يكي از بزرگترين و شايد يگانه موردي كه در فصل‌هاي گرم به ويژه تابستان، افراد مختلف در نقاط گوناگون جهان با آن سر و كار دارند، نيش پشه‌ها و سوزش جاي آن است. پشه‌ها نيش مي‌زنند و پس از 24 ساعت مي‌ميرند، اما جاي نيش آن‌ها كه سوزش دارد و قرمز شده، براي مدتي مي‌ماند و باعث آزار فرد مي‌شود.
10 راه طبيعي وجود دارد كه مي‌توان از آن‌ها براي مقابله با پشه‌ها و رهايي از نيش اين حشرات به ويژه در طول شب استفاده كرد.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
اولين روش، خلاص شدن از آب‌هاي راكد در اطرافتان است. به عنوان مثال، ظروف آب حيوانات خانگي و حوض‌ها محل مناسبي براي تخم‌گذاري اين پشه‌ها و گسترش دامنه فعاليت آن‌هاست.

دومين راه، كاشتن و يا نگهداري از گياهان چون علف گربه،‌ اكليل كوهي، بالنگ، استوخدوس، دارچين و نعناع است. اين گياهان مانع جذب پشه‌ها مي‌شوند يا به عبارتي به گياهان پشه‌گريز معروف هستند.

سومين روش، اين است كه از سير استفاده كنيد. پشه‌ها همانند خون‌آشام‌ها از اين گياه نفرت دارند. اگر از بوي سير متنفريد، يك تكه پارچه را در آب سير خيس كنيد و پس از خشك شدن، آن را خارج از اتاق و يا محلي كه زندگي مي‌كنيد، آويزان كنيد. اگر هم برايتان فرقي نمي‌كند كه بوي سير بدهيد، يك حبه سير را چهار قسمت كرده و يكي از اين چهار قسمت را له كرده و با پنج ليوان آب مخلوط كنيد و به صورت اسپري درآوريد و به خود بپاشيد. اين روش پشه‌ها را از شما دور مي‌كند. همچنين مي‌توانيد يك بوته سير را از سر در اتاقتان آويزان كنيد.

چهارمين راه، اين است كه گياه مريم گلي و اكليل كوهي را درون زغال كباب بريزيد. اين روش به راحتي پشه‌ها را دور مي‌كند. استفاده از روغن‌ها و عصاره‌هاي طبيعي چون اوكاليپتوس، دارچين و روغن كرچك هم براي دفع نيش پشه‌ها به كار برده مي‌شوند. براي استفاده از اين روش، 10 تا 25 قطره از اين روغن‌ها را درون دو قاشق غذاخوري حلال، مخلوط كرده و به بدن بپاشيد.

پنجمين راه دفع پشه‌ها اين است كه در زمان‌هايي كه اين حشرات بيشترين فعاليت خود را دارند، ‌از بيرون رفتن خودداري كنيد. پشه‌ها اكثرا در زمان طلوع و غروب خورشيد فعال‌تر مي‌شوند. به همين دليل 30 دقيقه قبل و بعد از غروب و طلوع از خانه خارج نشويد تا از شر نيش اين پشه‌هاي مزاحم در امان بمانيد.

پشه‌ها به سمت لباس‌هاي تيره جذب مي‌شوند. به همين دليل، بهتر است در زماني كه خارج از خانه هستيد از پوشيدن لباس‌هايي با رنگ‌هاي تيره خودداري كنيد. لباس‌هاي رنگ روشن و سفيد مانع پشه‌ها هستند. عطرها و صابون‌هايي با رايحه‌هاي گل‌ها هم جاذب پشه‌ها هستند. پس بهتر آن است كه در خريد اين محصولات آرايشي دقت كنيد تا از نيش پشه‌ها در امان بمانيد.

موقعيت نشستن شما هم در جذب پشه‌ها اثر دارد. از مكان‌هاي نزديك به كولرها و پنكه‌ها استفاده كنيد؛ چرا كه پرواز پشه‌ها در معرض باد اين وسايل به سختي صورت مي‌گيرد. استفاده از اسپري سركه سيب و يا سركه سفيد هم مي‌تواند پشه‌ها را دور كند. آخرين روش استفاده از خفاش‌هاست، بهتر است يك خفاش بخريد و قفس آن را از پنجره آويزان كنيد تا پشه‌ها را نوش جان كند.