علائم "مشمشه "در میمون های باغ وحش.

یكی از دامپزشكان بیمارستان دامپزشكی تهران با اشاره به معدوم شدن ۹ قلاده شیرهای باغ وحش گفت: دامپزشكان از بروز بیماری در میمون ها و مشاهده علائم آن ابراز نگرانی كرده اند.

امیر پیمان خسروی آزاد با اشاره به تلف شدن ببر نر وارداتی سیبری و پس از آن مرگ شیرهای باغ وحش ارم بر اثر بیماری گفت: سازمان محیط زیست دامپزشكی را متهم می كند كه نظارت كافی بر خوراك حیوانات تلف شده نداشته است در حالیكه این وظیفه مدیریت باغ وحش است كه قبل از اطمینان از سلامت مواد غذایی مصرف شده در باغ وحش اجازه استفاده از آن را در محیط باغ وحش ندهد.

وی در ادامه با اشاره به اینكه دامپزشكی اعلام كرده كه باغ وحش باید قرنطینه شود، گفت: دلیل مقاومت باغ وحش در از بین بردن حیوانات و یا انتقال آنها به محل دیگر جای سؤال دارد. در حالیكه مسئولان باغ وحش مدعی هستند كه باید ابتدا آلودگی ثابت شود و سپس آنها اقدام به از بین بردن حیوانات كنند.

این دامپزشك در ادامه افزود: در همین مدت مرگ شیرها آغاز می شود بنابراین مسئولان باغ وحش با توجه به شیوع بیماری اقدام به كشتار ۹ قلاده شیر می كنند.

وی گفت: صورت مسئله مشخص است اكنون با توجه به صحبت های اشاره شده آلودگی شدید باغ وحش به بیماری مشترك مسجل است.

خسروی بیان كرد: گزارش های تأیید نشده ای در زمینه بروز آلودگی ها در میمون ها نیز وجود دارد. از سوی دیگر گربه های ولگردی كه در باغ وحش ارم به وفور رفت و آمد می كنند می توانند به راحتی این بیماری مشترك را به شهر انتقال دهند. باغ وحش تهران در حال حاضر در آلودگی قرار دارد و از لحاظ استاندارد نیز تنها یك قفس بزرگ برای حیواناتی است كه در آنجا زندگی می كنند.

این دامپزشك با بیان اینكه مسئولان باغ وحش بهتر می دانند كه چه بر سر حیوانات این باغ وحش آمده است اظهار داشت: مشمشه یك بیماری عفونی مسری و بسیار كشنده است و از جمله بیماری های رایج بین انسان و تك سمی ها است.

وی در رابطه با آلوده شدن میمو ن های باغ وحش نیز به این بیماری اظهار داشت: این بیماری بسیار مسری و كشنده است و برای میمون ها نیز خطرناك است. ضمن اینكه دامپزشكانی كه در دامپزشكان تهران رفت و آمد دارند از بروز علائم بیماری در میمون ها به شدت اظهار نگرانی كرده اند.

این دامپزشك در ادامه با تأكید بر اینكه مشمشه بیماری مشتركی بین انسان و حیوان است گفت: وزارت بهداشت و مركز كنترل بیماری های مشترك این وزارتخانه خطر را بسیار جدی بگیرد.


فردا نیوز (سایت خبری تحلیلی فردا نیوز | Fardanews.com)