پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

آناتومی ماهی (ترجمه)

آناتومی ماهی (ترجمه)

 


آناتومی ماهی (ترجمه)

تنوع فوق العاده ای از ماهی در جهان وجود دارد. هرگونه به نوعی با زندگی وفق پیدا کرده است. با بررسی شکل بدن ماهی، آکواریست می تواند چیز های زیادی از محل زندگی او یاد بگیرد.

شکل کلی بدن

شکل بدن، یکی از بهترین شاخص ها در تعیین محل زندگی ماهی است. ماهی هایی که در سطح آب زندگی می کنند، دهانی رو به بالا و پشتی صاف دارند. آنهایی که بدنی دراز و از پهلو فشرده دارند، مانند آنجل و دیسکس، با زندگی در آب هایی که جریان کمی دارند سازگار شده اند. ماهی های بلند و باریک و به شکل اژدر، در آب های پر جریان تکامل یافته اند. ماهی های کف زی شکمی پهن و دهانی رو به پایین دارند. برخی از کف زی ها کیسه شنای تغییر شکل یافته دارند، به طوری که به جای شنا، بر روی بستر می خزند.

سر

به طور کلی، سه مکان برای دهن در ماهی ها وجود دارد که عموما، نشان دهنده ی عادات غذایی ماهی است. ماهی هایی که از سطح تغذیه می کنند، معمولا دهانی رو به بالا دارند تا بتوانند حشرات را بهتر شکار کنند. ماهی هایی که از میانه ی آب تغذیه می کنند، دهانی در جلو دارند، که معمولا به عنوان شکل نرمال دهان در نظر گرفته می شود. ماهی های شکارچی معمولا دهانی عریض دارند، در حالی که دهان ماهی های همه چیز خوار کوچک تر است. گونه هایی که از کف آب تغذیه می کنند، معمولا دهانی تحتانی دارند. این ماهی ها اغلب به سیبیلک هایی مجهز شده اند که به عنوان اندام حسی و چشایی عمل می کنند و در پیدا کردن غذا در آب های گل آلود و تیره به ماهی کمک می کنند. برخی از ماهی های کف زی، خصوصا لوریکارید ها، دهانی مکنده و فنجانی شکل برای مکیدن جلبک ها، چوب ها، گیاهان و یا گل (برای یافتن بی مهرگان کوچک) دارند.

باله ها

باله ها برای حرکت، ثبات، لانه سازی، تخم ریزی، و به عنوان ارگان های لمسی استفاده می شوند. باله ها می توانند تک یا جفت باشند. بسیاری از ماهی های زینتی ای که بیشتر مورد توجه قرار می گیرند، باله هایی بلند و کشیده دارند، که از طریق تولید مثل انتخابی توسعه یافته است. این ماهی ها در طبیعت یافت نمی شوند.

باله دمی یا دم برای حرکت به جلو مورد استفاده قرار می گیرد. ماهی هایی که باله ی دمی چنگالی دارند، معمولا شناگرانی سریع اند. آنهایی که باله های دمی گردی دارند، قادر به انجام عکس العمل های سریع هستند، مانند ماهیان شکارچی. باله های بزرگ و طویل غالبا برای جفت یابی است.

باله ی تکی مقعدی در زیر بدن و درست جلو تر از باله ی دمی قرار دارد. باله ی مقعدی، به حفظ ثبات ماهی در هنگام شنا کمک می کند. باله های مقعدی که مواج هستند، به حرکت ماهی کمک می کنند.

زوج باله های لگنی یا شکمی در جلو باله مقعدی قرار دارند. باله های شکمی به حفظ ثبات بیشتر در شنا کمک می کنند. گاهی این باله ها مانند یک اندام حسی، به شکل باله های دراز و رشته ای در آمده اند. باله های شکمی در گربه ماهی های کوریدوراس برای نگه داشتن تخم ها در زمان تخم ریزی مورد استفاده قرار می گیرند.

زوج باله های سینه ای در نزدیکی پوشش آبشش قرار گرفته و برای مانور ماهی استفاده می شوند. در برخی از گونه های کف زی، این باله ها به گونه ای تغییر شکل یافته اند که ماهی با استفاده از آنها می تواند بایستد و یا حتی در آب راه برود. گاهی اوقات باله های سینه ای با تیغ هایی برای دفاع مجهز شده اند.

باله پشتی بر پشت ماهی واقع شده است و به حفظ تعادل ماهی در شنا کردن کمک می کند. رگه های این باله اغلب تیز و خار دار است.

آناتومی ماهی (ترجمه)

پوشش بدن

بدن بیشتر ماهی ها از فلس پوشیده شده و وظیفه ی آن محافظت از بدن است. برخی از ماهی ها، مانند گربه ماهی، دارای صفحات استخوانی اند که به همان منظور به کار می رود. گونه های دیگر فلس های کوچک دارند یا اصلا فلس ندارند.

رنگ آمیزی

اگرچه تولید مثل انتخابی، رنگ ها و الگو های غیر طبیعی زیادی را به وجود آورده است، اما ماهی های وحشی نیز رنگارنگ اند. "رنگ" نقش مهمی را برای ماهی ایفا میکند. برخی از گونه ها با استفاده از رنگ قهوه ای یا خطوط راه راه خود پنهان می شوند یا شکارچی ها را گمراه می کنند. برخی از گونه ها با رنگ آمیزی جذاب خود جفت یابی می کنند و برخی دیگر، از "نقاط چشمی" برای گمراه کردن شکارچیان استفاده می کنند.


رنگ از طریق رنگدانه های ماهی و بازتاب نور مشخص می شود. ماهی هایی که رنگ آنها تیره است، معمولا رنگ دانه دارند، در حالی که گونه هایی با رنگ های نقره ای و روشن، به بازتاب نور اتکا دارند. برخی از ماهی ها قادرند رنگ خود را عوض کنند، در حالی که برخی دیگر در شب رنگ دیگری به خود می گیرند.

ماهی های سالم تقریبا همیشه از یک ماهی ناسالم رنگارنگ تر هستند. برای نگه داشتن ماهی در بهترین شرایط رنگ آمیزی حفظ شرایط مطلوب آب، تنوع در تغذیه و نگه داری با هم مخزنی های سازگار، همواره لازم است. برخی از غذاهای افزایش دهنده رنگ می توانند رنگ های خاصی را در ماهی بیرون بکشند. در طول نمایش قلمرو طلبی، در فصل تخم ریزی و در هنگام تخم ریزی، رنگ اکثر گونه ها ارتقا می یابد.

آبشش ها

آبشش اندامی است که وظیفه ی جابجا کردن گاز ها را بین ماهی و آب اطرافش بر عهده دارد. ماهی ها از طریق آبشش قادر به جذب اکسیژن و دفع کربن دی اکسید هستند. مانند ریه ها، آبشش ها یک ناحیه ی بزرگ برای تبادل گاز دارند. برخی از گونه ها آبشش های تغییر شکل یافته و اندام های دیگری دارند که می توانند اکسیژن را از هوای جوی استخراج کنند.

به دلیل شرایط محیطی که ماهی های آب شیرین در آن زندگی می کنند، و به خاطر خاصیت اسمزی، آب همواره در حال عبور از بدن آنهاست. اسمزی، حرکت آب از ناحیه ای که نمک کمتری در آن حل شده است، به سمت ناحیه ای با نمک محلول بیشتر است. به همین دلیل آب همواره در حال عبور از بدن ماهی است. آب محیط، برای رقیق کردن غلظت بالای نمک در بدن ماهی تلاش می کند. بنابراین، ماهی های آب شیرین همواره در حال خارج کردن آب از طریق آبشش های خود هستند و برای حفظ غلظت نمک هرگز آب نمی نوشند.

خط جانبی

اندام خط جانبی یک سری مجاری پر از مایع است که درست در زیر فلس های ماهی قرار گرفته است. سیستم خط جانبی ارتعاشات آب را ثبت می کند. از این طریق ماهی قادر است که شکارچی را تشخیص دهد، غذا بیابد و بهتر جهت یابی کند. بسیاری از گونه های ماهی می توانند بدون دید در تاریکی یا آب گل آلود جهت یابی کنند. ماهی کور غار به طور کامل بر روی سیستم خط جانبی خود متکی است.

کیسه ی شنا

کیسه ی شنا، کیسه ای پر از هواست که ماهی را در نوعی تعادل و ثبات قرار می دهد به صورتی که ماهی نه غرق می شود و نه به روی آب می آید. به این طریق ماهی می تواند در میانه ی آب بخوابد. گونه های متعددی کیسه ی شنا را به تناسب عادات زندگی خود تغییر داده اند. برخی از گونه ها می توانند هوا را به داخل کیسه ی شنای خود بکشند تا در آنجا اکسیژن آب استخراج شود. این انطباق برای زنده ماندن در آب های کم اکسیژن مناسب است.منبع: fish.mongabay.com
ترجمه: میلادPersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread106115.html#ixzz24YOnqu5K 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

گربه

سگ

مار

گزارش

بدن

غذای

ماهی

ماهي

مورد

زیبا

سگها

کوسه

عکس

نژادهای

بیماری

یابی

دریایی

مانند

انگلیسی

قورباغه

لاک

پشت

جهان

حشرات

زبان

موش

کالبدشناسی

قلب

زندگی

بزرگ

خرگوش

قزل

آلا

همستر

حیواناتی

سیاه

معرفی

تولید

خاويار

گیاهخوار

گوشت

ماهیان

دلقک

نقره

بخش

شیرین

درد

کار

دست

تشخیص

شیربت

تخم

آنجل

رنگ

پرنده

تغییر

داخلی

آناتومی

مقایسه

اموزش

محل

کلی

خوار

تصویر

زرد

داریم

بزرگترین

طبیعی

مثل

استخوان

شناخت

معرفي

باله

ریه

خاویاری

اندام

جیوه

داخل

شکم

خزندگان

شکل

دراز

اعضای

کیسه

کامل

1

کوی

طول

آموزشی

شكل

مقاله

لاکپشت

سيم

پوشش

حرکت

ماهيان

دانه

انگليسي

مرده

خال

جفت

خاویار

ساختمان

خاوياري

استخوانی

تشریح

ترجمه

تصویری

الکتریکی

خار

مقالات

شنا

خورد

زينتي

درمورد

نزدیکی

سفره

یافته

ناسالم

صاف

درست

چنگال

تنگ

انجل

تعادل

سیم

اندامهای

جانبی

گیرنده

ريه

شکمی

اعضاي

اجزاي

آبشش

دهانی

اکواریوم

اسکلت

اندامی

اجزای

الگو

غزل

کپور

هورن

دیسکس

هــــا

بـا

یکــــــ

بـه

پر

آب

سر

است

کف

عروسکی

مواج

دار

دم

دیسکاس

اب

اناتومی

:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی