پرت فیش~ Blood Parrot Fish
محمد رسولی نژاد
Mohammad.r224 [ at ] Gmail [ dot ] com

نام عمومی: پرت فیش
English Names: Blood Parrot Fish ~ Bloody Parrot ~ Jellybeen Parrot
پرت فیش ماهی بسیار زیبا و منحصربه فردی است که توانسته جایگاه خاصی در جهان پیدا کند. این روزها اگر تقریبا به تمام مغازه های فروش ماهی سری بزنید می توانید همه جا این ماهی را ببینید و این نشانه بازار پسندی ، فروش خوب و جذابیت نگهداری از این ماهی برای آکواریومیست هاست. پرت فیش هیبرید است و هرگز تولد آن در طبیعت اتفاق نمی افتد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

به طور معمول پرت فیش به 2 طریق زیر تولید می شود:
1_ زادآوری میان 2 سیچلاید آمریکایی ، یکی Midus Cichlid با نام علمی Cichlasoma citrinellum و دیگری Red Headed Cichlid با نام علمی Cichlasoma synspilum
2_ زادآوری میان گونه های زیر:
Red Devil با نام علمی
Cichlasoma labiatum و Banded Cichlid ( Turgoise or Green Severum) با نام علمی Heros Severus
پرت فیشی که به 2 روش فوق تولید می گردد صلح طلب و خجالتی است که این شاخصه سورم های آمریکای جنوبی است. سه سیچلاید دیگر که منشا آنها آمریکای مرکزی است کاملا مهاجم اند.
نوعی دیگر از پرت فیش با نام Convict Parrot Fish هم وجود دارد که در واقع این ماهی 2 بار هیبرید شده است و از طریق زیر تولید می شود:
• زادآوری میان هیبرید پرت فیش خونی و Convict Cichlid صورتی رنگ نر با نام علمی Archocentus ( Cichlasoma ) nigrofasciatus
برخی از پرت فیش ها دارای رنگ های زیبایی هستند و تحت عناوین زیر خوانده می شوند:
Bubble Gum Parrot or Jellybeen Parrot
گزارش شده که پرت فیش خونی از زادآوری گونه های دیگری از سیچلاید مانند Severum Heros severus و Texas Cichlid با نام علمی Herichthys cyanoguttatus هم ایجاد می گردد.
پرت فیش ممکن است از زادآوری سیچلایدهای دیگر هم به وجود آید.
پرت فیش خونی نباید با ماهی دیگری با نام علمی Hoplarchus psittacus که یک سیچلاید آب شیرین است و به آن نیز پرت فیش می گویند اشتباه گرفته شود. همچنین هیچ ارتباطی بین این ماهی و پرت فیش دیگری با نام علمی Callydon fasciatus که در آب شور زندگی می کند وجود ندارد.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

گستردگی:
پرت فیش خونی که از آن با اسامی دیگری چون Bloody Parrot و Jellybeen Parrot یاد می شود به طور مصنوعی ایجاد شده اند. از آنجایی که آنها هیبرید هستند تنها در آکواریوم ها یافت می شوند. گفته می شود که این ماهی در تایوان تکثیر یافته و والدین آن سیچلایدهای آمریکای جنوبی و مرکزی هستند. هیچ جمعیتی از این ماهیان در طبیعت وجود ندارد.
دمای مطلوب:
21 تا 28 درجه سانتیگراد
*در دماهای پایین کمرنگ می شوند.
سختی آب:
2 تا 25 درجه dGH
اسیدیته:
6.5 تا 8
اندازه:
این ماهی به طور معمول 15 تا 17.5 سانتی متر رشد می کند و برخی از گونه های آن ممکن است به 20 سانتی متر هم برسند.
حداقل اندازه تانک:
برای ماهیان کوچک در 2 سال اول 30 گالن معادل 113.4 لیتر و برای بزرگترها 55 گالن معادل 207.9 لیتر به ازای هر ماهی پیشنهاد می شود.
خلق و خو:
از آنجا که سیچلایدی با والدین مهاجم است به عنوان یک ماهی اجتماعی مطرح نیست ، اما با این حال طبیعت صلح طلبش اجازه می دهد تا با ماهیان هم سایز خودش نگهداری شود. نباید سیچلایدهایی که همراه با پرت فیش نگهداری می کنید خیلی مهاجم باشند. می توانید پرت فیش را با آنجل ، کت فیش های صلح طلبی چون کوریدوراس و گلاس کت فیش و Kuli loaches , swordtails , تتراها, سیلور دالر و لجن خوار نگهداری کنید.
تشخیص جنسیت:
تشخیص جنسیت آن دشوار است. ماهی نر هنگام تولید مثل روی دهان و دور آبشش هایش صورتی رنگ می شود.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

تغذیه:
از آنجایی که پرت فیش ها ماهیانی همه چیز خوار هستند ، همه نوع غذا مانند غذای زنده و پولکی را می خورند. می توانید هر روز به آنها پولکی ای با کیفیت و یا غذای پلت شده مثل لوفاک بدهید. میگوی آب شور ( چه زنده و چه منجمد ) یا کرم خونی هم غذای خوبی به حساب می آیند. به پرت فیش هایی که جثه ای بزرگ دارند هم می توانید گوپی زنده و یا گلد فیش بدهید. غذاهای با پروتئین بالا و بتا کاروتن موجب بهبود رنگ پرت فیش می شود.
سطح مراقبت:
پرت فیش آبهایی با جریان آرام را ترجیح می دهد. آکواریوم می بایست خوب و به اندازه کافی فیلتر شود. نور آکواریوم باید کم تا متوسط باشد. کف آکواریوم را باشن تیره به همراه سخره ها و ریشه ها برای پنهان شدن ماهی بپوشانید و فضای آزادی را هم در تانک برای شنای پرت فیش فراهم کنید. از گیاهانی استفاده کنید که این ماهی را آزاد ندهند. اگر به طور دوره ای آب آکواریوم را تعویض کنید به راحتی می توانید از این ماهی مراقبت نمایید. هر هفته 20 تا 25 درصد از آب آکواریوم را تعویض کنید ، این میزان به تعداد ماهیان شما بستگی دارد. اگر کیفیت آب مناسب نباشد مانند سیچلایدهای دیگر می تواند موجب بیماری و مرگ پرت فیش شود.
یکی از مشکلات معمول در نگهداری از این ماهی بیماری سفیدک یا Ich است. برای درمان این بیماری به مدت 3 روز متوالی دمای آب را روی 30 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.