چگونه بهترین گیاهان زینتی را انتخاب کنیم؟ (ترجمه)
 
اولین چیزی که ممکن است شما را در انتخاب گیاهان زینتی برای خانه یا حیاط تان به فکر وادارد، این است که آیا آنها در منطقه شما زنده می مانند؟ باید آب و هوا، خاک، آب و نیاز به نور خورشید در گیاهی که میخواید انتخاب کنید را در نظر بگیرید. همچنین، برخی از گیاهان، به فضای بیشتری نسبت به بقیه احتیاج دارند و ممکن است در فضا های کوچک پیشرفتی نداشته باشند. سرانجام باید گیاهی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید.

معمولا آب وهوای منطقه ی شما نقش بزرگی را در انتخاب گیاه زینتی ایفا می کند. به عنوان مثال، برخی از گونه ها به خوبی در آب و هوای سرد رشد می کنند، اما در آب و هوای گرم پیشرفتی ندارند. برخی گونه ها نیز ممکن است فقط قادر به زندگی در مناطق مشخصی باشند. پیش از اینکه یک گیاه را به طور دائمی به باغچه ی خود اضافه کنید، شرایط آب و هوایی مورد نیازش را بررسی کنید.

خاک باغچه یا حیاط شما نیز میتواند به تعیین نوع گیاه زینتی که انتخاب می کنید، کمک کند. اگر خاک باغچه ی شما سست است، معمولا گیاه زینتی که در خاک های فشرده رشد میکند، انتخاب خوبی نمی باشد. بهتر است پیش از کاشت هرگونه گیاه، pH خاک را نیز چک کنید. کیت های تست pH خاک را می توانید از فروشگاه های لوازم باغبانی تهیه کنید.

نیاز گیاهان زینتی مختلف به آب نیز متفاوت است. برخی ممکن است که خاک مرطوب و نمناک را ترجیح دهند، و برخی دیگر فقط در خاک های خشک زنده بمانند. اگر در نواحی زندگی می کنید که بارش کمتر دارد، گیاهانی را در نظر داشته باشید که شرایط خشک تر را ترجیح میدهند، مگر اینکه قصد داشته باشید که هر روز باغچه ی خود را آبیاری کنید.

بسیار مهم است که به گیاهان به اندازه ای که نیاز دارند نور خورشید بتابد، در غیر این صورت ممکن است که به اندازه ی کافی رشد نکنند. همچنین باید میزان نور خورشیدی که یک گیاه به آن نیاز دارد را قبل از انتخاب گیاه در نظر بگیرید. بسیاری از گیاهان زینتی، به تمام نور خورشید نیاز دارند، و یا باید چندین ساعت در روز به آنها نور مستقیم آفتاب بتابد. در حالی که ممکن است گیاهان دیگر به نور کمتری نیاز داشته باشند.

گیاهان زینتی همچنین اندازه های مختلفی نیز دارند. بسیاری از گونه های کوچک در باغچه های کوچک و یا طاقچه ها دوام می آورند. گونه های بزرگتر، مانند درخت ها و درختچه های زینتی، به فضای بزرگتری برای رشد و نمو نیاز دارند. اگر در فضای کوچکی مانند آپارتمان زندگی می کنید، بهتر است گونه های کوچکی را انتخاب کنید که فضای کافی برای رشد را در اختیار داشته باشند.

ممکن است برخی از گیاهان زینتی، مانند گل های زینتی، به خاطر ظاهرشان انتخاب شوند. در حالی که ممکن است بقیه ویژگی های مثبتی داشته باشند. به عنوان مثال بسیاری از گیاهان رایحه ی خوبی دارند و قابل خوردن اند.منبع: www.wisegeek.com
ترجمه: میلاد