حکیم مهر - شهردار تربت حیدریه گفت: به رغم معدوم‌سازی 1200 قلاده سگ در سال گذشته، به دلیل زاد و ولد بالای سگ‌ها، چیزی از تعداد سگ‌ها کم نشده و تعداد آن‌ها مدام در حال افزایش است.
علی محمد الهیاری از جمع‌آوری 600 تا 700 قلاده سگ در سال 87 خبر داد و افزود: در سال 88 نیز 1200 قلاده سگ در تربت حیدریه جمع‌آوری کردیم.
وی با بیان این که هزینه برآورد شده برای این کار 76 میلیون تومان است، ادامه داد: به رغم کشتار بالایی که در سال قبل داشتیم، عملا به دلیل زاد و ولد بالای سگ‌ها، چیزی از تعداد سگ‌ها کم نشده است.
وی تعداد سگ‌های ولگرد را در تربت‌حیدریه به دلیل همجواری با روستاهای اطراف بالا دانست و خاطرنشان کرد: سگ‌ها بعد از زاد و ولد در روستاها بعد از مدتی برای تهیه غذا به سمت مجموعه‌های شهری سرازیر می‌شوند.
الهیاری با بیان این که هزینه‌ معدوم‌سازی یک سگ ولگرد حدود 40 ‌هزار تومان است، افزود: مکاتباتی که به منظور تامین بودجه انجام شده تاکنون نتیجه‌ای نداشته است اما به دلیل اهمیت کار به مشکل بودجه فکر نمی‌کنیم و کار را با همان روند سابق انجام می‌دهیم.
وی با بیان این که در سال‌های گذشته شهرداری برای انجام این کار از سوی سایر نهادها مورد حمایت قرار می‌گرفت، اظهار کرد: در حال حاضر هزینه انجام این کار فقط به عهده‌ شهرداری است.
وی درباره روند انجام کار گفت: بعد از جمع‌آوری سگ‌های ولگرد، آن‌ها را به وسیله تزریق به روشی که مورد تایید دامپزشکی است، معدوم کرده و آن‌ها را در مکان خاصی دفن می‌کنیم.
شهردار تربت حیدریه در خصوص کارگروهی که در فرمانداری به همین منظور تشکیل شده است، تصریح کرد: فرمانداری به عنوان یک مقام عالی وزارت در شهرستان هماهنگی بین ادارات مزبور را انجام می‌دهد و جلساتی را مکرر برگزار می‌کند.
شهردار تربت حیدریه خاطرنشان کرد: شهرداری مصوبات این گروه را بررسی می‌کند اما خواسته شهرداری تکمیل تجهیزات لازم و کافی برای گرفتن سگ‌هاست از جمله تفنگی که بتوان به سمت سگ مواد بیهوشی را شلیک کرد.
وی افزود: کمبود این امکانات باعث در خطر بودن نیروی انسانی و کند شدن روند کار می‌شود.
وی با بیان اینکه در مکاتباتی که قبلا انجام شده سازمان شهرداری‌ها قول تامین تفنگ‌های لازم را به شهرداری داده ‌است، افزود: یک سال از قول مساعدت در این مورد می‌گذرد اما تاکنون کاری در این زمینه انجام نشده‌ است.

Original thread: 1200 سگ معدوم کردیم، جمعیت سگ‎ها کم که نشد هیچ ، زیاد هم شد! / مسئولان به وعده تأمین سلاح بیهوشی عمل نکرده‎اند, Author: behnaz, Site: تالار گفتگوی پرشین پت(مای پت)