پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

مقالات مشابه

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

T

 

    

قطران ( شامپو )          Tars ( Shampoo)        

 موارد استعمال :   از این ماده در کنترل سبوره ( افزایش فعالیت غدد چربی ) مخصوصا در حالت چرب دار بیماری به کار می رود. این ماده کراتولیتیک ، کراتوپلاستیک و ضد خارش و منقبض کننده عروقی می باشد. اکثر شامپوهای این ماده را با سولفور و اسید سالیسیلیک ( لیتار ، آلرسب T   قطران مایکودکس و سولفور ) ترکیب می کنند ولی در بعضی مواقع از محلول های خالص شامپو استفاده می کنند ( پراگماتار ، کلیر تار )

میزان و نحوه مصرف :

شامپو سگ : هر هفته ٢ بار حمام دارویی تا زمانی که پوست به حالت طبیعی برگردد و در صورت نیاز تکرار شود.

اثرات جانبی : مصرف قطران اغلب باعث خشکی ، تحریک و بوی نا مناسب از روی بدن حیوان می شود. موی روشن حیوان نیز ممکن است رنگی گردد. این ترکیبات باعث ایجاد  حساسیت به نور می شوند و در گربه ها محرک و سمی می باشند.

    

تورین          Taurine              

 موارد استعمال :    این دارو همراه با سایر درمان های مناسب حمایتی در درمان بیماری آسیب احتقانی عضله قلبی در گربه ها به کار می رود. بطوریکه نظر بر این است که کمبود تورین باعث ایجاد این بیماری می گردد. تورین در فعالیت اینوتروپ قلبی ، متابولیک و عمل اسمزی عضله قلبی شرکت می کند. از این دارو به طور موفقیت آمیزی در درمان صرع با عامل ناشناخته گربه ها نیز به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ندارد

گربه : ٥٠٠ میلی گرم خوراکی٢ بار در روز

اثرات جانبی : با مصرف طولانی مدت دارو هیچ کونه عوارضی مشاهده نگردیده است.

    

سولفات تربوتالین ( برتین ، قرص های بریکانیل )                Terbutaline sulfate ( Brethine , Bricanyl Tablets )

موارد استعمال :   این دارو به عنوان درمان علامتی در آسم نایژه ای و انقباض نایژه ای مربوط به التهاب نایژه ها به کار می رود. از این دارو در درمان ایست دهلیزی بطنی قلب نیزبکار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٥/١ -  ٥  میلیگرم خوراکی ٢ -٣ بار در روز

اثرات جانبی : در انسان عوارض ، لرزش ، عصبانیت ، افزایش تعداد ضربان قلبی و ضربات نابجای قلبی گزارش شده است.

    

ترفنادین  ( سلدان )                Terfendadine ( Seldane )

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت آنتی هیستامین ها مراجعه شود    .

میزان و نحوه مصرف :

سگ :   ٥  - 10  میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی  خوراکی ٢  بار در روز

    

تستوسترون Testosterone     

موارد استعمال :   از این دارو در حیواناتنر عقیم شده که مبتلا به بی اختیاری ادراری هستند پاسخ می دهند، به کار می رود. برای اطلاع بیشتر به قسمت استروئیدهای آنابولیکی مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار در روز هر ٢ -٣ روز ، میزان کل مصرف از ٣٠ میلیگرم تجاوز نکند. ٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ١٠ روز تزریق داخل عضلانی

اثرات جانبی : عوارض بزرگ شدن پروستات ، وقوع و تشدید آدنوم مقعدی یا فتق پیش مقعدی با مصرف این دارو گزارش شده است .

    

تتراکلرید اتیلن ( نما )                     Tetrachlorethylene ( Nema )

موارد استعمال : این داروی ضد کرم در دفع عفونتهای کرم قلابدار به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ١٢ساعت پس از پرهیز غذایی

اثرات جانبی : قبل از درمان بایستی حیوان به مدت ٤٨ ساعت در رژیم غذایی بدون چرب و ١٢ساعت قبل از درمان در پرهیز غذایی قرار می گیر. این دارو بالقوه مسموم کننده کبدی می باشند. در حیوانات تحت مراقبت یا حیوانات بیمار یا حیوانات آلوده با کرمهای نواری این دارو منع استعمال دارد.

    

تتراسایکلین ها                                        Tetracycline’s

موارد استعمال :    این دسته از آنتی بیوتیک ها شامل کلرتتراسایکلین ، تتراسایکلین ، دمکلوسایکلین ، متاسایکلین ، داکسی سایکلین و مینوسایکلین بوده که در برابر میکربهای گرم مثبت و منفی به عنوان متوقف کننده رشد باکتریایی به کار می روند. این داروها در برابر لپتوسپیرا ، کلامیدیا ، بروسلا ، مایکوپلاسما ، پسودوموناس ، ریکتزیا ، آکتینومایسس و پروتوزها موثر واقع می شوند. داروهای مینوسایکلین و داکسی سایکلین در برابر غیر هوازی ها نیز موثر می باشند. نفوذ این داروها نسبت سایر تتراسایکلین ها به چشم ، مغز ، مایع نخاغی و غده پروستات بیشتر می باشند. مینوسایکلین موقرترین دارو بوده که بر روی نوکاردیا و استافیلوکوکوس آرئوس اثر می کند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ( تتراسایکلین ) ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز ، ٧ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ، عضلانی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : تتراسایکلین ها مخصوصا کلرتتراسایکلین سنتز پروتئین را مهار می کند. این داروها اثرات کاتابولیکی گلوکوکورتیکوئیدها را افزایش می دهند و ممکن است باعث لاغری شوند. عوارض تهوع ، استفراغ و اسهال و با توجه به میزان مصرف آسیب لوله های کلیوی و اسیدوزمتابولیکی در تعدادی از سگ ها گزارش شده است ،  گربه ها به طور خاصی نسبت به این داروها ( مخصوصا دی متیل کلر تتراسایکلین ) در سگ های ماده آبستن با ٢ -٣ هفته آخر آبستنی یا در توله سگ ها در ٤ هفته اول زندگی مصرف شوند ، باعث تغییر رنگ دندا ها می شوند. جذب معدی روده ای دارو نیز با مصرف محلول های آنتی اسید و محصولات شیری یا حاوی کلسیم کاهش می یابد.

    

تترامین Tetramine                              

موارد استعمال : ملح تتراهیدروکلرید تترامین یک داروی سالم و عامل ترکیب شوند با مس سرم بوده که در درمان سگهای دارای بیماری مس کبدی به کار کی رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٥٠ -  ٣٠٠  میلیگرم  خوراکی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : هیچ نوع علانت بالینی یا وقوع آزمایشگاهی با مصرف این دارو مشاهده نشده است.

    

کلوزیلات تنیوم ( کانوپار ، تناتول )                     Thenenium closylate ( Conopar , Thenatol )

موارد استعمال : این داروی ضد کرم در دفع عفونتهای کرمهای قلابدار به کار می رود .

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢ قرص ( ٥٠٠  میلیگرمی ) به ازای بیش از ٥ کیلوگرم وزن بدن ، یک چهارم قرص ( ١٢٥ میلیگرم ) به ازای ٥/٢ – ٥ کیلوگرم وزن بدن ٢ بار در روز ، دارو ٢ -٣ هفته بعد تکرار می شود.

اثرات جانبی : عارضه استفراغ با مصرف دارو اتفاق می افتد . این دارو در توله سگهای تحت مراقبت یا تفذیه با شیر و غذاهای چرب و سگهای کمتر از ٥/٢ کیلوگرم وزن بدن منع استعمال دارد. مرگ در نژادهای کولی Collies   و آیر دال  Airdales  گزارش شده است. در حالتهای شدید مسمومیت دارویی بایستی از هیدرو کلرید مکامیل آمین ( اینورسین ) که مهار کننده گانگلیونی می باشد ، به میزان ١ -٢ میلیگرم تزریق زیر جلدی مصرف شود.

    

تئوفیلین ( کیبورون ، تئو – دور ، کادرینال ) Theophylline ( Quiibron , Theo – Dur , Quadrinal )          

موارد استعمال : این دارو اتساع دهنده نایژه ای بوده که در کنترل سرفه به کار می رود. غلظتهای سرمی دارو را قبل از مصرف بعدی دارو و پس از اینکه دارو به حالتهای یکنواخت رسید ( در سگ ٣٠   ساعت و گربه ٤٠  ساعت ) مورد ارزیابی قرار می گیرند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٩ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ، تزریق داخل وریدی ، عضلانی ٣ – ٤ بار در روز ، ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض نا آرامی ، تهوع ، استفراغ ، اسهال و تاکی کاردی با مصرف این دارو گزارش شده است. آریتمی قلبی و لرزش ، افزایش تعداد تنفس ، حمله ناگهانی نیز در مصرف زیاد دارو دیده می شود. سطوح سرمی دارو نیز با مصرف توام سایمتیدین ، اریترومایسین و پروپانولول افزایش می یابد.

    

تیابندازول ( مینتزول ) Thiabendazole ( Mintezol )        

موارد استعمال : این دارو در درمان عفونتهای آیپرژیلوز ، پنی سیلیوز و فیلاروئیدی ( کرم ریه )  به کار می رود. این دارو دارای خاصیت تحریکی سیستم ایمنی نیز می باشد. در گربه ها از این دارو در کنترل کمپلکس گرانولوما ائوزینوفیلیکی به طوریکه ٧٥% اندازه محل آسیب را کاهش می دهد ، به کار می رود ولی به طور رسمی در گربه ها استفاده نمی شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :  ٥٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار در روز به مدت ٣ روز و هر ماه تکرار شود. ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار به مدت ٦ هفته

اثرات جانبی : عوارض بی اشتهایی ، استفراغ و اسهال به طور مصرف اولیه دارو مشاهده می شود لذا در این حالت بهتر است که دارو قطع شود و چند روز منتظر و سپس نصف میزان دارو به مدت ١ هفته تجویز و سپس به تدریج میزان مصرف را افزایش داد.

    

تیاستارزامید ( کاپارسولات ) Thiacetarsamide ( Caparsolate )

موارد استعمال : این دارو یک عامل انتخابی کشنده فرم بالغ کرمها بوده که در درمان عفونت دیروفیلاریا ایمیتیس به کار می رود. از این دارو به عنوان درمان علامتی در بیماری کرم قلب گربه سانان نیز استعمال می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢/٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ٢ بار در روز به مدت ٢ روز

اثرات جانبی : عوارض بی اشتهایی ، استفراغ ، افسردگی ، زردی ، افزایش آنزیم های کبدی ، آزوتومی ، پروتئینوری ، هماتوری و افزایش تعداد کست های ادراری با مصرف این دارو اتفاق می افتد. بیماری ترومبوآمبولی نیز متعاقب مصرف دارو و معمولا ١ -٢ هفته پس از درمان ایجاد می شود. در تعدادی از گربه ها نیز واکنش غیر طبیعی حساسیت به دارویی باادم حاد حاد تنفسی و مرگ تظاهر می کند لذا در گربه هایی که بدن نشانه بیماری کرم قلبی می باشند ، مصرف این دارو توصیه نمی شود.

    

تیامیلال سدیم ( سوریتال سدیم ، بیو – تال ) Thiamylal sodium ( Surital , Bio – Tal )          

موارد استعمال : این دارو یک عامل بی هوش کننده می باشد. با مصرف متناوب این دارو عوارض آریتمی قلبی بیشتر از مصرف داروی تیوپنتال سدیم ایجاد می شود ولی این دارو نسبت به تیوپنتال سدیم قویتر و دوام اثر کوتاهتری و تراکم کمتری دارد.

میزان و نحوه مصرف :

محلول ٤ % سگ :  ٨ – ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی

اثرات جانبی : انقباضات زودرس بطنی ممکن است با مصرف این دارو ایجاد شود. وقفه تنفسی نیز پس از مصرف دارویی به طور معمول اتفاق می افتد. اسیدوزمتابولیک ، اورمی و مصرف گلوکز اثرات بی حس کنندگی این دارو را افزایش می دهند و منجر به مسمومیت می شوند.

    

تیوپنتال سدیم ( پنتوتال سدیم ، نسدونال ) Thiopental Sodium ( Pentothal Sodium , Nesdonal )               

موارد استعمال : این دارو یک عامل بی هوش کننده با دوام اثر محدود بوده که در فرآیندهای جراحی که ١٠ – ٢٠ دقیقه طول می کشد مناسب می باشد. فعالیت دارویی ک.تاه ، بهبودی ملایم و دفع دارویی سریع می باشد و اثرات جانبی کم از مشخصات دارویی می باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :  ١٠ – ٢٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی

اثرات جانبی : وقفه تنفسی پس از مصرف دارو یک حالت معمول می باشد. اسیدوز متابولیک ، اورمی و مصرف گلوکز اثرات دارویی را افزایش داده که منجر به مسمومیت می شود.

    

دی سدیم تیکارسیلین ( تیکار ) Ticarcillin disodium ( Ticar )                  

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت پنی سیلین ها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٥ – ٢٥میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ، وریدی   ٣  بار در روز

    

تیلتامین – زولازپام ( تلازول )                            Tiletamine Zolazepam ( Telazol )          

موارد استعمال : این دارو یک عامل بی هوش کننده و آرامبخش تزریقی بوده که به عنوان مسکن و مقید کردن و بی هوشی در فرآیندهای جراحی که به مدت کمی نیاز دارند ( ٣٠  دقیقه ) به کار می روند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :  ٣ – ٥ میلیگرم به ازا ی هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی

اثرات جانبی : تزریق سریع دارو به عضله دردناک می باشد و ریزش بزاق نیز دیده می شود. این دارو در حیوانات با بیماری لوزالمعده منع استعمال دارد. مصرف این دارو باعث افزایش تعداد ضربان قلبی ، فشار خون سرخرگی ، برونده قلبی و مصرف اکسیژن عضله قلبی می شود لذا در حیوانات با بیماری قلبی و تنفسی نبایستی مصرف شود. دفع دارویی از طریق کلیه بوده و در اختلال فعالیت کلیه حیوان آبستن نیز منع استعمال دارد.

    

مالئات تیمولول ( بلوکادرون ) Timolol Maleate ( Blocadren )              

موارد استعمال : این دارو یک مهار کننده غیر انتخابی بتا با فعالیت و عوارض مشابه داروی پروپرانولول می باشد. مالئات تیمولول ٨ بار قویتر از پروپرانولول می باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥/٠ -  ٥ میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : در انسان کاهش قابلیت انقباضی عضله قلبی که منجر به نارسایی احتقانی قلبی و خیز تنفسی می شود. سنکوپ ، ایست سینوسی و ایست دهلیزی بطنی ، فشار پایین خون و استفراغ و اسهال ، یبوست و ضعف نیز با مصرف این دارو گزارش شده است.

    

سولفات توبرامایسین ( نبسین )   Tobramycin Sulfate ( Nebcin )   

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت آمبنوگلیکوزیدها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ، وریدی ، زیر جلدی ٣ بار در روز

گربه : به همین میزان

   

توکائینید ( تونوکارد ) Tocainide ( Tonocard )           

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت هیدروکلرید لیدوکائین و مگزیلین مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥ – ٢٠میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی٣ – ٤ بار در روز

    

تولئن ( متاساید ، وورم کاپس ، ورمی پلکس ، دی فولین ، آناپلکس ، پاراساید )

 Toluene ( Methacide , Wurn Caps , Vermiplex, Difolin, Anaplex , Paracide )

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد کرم بوده که در درمان عفونت آسکاریس به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٠٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار در روز

اثرات جانبی : مسمومیت دارویی منجر به  استفراغ زودگذر ، عدم هماهنگی حرکات عضلات و افسردگی می شود. این دارو را نبایستی به صورت توام با اپی نفرین ، چربی ، روغن ها یا الکل مصرف نمود همچنین در حیوانات بیمار نیز منع استعمال دارد.

    

تریا مسینولون ( وتالوگ )  Triamcinolone ( Vetalog ) 

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت گلوکوکورتیکوئیدها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٥/٠ – ٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار در روز ، ١١/٠ – ٢٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ، زیر جلدی

    

تریامترین ( دیرینیوم ) Triamterene ( Dyrenium )                 

موارد استعمال : این دارو یک مدر با عمل ذخیره کننده پتاسیمی می باشد. این به صورت ترکیب با سایر مدرات به عنوان افزایش ترشح ادرار در بیمارانی که به یک داروی مدر مقاومت نشان می دهند، به کار می رود. شروع فعالیت دارو ٢ ساعت پس از تجویز دارویی شروع و حداکثر عمل را در ٦ -  ٨ ساعت بعد و دوام دارویی نیز ١٢ -١٦ ساعت می باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢- ٤ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز خوراکی

اثرات جانبی : اگر چه اطلاعات دارویی در رابطه با حیوانات کوچک کم بوده ولی کاهش حجم خون و افزایشم پتاسیم خون و تهوع ، بی اشتهایی و استفراغ با مصرف دارو دیده می شود. این دارو سطوح سرمی دارویی دیژیتالین را افزایش می دهد.

    

هیدروکلرید ترینتین ( کوپرید )   Trientine hydrochloride ( Cupride )                          

موارد استعمال : این دارو یک عامل ترکیب شونده با مس سرم بوده که در درمان بیماری کبد مس به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٥میلیگرم به ازای هر کیلوگرموزن بدن خوراکی ٢بار در روز

اثرات جانبی : در انسان اثرات جانبی دارو شامل بی اشتهایی ، التهاب معدی ، درد شکمی ، سیاه شدن رنگ مدفوع و ضعف می شود. اطلاعات دارویی کمی نسبت به مصرف این دارو در حیوانات کوچک در دسترس می باشد.

    

تری یدوتیرونین ( سیتومل ، ستوبین )                                Triiodothyronine ( Cytomel  , Cytobin )                        

 موارد استعمال : این دارو یک عامل سنتتیک جایگزین شونده T 3   بوده که در درمان بیماری هیپوتیروئید به کار می رود این دارو در حیواناتی که قادر به تبدیل تیروکسین به تری یدوتیرونین نمی باشند و یا اختلال در جذب تیروکسین از دستگاه معدی روده ای دارند، مصرف می شود. حداکثر غلظت سرمی دارو  ٢ – ٥ ساعت پس از مصرف خوراکی دارو ایجاد می شود. این دارو را روزانه ٢ -٣ بار مصرف می کنند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٤ -٦ میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : عمل جایگزینی تیروئیدی در حیوانات با هیپوآدرنوکورتیکوئیسم ، دیابت ملیتوس و نارسایی احتقانی قلبی را با احتیاط مصرف می کنند افزایش سوخت و ساز در بدن  باعث ایجاد استرس در قلب می شود. افزایش سوخت و ساز هورمون های غده فوق کلیوی نیز ممکن است باعث افزایش بحرا نهای هیپوآدرنوکورتیکال شود. افزایش سوخت ساز نیز تولید ستن را بالا برده و کتواسیدوز را در حیوانات دیابتی ملیتوس را افزایش می دهد. در حالیکه دارو بیش از حد مصرف شود ، علائم همراه با پر کاری تیروئیدی شامل افزایش ادرار ، تشنگی زیاد ، پرخوری ، از دست دادن وزن بدن ، نفس نفس زدن ، عصبانیت و تاکی کاردی می باشند. تنظیم صحیح مصرف دارویی این علائم را تخفیف می دهد.

    

تارتارات تری مپرازین ( تناریل ) Trimeprazine tartrate ( Temaril )                          

موارد استعمال و اثرات جانبی : به فسمت آنتی هیستامین ها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ -٢ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز

    

هیدروکلرید تری متوبنز آمید ( تیگان ) Trimethobenzamide hydrochloride ( Tigan )                        

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد استفراغ بوده که مستقیما بر روی منطقه CTZ  اثر می کند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :  3  میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض دارویی به ندرت بوده ولی افسردگی ، کاهش فشار خون ، گیجی و تشنج با مصرف این دارو دیده می شود.

    

تری متوپریم -  سولفادیازین ( تریبریسین )     Trimethoprim – Sulfadiazine ( Tribrissen )                         

موارد استعمال : این دارو یک عامل کشنده میکربی بوده که به صورت ترکیبی در درمان عفونتهای دستگاه تنفسی و ادراری بواسطه اشریشیاکولی و استرپتوکوک ها ، پروتئوس ، سالمونلا ، شیگلاو پاستورلا به کار می رود. این دارو بر روی استافیلووک ها ، کلستریدیوم ، کلبسیلا ، کورینه باکتریوم و بورتدلااثر کمتری دارد. این دارو به صورت طولانی مدت و با  میزان مصرف پایین در درمان عفونتهای مزمن دستگاه ادراری به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :                                         

سگ : ١٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی تزریق زیر جلدی  ٢  بار در روز ، ٣٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی تزریق زیر جلدی ١ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض کم خونی ، لکوپنی ، ترومبوسیتوپنی ، بی اشتهایی و عدم هماهنگی حرکات عضلات با مصرف زیاد دارو دیده می شود. ترکیبات اسید فولیک در رژیم غذایی ( لوکوورین کلسیم ٥/٠ – ١ میکروگرم در روز )  بیماران را از کم خونی و لکوپنی و اختلال در سوخت و ساز اسید فولیک محافظت می کنند. البته این ترکیب دارویی ایجاد واکنشهای حساسیت به دارو نیز ایجاد نموده است که شامل التهاب مفاصل ، تب (  خصوصا  نژاد دوبرمن ) بثورات جلدی  ، التهاب کبدی ، التهاب خشک بافت ملتحمه و قرنیه ، آسیب گلومرولی کلیه و التهاب عضلات می باشند. عوارض التهاب مفاصل و تب در عرض ٨ -١٢ روز پس از درمان اولیه دارویی ایجاد می شوند. تغییرات پوستی نیز در عرض ٣ هفته برطرف می شوند. در گربه ها از این دارو به مدت بیش از ١٤ روز نبایستی مصرف نمود . مصرف این دارو با فعالیت تیروئیدی اختلال ایجاد می کند. ترشح بیش از حد بزاق نیز در گربه هایی که از قرص های بدون پوشش دارویی مصرف نموده اند ، دیده می شود.

    

تریپل سولفا Triple Sulfa    

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت سولفونامیدها مراجعه شود.

    

تایلوزین ( تایلن ) Tylosin ( Tylan )   

موارد استعمال : این دارو یک آنتی بیوتیک ماکرولیدی بوده و بر روی میکربهای گرم مثبت و منفی ، اسیروکت ها ، کلامیدیا و مایکوپلاسما موثر واقع می شود. همچنین از این دارو به طور موفقیت آمیزی در کنترل التهاب قولون سگ و گربه سانان به کار رفته است. نوع عمل این دارو بواسطه خاصیت ضد میکربی آن می باشد. موثرترین شکل دارویی در التهاب قولون شکل پورد آن می باشد ( تایلن به اضافه ویتامین ها ) . شکل قرص دارویی در التهاب قولون موثر نمی باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی٣ بار در روز ٤٠ – ٨٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن میزان مصرف تقسیم شده به صورت خوراکی همراه با غذا ، ٥ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ٢ بار در روز تزریق داخل وریدی ، عضلانی

اثرات جانبی : عوارض دارویی به ندرت می باشد.

 
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos