پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

مولی

مولی

مولی ها چهار رنگ اصلی سبز مشکی نقره ای و طلایی دارند . به مولی های نقره ای رنگ با نقطه های مشکی که معروف ترین نوع مولی هستند مولی دالمیشن و به مولی های با رنگ های سیاه و سفید مولی ماربلد میگویند
مولی /مولی باله کوتاه /مولی باله بلند و یا مولی باله بلند مکزیکی که ماهی های بومی امریکایی هستند تنها در قاره امریکا دیده میشوند .نخستین مولی در سال 1899 به علاقمندان معرفی شد و هیبرید سازی انها از سال 1920 اغاز شد.
مولی های وحشی صید شده به دو گروه تقسیم میشدند گروه اول مولی های معمولی با باله های کوچک بودند که به مولی باله کوتاه معروف شدند و گروه دوم مولی باله بادبانی با باله های بلند بودند که دو زیر گونه را شامل میشدند.مولی باله بلند p.velifera به جز باله بلند راه اسان دیگری نیز برای تشخیص انها محل قرار گرفتن باله پشتی شان است.در مولی های باله بلند محل قرار گرفتن باله پشتی جلوی باله مقعدی است در حالیکه در مولی های معمولی این باله دقیقا بعد از باله مقعدی شروع میشود

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


تشخیص بین دو زیر گونه مولی های باله بلند بسیار سخت تر است زیرا رنگ انها نیز بسیار شبیه به هم است اعلب تنها راه شناسایی انها از روی تعدادمولی ها نام خود را از روی ژنی که در انها به نام mollienesia وجود دارد گرفته اند.
از انجا که مولی هاب باله کوتاه مقاوم تر کم نیاز تر هستند و به میزان کمتری فضا نیاز دارند بهترین گزینه برای تازه کار ها هستند.گزینه بعدی ترکیب میان باله کوتاه و باله بلند است .باله بلند ها ارام تر به نظر میایند بنابراین نگهداری انها اندکی چالش برانگیز تر خواهد بود.روی هم رفته مولی ها ماهی های صلح جو ارامی هستند و رفتارشان بسیار فردی است.

مولی ها به اکواریومی نیاز دارند که با گیاهان زیاد تزئین شده باشد و شلوغ هم نباشد.افزودن مقدار بسیار کمی نمک میتواند موجب رشد جلبک ها و غذاهای گیاهی مناسب برای انها شود.استفاده از مکانهای مخصوص بچه اوری برای این ماهی ها نیاز نیست و بهتر است از گیاهان مستغرق برای نهان شدن لاروها استفاده کنید
بخش نخست
برگردان ایرانشاه

نگهداری و تغذیه
این ماهی ها بیشتر همه چیز خوار هستند .مولی ها به طور کلی تمامی غذاهای زنده تازه و پولکی را مصرف میکنند.اما نیاز به مصرف مقدار زیادی غذای گاهی دارند بنابراین قسمت عمده ای از رژیم غذایی انها را غذاهایی شامل جلبک ها و دیگر مواد گیاهی تشکیل میدهند.از میگوی دریایی (به صورت خشک و یا تازه)توبیفلکس و یا کرم های خونی برای تغذیه انها استفاده کنید .انها عاشق غذاهای پروتیئنی هستند اما نمیتوانند فقط از انها استفاده کنند و باید در زنجیره غذایشان مواد گیاهی نیز وجود داشته باشد.
مولی ها بیشتر در اب های شور مزه یافت میشوند و بهتر است که 1 تا 1.25 قاشق چای خوری نمک به اب انها اضافه شود ..مولی های ممولی اندکی مقاوم تر هستند و میتوان انها را در تانک های کوچک تر نیز نگاه داشت درحالی که مولی های باله بلند(باله بادبانی)ظریف تر و حساس تر هستند به اکواریوم بزرگتری با مکانهای زیاد نیاز دارند.باله بلند ها بهتر میتواند با دیگر ماهی های زنده زا که تمایل به اب های شور مزه دارند کنار امده و زندگی کنند.مولی ها نسبت به ایک(سفیدک) قارچ و دیگر بیماری ها حساس اند و اگر محیط زندگیشان برایشان مناسب نباشد به راحتی به اانها دچار میشوند.
برای انها تعداد زیادی گیاه برای نوک زدن و پنهان کردن لاروها فراهم کنید.
پراکندگی
مولی ها بیشتر در ابهای ساحلی از جنوبی ترین نقطه امریکای شمالی تا ونزوئلا یافت میشوند نکته جالب این است که انها در ابهای اقیانوس نیز مانند ابهای شیرین و شور مزه دیده میشوند.مولی باله کوتاه P. sphenops از مکزیک تا جنوبی ترین نقطه امریکای شمالی به چشم میخورند.مولی های باله بادبانی نیز P. latipinna در طول سواحل جنوب شرقی ایالات متحده و خلیج مکزیک یافت میشوند.این گونه معمول ترین گونه باله بلند است به راحتی یافت میشود قیمتش ارزان است و به راحتی تولید مثل میکنند.


مولی باله چنگکی


مولی باله بادبانی

مولی های باله بلند در اکواریوم های علاقمندان کمیاب تر است زیرا به اسانی مولی های معمولی در بازار یافت نمیشوند و تکثیر انها نیز مشکل تر است .
بیشتر مولی های موجود در بازار به طور هیبریدی تولید مثل کرده اند.رایجترین هیبرید نیز ترکیب باله کوتاه و باله بادبانی هاست.رنگ البنوی این ماهی ها نیز از مولی های باله بادبانی گرفته شده است.مولی سیاه معروف که گونه باله کوتاه است در سال 1990 در اروپا به وجود امد البته این ماهی پیشتر برای اولین بار در سال 1930 در ایالات متحده رشد یافته بود.گونه های تولید شده به مقاومی مولی های اصلی نیستند نسبت به بیماری ها حساس تراند و ابهای گرمتری نیاز دارند.
مولی (midnight) گونه تولید شده و تماما سیاه نژاد مولی های باله بادبانی است.مولی های دم چنگکی نیز دارای باله های یکسانی با دیگر مولی ها هستند به جز قسمت دم انهاکه دارای شیار های بلند است.با بزرگ تر شدن انها دمشان کم کم حالت شیار و تیزی خود را از دست میدهد.گونه دیگری نیز به نام باله پرچمی که دارای باله و دم بلند است وجود دارد .برخی اوقات باله و دم این ماهی ها به حدی بلند است که انها در هنگام شنا به مشکل بر میخورند.تکثیر هر دو گونه باله چنگکی و باله پرچمی به دلیل داشتن باله تناسلی بسیار بلند مشکلتر است
بخش دوم
برگردان ایرانشاه


اندازه تنوع رنگ مولی های وحشی
مولی های باله کوتاه 2.38 تا 4 اینچ(6 تا 10 سانت) در اکواریوم و تا 8 اینچ(20 سانت) در طبیعت رشد میکنند .رنگ طبیعی برجسته انها ابی در بدن و اغلب زرد یا قرمز در باله هاست.مولی های باله باد بانی در اکواریوم 4 تا 6 اینج(6 تا 10 سانت)در اکواریوم و تا 8 اینچ(20 سانت) در طبیعت رشد میکنند.رنگ برجسته طبیعی انها در بدن سبز و اغلب دارای نقطه های مشکی هستند و نرها دارای باله پشتی بلند هستند.مولی های باله بادبانی مکزیکی P. velifera 4تا 6 اینچ در اکواریوم و تا 8 اینچ در طبیعت رشد میکنند .رنگ طبیعی انها سبز با لکه های تیره بر روی بدنشان است و باله بادبان شکل پشتی از ویژگی های نرهاست.
رفتار اجتماعی
انها ماهی های خوبی برای تانک های دسته جمعی هستند
تفاوت نر و ماده
نرها باریک هستند و یک باله تناسلی gonopodium دارندماده ها بزرگتر هستند و بدن چاقتری دارند

ماده

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

نر
مکان گیری در اب:بالا میان و یا پایین
این ماهی ها در تمام قسمت های اکواریوم شنا میکنند
شرایط قابل قبول اب
مولی های باله کوتاه p
sphenops و مولی های باله بادبانی P. latipinna
سختی اب 20 تا 30 dgh (بهترین کمتر از 11)
ph اب 6.5 تا 8
دما : 24 تا 28 درجه سلسیوس
مولی باله بادبانی مکزیکی
P. velifera
سختی اب 25 تا 28 DGH (بهترین کمتر از 11 )
ph اب 7.5 تا 8.2
دما:25 تا 28 درجه سلسیوس
تکثیر و تولید مثل
این ماهی ها به اسانی تکثیر میشوند
دسترسی
تمام گونه های طبیعی و هیبرید شده این ماهی به اسانی در بازار یافت میشود
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

مولی باله کوتاه
Poecilia sphenops
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

مولی باله بلند
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

مولی باله بادبانی (بلند)مکزیکی P. velifera

نویسنده David Brough, CFS & Clarice Brough, CFS
برگردان ایرانشاه
بخش پایانی

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

سگ

آموزش

زنده

ماهی

ماهي

مورد

عکس

همه

چیز

نگهداری

ی

جوجه

بال

نژاد

حیواناتی

سیاه

بچه

ماهیان

آکواریومی

شیرین

سمندر

آکواریوم

روش

تصاویر

وحشی

چيز

سبز

شرایط

بالغ

سازی

بهترین

نحوه

خوار

پلاتی

زرد

انگل

نگهداري

باله

بلند

خاص

گیاه

طرز

گاوی

مولی

علت

تعداد

میشود

مقاله

نوک

اطلاعات

آدم

باد

زیباترین

تیره

چیست

تحقیق

تکثیر

زیاد

سگی

درمورد

یاب

سین

سیل

اطلاعاتی

کپی

دالمیشن

شبها

گوپی

بادبانی

دما

اکواریوم

هیبرید

ترکیبی

نازایی

بانی

هــــا

بـا

بـه

آب

نر

گلدفیش

دم

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos