Resigzed Image Click this bar to view the full image.
 
 


اژدهای ریش دار و یا Bearded dragon خزنده متعلق به استرلیاست اما امروزه حیوان خانگی محبوبی در امریکا و اروپاست.اژدهای ریش دار حیوان خانگی عالی و کوچک(با دو فوت اندازه) و مهربان و خوش اخلاق است.این خزندگان بسیار کم بیمار می شوند اما اسهال می تواند علامت بیماری خطرناکی باشد مخصوصا اگر از 2 روز بیشتر ادامه پیدا کند.در صورت ادامه داشتن اسهال دراگونتان, باید نمونه مدفوع او را به دامپزشک بدهید تا ازمایشاتی روی مدفوع انجام بدهد.ممکن است دلیل اسهال انگل و یا عفونت باشد.
علل اسهال در اژدهای ریش دار:

رژِیم غذایی:

دراگون ها همه چیز خوارند(ان ها از گوشت و سبزیجات تغذیه می کنند).دراگون ها نیاز به سبزیجاتی با فیبر بالا مانند برگ شلغم,خربزه و جعفری دارند.با این حال بعضی از سبزی ها باعث اسهال دراگون می شوند که باید از دادن ان ها به دراگون اجتناب کرد مانند کلم و کاهو و بقیه سبزیجاتی که اب زیادی دارند.در دادن کلم و اسفناج باید صرفه جویی کرد زیرا این 2 نوع سبزیجات فیبر زیادی دارند و می توانند باعث متابولیک استخوان در حیوان شوند.معده اژدهای ریش دار مقاوم است اما دادن سبزیجات فاسد نیز باعث اسهال می شوند.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
 
انگل:

در بدن اژدهای ریش دار و دیگر خزندگانی که از حشرات و طمعه های زنده کثیف تغذیه می شوند انگل به وجود می اید.pinworms و کوکسیدیا شایع ترین انگل هایی هستند که در روده دراگون به وجود می ایند. بد بو بودن اسهال,از دست دادن وزن,از دست دادن اشتها می توانند نشانه های وجود انگلی مشکل ساز باشند.


ویروس ها:


Adenovirusesگروهی از ویروس ها هستند که حیوانات زیادی از جمله دوزیستان و خزندگان را تحت تاثیر قرار می دهند.این ویروس ها می توانند اژدهای ریش دار را از بین ببرند.Adenoviruses خیلی دیر علائم خود را نشان می دهد.علائم وجود این ویروس عبارتند از :اسهال_بی حالی_کمبود اشتها.

باکتری:

عفونت های باکتریایی مانند سالمونلا ,می توانند باعث اسهال و اسیب رسیدن به دستگاه گوارش حیوان شوند.سالمونلا از طریق خوردن مرغ خام وارد بدن دراگون ها می شود که حتی قابل انتقال به انسان ها نیز هستند.غذایی که حیوان شما مصرف می کند باید سالم باشد.سالمونلا دستگاه گوارش انسان ها را تحت تاثیر قرار می دهد.


منبع:ehow.com
مترجم:تارا