پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • خانه ای بازیافتی برای پرنده ها ◄ خانه ای بازیافتی برای پرنده ها
    فیدر دایره ای پرنده را می توان به نرده بالکن یا شاخه درخت قلاب کرد. "Birdball" توسط Michael Hilgers طراحی شده است. ساخته شده از پلاستیک قابل بازیافت تغذیه پرنده مدرن نوآورانه را می توان به راحتی با آب صابون تمیز کرد.
 • خانه ای برای گربه ها ◄ خانه ای برای گربه ها
    تخت های الهام گرفته شده از طبیعت برای گربه ها طراحی شده اند تا شبیه برگ های سبز زیبا باشند. تخت گربه برگ دست ساز از پشم مرینو توسط Elevele از لیتوانی.
 • لامپ اختاپوس ◄ لامپ اختاپوس
    لامپ مجسمه‌ای الهام‌گرفته از طبیعت با شاخک‌های برنجی که شبیه اختاپوس با مغز لامپ است. Octolamp ساخته گرگوری بسون از رزین مخلوط با پودر برنج
 • قاشق با طرحی قو شگل ◄ قاشق با طرحی قو شگل
    قاشق شناور الهام گرفته شده از طبیعت طراحی شده تا شبیه پرنده قوی قو به نظر برسد و در سوپ شما شناور خواهد شد. ملاقه سوانکی شناور. قاشقی به شکل پرنده که مانند بالرین متعادل است.
 • کلاه ایمنی موتورسیکلت با گوش های گربه ای ◄ کلاه ایمنی موتورسیکلت با گوش های گربه ای
    کلاه ایمنی موتورسیکلت با گوش های گربه ای یکپارچه از سر شما محافظت می کند و در جاده توجه شما را جلب می کند. کلاه ایمنی موتورسیکلت گوش گربه ای طراحی شده توسط شرکت روسی Nitrinos.
 • کلاه ایمنی برای گربه ها ◄ کلاه ایمنی برای گربه ها
    نسخه های کوچکتر چاپ سه بعدی کلاه ایمنی موتورسیکلت طراحی شده برای گربه ها از گربه در طول سفرهای سرگرم کننده با دوچرخه محافظت می کند. سری کلاه ایمنی موتور سیکلت جالب که توسط رمی ویکارینی برای گربه خانگی اش ساخته شده است
 • هودی فاکس ◄ هودی فاکس
    هودی با الهام از حیوانات طراحی شده است تا به سرعت و به راحتی فرد را به یک روباه نارنجی زیبا تبدیل کند. هودی فاکس با گوش‌های ساخته شده از زنجبیل و لباس بافتنی نخی مشکی. لباس کازپلی آسان برای جشن هالووین و مهمانی های لباس!
 • لباسی از پشم سگ ◄ لباسی از پشم سگ
    Doume Jalat-Dehen از موهای سگ جوراب، کلاه و ژاکت گرم می سازد. خلاقیت های بافتنی در مجموعه ای از عکس های اروان فیچو به نمایش گذاشته شده است: صاحبان سگ با افتخار ژاکت های ساخته شده از موهای سگ خود را می پوشند.
 • لباس های سگی ◄ لباس های سگی
    ژاکت یقه اسکی راحت که برای سگ های کوچک طراحی شده است، حیوان خانگی را گرم نگه می دارد و لبخند را بر لبان شما می آورد. پلیور Silver Linings ساخته شده توسط Little Beast از نخ اکریلیک بسیار نرم. سگی با پلیور زیبا با طراحی آسمان آبی و ابرهای سفید به مردم یادآوری می‌کند که حتی در تاریک‌ترین زمان‌ها، همیشه روکش نقره‌ای وجود دارد.
 • قوری اردک ◄ قوری اردک
    قوری خلاقانه طراحی شده شبیه اردک روان زرد از سری بازی‌های ویدیویی Pokemon از Game Freak و Nintendo. قوری Psyduck دست ساز ژاپن توسط Ensky از چینی مرغوب.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 10) / 29155    |     صفحه 1 از 2916
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,10

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری


نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

«چهاردهم مهر روز ملي دامپزشكي»

دکتر داود امان اللهی

رئیس اداره آموزش و روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان تهران

 http://www.hakimemehr.ir/index6.php?dir=news&id=480&page=mehr

 

دامپزشکی در بستر تاریخ:

ـ برخي از دانشمندان معتقدند كه زمان پيدايش نباتات و حيوانات در زمين، حدود يك ميليارد و چهارصد ميليون سال پيش است. دوران زندگي بشر به دو مرحله يكي عهد ابتدايي و ديگري عهد حجر تقسيم مي‌شوند. بشر در عهد ابتدايي هيچ‌گونه صنايعي نداشته و تنها از نظر قوه عقل از حيوان برتر بوده است. عصر حجر به سه دوره آغاز سنگي ـ پارينه سنگي يا ميانه سنگي و نوسنگي يا سنگ جديد تقسيم مي‌گردد. اهلي كردن حيوانات كه با اهلي كردن سگ آغاز شده است در دوران نوسنگي يعني 15000سال قبل از ميلاد پيشرفت كرد. انسان در اين عصر به اهلي كردن و پرورش گله‌هاي بزرگ گوسفند، بز، خوك، گاو، كبوتر، غاز و اردك پرداخت. اهلي كردن حيوانات ظاهراً از آسيا آغاز شد.

در عصر نوسنگي انقلاب بزرگي ايجاد شد و آن اينكه انسان در اين عصر از شكارگري به مرحله كشاورزي وارد شد و از خيش چوبي استفاده كرد. در بدو ورود به مرحله كشاورزي انسان به طور كامل به كشاورزي نمي‌پرداخت، مردان به شكار ادامه مي‌دادند و احتمالاً زنان به گردآوري تخم گياهان وحشي و كشت با دست، يا با وسيله سنگي و چوبي مي‌پرداختند تا سرانجام مردان با استفاده از گاو و خيش وارد مرحله اصلي شدند.

نخستين آموزنده پزشكي و دامپزشكي به انسان حيوانات بوده‌اند، چنانكه از محمد ذكرياي رازي آورده‌‌اند: اگر جوجه پرستو يرقان بگيرد پرستو سنگ يرقان را آورده و در لانه‌اش مي‌گذارد و جوجه‌ها بدين وسيله درمان مي‌شوند مردم از اين امر استفاده نموده به جوجه پرستوها زعفران مي‌مالند تا پرستو تصور كند جوجه‌هايش يرقان گرفته‌اند و سنگ يرقان بياورد و بدين ترتيب سنگ يرقان به دست انسان‌ها مي‌رسد.

ابن ابي اصيبه مي‌گويد: اگر عقاب ماده گرفتار سختي تخم‌گذاري شود عقاب نر سنگي به نام قلقل را آورده و در لانه مي‌گذارد كه اين سنگ به سنگ عقاب مرسوم بوده و از درون خود صدا مي‌دهد و سبب آساني تخم‌گذاري مي‌شود به همين دليل مردم اين سنگ را در كنار زائو قرار مي‌دادند.

جالينوس از هرودت نقل مي‌كند لك لك سياه تنقيه را به بشر ياد داده به اين ترتيب كه پرنده پرخور و گنده خور لك لك براي رفع دل درد خود منقار را از آب دريا پر كرده و در مخرج خود فرو مي‌كند و خود را تنقيه مي‌كند تا شكمش كار كند و راحت شود. شواهد ديگر اينكه اگر بازها درد معده حس كنند با شكار و سپس خوردن كبد پرنده‌اي بنام ذريفوس تسکین مي‌يابند و گربه‌ها پس از آسيب دیدن بوسیله حيوانات سمي به طرف چراغ رفته و روغن كنجد يا زيتون آن را خورده و تسكين مي‌يابند و نيز سگ‌ها اگر به علت كرم انگل درد شكم يا بند سنبل مي‌خورد تا قي كنند و راحت گردند. در فرهنگ اوستايي آمده است، فريدون اولين كسي بوده كه در پزشكي و دامپزشكي تبحر داشته است زيرا پادزهر مارگزيدگي را ساخت و فيل را هم اهلي كرد.

اولين مدرك دامپزشكي كه مربوط به هزاره سوم قبل از ميلاد و نوشته‌اي به خط هيروگليف بر روي پاپيروس از مقابر مصري به دست آمده است در مورد بيماري‌هاي چهار پايان توضيح داده است.

حدود 2500 سال قبل از ميلاد تشكيلات اداري منظمي در نواحي سومر و عيلام وجود داشته كه نشان مي‌دهد دامپزشك به عنوان يك شخصيت تخصصي به جراحي حيوانات به خصوص درمان شكستگي مي‌پرداخته است.

معلم اول ارسطو نيز به گواه تاريخ به دامپزشكي نيز مي‌پرداخته است و در زمينه در رفتگي مفاصل، هيدروپيزي گاو و صرع بز و گوسفند مطالبي آورده است. كزاز، مشمشه حاد، اختلالات ريوي، ذات‌الريه، نقرس، جذام و اسهال بيماريهاي بوده كه ارسطو در مكتوبات خود آورده است. همچنين خونبندي با آتش، درمان زخم‌ها به وسيله داغي، فتيله‌گذاري، اخته كردن، بخيه كردن، درمان فتق نافي، فيستول مقعدي و مهبلي و حتي برداشت تخمدان ماده خوك و شتر با شكاف دادن ناحيه زهار از جمله مواردي است كه ارسطو به آن اشاره داشته است.

در زمان ساسانيان، پادشاهان نيز به كار دامپزشكي علاقه نشان مي‌دادند به طوري كه هرمز پسر شاپور دامپزشك بزرگي بود و در شناخت بيماري‌ها و درمان آن به دانش دامپزشكي تسلط كامل داشت. بهرام برادر هرمز نيز چهارمين پادشاه ساساني بود كه به حرفه دامپزشكي عشق مي‌ورزيد.

علت نامگذاري 14 مهر بنام روز ملي دامپزشكي:

در فرهنگ اوستائي و پهلوي، هر يك از سي روز ماه نام يكي از فرشتگان است. روز چهاردهم ماه را جوش يا گوش و گاهي هم حوس گويند. گوش از گائوس اوستائي به معناي گاو، ريشه مي‌گيرد.

ابوريحان بيروني در آثار الباقيه نيز از گوش روز ياد مي‌كند و در مورد احكام رويت مار در روزهاي ماه ذكر مي‌كند كه اگر در روز چهاردهم ماه كسي مار ببيند رزقش تنها از چهارپايان است. در اين روز گويا دعاي مخصوص درواسپا را مي‌خواندند و سلامت حيوانات را آرزو مي‌كردند.

مسئله گوشت روز در فرهنگ اسلامي نيز آورده شده است. ملامحسن فيض كاشاني (1007 ـ‌ 1091 ه‌.‌ق) رساله‌اي در نقل روايت معلي‌بن‌خنيس از حضرت صادق (ع) راجع به نوروز و سي روز ماه پارسيان تأليف كرده است. در مورد روز چهاردهم ماه حوس يا گوش گفته شده: چهاردهم حوس، نام فرشته‌ايست موكل بر آدميان و چهارپايان. فارسيان مي‌گويند روزي سبك است و ما مي‌گوئيم روز خوبي است براي هرچه خواهند و ديدن شرفا و علما براي حاجت خواستن در اين روز خوبست و هركس در اين روز بيمار شود به زودي شفا يابد ان‌شاءاله

ـ در سال 1369 شمسي به دنبال پيگيري و تلاش دامپزشكان براي اختصاص روزي از روزهاي سال در تقويم رسمي كشور به نام روز دامپزشكي، جناب آقاي دكتر حسن تاج‌بخش استاد ممتاز دانشگاه تهران و چهره‌ ماندگار دامپزشكي و مؤلف كتاب‌هاي تاريخ دامپزشكي و پزشكي ايران ماه مهر را به عنوان ماهي شايسته به خاطر آغاز سال تحصيلي و روز چهاردهم را به ياد گوش روز كه در ايران باستان روز مباركي بود و در منابع اسلامي هم آمده است پيشنهاد و مطرح نبودند و از طريق مجار ذيربط چهاردهم مهرماه به عنوان روز دامپزشكي معين شد.

در اين روز در تمامي استان‌ها به همت ادارات كل دامپزشكي و نظام دامپزشكي، گردهمائي‌هايي با هدف همدلي، همزباني و همپيماني دامپزشكان و ساير رده‌هاي دامپزشكي در عرصه‌هاي مختلف اجرائي، آموزشي و تحقيقاتي صرف نظر از جايگاه‌هاي دولتي و غيردولتي آنان و از طرفي آشنايي بيشتر جامعه به ويژه مسئولين با وظايف و مسئوليت‌هاي كليدي و اثربخش اين قشر در بهداشت و سلامت دام و فرآورده‌هاي دامي، سلامت غذا و امنيت غذايي و در نهايت بهداشت همگاني برگزار مي‌گردد.

تاريخچه تشكيل سازمان دامپزشكي كشور:

ـ سال 1303 شمسي تأسيس شعبه مخصوص به نام دفع آفات حيواني و سرم‌سازي تحت نظارت مؤسسه پاستور براساس مصوبه ماده واحده در مجلس شوراي ملي

ـ سال 1305 شمسي قرار گرفتن مؤسسه پاستور و دفع آفات حيواني زير نظر وزارت فوائد عامه و در اواخر همان سال تحت نظر وزارت فلاحت

ـ سال 1314 شمسي تصويب قانون تفتيش صحي حيوانات مشتمل بر 9 ماده توسط مجلس شوراي ملي و تأسيس اداره دامپزشكي كل كشور، داير شدن اداره دامپزشكي در مركز استان‌ها و شهرستان‌ها تحت نظر مستقيم اداره دامپزشكي كل كشور

ـ سال 1325 شمسي مصوبه هيئت دولت مبني بر تشكيل بنگاه كل امور دام متشكل از اداره‌كل دامپروري و اداره‌كل دامپزشكي، قرار گرفتن اداره دامپزشكي استان در تشكيلات اداره‌كل كشاورزي و محدود شدن اختيارات آن

ـ سال 1339 شمسي قرار گرفتن كليه ادارت دامپزشكي استان‌ها زير نظر مستقيم مديركل دامپزشكي براساس بخشنامه وزارتي

ـ سال 1346 شمسي به دليل ضرورت مبارزه با بيماري‌ها و به استناد قانون تفتيش صحي حيوانات تصويب آئين‌نامه‌هاي ورود و مصرف داروهاي دامپزشكي، ريشه‌كني سل گاوي و سقط جنين واگير دامي توسط هيئت دولت

ـ سال 1350 شمسي تصويب قانون سازمان دامپزشكي كشور مشتمل بر 21 ماده توسط مجلس شوراي ملي، به موجب اين قانون سازمان دامپزشكي كشور با ذيحساب مستقل وابسته به وزارت كشاورزي جايگزين اداره‌كل دامپزشكي گرديد.

ـ سال 1352 شمسي تصويب آئين‌نامه اجرايي ماده 19 قانون سازمان دامپزشكي كشور در مورد اخذ پروانه تأسيس دامداري و آئين‌نامه اجرايي ماده 18 در مورد بازرسي و معاينه بهداشتي گوشت توسط هيئت دولت

ـ سال 1354 شمسي به تصويب رسيدن تشكيلات سازماني، سازمان دامپزشكي كشور توسط سازمان امور اداري و استخدامي كشور

 

ـ سال 1361 شمسي تشكيل مراكز خدمات روستايي و كاهش ارتباط مستقيم بين سازمان مركزي و ادارات دامپزشكي استان‌ها و حذف كدهاي بودجه‌اي دامپزشكي استان‌ها

ـ سال 1372 شمسي شناخته شدن سازمان دامپزشكي كشور به عنوان سازمان مستقل وابسته در تشكيلات وزارت جهاد سازندگي و انجام وظيفه رئيس سازمان مستقيماً تحت نظر وزير جهاد سازندگي

هدف از تشكيل سازمان دامپزشكي كشور:

طبق اعلام سازمان جهاني بهداشت (WHO)، از ميان 1709 عامل بيماريزاي شناخته شده، 832 عامل يعني 49 درصد و از ميان 156 بيماري نو پديد شناخته شده در انسان، 114 مورد آن يعني 74 درصد از حيوانات به انسان منتقل مي‌شوند. كه از جمله مهمترين و خطرناكترين آنها هاري ـ جنون گاوي ـ‌ سل ـ تب مالت‌ ـ سياه‌ زخم ـ آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان ـ كيست هيداتيد ـ ليشمانيوز ـ تب خونريزي دهنده كريمه و كنگو و تب دره ريفت مي‌باشند که در دهه اخیر خسارتهای جبران نا پذیری به بهداشت جامعه انسانی و اقتصاد جهان وارد نموده است بر همین اساس تأمين بهداشت دام و فرآورده‌هاي دامي و پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي دام و طیور از اهداف اصلی تشکیل سازمان دامپزشکی کشور می باشد.

وظايف اساسي سازمان دامپزشكي كشور:

ـ بررسي بيماري‌هاي دامي، شناسايي مناطق آلوده و راه سرايت و طرز انتشار بيماري‌ها

ـ تأمين بهداشت دام كشور از طريق پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي همه‌گير و قرنطينه‌اي دام

ـ همكاري با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در امر مبارزه با بيماري‌هاي مشترك انسان و دام

ـ تأسيس پست‌هاي قرنطينه و نوار مرزي و داخل كشور به منظور جلوگيري از سرايت بيماري‌هاي دامي، همچنين كنترل بهداشتي ورود و خروج دام و فرآورده‌هاي خام دامي و نظارت در نقل و انتقال آنها و صدور گواهي بهداشتي دام و فرآورده‌هاي خام دامي كه به خارج صادر مي‌شود.

ـ نظارت بهداشتي چراگاه‌ها، مراتع، آبشخورها، محل نگهداري دام و ساير تأسيسات مربوط به پرورش دام و همچنين نظارت بر كارخانه‌هاي توليد خوراك دام از لحاظ بهداشتي

ـ اظهار نظر و نظارت در مورد ساخت، ورود و صدور و فروش انواع دارو، واكسن، سرم و مواد بيولوژيكي مخصوص دام

ـ مشاركت در كنفرانس‌هاي بين‌المللي دامپزشكي و اعزام نماينده به اين كنفرانس‌ها و همچنين مبادله اطلاعات علمي با مراكز مراجع علمي و دامپزشكي

ـ تأسيس و توسعه شبكه‌هاي دامپزشكي همچنين تربيت كادر فني در مناطق و مراكز دامداري كشور

ـ صدور پروانه اشتغال براي مؤسسات و واحدهاي تهيه كننده مواد مورد مصرف دامپزشكي

ـ صدور پروانه تأسيس بيمارستان‌ها، داروخانه‌ها، درمانگاه‌ها و آزمايشگاه‌هاي دامپزشكي و نظارت بر فعاليت آنها

ـ صدور پروانه اشتغال به كار مايه‌كوبي و درمان دام جهت افراد ذيصلاح

ـ تهيه وسايل و لوازم فني، داروها، واكسن، سرم، مواد بيولوژيك، سموم و مواد ضدعفوني كننده مربوط به مبارزه با بيماري‌هاي دامي از داخل يا خارج كشور و عرضه آن به مصرف‌كنندگان به قيمت تمام شده يا به صورت بلاعوض

ـ بازرسي و كنترل كيفي بهداشتي فرآورده‌هاي خوراكي دام از مرحله توليد تا توزيع

 
 
The underlying connection was closed: Could not establish trust relationship for the SSL/TLS secure channel.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

جدیدترین مقالات

◄ گدایی کردن در حیوان شما
◄ عقیم سازی
◄ جوش در سگ ها
◄ ورزش دادن گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ کتامین
◄ كتاب(7)
◄ چه مواد غذایی برای سگ مفید است؟
◄ چگونگي نصب برنامه و ورود به برنامه
◄ فيبر ها
◄ انتخاب اسم برای سگ نر
◄ حالا من چی کار کنم ؟
◄ گربه های ناز نازی
◄ German Shorthaired Pointer
◄ فروش گربه پرشین کت
◄ فصل چهارم
◄ گربه و نازایی ! توهم یا واقعیت؟
◄ مهناز افشار و دلفین
◄ British Shorthairs
◄ ماهي و ماهي خور
◄ شباهت حيوانات
◄ خانه ای بازیافتی برای پرنده ها
◄ Dog Fashion
◄ دکتر هومن و جراید
◄ انگل های داخلی در سگ ها
◄ معرفی دکتر شیری
◄ iهیولا ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ پرورش لارو آناباتوئیدها (ترجمه)
◄ Metynnis Fasciatus
◄ شارک دم قرمز - Red Tailed Shark
◄ اپیلاتی دهان آتشی - firemouth epiplaty
◄ اطلاعات عمومی خانواده سیکلیده ها 2
◄ دراگون – Dragon
◄ مارماهی الکتریکی - electrophorus electricus
◄ سیچلاید های افریقایی
◄ اسب دریایی - Hippocampus
◄ جلبک ها اکواریوم های اب شیرین
◄ بخاری آکواریوم - Aquarium Heater
◄ انجماد اسپرم - How To Glaciation spermatozoon
◄ رفتار درماني براي سگها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ تغذیه ایگوانا
◄ قیمت روز خودرو
◄ سگ پیتبول
◄ شی هوا هوا
◄ Belgian Sheepdog
◄ پیشینه سالوکی (تازی)
◄ رژیم غذایی مناسب برای مقابله با سوءهاضمه در اسب (ترجمه)
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از سگ
◄ آموزش استفاده از جعبه خاک به خرگوش
◄ ایورمکتین در سگ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ تراریوم برای خزندگان
◄ غدای بچه گربه
◄ یازده سال اسارت سگ
◄ حقوق حیوانات از ۱۴ قرن قبل در اسلام مطرح شده است
◄ سگ در ایران باستان
◄ رفتار شناسي در حيوانات
◄ مردی که سگ همسایه اش را خورد+عکس
◄ Z
◄ بیضه ها
◄ انگل ژيارديا (اين تک سلولي خطرناک)
◄ "وگانیسم"
◄ عمر حیوانات چقدر است
◄ نگهداری از رتیل اوسامبارا بابون
◄ یوزپلنگ
◄ خرگوش به عنوان حیوان خانگی
◄ درماتوفیتوز (Dermatophytosis)
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ انواع مسمومیت های شیمیایی و غذایی در سگ
◄ حیوانات در برف
◄ زشت‌ترین سگ دنیا»
◄ پیراهنی برای عاشقان گربه
◄ نی نی های بامزه در لباس حیوانات
◄ پرشین پت نماینده انحصاری فربیلا در ایران
◄ چرا سگ ها به دنیال دم خود میگردند
◄ | German Wirehaired Pointer
◄ Redbone Coonhound
◄ Chinook