پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • شبح گربه های آبی ◄ شبح گربه های آبی
    بسته بندی شیر خلاق از روسیه دارای شبح گربه های آبی است که روی کارتن های شیر چاپ شده و می توانند در موقعیت های مختلف چیده شوند. بسته بندی شیر گربه توسط نمایندگی مارک Depot برای محصولات لبنی میلگراد از کارخانه لبنی بریانسک طراحی شده است. گربه آبی در بسته بندی شیر و محصولات لبنی مختلف حرکت می کند.
 • بسته بندی شیر چشم نواز ◄ بسته بندی شیر چشم نواز
    بسته بندی شیر چشم نواز با قطرات مایع از طعم و مزه الهام گرفته از شیر طراحی شده است که بلافاصله در قفسه های مواد غذایی برجسته می شود. مفهوم خلاقانه بطری شیر اسپلش طراحی شده توسط دیمیتری پاتسوکویچ.
 • انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات ◄ انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات
    انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات طراحی شده اند انگشت شما را به آرامی در آغوش می گیرند. حلقه های حیوانات واقع بینانه توسط طراح با استعداد ژاپنی Jiro Miura ایجاد شده است.
 • چهره های دوست داشتنی حیوانات ◄ چهره های دوست داشتنی حیوانات
    کیف های چشم نواز که توسط بن طراحی شده اند شبیه چهره های دوست داشتنی حیوانات ناز هستند. عکس های واقع گرایانه از گربه ها ، سگ ها ، راکون ها و حیوانات دیگر در دو طرف کیسه ها چاپ شده است. کیف های خلاقانه حیوانات با گوش های سه بعدی
 • ماسک واقع گرایانه سر ◄ ماسک واقع گرایانه سر
    ماسک واقع گرایانه سر گربه از ژاپن شما را به یک حیوان زیبا تبدیل می کند. ماسک سر گربه ای غول پیکر ساخته شده از پشم که توسط هوستو ساتو ساخته شده است ، در موزه هنر توکیو ارائه می شود.
 • کیف های دستی چشم نواز ◄ کیف های دستی چشم نواز
    کیف های دستی چشم نوازی که توسط هنرمند ژاپنی Pico طراحی شده اند شبیه گربه های واقعی هستند. کیف های گربه واقع گرایانه لوازم جانبی مد مناسب برای مهمانی های هالووین هستند.
 • دمپایی سگ دست ساز ◄ دمپایی سگ دست ساز
    دمپایی راحت و مخملی که شبیه کلون های واقعی سگ شما طراحی شده است. دمپایی سگ دست ساز CuddleClones. ماکت مخمل خواب دار حیوان خانگی شما!
 • سگ ربات ◄ سگ ربات
    حیوان خانگی نوآورانه منبع باز طراحی شده است که شبیه سگ ربات واقع بینانه به اندازه نخل است. پتوی بیتل: سگ ربات قابل برنامه ریزی زیبا که می تواند مانند یک حیوان واقعی حرکت کند ، راه برود و تعادل خود را حفظ کند. سگ حیوان خانگی ربات در یک قاب پازل مانند قرار می گیرد که باید مونتاژ شود.
 • عنکبوت سرامیکی ◄ عنکبوت سرامیکی
    عنکبوت سرامیکی در داخل لیوان هنگام نوشیدن قهوه ظاهر می شود. لیوان قهوه عنکبوتی مخفی برای ترساندن و لذت بردن از قهوه نوش ها طراحی شده است. عنکبوت چسبیده به پایین به آرامی هنگام نوشیدن چای یا قهوه آشکار می شود.
 • میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها ◄ میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها
    میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها دارای قفسه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ گربه ای ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید
 • لوسترهای هشت پا ◄ لوسترهای هشت پا
    لوسترهای خمیده طراحی شده اند که شبیه موجودات دریایی هشت پا زیبا هستند. لوسترهای هشت پا ساخته شده توسط Adam Wallacavage دارای شاخک هایی هستند که با خم شدن لوله های فولادی و مجسمه سازی آنها با خاک اپوکسی ایجاد شده اند. لوسترها سبک هستند و در صورت آسیب دیدگی به راحتی تعمیر می شوند.
 • سویا سس با شکل گربه ◄ سویا سس با شکل گربه
    صفحات ابتکاری هنگامی که با سس سویا پر می شوند ، تصاویری از گربه های دوست داشتنی را نشان می دهند. بشقاب سس سویا گربه ژاپنی که برای رستوران های سوشی طراحی شده است. در Wafuu-Honpo موجود است. [عکس های میکاتاکوماکی]
 • سفینه ای برای خواب پیشی ◄ سفینه ای برای خواب پیشی
    تخت گربه مدرن طراحی شده برای نصب بر روی دیوار شبیه سفینه فضایی بیگانه است. تخت گربه MYZOO سفینه فضایی با سوراخ های هوا و پنجره اکریلیک شفاف.
 • تخت بلبلی برای گربه ها ◄ تخت بلبلی برای گربه ها
    تخت بلبلی راحت برای گربه شما طراحی شده است که در زیر صندلی معمولی یا زیر میز نصب شود. تختخواب گربه نوآورانه فضای بلااستفاده در خانه شما را به یک تخت نرم برای حیوان خانگی مورد علاقه شما تبدیل می کند. در رنگهای مختلف موجود است. گاوصندوق ماشین لباسشویی
 • شازده گربه ای ◄ شازده گربه ای
    مجموعه ای از نقاشی های دیجیتالی توسط هنرمند با استعداد الدار زاکیروف دارای گربه هایی است که شبیه اعضای خانواده سلطنتی هستند. آثار هنری شگفت انگیز و خلاقانه از نقاشی های کلاسیک رنگ روغن الهام گرفته شده است.
 • خانه ای برای گربه من ◄ خانه ای برای گربه من
    خانه های درختی زیبا و خلاقانه که مخصوص گربه ها و بچه گربه ها طراحی شده است. خانه های درختی حیوانات واقع بینانه ترین تجربه در فضای باز را در داخل خانه ارائه می دهند. این خانه های طبیعی طبیعی فوق العاده که در اطراف درختان واقعی ساخته شده اند ، به اتاق نشیمن هر صاحب حیوان خانگی کمک شایانی خواهد کرد.
 • سیستم پیشرفته برای گربه ها ◄ سیستم پیشرفته برای گربه ها
    دفتر خانه منحصر به فرد در سانفرانسیسکو دارای سیستم تونل یکپارچه است که به گربه ها اجازه می دهد آزادانه و به راحتی در اتاق حرکت کنند. فضای خلاقانه و "لوله گربه" توسط چون ما می توانیم طراحی شده است. تونل مجهز به نقاط دسترسی پنهان و سکوهای مشاهده است.
 • خانه ای مدرن برای گربه ها ◄ خانه ای مدرن برای گربه ها
    مبلمان زیبا برای گربه های پیچیده که در خانه ها و آپارتمان های مدرن زندگی می کنند طراحی شده است. درخت گربه چوبی ساخته شده توسط طراح ژاپنی Yoh Komiyama به عنوان یک فضای خصوصی برای گربه ها و شی داخلی تزئینی منحصر به فرد برای خانه عمل می کند.
 • درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود ◄ درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود
    درخت جنگلی غول پیکر واقع در داخل خانه ساخته شده و دارای تخت هایی است که برای گربه ها در شاخه های درخت طراحی شده است. درختان گربه عجیب و غریب برای خانه ها و آپارتمان ها ساخته شده توسط روبرت روگالسکی از ساختار چوبی ، فوم ، کاغذ و خاک رس. نصب دائمی. هزینه: 4000 دلار + مواد. زمان ساخت: 4 هفته
 • لباسی کاملا طبیعی ◄ لباسی کاملا طبیعی
    لباس های خوراکی ساخته شده از میوه های مرتب ، سبزیجات خام و غذاهای واقعی. مجموعه عکس های غذاهای پوشیدنی توسط هنرمند با استعداد کره جنوبی Yeonju Sung.
 • سرم با طعم خرسی ◄ سرم با طعم خرسی
    کیسه حیوانات عروسکی خرس عروسکی کیسه ای IV را می پوشاند و برای بیماران جوان در بیمارستان راحتی ایجاد می کند. Medi Teddy-Teddy Bear IV Bag طراحی شده توسط دختر 12 ساله الا کازانو.
 • صبحانه با گربه ◄ صبحانه با گربه
    میز چوبی که برای افراد و گربه های آنها طراحی شده است دارای قفسه یکپارچه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ Cat ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید.
 • هم صندلی هم کتابخانه ◄ هم صندلی هم کتابخانه
    صندلی راحت صندلی عمیق که برای مطالعه طراحی شده است دارای قاب صرفه جویی در فضا است که از قفسه های چوبی کتاب ساخته شده است. صندلی کتابخانه طراحی شده توسط الکساندر لاو می تواند با 300 کتاب پر شود.
 • چنگالی باز یافتی و کارا ◄ چنگالی باز یافتی و کارا
    ترکیب قاشق و چنگال درخشان برای خوردن سوپ رشته فرنگی Ramen طراحی شده است. چنگال قاشق Ramen زباله های ایجاد شده توسط چوب چوب های یکبار مصرف را از بین می برد. به پیچاندن سوپ نودل و ملاقه به راحتی کمک می کند. طراحی شده توسط ماسامی تاکاهاشی.
 • مفهومی ترین بسته نوشیدنی ◄ مفهومی ترین بسته نوشیدنی
    نوشیدنی آب میوه گازدار پیچیده شده در لایه بیرونی خلاقانه که ظاهر و احساس پوست کندن یک پرتقال واقعی را شبیه سازی می کند. مفهوم بسته بندی بطری "Orangina Spiral Peel" طراحی شده توسط Yuko Takagi. وقتی برچسب را جدا می کنید ، پیام های مخفی مختلف به صورت مارپیچ ظاهر می شوند.
 • چشم از نمای نزدیک ◄ چشم از نمای نزدیک
    مجموعه عکس های باورنکردنی سورن مانولیان نمای نزدیک از چشم انسان را با جزئیات بسیار دقیق نشان می دهد. ما هر روز صدها چشم می بینیم اما حتی فکر نمی کنیم که آنها دارای ساختار زیبایی مانند سطوح سیارات ناشناخته باشند. "
 • تصویر برداری از مار ◄ تصویر برداری از مار
    عکس های خیره کننده توسط Guido Mocafico گونه های مختلف مار را نشان می دهد. در میان 2900 مار شناخته شده ، تعداد کمی از آنها برای انسان خطرناک است ، چه رسد به مرگبار ، اما تعصبات عمیق است. هنرمند از شما می خواهد که این خانواده از حیوانات را از طریق این تصاویر رنگارنگ کشف کنید. [کتاب سرونس]
 • حیوانات از نزدیک ◄ حیوانات از نزدیک
    مجموعه عکسهای باورنکردنی ایگور سیوانوویچ ، عکاس با استعداد ، نمای نزدیک حشرات و دیگر حیوانات کوچک را از نمای نزدیک نشان می دهد. عکاسی ماکرو به ما اجازه می دهد تا از نزدیک با این موجودات زیبا با ظاهر بیگانه آشنا شویم. [کتاب ایگور در آمازون]
12345678910بعدیآخرین
(1 - 28) / 29103    |     صفحه 1 از 1040
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,28

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

نحوه تکثیر مارهای بال پیتون در اسارت

 

 

جفتگیری بال پیتون هایکی از سوالاتی که در میان هواداران بال پیتون ها مطرح است این است که «چگونه میتوانیم مارهای خود را تکثیر کنیم؟» در این مقاله ما روش تکثیر این مارها را در اسارت برای شما توضیح می دهیم. این روش مورد تایید و نیز مورد استفاده در VMS است و در حدود 20 سال است که از این روش در پرورشگاه VMS برای تکثیر این مارها استفاده میشود. ممکن است مقالاتی دیگری که در این زمینه با آنها برخورد میکنید تفاوت هایی با این مقاله داشته باشند، همچنین ممکن است بعضی از مقالات دیگر کاملا مطالب این مقاله را تایید کنند. به خاطر داشته باشید که پیتون ها هزاران سال است که در طبیعت بدون کمک ما تکثیر میشوند، این کار را در قفس نیز به همان خوبی انجام خواهند داد، پس مهم ترین نکته ای که باید مدنظر داشته باشید این است که فقط کار را برای آنها دشوار نکنید تا ببینید که به همان خوبی از عهده زاد و ولد برمی آیند.

 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


آیا واقعا قصد تکثیر بال پیتون خود را دارید؟


این سوالی است که یک تازه کار شاید هرگز به آن فکر نکرده باشد. دلایل مختلفی وجود دارد که میتواند تصمیم شما را برای تکثیر این حیوان تغییر دهد.


اولین سوالی که در این مورد مطرح میشود این است که آیا فروشگاهی را برای به فروش رساندن فرزندانی که متولد میشوند سراغ دارید؟ اگر این امکان را ندارید به احتمال قریب به یقین به سرعت از غذا دادن به دهان های کوچک این نوزادان و تمیز کردن محل زندگی آنها خسته خواهید شد.


سوال دوم این است که آیا تجهیزات، محل زندگی و غذای کافی را برای نوزادان متولد شده خواهید داشت؟ در صورتی که همه چیز به درستی پیش برود با داشتن 6 بچه مار، شما باید هفته ای شش عدد بچه موش صحرایی را برای آنها تهیه کنید.در این سن به دلیل ضعیف بودن بچه ها و عدم تسلط کاملا آنها بر روی بدن، نمیتوانید از طعمه های بزرگتری برای آنها استفاده کنید. درصورتی که رژیم غذایی مناسبی برای آنها فراهم نشود این نوزادان رشد مناسبی نخواهند داشت. این عدد درواقع تعداد زیادی است و شما باید پیش از اقدام به تکثیر مارهای خود با فروشگاه حیوانات خانگی محل زندگی تان، برای تامین این تعداد بچه موش هماهنگی لازم را انجام دهید تا در طول این مدت بتوانید غذای لازم برای بچه مارها را فراهم کنید.


سوال سوم اینجاست که آیا شما آماده هستید که ریسک و خطر حاصل از این کار را برای بال پیتون خود بخرید؟ زاد و ولد بال پیتون ها چندان بی خطر نیست. در بعضی از موارد خاص که البته کمتر رخ میدهد ممکن است در هنگام معارفه مارها، یکی از مارها دیگری را بخورد. دایستوسیا (Dystocia) (که اغلب به نام «تخم بست» از آن نام برده میشود) یکی از مشکلاتی است که به طور معمولا پیش می آید و نیاز به خدمات درمانی و دامپزشکی گران قیمتی دارد. یکی دیگر از مشکلات عمومی در هنگام زاد و ولد این است که پوست بدن حیوان ماده به شکلی عجیب و باور نکردنی خشک میشود. اگر این مشکل به سرعت رفع نشود میتواند به شدت موجب ضعف حیوان ماده و حتی مرگ او بر اثر شدت بیماری ها کلیوی شود. بررسی مارهای نر و ماده قبل از معرفی آنها به یکدیگر امری کاملا الزامی است زیرا به محض اینکه دو مار در کنار هم قرار بگیرند عوامل بیماری زا میتوانند به سرعت منتقل شوند. این مورد در مارها بسیار محتمل است که حامل باکتری ها یا انگل هایی باشند و حتی تا سال ها نشانه هایی از خود را بروز ندهند و کاملا سالم به نظر آیند. ممکن است به محض رودر رویی دو مار، این عوامل از یکی به دیگری منتقل شود و مار دوم از نظر بدنی توانایی مقابله با آن را نداشته باشد و به سرعت بیمار شود و یا حتی بمیرد.
ما در اینجا تصمیم نداریم بگوییم که از تکثیر بال پیتون خود منصرف شوید و فقط میگوییم که از مشکلاتی که میتواند به همراه داشته باشد مطلع باشید. اگر همچنان تصمیم به تکثیر آنها را دارید پس ادامه متن را مطالعه کنید.ادامه دارد


Resigzed Image Click this bar to view the full image.


تقویم وقایعدر این قسمت ما سعی داریم رخدادهایی را که در این فرآیند رخ میدهد به ترتیب وقوع، عنوان کنیم تا خوانندگان بتوانند خود را به طور نسبی برای اتفاقاتی که قرار است رخ دهد آماده کنند و شرایط مناسب را فراهم آورند. تکثیر بال پیتون ها کاری نیست که بتوانید در یک روز آن را انجام دهید و برای این کار نیاز به یک سال کامل زمان دارید. این مارها در طبیعت یک سال زمان صرف آمادگی برای این عمل میکنند و شما نیز باید همین مقدار زمان را صرف این عمل کنید. به یاد داشته باشید که زمان هایی که در اینجا ذکر شده میتواند تغییراتی داشته باشد و بسته به دمای داخل محفظه و شرایط محیطی دیگر، میتواند این زمان ها متفاوت باشد. بال پیتون ها در این زمینه بدنام هستند که در هر زمان که احساس کنند زمان مناسبی است در همان زمان اقدام به جفتگیری میکنند، بنابراین شما باید همواره از نظر ذهنی، آماده و گوش به زنگ باشید که در همان زمان این اتفاق رخ دهد. البته بیشتر جفتگیری هایی که در بال پیتون ها انجام میشود در حوالی زمان هایی است که در این مقاله بیان شده است.Resigzed Image Click this bar to view the full image.
دسامبر، ژانویه، فوریه


هم اکنون بال پیتون های ما در حال گذراندن شرایط و دمای عادی هستند و کم کم به ماه دسامبر نزدیک میشویم که پرورش دهنده ها این زمان را فصل جفتگیری می نامند. درحقیقت در این زمان بال پیتون ها شروع به انجام منظم مقاربت جنسی می کنند. درواقع این فقط آماده سازی و تدارکی برای جفتگیری است و این مارها منتظر زمانی میشوند که دمای هوا تا حدی گرم تر شود.


در این زمان توجه خاصی به آنها داشته باشید. مناطق خشک و سرد و بی آب میتواند موجب بروز مشکلاتی شود. در این مدت همواره باید ظرف آبی برای پوست اندازی احتمالی در دسترس آنها باشد. در مواردی که آب و هوا خشک باشد در بسیاری از ساعات بال پیتون ها را در حال خیساندن خود در آب می بینید. بسیاری از مارها در این مقطع ممکن است در مورد غذادهی کمی حالت تدافعی داشته باشند و حتی بی میلی به غذا از خود نشان دهند. البته مارهای ماده در این مقطع تا حدی نیز حالت تهاجمی به خود می گیرند. اما مارهای نر در این زمان از نظر خوراک به طور نامنظمی غذا میخورند به شکلی که به عنوان مثال برای یک هفته غذای خود را میخورند و برای هفته بعد از آن، از خوردن غذا اجتناب میکنند. البته اینها تجاربی است که تیم ما در این مدت داشته است.


در طی این سه ماه پیاپی، باید مار ماده را به طور منظم با نرهای مختلف درون یک محفظه قرار دهید. در هر دو روز می بایست که مار نر دیگری را به او معرفی کنید. البته میتوانید با برقراری یک نسبت صحیح، از مارهای نر چند بار در ملاقات های مختلف استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که نباید تعداد مارهای نر به ماده از نسبت یک به سه و با نهایتا نسبت یک به چهار، بیشتر باشد، یعنی هر مار نر نهایتا هر 6 الی 8 روز یک بار در کنار پیتون ماده قرار گیرد.


در این مدت باید همچنان با غذا دادن منظم به مار ادامه دهید اما توصیه میشود که در این فصول گرم از طعمه های کوچکتر استفاده کنید. البته ممکن است در این مدت با مقاومت مارهای نر در برابر غذا خوردن و تمایل بیشتر آنها به جفتگیری با ماده ها مواجه شوید که امری طبیعی است. فراهم کردن شرایط مناسب برای مارها در این زمان به باروری آنها کمک چشمگیری خواهد کرد.

 

مارچ، آوریل، می، جون، جولای


اینجا درواقع مرحله ای است که کار اصلی شروع می شود. در این زمان باید دمای محیط زندگی مارها را به حالت طبیعی بازگرداند. در این مرحله، ملاقات ها و مقاربت های جنسی بین نر و ماده کاملا حالت جدی به خود می گیرد و نرها به شکل خاص و عجیبی در برابر غذا خوردن مقاومت نشان داده و در مقابل تمایل عجیبی به برقراری رابطه با ماده ها نشان می دهند. در این زمان باید به طور جدی سعی در خوراندن غذا به همه مارها کنید.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
ما در تجربیات تیم خود به این شکل عمل کردیم که ماده ها را در محفظه محل زندگی بال پیتون های نر قرار دادیم، اما شما می توانید برعکس این عمل را انجام دهید و این فقط روشی بوده که ما تمایل به انجام آن داشته ایم. اگر همه چیز درست پیش برود باید از اولین لحظه برخورد، پیتون نر فورا تمایل به حیوان ماده را از خود نشان دهد و فقط در بعضی لحظات که پیتون ماده بر روی بدن او به نرمی حرکت میکند اندکی توقف کند. هرزمان که حیوان نر احساس کند پیتون ماده برای باروری کاملا آماده است اشتیاق بیشتری برای نزدیک شدن به او نشان می دهد. روش معاشقه بال پیتون ها به این ترتیب است که حیوان نر، چانه خود را به انتهای بدن ماده می ساید و به سمت سر او حرکت میکند. این درواقع یک مقدمه چینی برای عمل جفتگیری است. مقاربت این پیتون ها کاملا مبتنی بر حس لامسه آنها و ساییدن بدن است.


در این تصویر میتوانید چگونگی مقاربت این حیوانات را ببینید که بال پیتون ماده به طور موفقیت آمیز با جفت خود در حال جفتگیری است. (Fig 1) همانطور که در تصویر می بینید، پیتون نر به وسیله قرار دادن دم خود در زیر دم حیوان ماده، بدن او را از زمین بلند میکند. نرهایی که تجربه این عمل را داشته باشند (مانند نری که در تصویر می بینید) چنبره اصلی بدن خود را بالای بدن حیوان ماده قرار میدهند تا بتوانند او را در حین جفتگیری کاملا در اختیار داشته باشند و به درستی و به صورت کامل، عمل مقاربت را انجام دهند.Fig1:
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
درصورتی که همه چیز درست به نظر می آمد نگاهی نزدیکتر بیاندازید تا مطمئن شوید که این عمل به درستی در حال وقوع است. درصورتی که همه چیز به درستی در حال انجام باشد، شما باید بتوانید زایده ای که معمولا در بال پیتون ها به رنگ زرد است را در این میان به سهولت ببینید. (این زایده در زیر بدن نمایان میشود.)
پس از مشخص شدن این که کدام مار نر با ماده شما جفتگیری میکند، می بایست حداقل هفته ای یک یا دو بار این دو مار را در کنار هم قرار دهید تا زمانی که مار ماده باردار شود. در صورتی که مار ماده باردار شود مار نر از ادامه کار دست می کشد اما همواره باید خودتان از این بابت مطمئن شوید که مار ماده باردار است. یکی از سوالات عمومی که در
VMS از سوی عموم مردم در خصوص تکثیر بال پیتون ها مطرح میشود این است که پس از باردار شدن ماده ها، مطمئن شویم که این اتفاق رخ داده است؟ پاسخ به این سوال کار چندان دشواری نیست اما ما به شما توصیه میکنیم برای اطمینان از اینکه این عمل به طور کامل صورت گرفته است می توانید مجددا جفت را با هم تنها بگذارید. حال اگر پیتون ماده با پیتون نر شروع به آمیزش کرد به چه معنی است؟ اگر آمیزش نکرد به چه معناست؟ این علم شباهتی به علم ساخت موشک و علوم فضایی ندارد. در برخی از بال پیتون ها ماده بسیار سخت است که بخواهید این امر را تشخیص دهید و حتی ممکن است یک ماده باردار مجددا با نر دیگری ارتباط برقرار کند.بسیاری از پرورش دهندگان، تمرکز خود را بر روی آزمایشات تشخیص تخمک گذاری معطوف میکنند. در این صورت میتوان به سادگی این امر را تشخیص داد و در صورتی که این آزمایش صورت نگیرد به سادگی امکان وقوع اشتباه وجود دارد. در این دوره مار ماده باید به بزرگترین اندازه از رات ها (موش های صحرایی) تغذیه شود، اما حقیقت این است که معمولا پیتون های ماده در این زمان علاقه ای به خوردن غذا از خود نشان نمی دهند. تجربه تیمی ما نشان دهنده این است که هرگز عمل آمیزش جنسی پیش از تخمک گذاری صورت نمی گیرد، و در صورتی که این اتفاق رخ دهد نیز به باروری منجر نخواهد شد. بنابراین همواره در زمان مشخصی باید به دنبال یافتن نکته خاصی در این مورد بود. غددی که این سبب رشد تخمک ها در بدن پیتون ماده میشود فقط یک بار در طول سال فعال هستند و اگر در این زمان جفتگیری صورت نگیرد تا سال آینده این عمل انجام نخواهد شد.


ما در پروژه های جفتگیری تیم خود از دستگاهی مافوق صوت برای تشخیص زمان تخمک گذاری این مارها استفاده کردیم تا در صورت وقوع، به سرعت از این اتفاق مطلع شویم. ما با متخصصان زیادی روبه رو شده ایم که این روش را نیز چندان بی خطا نمی دانند و به ما نیز این امر را ثابت کرده اند. آنها فقط روش حسی و لامسه ای را روش صحیحی می دانند : مارها را در کنار هم قرار دهید. این مارها در طبیعت بدون استفاده از دستگاه های مافوق صوت توانسته اند هزاران سال تولید مثل کنند و به حیات خود ادامه دهند. بنابراین در این مورد به حس این حیوانات اعتماد کنید.


ادامه دارد ...بیشتر ماده ها در دو هفته پایانی ماه می بر روی تخم های خود می خوابند (تخم میگذارند)، اما تعدادی از آنها نیز این کار را در ماه جولای انجام می دهند. به دلیلی که هنوز برای ما و دانشمندان مشخص نیست، بال پیتون های ماده در دو مقطع از سال بر روی تخم های خود می خوابند. به خاطر داشته باشید که معمولا بال پیتون ها از برنامه ای که شما در ذهن دارید خروج میکنند و ممکن است زودتر(مثلا در آوریل) یا دیرتر (مثلا در ماه جولای) اقدام به تخمگذاری کنند. حمل تخم ها در بدن مارهای بال پیتون معمولا نیاز به تشخیص دارد اما روش هایی نیز برای این کار وجود دارد :


اولین نشانه، این است که نیمی از بدن پیتون ماده بر روی زمین حالت سنگینی خاصی پیدا می کند. این نکته کاملا قابل رویت است که بدن پیتون ماده دارای برجستگی خاصی در قسمت ستون فقرات میشود. دلیل این امر کنار زدن ماهیچه های عضلانی بدن حیوان ماده در اثر تولید تخم ها در بدن اوست که این نشانه در مارهای خانگی که در اسارت متولد می شوند بیشتر در قسمت گودی بدن قابل رویت است.در تصویر زیر (Fig3) شما می توانید بال پیتونی به رنگ «پاستل» را مشاهده کنید که یک ساعت پس از این عکس تخمگذاری کرده است. در این تصویر کاملا مشخص است که برآمدگی و تورم خاصی به اندازه 1 الی 2 اینچ در قسمت های نزدیک به محل خروج بدن حیوان قابل مشاهده است. در بال پیتون های سفید و «آلبینو» شما حتی میتوانید برجستگی پوسته تخم را از روی بدن حیوان کاملا مشاهده کنید.


Fig3:

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
گاهی اوقات مارهایی که در شکم خود تخم دارند ممکن است تا مدتی به هیچ وجه استراحت نکنند و فقط به دنبال محلی برای تخمگذاری بگردند. پس در این مواقع بهترین کار این است که چنین محلی را در اختیار آنها قرار دهید. میتوانید یک جعبه با اندازه متوسط که به وسیله خزه های «اسفاگنوم» (sphagnum) پوشیده و مرطوب شده باشد برای او فراهم کنید. سعی کنید از آب اضافی برای مرطوب کردن این محیط استفاده نکنید. این محل باید فقط به ملایمت مرطوب شود. خزه هایی که رنگ قهوه تیره و مایب به سیاه دارند معمولا به خوبی می توانند رطوبت این محیط را تامین کنند. در این زمان اگر شما سعی در لمس کردن مار ماده داشته باشید او به درون جعبه خود میخزد و اجازه لمس کردن را به شما نخواهد داد.


ادامه دارد ...مترجم : مسعود .ک

 

بخش ششم


در بسیاری از موارد برای تیم ما این اتفاق افتاده است که ماده ها در زمانی که در کنار یک نر هستند اقدام به تخم گذاری کرده اند. معمولا بعد از تخمگذاری، ماده ها توجه خاصی به تخم ها و نگهداری از آنها دارند. (Fig4) تصویر fig4 یک روز صبح از ماری که به تازگی تخمگذاری را انجام داده گرفته شده است. (این تصویر زمانی گرفته شده که هنوز آخرین تخم، حالت مرطوب و خیس دارد و قسمت زایدی که کلاچ نام دارد به تازگی از بدن مار ماده جدا شده است.) اگر با دقت بیشتری به این عکس نگاه کنید خواهید دید که این مار فقط به دور تخم های خود حلقه نزده است، بلکه در میان حلقه او، جفت او را که یک بال پیتون موجاوه (Mojave) است نیز خواهید دید.Fig4:
Resigzed Image Click this bar to view the full image.
ممکن است بال پیتون شما به هیچ وجه از باکسی که برایش تدارک می بینید استفاده نکند. در این خصوص هم میتوانیم برای شما توصیه هایی داشته باشیم اما اجازه دهید این توصیه ها را در بخشی دیگر مطرح کنیم. در این بخش فقط به این حد از توضیح بسنده میکنیم که سعی کنید اندازه این باکس برای ورود مار به اندازه کافی بزرگ باشد و به حد کافی خزه در درون آن قرار داده باشید. احتمالا بهترین توصیه در اینگونه موارد این است که «کاری را که میگویم انجام دهید، نه اینکه کاری را که انجام میدهم.»


اگر همه چیز به درستی پیش برود و شما تمام مراحل بیان شده را طی کرده باشید باید یکی از همین روزها که در جعبه را باز می کنید با پیتون خود رو به رو شوید که بر روی تخم های خود خوابیده است. (Fig5)


Fig5:

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

به آرامی و با دقت تمام، مادر را از تخم ها جدا کنید و سعی کنید بهترین مکان را برای این تخم ها بیابید. معمولا بیشتر پرورش دهندگان قسمت بالایی تخم ها را علامتگذاری میکنند تا مجددا توسط مادر خورده نشوند. این اتفاق ممکن است در اثر ازدیاد تخم ها گاهی رخ دهد. البته ممکن است در صورتی که تصمیم به جدا کردن مادر از تخم هایش بگیرید با مقاومت او مواجه شوید. من یک بار توسط یک مار ماده به همین ترتیب گاز گرفته شدم که برای دفاع از تخم های خود، حتی به بدن من آویزان شد ! مرحله بعد این است که باید تخم ها را در ماشین پرورش (ماشین جوجه کشی) قرار دهید و منتظر تولد آنها شوید. (این دستگاه را باید از قبل تهیه کرده باشید.)


ادامه دارد ...در این زمان باید محل زندگی پیتون ماده را کاملا بشویید و خود مادر را در رقیقی سبکی از آب و صابون که شستشو دهید تا کاملا تمیز شود. این عمل درواقع برای تمیز شدن محیط صورت نمی گیرد و دلیل اصلی این کار این است که آثاری که از تخمگذاری مار بر جای مانده است کاملا پاک شود تا مار ماده بتواند این اتفاق را سریعتر فراموش کند و مجددا غذا خوردن طبیعی خود را از سر بگیرد. در صورتی که این کار انجام نگیرد معمولا پیتون ماده، به جای تخم های خود از ظرف آب و یا محل خواب خود مراقبت کند و تا هفته ها در اثر گیج شدن از این اتفاق، نتواند به درستی غذا بخورد.


باید اذعان کرد که مطالب زیادی در خصوص مرحله پرورش و نگهداری تخم ها (جوجه کشی) بیان شده است. در حقیقت انجام صحیح این مرحله، تقریبا مانند این است که یک سال تمام اتومبیل خود را تمیز نگاه دارید. این مرحله فقط نیاز به رطوبت و دمای مناسب برای سلامت تخم ها دارد. دمای متوسط برای نگهداری تخم ها بین 88 تا 92 درجه فارنهایت (بین 31 تا 33 درجه سانتیگراد) است اما میتواند بسته به شرایط تا حدی کم یا زیاد شود. در تجربیات تیم ما دیده شده که در دمای بین 78 الی 90 درجه فارنهایت (25 الی 32 درجه سانتیگراد) نیز تخم ها معمولا سالم می مانند. حتی تخم ها در دمای 65 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) حداقل به مدت 12 ساعت سالم بمانند. به همین دلیل است که بیشتر پرورش دهندگان، دما را عامل مهمی در این پروسه نمی دانند. درواقع تحقیقات اخیر نشان داده است که تغییرات دمایی نه تنها به ضرر تخم ها نخواهد بود بلکه در قویتر شدن نوزادان نیز تاثیر خواهد داشت.


ما در این مرحله برای نگهداری تخم ها از یک مخلوط آب و مواد گیاهی استفاده کرده ایم. این ترکیب را می توانید از فروشگاه های گل و گیاه تهیه کنید. توجه داشته باشید که نیازی به حجم زیاد آب در این ترکیب نیست. هرگز برای این کار از اضافه کردن هر مایعی به جز آب، خودداری کنید. ماده گیاهی را ابتدا به خوبی بفشارید و سپس به میزان لازم آب را به آن اضافه کنید. این ترکیب را درون یک جعبه کفش کاملا تمیز یا تپرور (Tupperware) حمل غذا که به خوب شسته شده باشد بریزید و تخم ها را درون آن قرار دهید و هیچ روزنه و تهویه ای برای این محفظه در نظر نگیرید. در این مدت هفته ای یک بار درپوش این محفظه را بردارید تا هوا عوض شود و بتوانید از سلامت و عدم فساد تخم ها اطمینان حاصل کنید. یک سری تخم کامل که سالم باشد باید مانند تصویر زیر (Fig6) به نظر آید.
Fig6 :

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
این تخم ها باید کاملا تمیز و سفید باشند و پوستی کاملا صاف و صیقلی داشته باشند. گاهی اوقات تخم ها ممکن است تا حدی به هم چسبیده باشند. شاید وجود نقطه های قهوه ای بر روی تخم ها در این عکس شما یا هر پرورش دهنده تازه کار دیگر را بسیار نگران کند اما این موضوع طبیعی است و این نقص های کوچک نباید ذهن شما را چندان مشغول سازد. در این تصویر یکی از تخم ها بارور نیست و یکی دیگر که متمایل به رنگ زرد است به اندازه تخم های دیگر خشک نشده و هنوز تا حدی مرطوب است. گاهی اوقات تخم های به هم چسبیده، ممکن است به سلامت تخم های دیگر نباشند. درصورتی که به سلامت هر یک از تخم ها شک کردید به سرعت آن را از تخم های سالم جدا کنید تا این مشکل به تخم های دیگر سرایت نکند. از جا به جا کردن بی مورد تخم های پرهیز کنید زیرا ممکن است موجب بدفرم شدن یا خراب شدن تخم ها شود.

برخی از پرورش دهندگان معتقدند که هرگز نباید تخم ها را از مادر جدا کرد و روش طبیعی را موثرتر از استفاده دستگاه می دانند. در محیط غیرطبیعی، تخم ها مصونیت های طبیعی را ندارند و البته در محیط طبیعی، مار ماده می تواند تخم های ناسالم را تشخیص دهد و آنها را جدا کند. خود من به شخصه گیاهان قارچی را دیدم که تخم ها را به کلی فاسد می کنند، پس چرا باید این تخم ها از مادرشان جدا کرد؟Resigzed Image Click this bar to view the full image.
یک نکته اضافی :


ممکن است مار ماده به دور تخم های خود چنبره زده باشد، اما یک یا دو تا از آنها را درون حلقه خود قرار نداده باشد. این تخم ها را اصطلاحا خارج از رده (roll-outs) می نامند. این تخم ها به دلایل مختلف بارور نشده اند و به همین دلیل مار ماده آنها را در کنار تخم های دیگر نگاه نمی دارد. اما بهتر است شما برای احتیاط بیشتر این تخم ها را در دستگاه جوجه کشی قرار دهید تا از کمترین احتمالات تولد نیز صرف نظر نکرده باشید.آگوست، سپتامبر، اکتبر، نوامبر


در این زمان بیشتر ماده ها تقریبا تمام تخم های خود را گذاشته اند و منتظر تولد بچه هایشان هستند. یک یا دو روز پس از تخمگذاری، ماده ها مجددا به روند طبیعی تغذیه خود بازخواهند گشت. باز هم توصیه میکنیم که در این مرحله غذاهای کوچکتری برای تغذیه به پیتون ماده بدهید. در این مرحله مار ماده باید وزن از دست رفته بدن را جبران کند و برای بازیابی حالت پوست خود، احتمالا آماده پوست اندازی دیگری شود.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.
این مرحله ای است که در آن، ماده ها واقعا آماده چاق شدن میشوند. در این مرحله بال پیتون ها به طرز شگفت انگیزی به غذا خوردن علاقه نشان می دهند. اگر به مار نر هفته ای یک بار غذا می دهید باید برای مار ماده هر سه یا چهار روز یک بار یک وعده غذایی نه چندان بزرگ فراهم کنید. ما با استفاده از همین حجم غذا توانستیم تخمگذاری های موفقی داشته باشیم. اگر زمان هایی که مار شما داشت، از تقویم ما اندکی جلوتر بود، باید بدانید که چاق شدن او نیز زودتر صورت می گیرد. بنابراین برای غذا دادن به او تا زمان تنظیم شدن با تقویم بالا، صبر نکنید و غذای او را آماده کنید.


معمولا اکثر ماده ها به سرعت به فرم و وزن مطلوب و حالت سابق می رسند. سرعت عمل بدن مار در انجام این کار همواره من را شگفت زده کرده است. در این مقطع در صورتی که میزان دفع ماده ها زیاد شد نگران نباشید. این فصل زمانی است که ماده ها وزن بدن خود را به حدی می رسانند که برای جفتگیری سال آینده از نظر فیزیکی آماده باشند. اگر هریک از مارهای ماده به سرعت به وزن ایده آل نرسید، حتما این حیوان را تحت مراقبت و کنترل داشته باشید تا دچار عوارض بعدی نشود.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
مترجم : مسعود .ک
منبع : www.vmsherp.com

...

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

بهترین

مناسب

جوجه

آبی

تكثير

پيتون

مار

پرورش

هــــا

زاد

غذا

زمانی

خزه

تکثیر

بررسی

تولید

شیوه

مثل

قرص

خزنگان

اموزش

خورند

طول

زده

جفت

تیغی

خزندگان

حالت

گربه

نحوه

توليد

جنسی

لامپ

عمل

گاو

مکان

همستر

طرز

مارمولک

لاغری

کشی

جون

تشخیص

آمیزش

دهیم

گذاری

روشهای

حلقه

تصاوير

میکنند

دور

شرایط

ماده

دما

بـه

عنکبوتها

مهتابی

دلیل

دستگاه

روش

چگونگی

جفتگیری

کجا

پیتون

سگ

تخم

بـا

بیماریهای

سنجاب

ماری

آلبینو

هـم

شیر

انجير

گيري

کار

ایگوانا

نگهداری

بارش

نر

رطوبت

توانیم

خرسها

اندازه

پلنگ

ولد

بال

بارداری

مارها

عکس

یکــــــ

ماهی

حیوانات

فصل

:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)