پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

چطور سفر به طبيعت را مديريت كنيم؟

 
همشهري آنلاين- زهرا رفيعي:

بچه كه بودم عيد براي من و بچه‌هاي فاميل رنگ و بويي ديگر داشت.

سال كه تحويل مي‌شد هر خانواده بساط سفر را صندوق عقب ماشين بار ميزد و به سمت يك مقصد راه مي‌افتاد. براي ما بچه‌ها عيد بهترين زمان سال بود كه با هم بيشتر بازي كنيم و از طبيعت بيشتر ياد بگيريم. چادر زدن در كنار جاده‌ها و باغ‌ها و سفر به شهر‌هاي مختلف از كودكي من دوراني با شكوه ساخته‌است. لذت كشف طبيعت و ماجراجويي همه ما بچه‌ها را عاشق طبيعت كرده است. البته ياد آن وزغ‌هاي بخت برگشته كه مي‌افتم كمي احساس شرم مي‌كنم.


سفرهاي ما كم كم فقط محدود به تابستان شد كه به باغ پدربزرگم مي‌رفتيم. بزرگتر كه شديم هر كداممان مشغول كاري شديم و كلا قرار سفرهاي عيد منتفي شد. آنقدر كه ديگر يادمان هم نيامد بچه كه بوديم عيد براي ما بچه‌هاي رنگ و بويي ديگر داشت.
آدم‌ها را بايد در سفر شناخت. در سفر است كه افراد نشان مي‌دهند مي‌توانند كار گروهي انجام بدهند يا نه. كار گروهي (Teamwork) مفهومي است كه دستيابي به آن در سفرها سخت‌تر از هر جاي ديگري است. در اين ميان سفرهايي كه بر مبناي طبيعت گردي است احتياج بيشتري به هماهنگي و همكاري همسفران دارد.ايام عيد نزديك است و خيلي از خانواده‌ها به سنت هر ساله با هم به سفر مي‌روند. براي داشتن سفري دلچسب و مفيد اصولي وجود دارد كه رعايت آن سفر را براي همه جذاب تر مي‌كند.
كار‌ها در سفر به دو قسمت قبل و در هنگام سفر تقسيم مي‌شوند. كارهايي مثل خريد كردن و هماهنگي با همسفران و برنامه‌ريزي سفر و تماس با مراكز اطلاع رساني در مورد راه‌ها و آب و هوا، هماهنگي با ماشين‌ها امور قبل از سفر را تشكيل مي‌دهد. هماهنگي اعضاي سفر و پيدا كردن جاي مناسب براي كمپ زدن، سرشماري و مواظبت از اموال در هر توقف و اسكان، كشيك شبانه و همكاري براي درست كردن غذا اموري هستند كه بايد در سفر انجام شود.
بدون برنامه‌ريزي، سفر به طبيعت با اقوام و خويشان نزديك هم مي‌تواند به سفري دردسر ساز تبديل شود. بنابر اين يكي از كار‌هاي يك مدير سفر اين است كه پيش از سفر با همه اعضاي سفر صحبت كرده و با در نظر گرفتن علايق و سلايق همه آنها برنامه‌اي نسبتا دقيق طراحي كند در غير اين صورت در سفر يكي مي‌گويد كنار رودخانه كمپ بزنيم و ديگري دار و درخت را ترجيح مي‌دهد و آن يكي اگر در هتل نخوابد شبش به صبح نمي‌رسد. پيش از سفر همه اين مسائل بايستي مطرح و حل شده باشد.

بعد از برنامه ريزي براي سفر كه اصولا بايد پيش از سفر كارهاي مقدماتي آن را انجام داد انتخاب مدير يكي از اصول اوليه سفر تعيين مدير در سفر‌ است. در سفرهاي خانوادگي به طبيعت به مانند هر سفر ديگر كه به صورت گروهي انجام مي‌شود يك نفر بايد حرف اول و آخر را بزند. اين فرد نيز به مانند هر تور ليدر ديگر بايد علاقه‌مند به مسئوليتي باشد كه پذيرفته است. حساسيت، انعطاف‌پذيري، شوخ طبعي و مهارت برقراري ارتباط با همه اعضاي كوچك و بزرگ سفر از ديگر ويژگي‌هاي اين فرد است.
در سفر به طبيعت تجربه حرف اول و آخر را مي‌زند اگر جواني از بين‌تان تجربه برگزاري سفر گروهي را دارد حتما كار مديريت را به او بسپاريد. سپردن كارها به جوان‌هاي با تجربه مي‌تواند سفر لذت بخش‌تري را ايجاد كند. اما اگر فكر مي‌كنيد در جمع‌تان كساني هستند كه فقط از بزرگتر‌ها حرف شنوي و به آنها اعتماد دارند، مسئوليت برقراري ارتباط با اعضا و حتي مديريت را به يكي از آنها بسپريد.
يكي از كار‌هايي كه بايستي پيش از سفر انجام شود خريد و جمع‌آوري وسايل سفر است. اين كار بدون شك از عهده حواس جمع و درايت كم نظير يك زن بر مي‌آيد. پيشنهاد مي‌شود اين كار به مادر خانه سپرده شود. او با يك بار مرور سفر در ذهنش حتي وسايلي از قبيل سوزن و نخ، ناخن‌گیر، جعبه کمک‌های اولیه، الکل جامد، مواد ضد عفونی‌کننده، چاقو، چراغ قوه، باطری، کبریت، فوم برای زیر کیسه خواب‌ها و ... را هم فراموش نخواهد كرد.
بعد از اين كه اعضاي سفر از برنامه مطلع شدند و اصلاحات و تغييرات در برنامه سفر اعمال شد، سفر شروع مي‌شود. بهتر است ليستي از كار‌هاي و خريد‌‌هايي كه بايد انجام دهيد براي خود درست كنيد. مدير سفر خانوادگي با داشتن اين ليست حتا مي‌تواند يادش نرود كه آيا ماشين‌ها براي معاينه فني به تعمير‌گاه رفته‌اند و وسايل يدكي هر ماشين كامل است.
پيش از اين كه سفر شروع شود مدير گروه خانوادگيتان را به عنوان مادر خرج انتخاب كنيد. مادر خرج به كسي گفته مي‌شود كه پس از گرفتن سهم هر فرد در هزينه‌هاي كلي سفر آن را در جاي خود هزينه مي‌كند. او موظف است همه هزينه‌ها را نوشته و به بقيه هم در پايان سفر توضيح دهد. انتخاب اين فرد از بوجود آمدن پول خرد در سفر كه براي خود معظلي است تا حدود زيادي جلوگيري مي‌كند.
تقسيم وظايف در طول سفر از مهمترين كار‌ها است. اين كار باعث مي‌شود تمام مسئوليت كار‌ها محدود به يك يا چند نفر نشود. از كودكان هم كمك بخواهيد پيشنهاد مي‌شود كاري مثل جمع‌آوري هيزم را به آنها بسپريد. آنها معمولا وقتي ياد مي‌گيرند چطور شاخه‌هاي خشك را با طناب به هم ببندند و روي دوش خود به محل استقرار چادر‌ها بياورند، احساس طبيعت‌گردي همراه با ماجراجويي مي‌كنند.
نكات ايمني در سفر را به همه گوشزد كنيد. بچه‌ها آسيب‌پذير‌ترين‌ها هستند. آنها را به حال خود رها نكيند. اگر كسي از اعضاي گروه چند نكته علمي كه بتوان در طبيعت به اثبات رساند مي‌داند حتما به آنها ياد دهد. يادتان باشد كه طبيعت به خودي خود براي كسي خطري ايجاد نمي‌كند ولي بي‌احتياطي و دخالت بي‌مورد در آن مي‌تواند سفرتان را خراب كرد.
يادتان نرود كه داريد به سفري بر مبناي طبيعت مي‌رويد بنابر‌اين حفظ آن به اندازه خود سفر از اهميت برخوردار است. توجه داشته باشيد در سفر‌هايي كه براي ديدن طبيعت طرح ريزي مي‌شود، معمولا اماكني انتخاب مي‌شود كه امكان جمع آوري زباله‌ها براي سازمان‌ها و نهاد‌هاي دولتي وجود ندارد. فكر اين كه حتا افرد محلي هم زبالهةاي شمار را جمع خواهند كرد را از ذهن بيرون كنيد چرا كه در بهترين حالت آنها زباله‌هايتان را آتش خواهند زد. حذف غير اصولي زباله‌ها مي‌تواند آثار مخرب‌تري بر محيط زيست داشته باشد.
هر چند توصيه شده است كه در سفر غذاهاي سبك‌تري ببريم و بپزيم و بخوريم اما درست كردن غذا آن هم به صورت دسته جمعي لذت خاص خودش را دارد. بنابراين خريد مواد اوليه براي غذاي همه هم مقرون به صرفه تر است و هم اعضاي گروه را به هم نزديك‌تر مي‌كند.
اتفاقات پيش‌بيني نشده را پيش‌بيني كنيد. در سفر‌‌هاي مبتني بر طبيعت امكان وقوع اتفاقات پيش بيني نشده‌اي چون تغيير ناگهاني آب و هوا و برخورد با حيوانات غير اهلي وجود دارد. بنابر اين به اعضاي خانواده‌تان بگوييد شايد تا يك روز بيشتر در سفر باشيم. براي همان يك روز احتمالي هم مسائلي چون لباس اضافه و غذاي بيشتر را فراموش نكنيد.
__________________
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos