پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • شبح گربه های آبی ◄ شبح گربه های آبی
    بسته بندی شیر خلاق از روسیه دارای شبح گربه های آبی است که روی کارتن های شیر چاپ شده و می توانند در موقعیت های مختلف چیده شوند. بسته بندی شیر گربه توسط نمایندگی مارک Depot برای محصولات لبنی میلگراد از کارخانه لبنی بریانسک طراحی شده است. گربه آبی در بسته بندی شیر و محصولات لبنی مختلف حرکت می کند.
 • بسته بندی شیر چشم نواز ◄ بسته بندی شیر چشم نواز
    بسته بندی شیر چشم نواز با قطرات مایع از طعم و مزه الهام گرفته از شیر طراحی شده است که بلافاصله در قفسه های مواد غذایی برجسته می شود. مفهوم خلاقانه بطری شیر اسپلش طراحی شده توسط دیمیتری پاتسوکویچ.
 • انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات ◄ انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات
    انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات طراحی شده اند انگشت شما را به آرامی در آغوش می گیرند. حلقه های حیوانات واقع بینانه توسط طراح با استعداد ژاپنی Jiro Miura ایجاد شده است.
 • چهره های دوست داشتنی حیوانات ◄ چهره های دوست داشتنی حیوانات
    کیف های چشم نواز که توسط بن طراحی شده اند شبیه چهره های دوست داشتنی حیوانات ناز هستند. عکس های واقع گرایانه از گربه ها ، سگ ها ، راکون ها و حیوانات دیگر در دو طرف کیسه ها چاپ شده است. کیف های خلاقانه حیوانات با گوش های سه بعدی
 • ماسک واقع گرایانه سر ◄ ماسک واقع گرایانه سر
    ماسک واقع گرایانه سر گربه از ژاپن شما را به یک حیوان زیبا تبدیل می کند. ماسک سر گربه ای غول پیکر ساخته شده از پشم که توسط هوستو ساتو ساخته شده است ، در موزه هنر توکیو ارائه می شود.
 • کیف های دستی چشم نواز ◄ کیف های دستی چشم نواز
    کیف های دستی چشم نوازی که توسط هنرمند ژاپنی Pico طراحی شده اند شبیه گربه های واقعی هستند. کیف های گربه واقع گرایانه لوازم جانبی مد مناسب برای مهمانی های هالووین هستند.
 • دمپایی سگ دست ساز ◄ دمپایی سگ دست ساز
    دمپایی راحت و مخملی که شبیه کلون های واقعی سگ شما طراحی شده است. دمپایی سگ دست ساز CuddleClones. ماکت مخمل خواب دار حیوان خانگی شما!
 • سگ ربات ◄ سگ ربات
    حیوان خانگی نوآورانه منبع باز طراحی شده است که شبیه سگ ربات واقع بینانه به اندازه نخل است. پتوی بیتل: سگ ربات قابل برنامه ریزی زیبا که می تواند مانند یک حیوان واقعی حرکت کند ، راه برود و تعادل خود را حفظ کند. سگ حیوان خانگی ربات در یک قاب پازل مانند قرار می گیرد که باید مونتاژ شود.
 • عنکبوت سرامیکی ◄ عنکبوت سرامیکی
    عنکبوت سرامیکی در داخل لیوان هنگام نوشیدن قهوه ظاهر می شود. لیوان قهوه عنکبوتی مخفی برای ترساندن و لذت بردن از قهوه نوش ها طراحی شده است. عنکبوت چسبیده به پایین به آرامی هنگام نوشیدن چای یا قهوه آشکار می شود.
 • میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها ◄ میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها
    میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها دارای قفسه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ گربه ای ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید
 • لوسترهای هشت پا ◄ لوسترهای هشت پا
    لوسترهای خمیده طراحی شده اند که شبیه موجودات دریایی هشت پا زیبا هستند. لوسترهای هشت پا ساخته شده توسط Adam Wallacavage دارای شاخک هایی هستند که با خم شدن لوله های فولادی و مجسمه سازی آنها با خاک اپوکسی ایجاد شده اند. لوسترها سبک هستند و در صورت آسیب دیدگی به راحتی تعمیر می شوند.
 • سویا سس با شکل گربه ◄ سویا سس با شکل گربه
    صفحات ابتکاری هنگامی که با سس سویا پر می شوند ، تصاویری از گربه های دوست داشتنی را نشان می دهند. بشقاب سس سویا گربه ژاپنی که برای رستوران های سوشی طراحی شده است. در Wafuu-Honpo موجود است. [عکس های میکاتاکوماکی]
 • سفینه ای برای خواب پیشی ◄ سفینه ای برای خواب پیشی
    تخت گربه مدرن طراحی شده برای نصب بر روی دیوار شبیه سفینه فضایی بیگانه است. تخت گربه MYZOO سفینه فضایی با سوراخ های هوا و پنجره اکریلیک شفاف.
 • تخت بلبلی برای گربه ها ◄ تخت بلبلی برای گربه ها
    تخت بلبلی راحت برای گربه شما طراحی شده است که در زیر صندلی معمولی یا زیر میز نصب شود. تختخواب گربه نوآورانه فضای بلااستفاده در خانه شما را به یک تخت نرم برای حیوان خانگی مورد علاقه شما تبدیل می کند. در رنگهای مختلف موجود است. گاوصندوق ماشین لباسشویی
 • شازده گربه ای ◄ شازده گربه ای
    مجموعه ای از نقاشی های دیجیتالی توسط هنرمند با استعداد الدار زاکیروف دارای گربه هایی است که شبیه اعضای خانواده سلطنتی هستند. آثار هنری شگفت انگیز و خلاقانه از نقاشی های کلاسیک رنگ روغن الهام گرفته شده است.
 • خانه ای برای گربه من ◄ خانه ای برای گربه من
    خانه های درختی زیبا و خلاقانه که مخصوص گربه ها و بچه گربه ها طراحی شده است. خانه های درختی حیوانات واقع بینانه ترین تجربه در فضای باز را در داخل خانه ارائه می دهند. این خانه های طبیعی طبیعی فوق العاده که در اطراف درختان واقعی ساخته شده اند ، به اتاق نشیمن هر صاحب حیوان خانگی کمک شایانی خواهد کرد.
 • سیستم پیشرفته برای گربه ها ◄ سیستم پیشرفته برای گربه ها
    دفتر خانه منحصر به فرد در سانفرانسیسکو دارای سیستم تونل یکپارچه است که به گربه ها اجازه می دهد آزادانه و به راحتی در اتاق حرکت کنند. فضای خلاقانه و "لوله گربه" توسط چون ما می توانیم طراحی شده است. تونل مجهز به نقاط دسترسی پنهان و سکوهای مشاهده است.
 • خانه ای مدرن برای گربه ها ◄ خانه ای مدرن برای گربه ها
    مبلمان زیبا برای گربه های پیچیده که در خانه ها و آپارتمان های مدرن زندگی می کنند طراحی شده است. درخت گربه چوبی ساخته شده توسط طراح ژاپنی Yoh Komiyama به عنوان یک فضای خصوصی برای گربه ها و شی داخلی تزئینی منحصر به فرد برای خانه عمل می کند.
 • درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود ◄ درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود
    درخت جنگلی غول پیکر واقع در داخل خانه ساخته شده و دارای تخت هایی است که برای گربه ها در شاخه های درخت طراحی شده است. درختان گربه عجیب و غریب برای خانه ها و آپارتمان ها ساخته شده توسط روبرت روگالسکی از ساختار چوبی ، فوم ، کاغذ و خاک رس. نصب دائمی. هزینه: 4000 دلار + مواد. زمان ساخت: 4 هفته
 • لباسی کاملا طبیعی ◄ لباسی کاملا طبیعی
    لباس های خوراکی ساخته شده از میوه های مرتب ، سبزیجات خام و غذاهای واقعی. مجموعه عکس های غذاهای پوشیدنی توسط هنرمند با استعداد کره جنوبی Yeonju Sung.
 • سرم با طعم خرسی ◄ سرم با طعم خرسی
    کیسه حیوانات عروسکی خرس عروسکی کیسه ای IV را می پوشاند و برای بیماران جوان در بیمارستان راحتی ایجاد می کند. Medi Teddy-Teddy Bear IV Bag طراحی شده توسط دختر 12 ساله الا کازانو.
 • صبحانه با گربه ◄ صبحانه با گربه
    میز چوبی که برای افراد و گربه های آنها طراحی شده است دارای قفسه یکپارچه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ Cat ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید.
 • هم صندلی هم کتابخانه ◄ هم صندلی هم کتابخانه
    صندلی راحت صندلی عمیق که برای مطالعه طراحی شده است دارای قاب صرفه جویی در فضا است که از قفسه های چوبی کتاب ساخته شده است. صندلی کتابخانه طراحی شده توسط الکساندر لاو می تواند با 300 کتاب پر شود.
 • چنگالی باز یافتی و کارا ◄ چنگالی باز یافتی و کارا
    ترکیب قاشق و چنگال درخشان برای خوردن سوپ رشته فرنگی Ramen طراحی شده است. چنگال قاشق Ramen زباله های ایجاد شده توسط چوب چوب های یکبار مصرف را از بین می برد. به پیچاندن سوپ نودل و ملاقه به راحتی کمک می کند. طراحی شده توسط ماسامی تاکاهاشی.
 • مفهومی ترین بسته نوشیدنی ◄ مفهومی ترین بسته نوشیدنی
    نوشیدنی آب میوه گازدار پیچیده شده در لایه بیرونی خلاقانه که ظاهر و احساس پوست کندن یک پرتقال واقعی را شبیه سازی می کند. مفهوم بسته بندی بطری "Orangina Spiral Peel" طراحی شده توسط Yuko Takagi. وقتی برچسب را جدا می کنید ، پیام های مخفی مختلف به صورت مارپیچ ظاهر می شوند.
 • چشم از نمای نزدیک ◄ چشم از نمای نزدیک
    مجموعه عکس های باورنکردنی سورن مانولیان نمای نزدیک از چشم انسان را با جزئیات بسیار دقیق نشان می دهد. ما هر روز صدها چشم می بینیم اما حتی فکر نمی کنیم که آنها دارای ساختار زیبایی مانند سطوح سیارات ناشناخته باشند. "
 • تصویر برداری از مار ◄ تصویر برداری از مار
    عکس های خیره کننده توسط Guido Mocafico گونه های مختلف مار را نشان می دهد. در میان 2900 مار شناخته شده ، تعداد کمی از آنها برای انسان خطرناک است ، چه رسد به مرگبار ، اما تعصبات عمیق است. هنرمند از شما می خواهد که این خانواده از حیوانات را از طریق این تصاویر رنگارنگ کشف کنید. [کتاب سرونس]
 • حیوانات از نزدیک ◄ حیوانات از نزدیک
    مجموعه عکسهای باورنکردنی ایگور سیوانوویچ ، عکاس با استعداد ، نمای نزدیک حشرات و دیگر حیوانات کوچک را از نمای نزدیک نشان می دهد. عکاسی ماکرو به ما اجازه می دهد تا از نزدیک با این موجودات زیبا با ظاهر بیگانه آشنا شویم. [کتاب ایگور در آمازون]
12345678910بعدیآخرین
(1 - 28) / 29103    |     صفحه 1 از 1040
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,28

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

پاسخ به سوالاتی در خصوص دست آموز کردن و تمرین کردن با خزنده خانگی

پاسخ به سوالاتی در خصوص دست آموز کردن و تمرین کردن با خزنده خانگی


مقدمه

در اینجا به سوالاتی پاسخ داده میشود که غالبا در خصوص دست آموز کردن خزندگان، میزان هوش آنها در این پروسه و توانایی گونه های مختلف در نزدیک شدن به این هدف مطرح است. مسلما تمام سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید در این مبحث گنجانده نشده است اما تلاش بر این بوده که به سوالات اساسی و متداول پاسخ داده شود. در ضمن نویسنده این متن در خصوص وارد نبودن هیچ اشکالی به این پاسخ ها ادعایی ندارد و مسلما میتوان در این خصوص از تجربه شما خوانندگان عزیز نیز استفاده کرد.ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : anapsid.org


Original thread: دست آموز کردن خزندگان خانگی, Author: mas0ud, Site: تالار گفتگوی پرشین پت(مای پت)

 

بخش دوم


 
 آیا خزندگان میتوانند دست آموز شوند؟

پاسخ کوتاه به این سوال به صورت کلی این است : بله.

البته پاسخ در خصوص برخی از خزندگان منفی است. خزندگان در واقع به خاطر آرام شدن رفتارشان تکثیر نمیشوند، گرچه گونه هایی مانند مارهای کورن در صورتی که در اسارت تکثیر شده باشند بسیار دست آموز تر از گونه های اسیر شده از طبیعت خواهند بود.


برخی از گونه ها و نیز برخی از خزندگان خاص (از هر گونه ای) بسیار علاقه مند به لمس شدن و در کنار کسی بودن هستند. برخی دیگر (گونه یا فرد) به هیچ عنوان خجالتی نیستند اما هرگز غذایشان را از دستان شما نخواهند گرفت و به شما اجازه لمس کردنشان را نخواهند داد. برخی دیگر (گونه یا فرد) فقط در حالتی که غذا در بین باشد لمس شدن را تحمل میکنند و در غیر این صورت از لمس شدن متنفر هستند. برخی فرار میکنند، برخی گاز میگیرند و ... و البته برخی از آنها واقعا دست آموز شده و از اینکه شما گردن آنها را بخارانید لذت میبرند.

زمانی که شما اقدام به خرید یک خزنده میکنید، اگر میخواهید حیوان خانگی دست آموزی داشته باشید خزنده ای را انتخاب کنید که آرام و رام باشد. در غیر این صورت باید خود را آماده کنید تا زمانی زیادی را صرف دست آموز کردن خزنده خود کنید که بعد از این دوره نیز تضمینی در موفقیت شما در این زمینه وجود نخواهد داشت. بنابراین بهترین گزینه این است که به دنبال حیوانات چالش برانگیز نروید.ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : anapsid.org
بخش سوم


 


برخی از خزندگان در زمان تولد بسیار خوش اخلاق هستند اما در زمان بلوغ خصوصیات اخلاقی خوبی در برخورد با انسان ها ندارند. پیتون های شطرنجی (
Reticulated Python) در این خصوص شهرت عجیبی دارند. بعضی از مردم عنوان میکنند که پیتون شطرنجی آنها دست آموز و رام است که البته این امر میتواند به دلیل این باشد که در سنین بالا، کمتر لمس شده و در دست گرفته شده اند.

برخی گونه ها، بدون توجه به اینکه چقدر دست آموز و رام هستند میتوانند در زمانی که اندازه بزرگی پیدا میکنند بسیار خطرناک شوند. آنها زمانی که بترسند یا عصبانی شوند میتوانند به راحتی به شما آسیب بزنند. برخی از آنها اگر شما را به غذا اشتباه بگیرند حتی میتوانند شما را به سادگی بکشند.

مهم نیست که خزنده خانگی شما چقدر دست آموز باشد، شما باید همواره انتظار داشته باشید که اگر این حیوان بترسد و یا عصبانی شوند شما را گاز بگیرند. برای لمس کردن خزندگانی که گاز میگیرند میتوانید از انبر و یا دستکش استفاده کنید.ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : anapsid.org

 

بخش چهارم


 
آیا خزندگان به لمس شدن علاقه دارند؟

برخی از آنها بله، و برخی از آنها خیر. من بوآهایی را میشناسم که علاقه زیادی به لمس شدن، حتی از ناحیه سر و گردن دارند و از این کار لذت زیادی میبرند. کلید این شناخت در این نکته نهفته است : بسیاری از خزندگان در طبیعت خود علاقه ای به لمس شدن ندارند. اما برخی از آنها زمانی که برای اولین بار لمس شوند به این اتفاق علاقه مند میشوند.


برخی از مارها عاشق این هستند که در محیطی گرم و تاریک مانند زیر لباس و پیراهن شما قرار بگیرند. اگر تصور شما از لمس کردن خزنده خانگی این است که حیوان خانگی تان را در هنگام کتاب خواندن در دست گرفته یا او را در زیر لباس خود پنهان کنید، بنابراین مارها میتوانند گزینه مناسبی برای شما باشند.


لاک پشت ها برخلاف مارها (نه همه مارها) علاقه چندانی به آغوش گرم ندارند ولی برخی از آنها به خاراندن قسمت زیرین شکمشان علاقه زیادی نشان میدهند. من برای مدتی، شانس نگهداری از چند بچه لاک پشت «گالاپاگوس» را داشتم. آنها علاقه زیادی به این نشان میدادند که گردن و قسمت زیر دهانشان خارانده شود.ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : anapsid.org

 

بخش پنجم


 از کجا بفهمیم که خزنده ما مایل به لمس شدن و در دست بودن است؟
حیوان خانگی شما تمایل به در لمس شدن دارد اگر :


در صورتی که حق انتخاب داشته باشد، تصمیم به فرار نگیرد.


سعی در لمس نشدن توسط شما نداشته باشد.


در دستان شما به خواب رود.


اگر شما بایستید، در کنار شما بایستد.


در هنگام دیدن شما کاملا طبیعی و آرام به نظر برسد.


صدای هیس هیس ندهد و شما را گاز نگیرد.
ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع :
بخش ششم


 مارها چقدر باهوش هستند؟

مارهای هوش بالایی ندارند. درواقع معمولا مارها حیواناتی را میخورند که به مراتب باهوش تر از خودشان هستند. البته آنها به مرور و بر اثر تجربه با مواردی آشنا میشوند. به عنوان مثال اگر شما همیشه درپوش محفظه محل زندگی مار را برداشته و غذا را برای او بیندازید، او می آموزد که به محض باز شدن درپوش، اولین شی را که وارد محفظه میشود گاز بگیرد، که این شی میتواند دست شما باشد.ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : anap

 

بخش هفتم

 لاک پشت ها چقدر باهوش هستند؟

آنها بسیار باهوش تر از مارها هستند. لاک پشت ها میتوانند بسیاری از موارد کوچک و روزمره را در صورتی که زمان کافی برای آموزش آنها صرف شود و از خوراکی به عنوان جایزه استفاده شود یاد بگیرند.

لاک پشت ها معمولا به مواردی عادت میکنند و تمایلی به تغییر این عادات خود ندارند. اگر محیط زندگی آنها شکل ثابتی داشته باشد میتوانند به سادگی محل مخصوص غذا و قسمت های گرم و خنک را بشناسند. آنها میتوانند ظرف غذا، محل مخصوص دفع (در صورتی که از یک دستمال برای این قسمت استفاده کنید) و منبع خوراکی های خوشمزه را پیدا کنند. درنهایت آنها میتوانند در اتاق و یا در محوطه حیاط منزل به دنبال شما بدوند تا شما سر آنها را بخارانید یا به آنها خوراکی بدهید.

یکی از دوستان من لاک پشتی داشت که صاحبش به او یاد داده بود هر زمان که گرسنه شد از یخچال بالا برود و هر زمان که نیاز به حمام کردن داشت به حمام رفته و وارد وان حمام شود.

لاک پشت های آبی من میدانند که غذای آنها از آشپزخانه می آید و هر زمان که گرسنه میشوند به سمت قسمتی از محفظه که نزدیک به آشپزخانه است شنا میکنند. من معتقدم که برخی از لاک پشت ها مفهوم بازی و تفریح را درک میکنند و به شکل واضحی به این کار تمایل نشان میدهند. (تا به حال هرگز با لاک پشت گوش قرمز خود شنا کرده اید؟) یکی از لاک پشت های من به اسم «هنری» شلنگ آب دادن به گیاهان را پیدا کرده بود و حتی زمانی که آبی از آن در حال خروج نبود باز هم برای خوردن آب به سراغ آن میرفت.ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : anapsid.org

 

بخش هشتم


 


سوسمارها چقدر باهوش هستند؟


هوش سوسمارها به گونه و نژاد آنها بستگی دارد. «انول» ها (Anole) و بیشتر «گکو» ها (Gecko) به هیچ وجه حیوانات باهوشی نیستند. سوسمارهای دیگر نظیر «ایگوانا» ها (Iguana) حیوانات نسبتا باهوش هستند و گونه هایی نظیر «مانیتور» ها (Monitor) بسیار هوشمند هستند. حتی برخی از مانیتورها از نظر هوش با طوطی های «پاراکیت» (Parakeet) مقایسه میشوند.

ایگوانا حیوانات نسبتا باهوشی به شمار میروند. «دی وسیولی» (de Vosjoli) در کتاب Green Iguana Manual خاطره ای را از یک خزنده شناس مطرح کرده است بر این اساس که یک ایگوانا در یک باغ وحش، با دم خود به درخت ضربه زده تا دو عدد میوه از درخت بر روی زمین بیفتد. سپس ایگوانای دیگری به سرعت دو عدد میوه را برداشته و میخورد. در واکنش به این عمل،ایگوانای اول پای ایگوانای دوم را گاز میگیرد و ایگوانای دم پا به فرار میگذارد. این اتفاق در واقع هوشمندانه ترین اتفاقی است که از ایگواناها مشاهده شده است.

ایگواناها میتوانند تجربه بیاندوزند و روابط ساده بین برخی موارد را درک کنند. این کار زمان نسبتا زیادی طلب میکند و نیاز به تمرین زیادی دارد. (همیشه از یک مکان خاص برای این تمرین های ایگوانا استفاده کنید و نهایتا پس از اتمام آموزش، این محل را تغییر دهید.)ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری

آیا خزندگان اشخاص را تشخیص میدهند؟

گاهی اوقات بله، ولی نمیتوان این موضوع را به همه خزندگان تعمیم داد. لاک پشت ها در شناختن افراد، معروف هستند. برخی از مارها صاحبان خود را میشناسند و لمس شدن توسط برخی افراد را به برخی دیگر تشخیص میدهند.

مانیتورهای نیل (Nile Monitor) که در قسمت هایی از آفریقا یافت میشوند میتوانند افرادی را که به آنها غذا میدهند تشخیص دهند.ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع :

بخش دهم

 اگر گاز گرفته شدم چه کنم؟ درد زیادی خواهد داشت؟

بسته به اندازه خزنده و دندان های او، میتواند منجر به ایجاد زخم، خونریزی و یا پارگی شدید شود.


همه ما پیش از این گاز گرفته شده ایم. زخم را ضد عفونی کنید و در صورت نیاز بخیه بزنید. مسئله را بزرگ جلوه ندهید (خصوصا نزد دکتر خود) زیرا منجر به برخورد قانونی با حیوان خانگی شما خواهد شد. (به دلیل آسیب زدن به یک فرد) (همانطور که نباید در خصوص خراش هایی که از سگ ها و گربه ها به وجود می آید تا پیش از ایجاد مشکلات جدی، به مراجع قانونی مراجعه کنید.)

در هنگام گاز گرفته شدن، هرگز کسی را مقصر ندانید، حتی اگر این اتفاق توسط حیوان خانگی یک شخص دیگر ایجاد شده باشد. اگر گاز گرفته شده اید معمولا فقط خود شما مقصر هستید و نه هیچ شخص دیگری. هرگز در هنگام گاز گرفته شدن، (به غیر از مواقع واقعا ضروری) تقاضای نیروی کمکی نکنید زیرا مسلما میخواهید که حیوان شما به شرایط طبیعی بازگردد.

گاهی اوقات زمانی که ماری شما را گاز میگیرد دندان هایش را از دست میدهد. این یک قسمت از چرخه طبیعی در زندگی او است. اگر متوجه شدید که یکی (یا چند تا) از دندان های مار در پوست شما باقی مانده است باید با آن همانند یک تیغ گل و یا باریکه چوب برخورد کنید که البته غالبا این دندان ها ساده تر از یک براده چوب از دستان شما خارج میشوند و نرم تر هستند. خزندگان از نظر فیزیولوژیک، توانایی انتقال بیماری نظیر هاری را ندارند که این مورد میتواند یک برتری نسبت به سگ و گربه باشد.

گاز گرفتگی توسط اغلب لاک پشت ها معمولا شبیه به نیشگون گرفتن است و منجر به خونریزی نمیشود. لاک پشت های بزرگتر میتوانند گازهای محکمتر و کارسازتری بگیرند. خصوصا دست کودکان که دارای پوست نرم و ظریفی است باید در فاصله ایمنی از آنها نگاه داشته شود. (این فقط یک افسانه است که لاک پشت های گاز گیرنده (Snapping Turtle) میتوانند با یک گاز، پاهای یک شخص را قطع کنند.) قسمت دردناک گاز گرفتگی توسط لاک پشت، اغلب زمانی است که بخواهید حیوان را جدا کنید. لاک پشت ها به سختی به قسمتی که در دهان بگیرند میچسبند و در این کار مهارت خاصی دارند!
بخش یازدهم

خزنده من بسیار چموش است و به سرعت رم میکند. چگونه میتوانم او را رام کنم؟

با صبر و حوصله زیاد.

زمانی که خزنده شما مواردی نظیر راه رفتن شما در کنار محفظه، تعویض کردن ظرف آب، غذا، تمیز کردن محفظه و ... را تحمل کند میتوانید وارد مرحله ای شوید که به آرامی و با احترام او را بلند کنید. اگر به اندازه کافی به حیوان خانگی تان توجه کنید، متوجه خواهید شد که چه زمان هایی آرام و چه زمانی ناراحت است.

به آرامی شروع به کار و تمرین با خزنده خود کنید، چون مسلما نمیخواهید که از ابتدای تمرین، با او درگیر شوید! این کار را به این شکل شروع کنید که هر بار فقط چند دقیقه کوتاه او را بردارید و این کار را فقط چند بار در روز انجام دهید. در این مقطع فقط خزنده را از جای خود بردارید و سعی در نگاه داشتن و یا محکم گرفتن او نکنید. زمانی که خزنده سعی در فرار در هنگام برداشته شدن نکرد، میتوانید به تدریج و به آرامی او را از محفظه خارج کنید. ممکن است در این زمان، خزنده شما سعی در فرار از دستان شما کند، در مقابل شما باید سعی در به آرامی نگه داشتن حیوان و آرام کردن او داشته باشید، برای مدت چند ثانیه او را نگه داشته و سپس به جایگاه محل زندگی اش بازگردانید. این عمل به خزنده شما نشان خواهد داد که خارج شدن او توسط شما از محل زندگی اش، به هیچ عنوان به معنی خطر و احتمال خورده شدن نیست!

 

بخش دوازدهم


 


من چگونه بدانم که حیوان خانگی ام من و کاری را که میکنم دوست دارد یا خیر؟


«هیپوتالاموس» (Hypothalamus) قسمتی از مغز است که بیشتر احساسات ما از آن قسمت می آید. خزندگان نیز این قسمت را دارند بنابراین احساسات دارند. از آنجا که آنها قادر به صحبت کردن نیستند ما نمیتوانیم احساس دقیق و درست آنها را بدانیم.

اساسی ترین احساسات شامل ترس (fear)، پرخاش (aggression) و لذت (pleasure) است. من تاکنون نشانه و یا گفتگویی در این خصوص که خزندگان دارای احساسات نیستند و احساسات خود را بروز نمیدهند مشاهده نکرده ام. آنها از چیزی که از آن بترسند اجتناب میکنند، به چیزی که آنها را عصبانی کند حمله میکنند و به دنبال چیزهایی هستند که از آنها لذت میبرند.

اگر شما محلی مناسب و راحت برای خزنده خود فراهم کنید و کارهایی را انجام دهید که خزنده شما از آن لذت ببرد، بنابراین این حیوان، نسبت به شما تمایل و علاقه نشان خواهد داد و تمایل به بودن در کنار شما خواهد داشت.ادامه دارد ...مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع :

 

بخش دوازدهم

من چگونه بدانم که حیوان خانگی ام من و کاری را که میکنم دوست دارد یا خیر؟


«هیپوتالاموس» (Hypothalamus) قسمتی از مغز است که بیشتر احساسات ما از آن قسمت می آید. خزندگان نیز این قسمت را دارند بنابراین احساسات دارند. از آنجا که آنها قادر به صحبت کردن نیستند ما نمیتوانیم احساس دقیق و درست آنها را بدانیم.

اساسی ترین احساسات شامل ترس (fear)، پرخاش (aggression) و لذت (pleasure) است. من تاکنون نشانه و یا گفتگویی در این خصوص که خزندگان دارای احساسات نیستند و احساسات خود را بروز نمیدهند مشاهده نکرده ام. آنها از چیزی که از آن بترسند اجتناب میکنند، به چیزی که آنها را عصبانی کند حمله میکنند و به دنبال چیزهایی هستند که از آنها لذت میبرند.

اگر شما محلی مناسب و راحت برای خزنده خود فراهم کنید و کارهایی را انجام دهید که خزنده شما از آن لذت ببرد، بنابراین این حیوان، نسبت به شما تمایل و علاقه نشان خواهد داد و تمایل به بودن در کنار شما خواهد داشت.
در یک شکل کلی و صریح میتوان عدم تمایل خزنده به خود را به این شکل متوجه شوید : خزنده سعی در فرار از شما یا گاز گرفتن شما داشته باشد.


با وجود اینکه احساسات خزندگان بسیار پیچیده است اما در خصوص وجود احساس «دوست داشتن» میتوانم در لاک پشت ها صراحتا این مورد را تایید کنم اما در خصوص خزندگان دیگر نمیتوان با این قطعیت سخن گفت. لاک پشت ها توانایی تشخیص افراد را دارند و بعضی افراد را به برخی دیگر ترجیح میدهند. من متوجه شدم که یکی از مارهای خانگی ام برخی از دوستانم را به هیچ وجه دوست ندارد و من هرگز دلیل این احساس او را متوجه نشدم.

یکی از دوستان من، یک لاک پشت کاملا اجتماعی داشت. او عنوان میکرد زمانی که بر روی زمین نشسته و مشغول کتاب خواندن بود، لاک پشتش به او نزدیک میشد و از پاهایش بالا میرفت و حتی گاهی تا 15 دقیقه بر روی پاهای او مینشست.

چگونه میتوانم محل دفع را به خزنده ام یا بدهم؟

شما نمیتوانید چنین کاری انجام دهید. بیشتر خزندگان از برنامه ثابت روزانه ای پیروی میکنند که شامل مدفوع کردن (و گاهی پنهان کردن آن) است. تکه ای کاغذ در محلی که معمولا خزنده شما در آنجا عمل دفع را انجام میدهد قرار دهید که انجام این عمل غالبا مفید است.

البته در این زمینه، استثنائات و افسانه هایی نیز وجود دارد : به عنوان مثال مانیتورهای آبی میتوانند محل دفع خود را یاد بگیرند و گکوهای پلنگی معمولا فقط در یک محل خاص این عمل را انجام میدهند. بسیاری از خزندگان تمایل زیادی به پنهان کردن و محو کردن آثار مدفوع خود دارند.

توالی دست زدن به خزنده باید چگونه باشد؟ هر چند وقت یک بار میتوانم به خزنده ام دست بزنم؟

هرچه بیشتر خزنده تان را لمس کنید بهتر است، البته نه آنقدر زیاد که خزنده تان زمان کافی برای خوابیدن و غذا خوردن نداشته باشد. خصوصا خزنده های جدید باید به مدت چند روز و گاهی به مدت چند هفته تنها باشند تا بتوانند با وضعیت تازه آشنا شده و از نظر برنامه خواب و غذا به روال عادی نزدیک شوند. روزی دو بار لمس شدن به مدت کوتاه میتواند گزینه خوبی باشد. به رفتار خزنده خود دقت کنید، اگر مضطرب به نظر میرسد زمان در دست گرفتن او را کاهش دهید.

البته به خاطر داشته باشید که پروسه دست آموز شدن خزنده، در ابتدا برای او مقداری اضطراب به همراه خواهد داشت. پیش از شروع دست آموز کردن خزنده، مطمئن شوید که به خوبی غذا خورده و در جای خود ثابت شده است. در این زمان، چند روز آرام نبودن و در جای خود نبودن، برای او مضر نخواهد بود.


اگر من در نهایت یک خزنده آرام و دست آموز بخواهم، باید لزوما یک خزنده بدخلق و خجالتی خریداری کنم؟

خیر.
آیا مارها توانایی یادگیری شوخی را دارند؟

خیر. بله. شاید. یکی از خوانندگان مطالب من، مدعی بود زمانی که مارش را به آرامی لمس میکند (قلقلک میدهد) مار به سمت او می آید.
آیا لاک پشت ها توانایی یادگیری شوخی را دارند؟

بله. فقط باید از تصورات خود استفاده کنید و برای این کار زمان صرف کنید.
آیا سوسمارها توانایی یادگیری شوخی را دارند؟

درواقع خیر. بسیاری از آنها از دست شما غذا میگیرند یا در اطراف بدن شما لم داده و استراحت میکنند اما در واقع هیچ یک از این موارد به معنی شوخی و بازی نیست.
آیا میتوانم خزنده ام را به طور آزاد در حیاط منزل نگهداری کنم؟

خیر. خزندگان هر زمان که بخواهند می آیند و می روند. یک فنس مناسب میتواند در نگهداری از لاک پشت ها در حیاط منزل به شما کمک کند.ادامه دارد ...

آیا میتوانم به خزنده ام قلاده بسته و او را برای گردش ببرم؟


برخی از خزندگان را میتوان برای چنین کاری آموزش داد. من مواردی از تربیت شدن ایگوانا و مانیتور صحرایی (Savannah Monitors) را در این خصوص شنیده ام. شما میتوانید از قلاده مخصوص گربه یا خرگوش برای این کار استفاده کنید.

لاک لاک پشت ها هرگز نباید برای قلاده زدن سوراخ شود! لاک پشت ها نه تنها مفهوم قلاده را درک نمیکنند بلکه سوراخ ایجاد شده میتواند حتی منجر به عفونت شود. همچنین لاک یک استخوان زنده در بدن لاک پشت است و سوراخ کردن آن به هیچ وجه برای لاک پشت ها خوشایند نیست.

چه خزندگانی به سادگی دست آموز میشوند؟

تذکر : بین تک تک خزندگان از یک گونه خاص، تفاوت های فردی وجود دارد. من دو عدد مار ذرت (کورن) دارم که یکی از آنها بسیار دست آموز و رام است و من میتوانم هرکاری که میخوام با او انجام بدهم، اما مار دیگر بسیار خجالتی بوده و از لمس شدن توسط من متنفر است، گرچه من را به خوبی تشخیص میدهد. همیشه استثنائاتی وجود دارند!


- مارهای کورن (ذرت) (Corn snakes) و بیشتر گونه های دیگر مارهای رات (rat snakes)


- شاه مارها (کینگ) (King Snakes)


- شیرمارها (میلک) (Milk Snakes)


- بوآی فشاردهنده (Boa constrictors)


- لاک پشت گوش قرمز (Red eared sliders)


- لاک پشت های گازگیرنده (Snapping turtles) (البته نمونه های بزرگ آنها میتوانند گازهای وحشتناکی بگیرند.)- ایگواناها (Iguanas)


- بال پیتون ها (Ball pythons)


- برخی از مانیتورها، مانند مانیتور صحرایی (Savannah Monitors) که البته زمان زیادی نیاز دارد.


- پیتون بارمس (Burmese Pythons) (البته آنها رشد زیادی میکنند و این نکته باعث میشود که در دست گرفتن آنها دشوار شود و یک پیتون بارمس بالغ میتواند به سادگی خطرات جدی برای یک انسان به وجود آورد. در مجموع پیتون های بارمس گزینه مناسبی به عنوان حیوان خانگی که در آغوش گرفته شوند نیستند!)


- گونه های آمریکایی لاک پشت های جعبه ای (box turtles)

چه خزندگانی معمولا خجالتی می مانند؟

تذکر : در این مورد هم تفاوت های فردی میتواند در میان خزندگانی از یک گونه یکسان وجود داشته باشد. بنابراین اگر شما یک بوآی درختی زمردی (Emerald Tree Boa) خوش اخلاق و دست آموز داشته باشید باید به شما تبریک گفت و من به شخصه به شما حسادت خواهم کرد! همواره استثنائاتی وجود دارد!


- مارهای تندرو (ریسر) (Racers)


- مارهای تاک (واین) (Vine Snakes)


- بیشتر سوسمارهای کوچک- پیتون های «دی آلبرت» (D`Albert pythons)


- توکای گکو (Tokay Geckos)


- باسیلیسک ها (Basilisks)


کدام خزندگان معمولا به حالت تهاجمی هستند؟- پیتون های سبز درختی (Green Tree Pythons)


- بوآهای درختی زمردی (Emerald Tree Boas) و سایر گونه های بوآهای درختی (بوآهای درختی دندان های بسیار بزرگی دارند!)


- آناکونداها (Anacondas) (به خصوص آناکوندای سبز)


- برخی مانیتورها، نظیر مانیتور نیل (Nile Monitor)


- پیتون های شطرنجی (Reticulated Pythonsمیتوانند بسیار بدخلق باشند، اما موارد زیادی از دست آموز شدن آنها گزارش شده است. در هر صورت به هیچ عنوان برای مبتدیان گزینه مناسبی نیستند.

نگهداری از کدام خزندگان به دلایل عمومی توصیه نمیشود؟


- هیولای گیلا (Gila Monsters) (سمی و در ضمن، غیر قانونی)


- مارهای زنگی (Rattle Snakes) (میتوانند بسیار دست آموز و رام شوند اما فقط یک گاز گرفتگی آنها برای کشتن یک انسان کافی است.)


- تمام مارهای سمی با دندان های نیش جلو (front-fanged venomous snake)


- کروکودیل ها (Crocodiles) و الیگیتورها (Alligators) (موارد زیادی از فرار کروکودیل ها از فنس و گرفتار شدن کودکان توسط آنها گزارش شده است.)


- اژدهای کومودو (Komodo Dragons)


- وزغ های شاخدار (Horned toads) (میتوانند دست آموز شوند اما اغلب از مورچه تغذیه میکنند.)
مترجم : محمد مسعود کشوری
منبع : anapsid.org

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)