روزنامه همشهری : درگ ریسینگ نام مسابقه‌ای است که در آن ماشین‌های عجیب و غریب با هم رقابت می‌کنند. این ماشین‌ها کاملا با خودرو‌هایی که ما در زندگی روزمره‌مان با آنها سر و کار داریم متفاوتند. درگ‌ها از خط شروع حرکت می‌کنند و در یک چشم به‌هم زدن به خط پایان می‌رسند. از این جهت مسابقاتشان چندان شبیه به اتومبیل‌رانی نیست.
درگ استریپ، میدانی پر از دود و آتش! ماشین‌های دیوانه‌ای که هیچ چیز جلودارشان نیست. اینجا سرعت‌ها آن‌قدر بالاست که حتی فرمول یک هم در مقابلش کمی مسخره به نظر می‌رسد.
درگ ریسینگ نام مسابقه‌ای است که در آن ماشین‌های عجیب و غریب با هم رقابت می‌کنند. این ماشین‌ها کاملا با خودرو‌هایی که ما در زندگی روزمره‌مان با آنها سر و کار داریم متفاوتند. درگ‌ها از خط شروع حرکت می‌کنند و در یک چشم به‌هم زدن به خط پایان می‌رسند. از این جهت مسابقاتشان چندان شبیه به اتومبیل‌رانی نیست. درگ ریسینگ پس از جنگ جهانی دوم در آمریکا ظهور کرد و مدام بر تعداد طرفدارانش افزوده شد. این مسابقات پس از آمریکا در دیگر نقاط جهان
درگ ریسینگ پس از جنگ جهانی دوم در آمریکا ظهور کرد و مدام بر تعداد طرفدارانش افزوده شد. این مسابقات پس از آمریکا در دیگر نقاط جهان نیز شناخته شد.


مسابقه‌ای فراتر از حد تصور

امروزه در بسیاری از کشور‌های دنیا - به‌ویژه کشورهای توسعه‌یافته - می‌توان صد‌ها پیست درگ ریس پیدا کرد. این پیست‌ها درگ استریپ نام دارند. درگ استریپ‌ها معمولا ۴۰۰متر طول دارند و درگ‌ها در زمانی بین ۴ تا ۱۷ ثانیه آن را طی می‌کنند. سرعت درگ‌ها به نوع آنها بستگی دارد. بعضی از انواع سریع آن در پایان مسیر ۴۰۰متری ۵۳۰کیلومتر در ساعت سرعت دارند. هیچ ترمزی به‌تنهایی قادر نیست آنها را متوقف کند. این نوع درگ‌ها برای کم‌کردن سرعتشان باید از چتر استفاده کنند.قبل از شروع مسابقه لازم است هر یک از ماشین‌ها لاستیک‌های خود را گرم کنند. راننده‌ها ابتدا درجا چرخ‌های خود را می‌چرخانند. غوغایی به‌پا می‌شود؛ دود همه جا را برمی‌دارد و بر اثر اصطکاک، لاستیک‌ها بسیار داغ می‌شوند. بالا رفتن دمای لاستیک‌ها باعث می‌شود آنها بهتر عمل کنند...سه، دو، یک؛ حرکت


در درگ‌ریس‌های غیرحرفه‌ای یا غیررسمی درگ‌ها با تکان‌دادن دست یا پرچم شروع به حرکت می‌کنند ولی در مسابقات رسمی برای شروع از چراغ‌های سبز و قرمز استفاده می‌شود... در این ورزش هم مانند اتومبیل‌رانی حرکت قبل از سبز شدن چراغ به منزله باخت و نرسیدن به خط پایان است. با توجه به قوانین در نظر گرفته شده، برای هر مسابقه خطاهای دیگری هم ممکن است تعریف شود.

” در درگ‌ریس‌های غیرحرفه‌ای یا غیررسمی درگ‌ها با تکان‌دادن دست یا پرچم شروع به حرکت می‌کنند ولی در مسابقات رسمی برای شروع از چراغ‌های سبز و قرمز استفاده می‌شود... “

تو حذف شدی رفیق!

برگزاری مسابقات درگ یا همان درگ‌ریس‌ها هم قوانین متفاوتی دارند. برخی از آنها به صورت حذفی برگزار می‌شوند که متداول‌ترین روش است و این شیوه به این صورت است که در هر مرحله درگ‌هایی که خطا کرده‌اند، حذف می‌شوند و بقیه درگ‌ها به مرحله بعدی می‌روند. این کار ادامه می‌یابد تا یک درگ باقی بماند و قهرمان مشخص شود. در چنین مسابقاتی برای هر یک از درگ‌های حذف شده، مرحله خداحافظی درنظر می‌گیرند . . .


فیفا در آتش

درگ ریسینگ یک فدراسیون جهانی دارد. در بسیاری از کشورها مانند انگلیس و استرالیا نیز فدراسیون درگ ریسینگ وجود دارد ولی بزرگ‌ترین و پرکارترین آنها «NHRA»، فدراسیون درگ ریسینگ آمریکاست که بر بیشتر فعالیت‌ها و مسابقات درگ‌ها در آمریکا و حتی دیگر کشورهای آن منطقه نظارت می‌کند. NHRA در سال ۱۹۵۱ توسط فردی به نام والی پارکس تاسیس شد. محل آن در کالیفرنیاست. اکنون بیش از ۸۰هزار راننده عضو آن هستند که البته حدود ۹۵درصد آنها غیرحرفه‌ای‌اند. این فدراسیون سالانه ۲۴ رویداد ورزشی درگ ریسینگ را برگزار می‌کند. اینکه در مسابقات درگ ریسینگ، درگ‌ها براساس معیار‌های مختلفی که از قبل تعیین شده کلاس‌بندی می‌شوند و توضیحاتی در رابطه با آن ، بخش دیگری از این گزارش را تشکیل می دهد.
کلاس مسخره‌ها و جیغ‌جیغوها


بین کلاس‌های درگ کلاس‌هایی وجود دارند که معیار آنها سرعت و شتاب نیست. یکی از پرطرفدارترین” در تاپ فیول (Top Fuel) که سریع‌ترین کلاس درگ ریسینگ است سرعت درگ‌ها جنون‌آمیز است و گاهی از ۵۳۰کیلومتر در ساعت بالاتر می‌رود. “
آنها کلاس «درگ‌های بامزه» است. در این کلاس ماشین‌هایی با اتاق‌های عجیب و غریب و خنده‌دار شرکت می‌کنند. در مسابقات این کلاس خبری از غوغا و هیاهوی درگ‌ها نیست. درگ‌ها به آرامی گشت می‌زنند و گاهی هم حرکات مضحک و پیش‌بینی نشده انجام می‌دهند.

یکی دیگر از کلاس‌های جالب درگ ریسینگ کلاس دی‌بی، «DB» است. DB در فیزیک علامت دسی بل، واحد اندازه‌گیری شدت صوت است. راننده‌ای برنده می‌شود که بتواند بلندترین صدا را با درگ خود ایجاد کند... در این کلاس هیچ‌وقت راننده هنگام حرکت درگ در آن قرار نمی‌گیرد چون حتما گوشش آسیب خواهد دید. داور از دور با کامپیوتر و وسایل مخصوص دیگر شدت صوت را اندازه‌گیری می‌کند. در تاپ فیول (Top Fuel) که سریع‌ترین کلاس درگ ریسینگ است سرعت درگ‌ها جنون‌آمیز است و گاهی از ۵۳۰کیلومتر در ساعت بالاتر می‌رود. این درگ‌ها چیزی در حد ماشین زمان هستند. سوختی که درگ‌های این کلاس می‌سوزانند، ترکیبی از ۹۰درصد نیترومتان و ده درصد متانول است.آنها فاصله ۴۰۲متری را زیر پنج ثانیه طی می‌کنند. درگ‌های این کلاس بین تمام موشک‌ها، جت‌ها، شاتل‌ها و دیگر ماشین‌هایی از این‌دست بیشترین شتاب را دارند.