان محیط زیست ابوزید آباد درحال فعالیت است و عدم آگاهی مردم، خسارات جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

مدیر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل بیان داشت: پخش جزوات و سی دی‌های آموزشی، برگزاری مراسم در طول سال برای دانش آموزان به صورت متمرکز، اعزام کارشناسان محیط زیست به مدارس و همکاری با آموزش و پرورش شهرستان از اقداماتی است که جهت ارتقای سطح دانش، دانش آموزان صورت می‌گیرد.