پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • شبح گربه های آبی ◄ شبح گربه های آبی
    بسته بندی شیر خلاق از روسیه دارای شبح گربه های آبی است که روی کارتن های شیر چاپ شده و می توانند در موقعیت های مختلف چیده شوند. بسته بندی شیر گربه توسط نمایندگی مارک Depot برای محصولات لبنی میلگراد از کارخانه لبنی بریانسک طراحی شده است. گربه آبی در بسته بندی شیر و محصولات لبنی مختلف حرکت می کند.
 • بسته بندی شیر چشم نواز ◄ بسته بندی شیر چشم نواز
    بسته بندی شیر چشم نواز با قطرات مایع از طعم و مزه الهام گرفته از شیر طراحی شده است که بلافاصله در قفسه های مواد غذایی برجسته می شود. مفهوم خلاقانه بطری شیر اسپلش طراحی شده توسط دیمیتری پاتسوکویچ.
 • انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات ◄ انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات
    انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات طراحی شده اند انگشت شما را به آرامی در آغوش می گیرند. حلقه های حیوانات واقع بینانه توسط طراح با استعداد ژاپنی Jiro Miura ایجاد شده است.
 • چهره های دوست داشتنی حیوانات ◄ چهره های دوست داشتنی حیوانات
    کیف های چشم نواز که توسط بن طراحی شده اند شبیه چهره های دوست داشتنی حیوانات ناز هستند. عکس های واقع گرایانه از گربه ها ، سگ ها ، راکون ها و حیوانات دیگر در دو طرف کیسه ها چاپ شده است. کیف های خلاقانه حیوانات با گوش های سه بعدی
 • ماسک واقع گرایانه سر ◄ ماسک واقع گرایانه سر
    ماسک واقع گرایانه سر گربه از ژاپن شما را به یک حیوان زیبا تبدیل می کند. ماسک سر گربه ای غول پیکر ساخته شده از پشم که توسط هوستو ساتو ساخته شده است ، در موزه هنر توکیو ارائه می شود.
 • کیف های دستی چشم نواز ◄ کیف های دستی چشم نواز
    کیف های دستی چشم نوازی که توسط هنرمند ژاپنی Pico طراحی شده اند شبیه گربه های واقعی هستند. کیف های گربه واقع گرایانه لوازم جانبی مد مناسب برای مهمانی های هالووین هستند.
 • دمپایی سگ دست ساز ◄ دمپایی سگ دست ساز
    دمپایی راحت و مخملی که شبیه کلون های واقعی سگ شما طراحی شده است. دمپایی سگ دست ساز CuddleClones. ماکت مخمل خواب دار حیوان خانگی شما!
 • سگ ربات ◄ سگ ربات
    حیوان خانگی نوآورانه منبع باز طراحی شده است که شبیه سگ ربات واقع بینانه به اندازه نخل است. پتوی بیتل: سگ ربات قابل برنامه ریزی زیبا که می تواند مانند یک حیوان واقعی حرکت کند ، راه برود و تعادل خود را حفظ کند. سگ حیوان خانگی ربات در یک قاب پازل مانند قرار می گیرد که باید مونتاژ شود.
 • عنکبوت سرامیکی ◄ عنکبوت سرامیکی
    عنکبوت سرامیکی در داخل لیوان هنگام نوشیدن قهوه ظاهر می شود. لیوان قهوه عنکبوتی مخفی برای ترساندن و لذت بردن از قهوه نوش ها طراحی شده است. عنکبوت چسبیده به پایین به آرامی هنگام نوشیدن چای یا قهوه آشکار می شود.
 • میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها ◄ میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها
    میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها دارای قفسه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ گربه ای ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید
 • لوسترهای هشت پا ◄ لوسترهای هشت پا
    لوسترهای خمیده طراحی شده اند که شبیه موجودات دریایی هشت پا زیبا هستند. لوسترهای هشت پا ساخته شده توسط Adam Wallacavage دارای شاخک هایی هستند که با خم شدن لوله های فولادی و مجسمه سازی آنها با خاک اپوکسی ایجاد شده اند. لوسترها سبک هستند و در صورت آسیب دیدگی به راحتی تعمیر می شوند.
 • سویا سس با شکل گربه ◄ سویا سس با شکل گربه
    صفحات ابتکاری هنگامی که با سس سویا پر می شوند ، تصاویری از گربه های دوست داشتنی را نشان می دهند. بشقاب سس سویا گربه ژاپنی که برای رستوران های سوشی طراحی شده است. در Wafuu-Honpo موجود است. [عکس های میکاتاکوماکی]
 • سفینه ای برای خواب پیشی ◄ سفینه ای برای خواب پیشی
    تخت گربه مدرن طراحی شده برای نصب بر روی دیوار شبیه سفینه فضایی بیگانه است. تخت گربه MYZOO سفینه فضایی با سوراخ های هوا و پنجره اکریلیک شفاف.
 • تخت بلبلی برای گربه ها ◄ تخت بلبلی برای گربه ها
    تخت بلبلی راحت برای گربه شما طراحی شده است که در زیر صندلی معمولی یا زیر میز نصب شود. تختخواب گربه نوآورانه فضای بلااستفاده در خانه شما را به یک تخت نرم برای حیوان خانگی مورد علاقه شما تبدیل می کند. در رنگهای مختلف موجود است. گاوصندوق ماشین لباسشویی
 • شازده گربه ای ◄ شازده گربه ای
    مجموعه ای از نقاشی های دیجیتالی توسط هنرمند با استعداد الدار زاکیروف دارای گربه هایی است که شبیه اعضای خانواده سلطنتی هستند. آثار هنری شگفت انگیز و خلاقانه از نقاشی های کلاسیک رنگ روغن الهام گرفته شده است.
 • خانه ای برای گربه من ◄ خانه ای برای گربه من
    خانه های درختی زیبا و خلاقانه که مخصوص گربه ها و بچه گربه ها طراحی شده است. خانه های درختی حیوانات واقع بینانه ترین تجربه در فضای باز را در داخل خانه ارائه می دهند. این خانه های طبیعی طبیعی فوق العاده که در اطراف درختان واقعی ساخته شده اند ، به اتاق نشیمن هر صاحب حیوان خانگی کمک شایانی خواهد کرد.
 • سیستم پیشرفته برای گربه ها ◄ سیستم پیشرفته برای گربه ها
    دفتر خانه منحصر به فرد در سانفرانسیسکو دارای سیستم تونل یکپارچه است که به گربه ها اجازه می دهد آزادانه و به راحتی در اتاق حرکت کنند. فضای خلاقانه و "لوله گربه" توسط چون ما می توانیم طراحی شده است. تونل مجهز به نقاط دسترسی پنهان و سکوهای مشاهده است.
 • خانه ای مدرن برای گربه ها ◄ خانه ای مدرن برای گربه ها
    مبلمان زیبا برای گربه های پیچیده که در خانه ها و آپارتمان های مدرن زندگی می کنند طراحی شده است. درخت گربه چوبی ساخته شده توسط طراح ژاپنی Yoh Komiyama به عنوان یک فضای خصوصی برای گربه ها و شی داخلی تزئینی منحصر به فرد برای خانه عمل می کند.
 • درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود ◄ درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود
    درخت جنگلی غول پیکر واقع در داخل خانه ساخته شده و دارای تخت هایی است که برای گربه ها در شاخه های درخت طراحی شده است. درختان گربه عجیب و غریب برای خانه ها و آپارتمان ها ساخته شده توسط روبرت روگالسکی از ساختار چوبی ، فوم ، کاغذ و خاک رس. نصب دائمی. هزینه: 4000 دلار + مواد. زمان ساخت: 4 هفته
 • لباسی کاملا طبیعی ◄ لباسی کاملا طبیعی
    لباس های خوراکی ساخته شده از میوه های مرتب ، سبزیجات خام و غذاهای واقعی. مجموعه عکس های غذاهای پوشیدنی توسط هنرمند با استعداد کره جنوبی Yeonju Sung.
 • سرم با طعم خرسی ◄ سرم با طعم خرسی
    کیسه حیوانات عروسکی خرس عروسکی کیسه ای IV را می پوشاند و برای بیماران جوان در بیمارستان راحتی ایجاد می کند. Medi Teddy-Teddy Bear IV Bag طراحی شده توسط دختر 12 ساله الا کازانو.
 • صبحانه با گربه ◄ صبحانه با گربه
    میز چوبی که برای افراد و گربه های آنها طراحی شده است دارای قفسه یکپارچه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ Cat ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید.
 • هم صندلی هم کتابخانه ◄ هم صندلی هم کتابخانه
    صندلی راحت صندلی عمیق که برای مطالعه طراحی شده است دارای قاب صرفه جویی در فضا است که از قفسه های چوبی کتاب ساخته شده است. صندلی کتابخانه طراحی شده توسط الکساندر لاو می تواند با 300 کتاب پر شود.
 • چنگالی باز یافتی و کارا ◄ چنگالی باز یافتی و کارا
    ترکیب قاشق و چنگال درخشان برای خوردن سوپ رشته فرنگی Ramen طراحی شده است. چنگال قاشق Ramen زباله های ایجاد شده توسط چوب چوب های یکبار مصرف را از بین می برد. به پیچاندن سوپ نودل و ملاقه به راحتی کمک می کند. طراحی شده توسط ماسامی تاکاهاشی.
 • مفهومی ترین بسته نوشیدنی ◄ مفهومی ترین بسته نوشیدنی
    نوشیدنی آب میوه گازدار پیچیده شده در لایه بیرونی خلاقانه که ظاهر و احساس پوست کندن یک پرتقال واقعی را شبیه سازی می کند. مفهوم بسته بندی بطری "Orangina Spiral Peel" طراحی شده توسط Yuko Takagi. وقتی برچسب را جدا می کنید ، پیام های مخفی مختلف به صورت مارپیچ ظاهر می شوند.
 • چشم از نمای نزدیک ◄ چشم از نمای نزدیک
    مجموعه عکس های باورنکردنی سورن مانولیان نمای نزدیک از چشم انسان را با جزئیات بسیار دقیق نشان می دهد. ما هر روز صدها چشم می بینیم اما حتی فکر نمی کنیم که آنها دارای ساختار زیبایی مانند سطوح سیارات ناشناخته باشند. "
 • تصویر برداری از مار ◄ تصویر برداری از مار
    عکس های خیره کننده توسط Guido Mocafico گونه های مختلف مار را نشان می دهد. در میان 2900 مار شناخته شده ، تعداد کمی از آنها برای انسان خطرناک است ، چه رسد به مرگبار ، اما تعصبات عمیق است. هنرمند از شما می خواهد که این خانواده از حیوانات را از طریق این تصاویر رنگارنگ کشف کنید. [کتاب سرونس]
 • حیوانات از نزدیک ◄ حیوانات از نزدیک
    مجموعه عکسهای باورنکردنی ایگور سیوانوویچ ، عکاس با استعداد ، نمای نزدیک حشرات و دیگر حیوانات کوچک را از نمای نزدیک نشان می دهد. عکاسی ماکرو به ما اجازه می دهد تا از نزدیک با این موجودات زیبا با ظاهر بیگانه آشنا شویم. [کتاب ایگور در آمازون]
12345678910بعدیآخرین
(1 - 28) / 29103    |     صفحه 1 از 1040
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,28

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

مار ذرت

 

مار ذرت (corn snake)

مقدمه ی مترجم :
با سلام خدمت دوستان باید به چند نکته درخصوص این ترجمه اشاره کنم تا در موقع خوندن دچار مشکل و ابهام نشوید:
در این متن برای برگردان کلمه corn snake از کلمه ی «مار ذرت» استفاده شده است.
همچنین برای برگردان کلمه ی rat snake از خود همین کلمه و همچنین در مواردی از «مار رات» استفاده شده است.
دلیل این کار این بوده که کلمه ی rat به معنی موش صحرایی است و من فکر کردم که شاید اسم «مار موش» یا «موش مار» ممکن است ظاهر یک جونده را در ذهن تداعی کند، بنابراین به این شکل ترجمه نکردم.
درصورتی که از نظر حرفه ای این کلمه اشتباه است از همه ی خوانندگان عزیز عذر میخواهم و درخواست میکنم اگر نام صحیح این حیوان را به زبان فارسی میدانید اطلاع دهید تا تصحیح شود.
همچنین تا حد امکان سعی بر این بوده که از ترجمه کردن کلمات تخصصی و پزشکی مانند اکوپارازیت خودداری شود.

با تشکر
مسعود . ک

مار ذرت یا مار رات ؟ کدام یک ؟

مارهای corn snake و rat Snake هر دو متعلق به گروه elaphe هستند، مارهای ذرت (غله) به زیر گروهی به نام elaphe guttata تعلق دارند ولی بیشتر مارهای rat snake به زیر گروه elaphe obsolete تعلق دارند. میتوانید لیست کاملی از مارهای elaphe را ببینید (در صورت نیاز به بنده اطلاع دهید تا لیست و مطالب را ترجمه کنم)
لغت لاتین guttata به معنی خال دار یا نقطه دار است، اما این تعریف شامل هر دوگونه ی corn snake و rat snake میشود:
در بیشتر این گونه ها، پوست به نوعی است که الگوی روی بدن آنها حالت خالدار یا نقطه دار دارد. بعضی از مردم با دیدن این طرح ها به یاد انبار ذرت میافتند. تئوری دیگر این است که مارهای ذرت نام خود را از مهاجرین اولیه ی اروپایی گرفته اند. آنها همیشه این مارها را در مزارع یا در انبار ذرت خود می یافتند و فکر میکردند که این مارها از ذرت تغذیه میکنند! درواقع مارهای ذرت در طول تاریخ و حتی امروزی کمک زیادی به مزرعه داران کرده اند. به این ترتیب که با خوردن جوندگان، جمعیت آنها را تعدیل میکنند.
در اینجا میتوان به دو زیرگونه ی مارهای ذرت یعنی guttata و meahllmorum اشاره کرد.
اطلاعات لازم برای مراقبت از مارهای ذرت در زیر آمده است و همین مراقبت ها میتواند برای مارهای rat snake نیز انجام شود و درواقع میتوان در تمام این متن به جای کلمه ی corn snake از مارهای رات نام برد. البته با این تفاوت که مارهای rat snake از نظر اندازه، کمی بزرگتر هستند و نیاز به فضای بیشتر و طعمه ی بزرگتری دارند.تصویر یک مار ذرت (corn snake):

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


تصویر یک مار رات (rat snake) :Resigzed Image Click this bar to view the full image.
تاریخ طبیعی :


مارهای ذرت غالبا در جنگل های پر شاخ و برگ و جنگل های کاج و تپه های سنگی و مناطق مزرعه ای یکپارچه ی آمریکا یافت میشوند. (آلاباما، آرکانزاس، کولورادوی غربی و مرکزی و جنوبی، دلاوار، فلوریدا، جورجیا، ایلینویز، کانزاس، کنتاکی، لوییزیانا، مریلند، می سی سی پی، میزوری، نبراسکای جنوبی، نیوجرسی، نیومکزیکو، کارولینای شمالی، اوکلاهوما، کارولینای جنوبی، تگزاس، یوتای شرقی و ویرجینیا)
همچنین گزارش هایی وجود داشته مبنی بر رویت این حیوانات در مکزیک (شی هوا هوا، کائوهویلا، دورانگوی شمالی، نو وولئون، تامائولیپاس) و همچنین در جزیره ی کایمن ها.
مارهای ذرت غالبا در شب یا در زمان طلوع و غروب خورشید فعال میشوند. آنها حیواناتی هستند که کاملا در سطح زمین زندگی میکنند و تا حدی به مناطق سایه دار علاقه دارند. برخلاف دیگر اعضای خانواده ی elaphe که در رژیم غذایی خود همه چیز از جمله ماهی و قورباغه و جوندگان و پستانداران را قرار میدهند، رژیم غذایی خاصی دارند و فقط از مهره داران و بی مهرگان کوچک تغذیه میکنند. (مانند ملخ) مارهای ذرت روی تخم های خود میخوابند و در سن دو سالگی آماده ی جفتگیری میشوند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
مشخصات فردی :


در زمان خروج از تخم، مارهای ذرت بین 9 تا 14 اینچ (22 تا 36 سانتی متر) و مارهای بالغ معمولا 2.5 تا 5 فوت (76 تا 152 سانتی متر) طول دارند و طول متوسط آنها بین 3 تا 4 فوت (91 الی 122 سانتی متر) است. عمر آنها به طور متوسط 10 سال است، گرچه مشاهده شده که تعدادی از آنها تا 20 سال عمر کرده اند.
در طبیعت، مارهای تازه از تخم درآمده، از سوسمارهای کوچک و قورباغه های درختی تغذیه میکنند، در حالی که مارهای بالغ میتوانند جوندگان و پرندگان را بخورند. مارهای ذرت طعمه ی خود را با فشار دادن میکشند. در اسارت، مارهای ذرتی که تازه از تخم خارج میشوند با بچه های موش (pinkie mice) که 1 یا 2 روز سن دارند تغذیه میشوند و با این کار به سرعت شکار کردن را می آموزند و به تدریج میتوانند موش های بالغ را شکار کنند. البته هم مارهای کوچک و هم مارهای بالغ میتوانند با طعمه های از پیش کشته شده تغذیه شوند.
زمانی که در حال انتخاب یک مار ذرت یا rat snake هستید کاملا دقت کنید که بدن حیوان سالم و تماما شفاف باشد و هیچ بریدگی و قطع شدگی نداشته باشد. باید کاملا بررسی کرد که چشم های مار شفاف و هوشیار باشد و زبانش حرکت داشته باشد و هیچ علامتی از وجود انگل و کرم و یا صدای تیک تیک از مار، وجود نداشته باشد. همچنین دقت کنید که محل دفع حیوان کاملا تمیز باشد.
توصیه میشود که همیشه ماری را خریداری کنید که در اسارت متولد شده باشد. این گزینه مسلما خیلی بهتر از مارهایی است که از طبیعت اسیر شده اند. درضمن مارهایی که در اسارت به دنیا آمده اند برای خریداران جالب تر هستند زیرا رنگهای متنوع تری دارند. متاسفانه تلفیق های نژادی که صورت گرفته باعث کاهش میزان سلامتی حیوانات و بروز مشکلاتی در سلامتی آنها شده است و این موارد معمولا در مورد رنگ ها و طرح های خاصی بیشتر نمایان است. این مشکل به شکل ناتوانی در غذا خوردن و مرگ ناگهانی و غیر قابل توضیح در چند سال اخیر در مارهای ذرت قابل مشاهده بوده است.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
رشد :


بسیاری از مردم معتقدند که اگر خزندگان را در فضایی کوچک نگهداری کنید اندازه ی آنها از تانک، بزرگتر نمیشود. این تصور کاملا غلط است. آنها به رشد خود ادامه خواهند داد و در صورت فراهم نبودن فضای کافی ممکن است به شدت ضعیف و بیمار شوند. تنها راه برای جلوگیری از رشد یک خزنده این است که به اندازه ی کافی به او غذا ندهید !! و از آنجا که شما تمایلی به مرگ خزنده تان ندارید بنابراین این گزینه هم از لیست شما خارج میشود. همیشه قبل از خرید به این نکته توجه کنید و کاملا تحقیق کنید که حیوانی که میخواهید خریداری کنید در زمان بلوغ چه اندازه ای خواهد داشت. بعضی از مراکز فروش حیوانات خانگی به عمد و برای فروش بیشتر، حیوانات را در سایز کوچک نگه میدارند یا حیوانات سایز کوچک را که میتوانند جذاب تر باشند به خریدار ارائه میکنند و خریدار نمیداند که این حیوان در زمان بلوغ چه اندازه ای خواهد داشت. بنابراین زمانی که حیوان را به شما نشان میدهند فقط از سن حیوان مطمئن شوید و با اطلاعات قبلی خود مطابقت دهید. همیشه یک خریدار آگاه و با دانش باشید، نه یک خریدار بی اطلاع و آماده ی کلاه برداری شدن !

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

آماده کردن محیط زندگی مار جدیدتان :


محل زندگی (enclosure) :


محلی (تانکی) که به عنوان خانه برای مارهای ذرت در نظر میگیرید باید حداقل 20 گالن (75 لیتر) حجم داشته باشد و دارای سقفی کاملا ایمن باشد. یک مار سمج ممکن است آنقدر به کف و سقف و دیواره، فشار بیاورد تا بتواند سر خود را عبور دهد و اگر سر مار از جایی عبور کند، بقیه بدن نیز عبور خواهد کرد. برخی مارها ممکن است برای پیدا کردن روزنه ی خروج سر خود را به دیواره ی تانک آنقدر بسایند که نتیجه ی این سایش به خروج روغن های آنتی بیوتیک (antibiotic) و آنتی سپتیک (antiseptic) بیانجامد. دکوراسیون محل زندگی مار باید طوری طراحی شود که تا حد امکان بیشترین شباهت را به محل زندگی طبیعی حیوان داشته باشد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
محل پنهان شدن (provide a hiding place) :


یک جعبه برای پنهان شدن و نیز شاخه ی درختی جهت آویزان شدن و استراحت کردن مار، حتما باید تهیه شود. مجموعه ای از شاخه های درختان باید از طبیعت آورده شود و در ابتدا با محلول آب کلورین (chlorine/water) خیسانده شود و سپس کاملا شاخه را خشک کرده و این بار با آب تمیز و خالص بخیسانید و در نهایت در زیر نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود. درضمن نیاز به نوردهی خاصی نیست.Resigzed Image Click this bar to view the full image.


ترکیبات کف قفس (substrate) :


برای مارهای ذرت چند روش برای کف پوش کردن محل زندگی وجود دارد که میتوان به تکه های پوست درختان (به جز سدر و درختان سمی) که از داخل و خارج قابلیت کارپتینگ (carpeting) دارد اشاره کرد. روش دیگری که میتوان نام برد آستروتارف (astroturf) است. اگر از کارپتینگ یا آستروتارف استفاده میکنید باید هرچند وقت یک بار کاملا آن را شسته و سپس اجازه دهید خشک شود و بعد از آن میتوانید مجددا از آن استفاده کنید. البته اگر هر دو را در اختیار دارید میتوانید به طور چرخشی از آنها استفاده کنید. مارها غالبا در زیر همین پوست درختان یا carpet/turf پنهان شده یا نقب میزنند، بنابراین اگر همیشه در دیدرس شما نبودند غافلگیر نشوید. اگر از تکه های پوست سپیدار، کاج یا سرو استفاده میکنید، میتوانید قطعه هایی را که با ادرار یا مدفوع حیوان آلوده شده اند به وسیله ی یک بیلچه ی معمولی گربه برداشته و در صورت نیاز با قطعه ی دیگری که تمیز باشد جایگزین کنید. تکه هایی که با ادرار خیس شده اند باید هرچه سریعتر از محل خارج شوند زیرا چنین محیط هایی میتوانند محل خوبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها باشد. اگر از متریال خاصی (حتی مانند موارد بالا که ذکر شد) در کف تانک استفاده میکنید باید محل خاصی را در خارج از آنجا برای غذا دادن به مارتان در نظر بگیرید زیرا ممکن است مواد کف به همراه غذا وارد سیستم هضم و گوارش مار شوند و مشکلات زیادی ایجاد کنند.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


دمای مورد نیاز (temperature) :


زیر نیمی از کف قفس باید پد حرارتی (heat pad) جایسازی شود و نیم دیگر باید آزاد باشد تا به عنوان قسمت خنک محل زندگی مار در نظر گرفته شود تا مار بتواند بین این دوقسمت دمای بدن خود را تنظیم کند. این پدها را میتوانید از داروخانه ها و دراگ استور ها تهیه کنید و در دمای متوسط یا بالا (بسته به دمای هوای محیط) قرار دهید. یک مار سالم باید در دمای 75 الی 85 درجه فارنهایت (23 تا 29 درجه سانتی گراد) نگهداری شود و برای هضم غذا نیاز به دمای بالاتری است. در طول شب این دما باید تا حدی کاهش پیدا کند. برای اندازه گیری دمای محیط میتوان از دماسنج های چسب دار (self-stick thermometer) مخصوص آکواریوم استفاده کرد و آن را در فاصله ی حدود یک اینچی (2.5 سانتی متر) بالاتر از کف تانک و حتما در قسمت گرم که پد قرار دارد جاسازی کرد.
هرگز برای مار از صخره های داغ (hot rocks) استفاده نکنید زیرا دمای آنها نوسان زیادی دارد و خزندگان بر روی آنها با زجر زیادی دچار سوختگی شدید از ناحیه شکم میشوند.
وجود یک حباب لامپ التهابی که دارای محافظی به شکل صیقلی باشد برای آفتاب گرفتن (basking) مار الزامی است، البته میتوان از یک تنظیم کننده ی زمان برای کنترل خاموش و روشن کردن این نور استفاده کرد تا مارتان دچار مشکل نشود. زمان های خاموشی و روشنی با توجه به فصل و دمای محیط باید تنظیم شود.Resigzed Image Click this bar to view the full image.


غذا دادن :


یک مار فعال معمولا هر 10 روز یک بار نیاز به غذا خوردن دارد. آنها را باید فقط با طعمه های از پیش کشته شده تغذیه کنید. زمانی که یک مار کاملا گرسنه نباشد و یک جونده وارد محیط زندگی اش شود به احتمال زیاد به مار حمله میکند، خصوصا اگر آن جونده یک موش صحرایی باشد. میتوانید از موش های یخ زده و کشته شده که قابل خریداری هستند استفاده کنید یا با آزمایشگاهی در نزدیکی محل زندگی تان تماس بگیرید، آنها معمولا تعدادی موش مرده برای شما خواهند داشت. (mice و rat) برای غذا دادن ابتدا باید جسد یخ زده را از فریزر خارج کنید و اجازه دهید تا در دمای اتاق، کاملا از حالت یخ زده خارج شود و سپس با یک انبر از دم آن را برداشته و در مقابل مار بگیرید تا آن را بگیرد.
بعضی از مارها فقط طعمه ای را میخورند که در تانک خودشان گذاشته شود. میتوانید به طور خاص برای مارتان از تخم بلدرچین استفاده کنید، البته این کار نباید زودتر از هر دو هفته یک بار انجام شود. همچنین تخم ها باید حتما تازه باشند و هرگز در رژیم ثابت غذایی مار قرار نگیرند.
آموزش شکار برای مارها را میتوانید با بچه موش هایی که هنوز قادر به حرکت نیستند شروع کنید. به تدریج و با رشد مار، اندازه ی طعمه ها را افزایش دهید و آن را به موش های کوچک و سپس موش های (mice) بالغ کوچک و بچه موش های صحرایی (rat) تغییر دهید. یک مار ذرت (و همچنین rat snake) کاملا بالغ میتواند موشهای متوسط یا بزرگ را بخورد و rat snake های بزرگ میتوانند موش های صحرایی کوچک را نیز بخورند. اگر در یک وعده بیش از حد به مار غذا داده شود یا طعمه ی خیلی بزرگی به حیوان داده شود احتمال زیادی دارد که مارتان غذا را بالا بیاورد.Resigzed Image Click this bar to view the full image.


آب مورد نیاز :


یک ظرف آب تازه باید همیشه در دسترس مار باشد. این ظرف برای نوشیدن و گاهی نیز برای حمام کردن به وسیله ی مار استفاده میشود. اگر مدفوع مار را در این ظرف مشاهده کردید باید ظرف را شسته و کاملا ضدعفونی کنید.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


نحوه ی دست زدن به مار (handling) :


مارهای ذرت برخلاف پیتون ها و شاه مارها به دور دست و بازوی شما حلقه سختی نمیزنند. آنها تمایل دارند مسیری مستقیم را انتخاب کنند و در آن مسیر حرکت کنند. علیرغم حجم بدن نسبتا کوچکی که دارند مارهای قدرتمندی محسوب میشوند. همیشه در هنگام برداشتن، بدن مار را کاملا پوشش دهید و اجازه دهید سر مار تا حدی آزاد باشد. البته اگر سر مار به سمتی رفت که شما نمیخواستید مار به آن سمت برود میتوانید کاملا محترمانه ، سر مار را به سمت دیگری هدایت کنید. اکثر مارهای زمانی که محل زندگی شان عوض میشود و با افراد جدید برخورد میکنند عصبی میشوند. بنابراین بعد از آوردن مار به منزل خود، حداقل دو روز به مار فرصت دهید تا تنها باشد و محیط را شناسایی کند و در این مدت او را از محل زندگی اش خارج نکنید.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


پوست اندازی (shedding) :


به تدریج با رشد خزنده، پوست حیوان تنگ و پوسیده میشود و پوست جدید و تازه ای از زیر آن تشکیل میشود. زمانی که مار برای پوست اندازی آماده میشود چشم های او به رنگ آبی تیره در می آید و پوست حیوان شروع به پوسیده شدن میکند و به رنگ سفید شفاف در می آید. زمانی که چشم ها شفاف شوند مار آماده ی پوست اندازی است. برای مطمئن شدن از اینکه مار از نظر دسترسی به آب (hydration) دچار مشکل نشود میتوانید پس از روشن شدن چشمان مار، او را در آب بخیسانید. این کار میتواند به مار کمک کند که در 24 ساعت، عمل پوست اندازی را انجام دهد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


مراقبت پزشکی (veterinary care) :


همه ی خزندگانی که به تازگی خریداری شده اند باید از نظر نداشتن باکتری، پروتوزوا و کرم توسط یک دامپزشک با تجربه در زمینه ی خزندگان، چک شوند. بسیاری از این انگل ها، باکتری ها و تک یاختگان میتوانند به انسان ها و دیگر خزندگان منتقل شوند. درصورتی که از چنین مسئله ای، بی تفاوت عبور کنید ممکن است هجوم این مشکلات جسمی، منجر به مرگ خزنده تان شود. البته برای چنین شرایطی، مراقبت های پزشکی در دسترس است. زمانی که برای اولین بار، مار شما موادی را دفع میکند (مدفوع) آن مواد را در کیسه ای جمع آوری کنید و به همراه نام خود و شماره تلفن و تاریخ و نام خزنده تان آن را علامت گذاری کنید و این بسته را به همراه خزنده ی خود به یک مرکز دامپزشکی مخصوص خزندگان ببرید.Resigzed Image Click this bar to view the full image.


علائم بیماری و سلامتی (signs of ill-health) :


مارها همانند همه ی حیوانات دیگر ممکن است بیمار شوند. بی حالی، عدم تمایل به غذا خوردن به مدت طولانی (چند هفته) و بالا آوردن غذا میتوانند علائمی از وجود عفونت های انگلی یا باکتریایی باشند. در این حالت باید حیوان را به یک مرکز دامپزشکی خزندگان برده و به همراه او نمونه ای از مدفوع حیوان را هم در ظرفی پلاستیکی و محفوظ ببرید. همچنین خزنده از نظر وجود اکوپارازیت ها ، مانند کنه و کرم ها باید بررسی شود. البته دستور العمل هایی نیز وجود دارد که اگر عفونت از نوع شدید باشد خود شما میتوانید مراحلی را طی کنید. در صورتی که اجازه دهید تعداد این اکوپارازیت ها افزایش یابد میتواند به مرگ میزبان منجر شود. اگر پوست اطراف گردن به فرم چین خورده درآمده باشد احتمال اینکه مار شما دچار کم آبی (dehydration) باشد زیاد است و باید حتما به دیدن دامپزشک بروید. همچنین دامپزشک در صورت لزوم، خزنده را از نظر سیالات زیر پوستی معاینه میکند و آن را تنظیم میکند یا چگونگی تنظیم نیروی سیال را به شما آموزش میدهد. حیواناتی که بدن آنها دچار کم آبی میشود قادر به هضم غذا نخواهند بود و در صورتی که این روند ادامه یابد و توجه خاصی از طرف شما نشود، مار شما دچار لاغری مفرط خواهد شد و در صورتی که باز هم این موضوع ادامه داشته باشد میتواند منجر به عفونت های تنفسی، انگلی و یا حتی در بعضی حالات منجر به مرگ شود.
اگر ترشحات و مخاط بینی و دهان تغییر کند (از نظر رنگ ، تعداد دفعات و مدت ترشح) این مورد نیز میتواند بیان کننده ی وجود بیماری یا عفونت تلقی شود و شما باید هر روز مار خود را از نزدیک مشاهده و بررسی کنید تا مطمئن شوید که دچار چنین مشکلاتی نباشد و به محض مشاهده ی یکی از این علائم بیماری، در جهت پیشگیری یا مراجعه به دامپزشک برای درمان اقدام کنید.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
مترجم : مسعود . ک
منبع : http://www.anapsid.org/

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)