رطیل های رنگارنگ-
در رنگ های شاد و زنده
این رطیل با نام''Typhochlaena costae''که به نظر می آید با اسپری بر روی آنها نقاشی شده است یکی از ۹ رطیل نادر و رنگارنگی است که بر روی درختان زندگی می کنندو بر اساس آخرین تحقیقات در برزیل کشف شده است.
رطیل های درختی عموما نسبت به سایر رطیل ها بدن باریک و لاغر و پاهای بلندتری دارند.که این شرایط باعث چابکی بیشتر و در نتیجهباعث راحتی بیشتر برای دنبال کردن طمعه ها بر روی درختان می شود برانتهای پاهای آنها سر غیر معمولی وجود دارد که به آنها به بالارفتن از سطوح گوناگون کمک می کند.
عنکبوت های درختی در مناطق استوایی آسیا،آفریقا،جنوب و مرکز امریکا و جزائر کارائیب زندگی می کنند. ولی این گونه رطیل در سرادو cerrado منطقه ساوانایی* در برزیل کشف شده اند.همانند سایر موجودات پرجنب و جوش در این رطیل نیز با افزایش سن از درخشش رنگ های بر روی بدنش کاسته می شود.
روجریو برتانی''Rogério Bertani''متخصص ارشد بر روی رطیل ها در موسسه بوتانتان''Instituto Butantan''واقع در سائوپائولو در برزیل ، می گوید:برزیل کشوری با غنی ترین گونه های رطیل در جهان است،رطیل ها عنکبوت های شگفت انگیزی هستند ولی تحقیقات گسترده ای بر روی آنها انجام نمی شود.رطیل های رنگارنگ-
صورتی رنگ و قلقلک آور*
این رطیل صورتی رنگ با نام''Typhochlaena amma''یکی از پنج رطیلی است که اخیرا کشف شده اند،این رطیل کوچکترین نوع رطیل درختی است که تا به حال کشف شده است،با اندازه تنها ۲ تا ۳ سانتیمتر.
در سال ۱۸۴۱ تصور می شد نمونه از رطیل'' Typhochlaena''کشف شده است که بعد ها مشخص شد تنها چیزی جز یک رطیل جوان از نژاد''Avicularia''که بسیار در آمازون ،برزیل معمول است نبود است .اخیرا به برتانی یک نمونه''Typhochlaena amma''داده شده است که علی رغم اندازه کوچک کاملا بالغ می باشد.بعد از تحقیق برروی مجمومه های عنکبوت های دیگر،برتانی و همکارنش این رطیل را با نام جدیدی ثبت کردند.برتانی می گوید بعد از مورد مشکوک ۱۸۴۱ ما پنج گونه جدید را کشف کرده ایم.رطیل های رنگارنگ-
همراه با خطوط مسابقه
این رطیل درختی با نام''Iridopelma katiae''بر یک تپه در برزیل با زمین سنگی با درخت محدود کشف شده است.برتانی می گوید:من توقع پیدا کردن هیچ نوعی از رطیل درختی را بر روی تپه نداشتم تا یک روطیل سیاه زیبا با شکم قرمز و یک رطیل مادر همراه با فرزندانش در همان نژاد راپیدا کردم.
این رطیل ها داخل نوعی از آناناس ،که رطیل ها از سایه و آب آن استفاده می کنند،پیدا شدند. یک آناناس یک آبادی در داخل زمین سخت ومهمان ناپذیر آن منطقه است.رطیل های رنگارنگ-
آبی،پشمالو و نادر
بیشتر شبیه اسکاچ ظرفشویی است تا نوعی از عنکبوتان.''Pachistopelma bromelicola''دومین نمونه ای است که داخل گیاه آناناس ها زندگی می کند.رطیل های ساکن درخت و بر روی زمین سنگی به همنوع های خود ساکن داخل گیاه آناناس حمله می کنند.
رنگ های جذاب رطیل های درختی شامل یک نکته منفی است: دانشمندان نگرانند رطیل های درختی هدف وسوسه برانگیزی برای تجار حیوانات خانگی باشند. 


رطیل های رنگارنگ-
رطیل درختی شگفت آور
بیشتر رطیل های درختی در آمازون پیدا شده اند ولی این نوع یعنی''Iridopelma marcoi'' همانند نوع''
Typhochlaena costae''بر زمین های ساوانایی برزیل کشف شده است.
برتانی که تحقیقات او در مجله تخصیصی ZooKeys چاپ رسیده است می گوید :این کشفیات نشان می دهد همچنان تعداد زیادی جاندار کشف نشده در دنیای وحش وجود دارد.

*علفزارهای ناحیه مداری که شامل درختان به صورت منفرد و پراکنده‌است (از ویکیپدیا)
*قاعدتا به دلیل پرزهای روی پاهایش چنین توصیفی را آورده اند


ترجمه: خودم
منبع : وبسایت 
نشنال جئوگرافیک