خانواده: Melanotaeniidae
دسته: ماهیان رنگین کمان
زیستگاه: هند و اقیانوس آرام – دریاچه ی کوتوبو، گینه ی نو
خلق و خو: ماهی فعالی است و دائما در حال شنا کردن از نقطه ای به نقطه ی دیگر است. عموما صلح جوست، اما ممکن است به برخی از گونه ها آسیب برساند.
تغذیه: همه چیز خوار است. عاشق لاروی حشرات است، غذاهای گیاهی گوناگون و انواع پولکی را نیز می خورد، در کل برای غذا چندان سخت گیر نیست.
نگهداری: تا جایی که با سایز آنها به مشکل بر نخورید، نگهداری از آنها بسیار آسان است. از آنجایی که شناگران فعالی هستند، آکواریومی با حداقل چهار فوت طول برای آنها مناسب است. آنها آکواریوم های گیاهی با فضای شنای کافی را ترجیح می دهند. تا زمانی که پوشش گیاهی به اندازه ی کافی وجود داشته باشد، به مخفی گاه نیازی ندارند، اگرچه به کار بردن چوب در آکواریوم آنها به طور کلی خوب است. ماهی رنگین کمان فیروزه، طیف گسترده ای از غذا ها را، از انواع پولکی گرفته تا غذا های زنده و غذا های گیاهی می پذیرد. ماده ها در شرایط تولید مثل، به خوردن جلبک ها علاقه نشان می دهند؛ به نظر می رسد این یک رفتار ضروری است و بر کیفیت تخم ها تاثیر می گذارد. بنابراین توصیه می شود که در طول زمان تخم ریزی از ویفر های جلبک استفاده کنید و یا شیشه ی پشتی تانک را تمیز نکنید تا جلبک بزند.
اسیدیته (pH): بین 7 تا 9
دما: 21 تا 25 درجه ی سانتی گراد
اندازه: 13 سانتی متر / 5.1 اینچ
سطح شنا: میانه و سطح آب - نواحی که پوشش گیاهی بیشتری دارد را ترجیح می دهد.
تعیین جنسیت: به جز در ماهی های مسن تر که بدن نر ها پر تر است، به طور کلی تعیین جنسیت آنها سخت است. تفاوت اندکی نیز در رنگ وجود دارد و نر ها گهگاه روشن تر هستند.
تولید مثل: ماهیان رنگین کمان نر، از لحاظ جنسی بی قید و بند و سیری ناپذیرند و خصوصا در آکواریوم های کوچک، می توانند با فعالیت دائمی خود ماده ها را اذیت کنند؛ بنابراین توصیه می شود که برای تکثیر، از آکواریوم های بزرگ استفاده کنید. برای اینکه استرس تولید مثل از بین رود، آنها را در گروه های 6 تا 10 تایی که در آن تعداد نر و ماده برابر است نگه داری کنید. تخم ریزی معمولا در اوایل روز و مختصری پس از معاشقه انجام می شود.
رنگ های اصلی: آبی، نقره ای، زرد


معرفی ماهی رنگین کمان فیروزه (Melanotaenia lacustris)

منبع: fishprofiles.com
ترجمه: میلاد