پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

بیماریهای مهم گربه ها

بیماریهای مهم گربه ها

 

 

 

گربه‌های اهلی به بیماریهای ویروسی و باکتریایی مختلفی حساس هستند . خوشبختانه بسیاری از بیماریهای رایج و متداول گربه‌ها می‌تواند بوسیله یک برنامه واکسیناسیون منظم کنترل شود . در ضمن گربه‌ها می‌توانند بوسیله انگلهای خارجی مانند کنه‌ها ، کک‌ها و جربها آلوده شوند .

 

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ، یک بیماری متداول گربه‌ها است و گاهی اوقات بویژه درگربه‌های جوان و بچه گربه‌ها ، می‌تواند مرگ‌آفرین باشد .

 

پان لوکوپنی یا تورم روده عفونی یک بیماری بسیار مسری و در اکثر موارد مرگ‌آور است که با یک شروع ناگهانی و بروز علائم معده‌ای ـ روده‌ای مانند استفراغ و اسهال همراه است . واکسیناسیون تنها راه مؤثر برای کنترل این بیماری خطرناک است .

 

 

 بیماریهای مهم گربه ها

 

یک بیماری مهلک دیگر نیز وجود دارد به نام لوسمی ویروسی گربه‌ها یا (Felv) که بسیار مسری بوده و از طریق تماس مستقیم از گربه ای به گربه دیگر منتقل می‌شود . یک گربه آلوده به ویروس عامل این بیماری ، ممکن است علائم مختلفی مانند کسالت ، از دست دادن وزن ، تب و کم‌خونی را نشان بدهد . گربه مبتلا قبل از بروز علائم می‌تواند بیماری را به سایر گربه‌ها انتقال دهد . واکسیناسیون و جلوگیری از تماس با گربه‌های آلوده در کنترل بیماری مؤثر است .

 

یک بیماری رایج و مهم دیگر در بین گربه ها ، تورم عفونی صفاق است . اگرچه این بیماری ، مسری است ، با این حال بنظر می‌رسد که برخی گربه‌ها یک ایمنی طبیعی و ذاتی نسبت به آن پیدا می‌کنند . گربه آلوده به عامل این بیماری ممکن است یک ناقل بدون نشان دادن علائم باشد . بر خلاف بیماری قبلی یک تست خونی قابل دسترس برای تشخیص آن وجود ندارد ؛ ولی واکسیناسیون بر علیه آن بکار می‌رود .

 

از سایر بیماری هایی که در شرایط غیربهداشتی ، ممکن است گربه خانگی به آن مبتلا شود می توان آلودگی به انگلهای خارجی مانند ، کک‌ها ، جربها ، کنه‌ها و همچنین بروز عفونتهای قارچی را نام برد که در این آلودگیها ، خارش ، موریختگی ، التهاب پوست و همچنین جراحات ثانویه پوست ، ناشی از خارش اولیه ، ممکن است حادث شود . بهترین وکارآمدترین راه پیشگیری از وقوع این چنین آلودگی هایی رعایت بهداشت مو و پوست حیوان ، شانه کردن مداوم موها و شستن آنها است .

 

از جمله مهمترین آلودگیهای انگلی داخلی در گربه ، توکسوپلاسموز را می‌توان نام برد که به وسیله یک تک یاخته به نام توکسوپلاسما گوندیبوجود می‌آید . این انگل در گربه‌های بالغ باعث ایجاد علائم مغزی همانند عدم تعادل و تلوتلو خوردن می‌شود و در گربه‌های جوان باعث علائم حاد تنفسی می‌شود . این بیماری می‌تواند از طریق مدفوع گربه به انسان منتقل شود . از این رو سعی کنید از آلودگی محیط زندگی خود به مدفوع گربه و تماس با آن جلوگیری بعمل آورید . برای اینکار باید از داروهای ضدعفونی‌کننده قوی برای تمیز کردن محل توالت گربه ، استفاده کرده و سعی کنید بستر آن را روزانه تعویض کنید و بطریقی که گفته شد جلوی شکار کردن گربه خود را بگیرید و در ضمن هیچ نوع گوشتی (مگر گوشت ماهی) را بدون پختن به مصرف گربه خود نرسانید . در صورت رعایت موارد فوق ، احتمال انتقال این بیماری به انسان به صفر خواهد رسید .

 

واکسیناسیون در گربه

 

 

بیماریهای مهم گربه ها

 

واکسیناسیون بر علیه تورم و التهاب ویروسی بینی و نای گربه‌ها یا (FVR)

 

این نوع واکسن ، یک واکسن کشته شده یا تخفیف حدت یافته است که نوع تخفیف حدت یافته به دو روش داخل عضلانی و قطره داخل بینی استفاده می‌شود . واکسن کشته شده هم ، به طریق زیر جلدی استفاده می‌شود . سن واکسیناسیون حدود ۱۰ ـ ۸ هفتگی ، سپس ۱۴ ـ ۱۲ هفتگی و در ادامه تکرار آن بصورت سالیانه است . در مورد (FCV) نیز برنامه واکسیناسیون همانند (FVR) می‌باشد .

 

ویروس (FCV) یکی از عوامل ایجادکننده سندرم دستگاه تنفسی فوقانی گربه‌ها است . برنامه واکسیناسیون در برابر پان‌لوکوپنی نیز دقیقآ همان برنامه‌ای است که در بالا ذکر شد .

 

در مورد ویروس لوسمی گربه‌ها (Felv) نیز نوع واکسنی که بکار می‌رود ، واکسن کشته شده است که بطریق عضلانی تزریق می‌شود ، سن واکسیناسیون هم در ۹ روزگی و سپس ۳ ـ ۲ ماهگی و سپس تکرار آن بصورت سالیانه است .

 

در برنامه واکسیناسیون برای پیشگیری از هاری ۲ نوع واکسن تخفیف حدت یافته و واکسن کشته شده وجود دارد که هر دو در عضله تزریق می‌شود . سن واکسیناسیون هم در ۱۶ ـ ۱۲ هفتگی می باشد . تکرار واکسن هاری بصورت هر ۶ ماه یکبار می باشد .

مشاهدات بالینی

همانطور که قبلا ذکر شد ، انگلهای خارجی متعددی می‌توانند باعث آلودگی گربه شوند . در صورتی که به آلودگی انگلی مشکوک شدید ، با یک ذره بین ، بین موهای حیوان را با دقت از نظر وجود کک‌ها ، جربها و کنه‌ها بررسی کنید . ظاهر موهای گربه باید صاف ، براق و غیر نمدی باشد . به گوشهای گربه نگاه کنید ، گوشها باید تمیز و خشک و عاری از هرگونه ترشحات باشد . وجود ترشحات ، بوی بد و التهاب نشان دهنده تورم و التهاب گوش می‌باشد . بینی نیز باید فاقد ترشحات باشد . خروج ترشحات چرکی نشان‌دهنده درگیری دستگاه تنفسی حیوان است . چشمهای حیوان باید براق و تمیز بوده و فاقد ترشحات باشد . وجود ترشحات ، کدورت چشم و … نشان‌دهنده بیماری چشمی است .

 

 

بیماریهای مهم گربه ها

 

برای معاینه دهان گربه ، آنرا باز کرده و داخل دهان ، زبان و لثه‌ها را از نظر وجود زخم و تورم بررسی کنید . وجود زخم در دهان ممکن است بدلیل برخی بیماریهای عمومی مانند سندرم دستگاه تنفسی فوقانی گربه‌ها باشد .

برای بررسی مقعد گربه ، دم آن را بلند کرده و آنرا از نظر وجود علایمی دال بر اسهال بررسی کنید . اسهال می‌تواند نشان‌دهنده برخی اختلالات گوارشی و بیماریهای عمومی باشد .

 

وجود ترشحات چرکی یکی از علائم درگیری دستگاه تنفس است . از علائم دیگر سرفه است که می‌تواند نشان ‌دهنده وجود عفونت در دستگاه تنفسی باشد و یا ممکن است علل دیگری همانند وجود مواد خارجی در مجاری تنفسی یا حساسیت (برای مثال ناشی از دود سیگار) دخیل باشد . از علائم رایج و متداول دیگر افزایش تعداد تنفس است . یک گربه در حالت طبیعی ۲۵ تا ۳۰ بار در دقیقه نفس می‌کشد . افزایش این تعداد اگر بدلیل ورزش (تحرکات بدن) یا گرمی هوا ، هیجان و استرس نباشد ، احتمالا ناشی از بیماری است . بنابراین با شمردن تعداد تنفس گربه تان تا حدودی می‌توانید به وضعیت آن پی ببرید . در ضمن کیفیت تنفس حیوان را نیز دقیقا ً ارزیابی کنید . تنفس باید بدون ایجاد درد و بدون صدا باشد . تنفس توأم با درد و صدا و تنگی نفس ممکن است ناشی از یک بیماری باشد .

 

 

یکی دیگر از علائم بیماری دستگاه تنفسی عطسه است که عموما ً همراه با عفونت های دستگاه تنفسی دیده می‌شود . عطسه در واقع یک عکس‌العمل غیرارادی است که بدلیل وجود مواد محرک درمجاری هوایی ایجاد می‌شود . برای بررسی اختلالات دستگاه گوارش یکسری علائم را باید مورد بررسی قرار دهید . یکی از علائم رایج در اختلالات و بیماریهای دستگاه گوارش اسهال است که همانطور که ذکر شد با بلند کردن دم گربه و مشاهده ناحیه اطراف مقعد می‌توانید به وجود آن پی ببرید . علاوه بر این ، اسهال می‌تواند بیانگر آلودگی انگلی نیز باشد .

 

از علائم دیگر اختلالات دستگاه گوارش استفراغ می‌باشد . هر چند همه استفراغ‌ها لزوما ً خطرناک نیستند ، با این حال بسیاری از آنها می‌تواند بدلیل اختلالات معده ، روده و یا بدنبال بسیاری از بیماریهای سیستمیک بروز کند .

 

بیماریهای مهم گربه ها

 

 

از علائم دیگر نشان دهنده بیماری ، کاهش اشتهای حیوان می‌باشد . اگر متوجه شدید که اشتهای گربه‌تان کاهش پیدا کرده ، باید بدانید که بسیاری از بیماریهای عمومی باعث این حالت می‌شوند . مگر در مواردی مانند تغییر جیره غذائی ، از علائم دیگر ، تورم شکم گربه است که ممکن است ناشی از انسدادهای روده‌ای یا اختلالات لوزالمعده و کبد حیوان باشد . در ضمن وجود درد در موقع لمس شکم نیز می‌تواند بدلیل اختلالات مذکور باشد .

 

یکی دیگر از نشانه‌های بیماری دستگاه گوارش ، یبوست است . اگر متوجه شدید که گربه در دفع مشکل دارد و مدفوع آن بسیار سفت و خشک است . باید بدانید که احتمالا ً حیوان دچار یبوست شده است . این حالت ممکن است بدلیل اختلالات بسیار خطرناکی مانند انسداد روده باشد . از معاینات بسیار مهم دیگر ، اندازه‌گیری وزن حیوان است کاهش سریع و ناگهانی وزن بسیار با اهمیت است . چرا که بدنبال بسیاری از بیماریهای مهم و خطرناک می‌تواند حادث شود . اگر گربه شما ماده است ، ناحیه واژن را از نظر وجود ترشحات ، بوی بد و یا پرخونی و تورم مورد معاینه قرار دهید . در مورد گربه نر نیز بیضه‌ها را از نظر تقارن ، جراحات روی پوست بیضه و اندازه معمول‌شان بررسی کنید .

 

اگر در مواقعی مشکوک هستید که گربه خانگی‌تان دچار بیماری است ، علائمی را که ذکر شد دقیقا ً مورد بررسی قرار دهید . وجود هر یک از این علائم (به تنهایی یا همراه با علائم دیگر) ممکن است نشان‌دهنده یک بیماری خطرناک باشد . توصیه می‌کنیم در این مواقع از هرگونه اقدام خودسرانه پرهیز کرده و با دامپزشک خود مشورت کنید .

 

  

نظرات کاربران
  • 0
    vase az byn bordan magas ro gorbe chikar konm????? hich madeii chizi nis bezanim roshun... in nemitone khudeshuu dorost tamiz konee
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی