پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

آیا پرنده من می‌تواند از غذای من بخورد

منقار‭ ‬یا‭ ‬نوک‭ ‬کابردهای‭ ‬بسیاری‭ ‬دارد‭ ‬که‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬آنها‭ ‬می‌توان‭ ‬به‭ ‬سلاحی‭ ‬برای‭ ‬دشمنان،‭ ‬ابزاری‭ ‬برای‭ ‬تمیز‭ ‬کردن‭ ‬و‭ ‬آراسته‭ ‬کردن‭ ‬خود‭ ‬و‭ ‬یا‭ ‬وسیله‌ای‭ ‬برای‭ ‬تغذیه‭ ‬جوجه‌ها‭ ‬اشاره‭ ‬کرد‭. ‬منقار‭ ‬را‭ ‬می‌توان‭ ‬ترکیبی‭ ‬از‭ ‬قدرت‭ ‬و‭ ‬حساسیت‭ ‬در‭ ‬نظر‭ ‬گرفت؛‭ ‬منقار‭ ‬سالم‭ ‬باید‭ ‬به‭ ‬اندازه‭ ‬کافی‭ ‬قوی‭ ‬برای‭ ‬شکستن‭ ‬یک‭ ‬گردو‭ ‬و‭ ‬ظریف‭ ‬برای‭ ‬کندن‭ ‬پوست‭ ‬یک‭ ‬حبه‭ ‬انگور‭ ‬باشد‭.‬
آناتومی‭ ‬منقار
پرندگان‭ ‬نیز‭ ‬مانند‭ ‬پستانداران‭ ‬دارای‭ ‬دو‭ ‬فک‭ ‬هستند‭: ‬فک‭ ‬بالا‭ ‬یا‭ ‬ماگزیلا‭ ‬و‭ ‬فک‭ ‬پایین‭ ‬یا‭ ‬مندیبل‭. ‬نوستریل‌ها‭ ‬یا‭ ‬همان‭ ‬سوراخ‭ ‬های‭ ‬بینی‭ ‬در‭ ‬پیوستگاه‭ ‬منقار‭ ‬و‭ ‬سر‭ ‬واقع‭ ‬شده‌اند‭. ‬در‭ ‬بیشتر‭ ‬طوطی‌ها‭ ‬ساختاری‭ ‬گرد،‭ ‬قهوه‌ای‭ ‬و‭ ‬کوچک‭ ‬با‭ ‬نام‭ ‬operculum‭ ‬در‭ ‬داخل‭ ‬نوستریل‌ها‭ ‬مشاهده‭ ‬می‌شود‭. ‬این‭ ‬قسمت‭ ‬غضروفی‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬نباید‭ ‬با‭ ‬انسداد‭ ‬یا‭ ‬جسم‭ ‬خارجی‭ ‬مثل‭ ‬دانه‭ ‬اشتباه‭ ‬گرفته‭ ‬شود‭. ‬برخی‭ ‬گونه‌های‭ ‬پرندگان‭ ‬مانند‭ ‬طوطی‌ها‭ ‬دارای‭ ‬ناحیه‌ای‭ ‬با‭ ‬بافت‭ ‬گوشتی‭ ‬و‭ ‬بدون‭ ‬استخوان‌اند‭ ‬که‭ ‬سوراخ‌های‭ ‬بینی‭ ‬در‭ ‬آنها‭ ‬قرار‭ ‬دارد‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬آن‭ ‬cere‭ ‬می‌گویند‭. ‬در‭ ‬غازهای‭ ‬نر‭ ‬بالغ‭ ‬این‭ ‬ناحیه‭ ‬آبی‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬جنس‭ ‬ماده‭ ‬به‭ ‬رنگ‭ ‬قهوه‌ای‭ ‬مایل‭ ‬به‭ ‬صورتی‭ ‬است‭.‬

منقار‭ ‬شامل‭ ‬استخوان‭ ‬فک‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬توسط‭ ‬غلافی‭ ‬بسیار‭ ‬سبک‭ ‬وزن‭ ‬به‭ ‬نام‭ ‬rhamphotheca‭ ‬پوشانده‭ ‬شده‭ ‬است‭. ‬جنس‭ ‬این‭ ‬لایه‭ ‬از‭ ‬کراتین‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬همان‭ ‬ماده‭ ‬تشکیل‭ ‬دهنده‭ ‬شاخ‭ ‬حیوانات‭ ‬و‭ ‬ناخن‌های‭ ‬ما‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬همانند‭ ‬شاخ‭ ‬و‭ ‬ناخن،‭ ‬منقار‭ ‬نیز‭ ‬دائما‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬رشد‭ ‬است‭. ‬بسته‭ ‬به‭ ‬گونه،‭ ‬منقار‭ ‬پرندگان‭ ‬از‭ ‬دو‭ ‬تا‭ ‬۸‭ ‬سانتی‌متر‭ ‬در‭ ‬سال‭ ‬رشد‭ ‬می‌کند‭. ‬آن‭ ‬قسمت‭ ‬از‭ ‬rhamphotheca‭ ‬که‭ ‬فک‭ ‬بالا‭ ‬را‭ ‬می‌پوشاند‭ ‬rhinotheca،‭ ‬و‭ ‬آن‭ ‬قسمت‭ ‬که‭ ‬فک‭ ‬پایین‭ ‬را‭ ‬می‌پوشاندgnatotheca‭  ‬نامیده‭ ‬می‌شود‭. ‬قسمت‭ ‬بالایی‭ ‬منقار‭ ‬شامل‭ ‬رگ‌های‭ ‬خونی‭ ‬و‭ ‬تعداد‭ ‬قابل‭ ‬توجهی‭ ‬از‭ ‬اعصاب‭ ‬است‭ ‬ولی‭ ‬قسمت‭ ‬پایینی‭ ‬همانند‭ ‬نوک‭ ‬ناخن‭ ‬عصب‭ ‬ندارد‭ ‬و‭ ‬درد‭ ‬را‭ ‬حس‭ ‬نمی‌کند‭. ‬برخی‭ ‬طوطی‌ها‭ ‬دارای‭ ‬ساختاری‭ ‬در‭ ‬نوک‭ ‬بالایی‭ ‬خود‭ ‬هستند‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬پرنده‭ ‬در‭ ‬شکستن‭ ‬دانه‌ها‭ ‬و‭ ‬میوه‭ ‬های‭ ‬سخت‭ ‬کمک‭ ‬می‌کند‭. ‬تنوع‭ ‬بسیاری‭ ‬در‭ ‬اندازه،‭ ‬شکل‭ ‬و‭ ‬استحکام‭ ‬منقارها‭ ‬وجود‭ ‬دارد‭. ‬نوع‭ ‬منقار‭ ‬هر‭ ‬پرنده‭ ‬معمولا‭ ‬بستگی‭ ‬به‭ ‬نوع‭ ‬غذایی‭ ‬دارد‭ ‬که‭ ‬آن‭ ‬پرنده‭ ‬می‌خورد‭.‬

منقار

منقار‌های‭ ‬محکم‭ ‬و‭ ‬قلاب‭ ‬مانند‭ ‬شبیه‭ ‬منقار‭ ‬توکان‌ها‭ ‬و‭ ‬طوطی‌ها،‭ ‬که‭ ‬می‌تواند‭ ‬پوسته‭ ‬خارجی‭ ‬هسته‌ها‭ ‬و‭ ‬پوست‭ ‬سخت‭ ‬برخی‭ ‬میوه‌ها‭ ‬را‭ ‬بشکند‭.‬

نوک‌های‭ ‬کوتاه‭ ‬و‭ ‬سر‭ ‬راست‭ ‬بیشتر‭ ‬در‭ ‬خوردن‭ ‬دانه‭ ‬و‭ ‬کرم‭ ‬کاربرد‭ ‬دارد‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬فنچ‌ها‭ ‬و‭ ‬قناری‌ها‭ ‬مشاهده‭ ‬می‌شود‭.‬

پرندگان‭ ‬شهدخوار‭ ‬مانند‭ ‬مرغ‭ ‬مگس‭ ‬خوار‭ ‬دارای‭ ‬منقار‭ ‬های‭ ‬دراز‭ ‬و‭ ‬نوک‭ ‬تیز‭ ‬اند‭ ‬که‭ ‬بتواند‭ ‬به‭ ‬مرکز‭ ‬گل‭ ‬برسد‭.‬

پرندگان‭ ‬وحشی‭ ‬مانند‭ ‬دارکوب‌ها‭ ‬دارای‭ ‬منقار‭ ‬هایی‭ ‬بسیار‭ ‬مستحکم‭ ‬و‭ ‬مته‭ ‬مانند‌اند‭.‬

پرندگان‭ ‬آبی‭ ‬مانند‭ ‬درنا‭ ‬ها‭ ‬دارای‭ ‬نوک‭ ‬بلند‭ ‬برای‭ ‬کاوش‌اند‭. ‬پرندگانی‭ ‬همچون‭ ‬اردک‌ها‭ ‬و‭ ‬فلامینگو‌ها‭ ‬دارای‭ ‬منقارهایی‭ ‬تخت‭ ‬هستند‭ ‬که‭ ‬توسط‭ ‬لایه‭ ‬مخصوصی‭ ‬به‭ ‬نام‭ ‬لاملا‭ ‬پوشانده‭ ‬می‌شود‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬فیلتر‭ ‬کردن‭ ‬غذا‭ ‬کمک‭ ‬می‌کند‭.‬

پرندگان‭ ‬شکاری‭ ‬دارای‭ ‬نوک‌های‭ ‬قلاب‭ ‬مانند‭ ‬هستند‭ ‬که‭ ‬برای‭ ‬پاره‭ ‬کردن‭ ‬غذا‭ ‬کاربرد‭ ‬دارد‭.‬

پرندگان‭ ‬حشره‭ ‬خوار‭ ‬مانند‭ ‬چکاوک‌ها‭ ‬دارای‭ ‬منقار‌های‭ ‬کوچک‭ ‬اند‭.‬

برخی‭ ‬پرنده‌ها‭ ‬مانند‭ ‬بادخورک‭ ‬دارای‭ ‬دهانی‭ ‬گشاد‭ ‬برای‭ ‬گرفتن‭ ‬حشره‌ها‭ ‬هنگام‭ ‬پرواز‭ ‬هستند‭.‬

نشانه‌های‭ ‬منقار‭ ‬سالم
پرنده‭ ‬سالم‭ ‬منقار؛‭ ‬منقار‭ ‬سالم‭ ‬به‭ ‬این‭ ‬معناست‭ ‬که‭ ‬پرنده‭ ‬شما‭ ‬خوب‭ ‬غذا‭ ‬می‌خورد،‭ ‬بازی‭ ‬می‌کند‭ ‬و‭ ‬می‭ ‬جود‭. ‬اگر‭ ‬منقار‭ ‬پرنده‭ ‬شما‭ ‬باعث‭ ‬ناراحتی‭ ‬پرنده‭ ‬شود،‭ ‬از‭ ‬آن‭ ‬استفاده‭ ‬نخواهد‭ ‬کرد‭. ‬نشانه‌های‭ ‬سلامت‭ ‬منقار‭ ‬پرنده‭ ‬شما‭ ‬عبارت‭ ‬اند‭ ‬از‭:‬

ظاهر‭ ‬صاف‭ ‬و‭ ‬متقارن‭ ‬
نبود‭ ‬ناحیه‭ ‬دو‭ ‬پوست‭ ‬شده‭ ‬و‭ ‬بافت‭ ‬غیر‭ ‬معمول ‭)‬بر‭ ‬روی‭ ‬منقار‭ ‬اعضای‭ ‬خانواده‭ ‬طوطی‭ ‬کاکل‭ ‬سفید‭ ‬باید‭ ‬پودری‭ ‬وجود‭ ‬داشته‭ ‬باشد‭ ‬که‭ ‬این‭ ‬پودر‭ ‬نتیجه‭ ‬نظافت‭ ‬مناسب‭ ‬پر‌های‭ ‬سالم‭ ‬است)

نبود‭ ‬ناحیه‭ ‬کم‭ ‬رنگ‭ ‬و‭ ‬رنگ‭ ‬رفته‭ ‬

طول‭ ‬مناسب‭ ‬منقار ‭)‬جهت‭ ‬بررسی‭ ‬نوک‭ ‬منقار‭ ‬و‭ ‬طول‭ ‬مناسب‭ ‬منقار‭ ‬پرنده‭ ‬خود‭ ‬نسبت‭ ‬به‭ ‬گونه‌‭ ‬به‭ ‬دامپزشک‭ ‬مراجعه‭ ‬کنید)

تراز‭ ‬مناسب‭ ‬منقار‭ ‬بالا‭ ‬و‭ ‬پایین‭ ‬با‭ ‬یکدیگر

رشد‭ ‬و‭ ‬توسعه‭ ‬غیر‭ ‬طبیعی‭ ‬منقار

بیشترین‭ ‬ناهنجاری‌های‭ ‬منقار‭ ‬عبارت‭ ‬اند‭ ‬از‭:‬

نوک‭ ‬بیش‭ ‬از‭ ‬حد‭ ‬رشد‭ ‬کرده

نوک‭ ‬قیچی‭ ‬مانند

پروگناتیسم

رشد‭ ‬بیش‭ ‬از‭ ‬حد

منقار

هم‭ ‬منقار‭ ‬پایین‭ ‬و‭ ‬هم‭ ‬منقار‭ ‬بالا‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬رشد‭ ‬بیش‭ ‬از‭ ‬حد‭ ‬داشته‭ ‬باشند،‭ ‬گرچه‭ ‬بیشتر‭ ‬در‭ ‬منقار‭ ‬بالا‭ ‬مشاهده‭ ‬می‌شود‭. ‬برای‭ ‬برخی‭ ‬پرنده‌های‭ ‬معمولی‭ ‬اصلاح‭ ‬و‭ ‬پیرایش‭ ‬مرتب‭ ‬منقار‭ ‬ضروری‭ ‬است‭. ‬سایر‭ ‬پرندگان‭ ‬با‭ ‬رژیم‭ ‬غذایی‭ ‬سخت،‭ ‬تیمار‭ ‬کردن‭ ‬خود،‭ ‬بالا‭ ‬رفتن‭ ‬از‭ ‬مناطق‭ ‬مختلف،‭ ‬جویدن‭ ‬اسباب‭ ‬بازی‭ ‬و‭ ‬سایش‭ ‬منقار‭ ‬بر‭ ‬سطوح‭ ‬ساینده‭ ‬منقار‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬شکل‭ ‬مناسب‭ ‬نگه‭ ‬می‌دارند‭. ‬رشد‭ ‬بیش‭ ‬از‭ ‬حد‭ ‬منقار‭ ‬می‌تواند‭ ‬بر‭ ‬اثر‭ ‬ضربه‭ ‬و‭ ‬جراحت،‭ ‬رشد‭ ‬ناهنجاری‌ها،‭ ‬عدم‭ ‬تعادل‭ ‬غذایی،‭ ‬التهاب‭ ‬شبه‭ ‬پلیما‭ ‬ویروس‭) ‬در‭ ‬فنچ‌ها‭) ‬و‭ ‬مشکلات‭ ‬کبدی‭ (‬به‭ ‬ویژه‭ ‬در‭ ‬مرغ‭ ‬عشق‌ها)‭ ‬باشد‭. ‬

درمان‭ ‬شامل‭ ‬اصلاح‭ ‬منقار‭ ‬به‭ ‬شکل‭ ‬مناسب‭ ‬و‭ ‬از‭ ‬بین‭ ‬بردن‭ ‬پوسته‭ ‬پوسته‭ ‬شدگی‌های‭ ‬بیش‭ ‬ازحد‭ ‬است‭. ‬منقار‭ ‬بیش‭ ‬از‭ ‬حد‭ ‬رشد‭ ‬کرده‭ ‬مانند‭ ‬ناخن‭ ‬بیش‭ ‬از‭ ‬حد‭ ‬رشد‭ ‬کرده‭ ‬می‌باشد‭ ‬و‭ ‬مانند‭ ‬آن‭ ‬قسمت‭ ‬اضافی‭ ‬درد‭ ‬را‭ ‬حس‭ ‬نمی‌کند‭. ‬قسمت‭ ‬بیش‭ ‬از‭ ‬حد‭ ‬رشد‭ ‬کرده‭ ‬باید‭ ‬به‭ ‬حالت‭ ‬نرمال‭ ‬اصلاح‭ ‬شود‭. ‬اصلاح‭ ‬توسط‭ ‬دامپزشک‭ ‬انجام‭ ‬می‌شود‭. ‬اگر‭ ‬منقار‭ ‬زیادی‭ ‬کوتاه‭ ‬شود،‭ ‬باعث‭ ‬درد‭ ‬و‭ ‬خون‭ ‬ریزی‭ ‬پرنده‭ ‬می‌شود‭ ‬و‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬پرنده‭ ‬نتواند‭ ‬غذا‭ ‬بخورد‭. ‬اصلاح‭ ‬منقار‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬توسط‭ ‬ابزار‭ ‬دستی‭ ‬مانند‭ ‬ناخن‭ ‬گیر‭ ‬انسانی،‭ ‬سوهان‭ ‬ناخن‭ ‬و‭ ‬سیم‭ ‬چین‭ ‬صورت‭ ‬گیرد‭. ‬برخی‭ ‬از‭ ‬دامپزشکان‭ ‬ترجیح‭ ‬می‌دهند‭ ‬از‭ ‬مته‌ها‭ ‬و‭ ‬سوهان‌های‭ ‬برقی‭ ‬استفاده‭ ‬کنند‭. ‬در‭ ‬هر‭ ‬دو‭ ‬حالت‭ ‬معمولا‭ ‬نیازی‭ ‬به‭ ‬بی‌هوشی‭ ‬پرنده‭ ‬نیست‭.‬

مشكلات‭ ‬مشترك‭ ‬منقار‌‭ ‬در‭ ‬پرنده‌ها
گونه‭ ‬ها علل‭ ‬ممكن مشكل

غاز‭ ‬ها

فنچ‭ ‬ها مشكلات‭ ‬كبدي
Knemidocoptes‮ ‬mites
التهابات‭ ‬شبه‭ ‬پليما‭ ‬ويروسي
Psittacine Beak and Feather Disease (PBFD)
D3‭ ‬كمبود‭ ‬ويتامين‭ ‬
غذاي‭ ‬نرم
سوء‭ ‬تغذيه
زخم‭ ‬قديمي رشد‭ ‬نامناسب

كاكادو ‭)‬طوطي‭ ‬كاكل‭ ‬سفيد) PBFD

ظاهر‭ ‬درخشان‭ ‬منقار(به‭ ‬جاي‭ ‬حالت‭ ‬پودر‭ ‬مانند‭(
طوطي‭ ‬آمازون
غازها Avian Pox‮ ‬
Knemidocoptes‮ ‬mites‮ ‬
التهابات‭ ‬باكتريايي پوسته‭ ‬پوسته‭ ‬شدن

عروس‭ ‬هلندي Dكمبود‭ ‬كلسيم‭ ‬و‭ ‬ويتامين منقار‭ ‬نرم‭ ‬و‭ ‬منعطف‭ (‬الاستيك‭(

توكان‭ ‬و‭ ‬لوريكيت سوء‭ ‬تغذيه‭ ‬يا‭ ‬بيماري‭ ‬هاي‭ ‬سيستميك رنگ‭ ‬پريدگي

عفونت‭ ‬كانديدا‮ ‬
عفونت‭ ‬تريكومونايي
عفونت‭ ‬باكتريايي‮ ‬
Aكمبود‭ ‬ويتامين ضايعات‭ ‬سفيد‭ ‬در‭ ‬دهان،‭ ‬موكوس‭ ‬اضافي‭ ‬و‭ ‬تورم

آسيب‭ ‬فيزيكي‭ ‬قديمي‮ ‬
عفونت‭ ‬آسپرژيلوس‮ ‬
عفونت‭ ‬كانديدا‮ ‬
عفونت‭ ‬باكترياي‮ ‬
PBFD سياهي

التهابات‭ ‬غير‭ ‬معمول
عروس‭ ‬هلندي آبله‭ ‬پرندگان‮ ‬
Trichomonas ضايعات‭ ‬اولسراتيو‭ ‬در‭ ‬محل‭ ‬اتصال‭ ‬منقار
منقار‭ ‬قیچی‭ ‬مانند
این‭ ‬حالت‭ ‬بر‭ ‬اثر‭ ‬انحراف‭ ‬منقار‭ ‬بالا‭ ‬به‭ ‬طرفین‭ ‬رخ‭ ‬می‌دهد‭. ‬این‭ ‬رشد‭ ‬یک‭ ‬ناهنجاری‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬بیشتر‭ ‬در‭ ‬مکائو‌ها‭ ‬و‭ ‬کاکاتو‌ها (طوطی‭ ‬کاکلی)‭ ‬مشاهده‭ ‬می‌شود‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬نظر‭ ‬می‌آید‭ ‬بر‭ ‬اثر‭ ‬دمای‭ ‬نامناسب‭ ‬در‭ ‬طول‭ ‬انکوباسیون‭ ‬مصنوعی،‭ ‬ژنتیک‭ ‬و‭ ‬یا‭ ‬روش‌های‭ ‬غذا‭ ‬دادن‭ ‬نامناسب‭ ‬رخ‭ ‬می‌دهد‭. ‬دلایل‭ ‬دیگری‭ ‬چون‭ ‬کمبود‭ ‬کلسیم،‭ ‬ضربه‭ ‬و‭ ‬یا‭ ‬غفونت‌های‭ ‬ویروسی‭ ‬و‭ ‬مایکوباکتریومی‭ ‬نیز‭ ‬می‌تواند‭ ‬مؤثر‭ ‬باشد‭.‬

منقار

درمان‭ ‬با‭ ‬توجه‭ ‬به‭ ‬سن‭ ‬پرنده‭ ‬و‭ ‬شدت‭ ‬عارضه‭ ‬تفاوت‭ ‬دارد‭. ‬در‭ ‬پرندگان‭ ‬جوان‭ ‬با‭ ‬انحراف‭ ‬خفیف‭ ‬فشار‭ ‬دادن‭ ‬منطقه‭ ‬مناسب‭ ‬از‭ ‬نوک‭ ‬با‭ ‬انگشت‭ ‬به‭ ‬مدت‭ ‬چند‭ ‬دقیقه‭ ‬۲‭ ‬الی‭ ‬۳‭ ‬مرتبه‭ ‬در‭ ‬روز‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬مشکل‭ ‬را‭ ‬برطرف‭ ‬کند‭. ‬در‭ ‬پرندگان‭ ‬پیرتر‭ ‬یا‭ ‬انحرافات‭ ‬شدیدتر‭ ‬دامپزشک‭ ‬پرندگان‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬با‭ ‬عمل‭ ‬جراحی‭ ‬رشد‭ ‬غیرمعمول‭ ‬را‭ ‬ترمیم‭ ‬کند‭.‬

پروگناتیسم
این‭ ‬عارضه‭ ‬وقتی‭ ‬رخ‭ ‬می‌دهد‭ ‬که‭ ‬نوک‭ ‬منقار‭ ‬بالا‭ ‬در‭ ‬داخل‭ ‬یا‭ ‬بالای‭ ‬منقار‭ ‬پایین‭ ‬قرار‭ ‬می‌گیرد‭. ‬این‭ ‬نوع‭ ‬رشد‭ ‬غیرمعمول‭ ‬بیشتر‭ ‬در‭ ‬کاکاتوها‭ (‬طوطی‭ ‬کاکلی‭) ‬مشاهده‭ ‬می‌شود‭. ‬علت‭ ‬این‭ ‬عارضه‭ ‬ناشناخته‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬بر‭ ‬اثر‭ ‬ژنتیک،‭ ‬جوجه‭ ‬کشی‭ ‬نامناسب‭ ‬و‭ ‬تکنیک‭ ‬های‭ ‬غذا‭ ‬دادن‭ ‬دستی‭ ‬رخ‭ ‬دهد‭. ‬این‭ ‬عارضه‭ ‬در‭ ‬‌ایی‭ ‬که‭ ‬با‭ ‬مادر‭ ‬بزرگ‭ ‬شده‌اند‭ ‬کمتر‭ ‬مشاهده‭ ‬می‌شود‭. ‬وقتی‭ ‬که‭ ‬مادر‭ ‬غذا‭ ‬را‭ ‬وارد‭ ‬منقار‭ ‬بالایی‭ ‬جوجه‭ ‬می‌کند،‭ ‬باعث‭ ‬کمک‭ ‬به‭ ‬رشد‭ ‬طبیعی‭ ‬منقار‭ ‬جوجه‭ ‬می‌شود‭.‬

همانند‭ ‬منقار‭ ‬قیچی‭ ‬مانند،‭ ‬در‭ ‬این‭ ‬حالت‭ ‬نیز‭ ‬روش‭ ‬درمان‭ ‬بسته‭ ‬به‭ ‬سن‭ ‬و‭ ‬شدت‭ ‬انحراف‭ ‬تفاوت‭ ‬می‌کند‭. ‬در‭ ‬برخی‭ ‬جوجه‌ها‭ ‬فشار‭ ‬انگشت‭ ‬روزانه‭ ‬می‌تواند‭ ‬مؤثر‭ ‬واقع‭ ‬شود‭ ‬همچنین‭ ‬استفاده‭ ‬از‭ ‬تکه‌ای‭ ‬گاز‭ ‬برای‭ ‬وارد‭ ‬کردن‭ ‬فشار‭ ‬به‭ ‬منقار‭ ‬بالا‭ ‬در‭ ‬حین‭ ‬غذا‭ ‬خوردن‭ ‬نیز‭ ‬می‌تواند‭ ‬مفید‭ ‬واقع‭ ‬شود‭. ‬در‭ ‬پرندگان‭ ‬بزرگتر‭ ‬که‭ ‬منقار‭ ‬آهکی‭ ‬شده‭ ‬است،‭ ‬درمان‭ ‬معمولا‭ ‬با‭ ‬قرار‭ ‬دادن‭ ‬قطعات‭ ‬اکریلیکی‭ ‬بر‭ ‬روی‭ ‬منقار‭ ‬همراه‭ ‬است‭. ‬نوع‭ ‬قطعه‭ ‬بسته‭ ‬به‭ ‬شدت‭ ‬و‭ ‬موقعیت‭ ‬تفاوت‭ ‬می‌کند‭.‬

مراقبت‌ها‭ ‬در‭ ‬منزل
مراقبت‭ ‬از‭ ‬منقار‭ ‬برای‭ ‬حفظ‭ ‬سلامت‭ ‬کلی‭ ‬پرنده‭ ‬ضروری‭ ‬است‭. ‬منقار‭ ‬محل‭ ‬ورود‭ ‬مواد‭ ‬غذایی‭ ‬و‭ ‬همچنین‭ ‬وسیله‌ای‭ ‬برای‭ ‬بالارفتن‭ ‬و‭ ‬بازی‭ ‬کردن‭ ‬است‭. ‬ما‭ ‬می‌توانیم‭ ‬با‭ ‬حصول‭ ‬اطمینان‭ ‬از‭ ‬رسیدن‭ ‬مواد‭ ‬غذایی‭ ‬مورد‭ ‬نیاز‭ ‬به‭ ‬مقدار‭ ‬کافی‭ ‬و‭ ‬تشخیص‭ ‬به‭ ‬موقع‭ ‬مشکلات‭ ‬و‭ ‬بیماری‌ها‭ ‬سلامت‭ ‬منقار‭ ‬را‭ ‬ارتقا‭ ‬بخشیم‭. ‬برخی‭ ‬از‭ ‬مراقبت‌ها‭ ‬در‭ ‬منزل‭ ‬منقار‭ ‬شامل‭ ‬این‭ ‬موارد‭ ‬هستند‭:‬

بررسی‭ ‬روزانه‭ ‬سلامت‭ ‬پرنده؛‭ ‬بر‭ ‬روی‭ ‬منقار‭ ‬به‭ ‬دنبال‭ ‬رنگ‭ ‬رفتگی‌ها،‭ ‬ترک‌ها‭ ‬و‭ ‬یا‭ ‬رشد‭ ‬نامتناسب‭ ‬بگردید‭.‬

اگر‭ ‬مشکوک‭ ‬به‭ ‬رشد‭ ‬نابرابر‭ ‬منقار‭ ‬پرنده‭ ‬خود‭ ‬هستید‭ ‬به‭ ‬دامپزشک‭ ‬مراجعه‭ ‬کنید‭. ‬این‭ ‬می‌تواند‭ ‬نشان‭ ‬دهنده‭ ‬مشکلات‭ ‬اساسی‭ ‬مثل‭ ‬مشکلات‭ ‬کبدی‭ ‬یا‭ ‬سؤ‭ ‬تغذیه‭ ‬باشد‭. ‬دامپزشک‭ ‬می‌تواند‭ ‬مشکل‭ ‬را‭ ‬شناسایی‭ ‬کند‭ ‬و‭ ‬همچنین‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬رفع‭ ‬کند‭ ‬تا‭ ‬پرنده‭ ‬شما‭ ‬با‭ ‬مشکلات‭ ‬بعدی‭ ‬اعم‭ ‬از‭ ‬عدم‭ ‬توانایی‭ ‬غذا‭ ‬خوردن‭ ‬یا‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬تمیز‭ ‬کردن‭ ‬مواجه‭ ‬نشود‭.‬

نوعی‭ ‬اسباب‭ ‬بازی‭ ‬برای‭ ‬جویدن‭ ‬فراهم‭ ‬کنید،‭ ‬وسیله‌ای‭ ‬که‭ ‬پرنده‭ ‬بتواند‭ ‬با‭ ‬آن‭ ‬بازی‭ ‬کند‭ ‬باعث‭ ‬سالم‭ ‬و‭ ‬مرتب‭ ‬ماندن‭ ‬منقار‭ ‬می‌شود‭. ‬این‭ ‬شامل‭ ‬وسایل‭ ‬دست‭ ‬ساز‭ ‬شما‭ ‬با‭ ‬طناب،‭ ‬چوب،‭ ‬بلوک‭ ‬و‭ ‬پلاستیک‭ ‬نیز‭ ‬می‌شود‭.‬

قرار‭ ‬دادن‭ ‬نشیمنگاه‭ ‬پرندگان‭ ‬مختلف‭ ‬در‭ ‬قفس،‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬نشیمنگاه‌های‭ ‬سیمانی‭ ‬که‭ ‬مخصوص‭ ‬مراقبت‭ ‬از‭ ‬منقار‭ ‬و‭ ‬ناخن‌اند‭. ‬از‭ ‬نشیمنگاه‌های‭ ‬کاغذ‭ ‬سنباده‌ای‭ ‬استفاده‭ ‬نکنید‭.‬

قرار‭ ‬دادن‭ ‬پرنده‭ ‬در‭ ‬قفس‭ ‬با‭ ‬اندازه‭ ‬مناسب‭ ‬به‭ ‬خصوص‭ ‬صاحبان‭ ‬طوطی‌های‭ ‬بزرگ‭ ‬که‭ ‬باید‭ ‬پرنده‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬قفس‭ ‬های‭ ‬بزرگ‭ ‬و‭ ‬مستحکم‭ ‬قرار‭ ‬دهند‭. ‬قفس‌های‭ ‬سست‭ ‬و‭ ‬بی‭ ‬دوام،‭ ‬با‭ ‬میله‌های‭ ‬جویده‭ ‬شده‭ ‬و‭ ‬لحیم‭ ‬کاری‭ (‬شامل‭ ‬مواد‭ ‬سمی‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬قفس‌های‭ ‬نامرغوب‭ ‬مشاهده‭ ‬می‌شود‭) ‬مناسب‭ ‬نیستند‭.‬

منقار

آسیب‭ ‬فیزیکی
آسیب‭ ‬به‭ ‬منقار‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬بر‭ ‬اثر‭ ‬دعوا،‭ ‬جویدن‭ ‬کابل‌های‭ ‬برق،‭ ‬ضربه‭ ‬به‭ ‬منقار‭ ‬هنگام‭ ‬پرواز‭ ‬کردن‭ ‬و‭ ‬فرود‭ ‬آمدن‭ ‬و‭ ‬یا‭ ‬گیر‭ ‬کردن‭ ‬منقار‭ ‬بین‭ ‬میله‌های‭ ‬قفس‭ ‬یا‭ ‬هر‭ ‬جسم‭ ‬سفت‭ ‬دیگری‭ ‬رخ‭ ‬دهد‭. ‬جراحت‌ها‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬شامل‭ ‬شکستگی،‭ ‬سوراخ‭ ‬شدن‭ ‬و‭ ‬یا‭ ‬کنده‭ ‬شدن‭ ‬منقار‭ ‬باشد‭. ‬آسیب‭ ‬های‭ ‬وارده‭ ‬به‭ ‬منقار‭ ‬اغلب‭ ‬موجب‭ ‬خونریزی‭ ‬می‌شود‭ ‬که‭ ‬جلوی‭ ‬خونریزی‭ ‬باید‭ ‬گرفته‭ ‬شود‭ (‬اغلب‭ ‬به‭ ‬روش‭ ‬الکتروکوتر،‭ ‬از‭ ‬چسب‌هایی‭ ‬با‭ ‬نیترات‭ ‬نقره‭ ‬استفاده‭ ‬نکنید‭ ‬که‭ ‬برای‭ ‬پرندگان‭ ‬سمی‭ ‬است‭). ‬زخم‭ ‬باید‭ ‬تمیز‭ ‬شود‭ ‬و‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬نیاز‭ ‬به‭ ‬تجویز‭ ‬آنتی‭ ‬بیوتیک‭ ‬و‭ ‬ضد‭ ‬قارچ‭ ‬نیز‭ ‬داشته‭ ‬باشد‭. ‬منقار‭ ‬دارای‭ ‬پایانه‌های‭ ‬عصبی‭ ‬بوده‭ ‬و‭ ‬درد‭ ‬و‭ ‬جابه‭ ‬جا‭ ‬شدگی‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬باعث‭ ‬دشواری‭ ‬یا‭ ‬عدم‭ ‬توانایی‭ ‬غذا‭ ‬خوردن‭ ‬بشود‭. ‬تمام‭ ‬پرندگان‭ ‬با‭ ‬آسیب‭ ‬فیزیکی‭ ‬در‭ ‬منقار‭ ‬باید‭ ‬توسط‭ ‬دامپزشک‭ ‬معاینه‭ ‬شوند‭. ‬پروتز‌های‭ ‬اکریلیکی‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬تا‭ ‬ترمیم‭ ‬منقار‭ ‬مورد‭ ‬نیاز‭ ‬باشد‭.‬

سایر‭ ‬شرایط‭ ‬منقار
شرایط‭ ‬و‭ ‬بیماری‌های‭ ‬بسیاری‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬بر‭ ‬روی‭ ‬منقار‭ ‬تاثیر‭ ‬بگذارد‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬جدول‭ ‬زیر‭ ‬برخی‭ ‬از‭ ‬آنها‭ ‬را‭ ‬مشاهده‭ ‬می‌کنید‭.‬
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی