یک گلدان پر از گل هر مکانی را به شکلی باورنکردنی باروح و سرزنده می‌کند. اما واقعیت این است که هدف اصلی این زیبایی ما انسان‌ها نیستیم. شاید در وهله اول جذابیت گل‌ها نه برای چشمان زیبا پسند بشر، که برای آن دسته موجوداتی تهیه و تدارک دیده شده که وظیفه حفظ بقاء گونه آنها را بر عهده دارند.

بله منظورم حشرات یا پرندگانی هستند که جذب رنگ، شهد یا عطر و بوی گل شده و وظیفه‌ی خطیر گرده افشانی گیاهان را خواسته یا ناخواسته برعهده می‌گیرند. این وظیفه مبهوت کننده نتیجه تکامل شگفت‌انگیز در رنگ یا شکل گیاهان است که سعی در جلب توجه هر چه بیشتر دارند. بعضی که حتی پا را فراتر از این نهاده و در مسیر این انقلاب تکاملی، شکل و ظاهری عجیب به خود گرفته‌اند به طوری که شباهت‌های عجیبی به دیگر جانوران یا موجودات تمثیلی پیدا نموده‌اند.


در طبیعت شاید گل ارکیده از این نظر پیشتاز باشد. ارکیده یا گل ثعلب که در مناطق مرطوب و بویژه در جنگل‌های بارانی یافت می‌شود، گیاهی است با گونه‌های متعدد، به طوری که تعداد گونه‌هایش دو برابر پرندگان و چهار برابر پستانداران برآورد می‌شود. رنگ گل‌های ارکیده پر زرق و برق و پر جلوه بوده به طوری که حشرات و پرندگان را به راحتی جذب خود می‌کند، این گل‌ها در اصل نوید بخش شهدی خوش طعم و گوارا هستند.

اما در مورد اشکال عجیب آنها می‌توان گفت که روند تکامل این گیاه، بر مبنای نیاز به گرده‌افشانی پی‌ریزی شده و از این روی در طول این تکامل عجیب، اشکالی خاص از این گل بوجود آمده‌اند که در نوع خود بسیار دیدنی و در عین حال خاص به شمار می‌روند. بعضی از این گل‌ها بیشتر میزبانی زنبورها را برعهده دارند و به همین دلیل باب طبع آنها آرایش یافته‌اند، در حالی که دیگر گونه‌ها در جهت گرده‌افشانی توسط مرغان شهد خوار یا دیگر گونه‌های حشرات تکامل پیدا کرده‌اند.

البته در کنار این نیاز طبیعی، رنگ مبهوت کننده و تنوع زیستی آنها، دیگر مخلوق این جهان یعنی بشر را نیز مجذوب خود کرده، چرا که انسان همیشه و در همه حال تشنه‌ی زیبایی بوده و خواهد بود. عاشقان حقیقی گل‌های ارکیده این گونه‌ی گیاهی را ارج می‌نهند، چرا که اشکال زیبای آن که به نوعی یادآور دیگر موضوعات و مفاهیم بوده، خود معجزه‌ای است از طبیعت که به شکلی باورنکردنی در قالب گل‌های رنگارنگ رخ نموده است. در ادامه توجه شما عزیزان را به شماری از تصاویر این گل‌های خاص و دیدنی جلب می‌کنیم.


1. ارکیده‌ی صورت میمونی (Dracula Simia)

هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند 

2. ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده‌ی سر پرنده (Phalaenopsis)


هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند3. ارکیده‌ی چکشی (Drakaea)


هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند

4. لب چنگکی (Psychotria Elata)


هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند
5. ارکیده‌ی دختران رقصان (Impatiens Bequaertii)
6. بامبلبی (Bumble bee) خندان (Ophrys Bomybliflora)


هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند

هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند7. کودک در قنداق (Anguloa Uniflora)


هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند8. گل طوطی (Impatiens Psittacina)


هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنندهفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند9. غلاف دانه‌ی گل میمونی (Antirrhinum)


هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند10. گل ارکیده مرغابی در حال پرواز(Caleana Major)هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند11. گل ارکیده‌ای با تصویر سر یک ببر در قسمت میانی

هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند


12. بیگانه‌ی شاد (Calceolaria Uniflora)


هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند13. گل ارکیده‌ی فرشته (Habenaria Grandifloriformis)

14. گل ارکیده‌ی روح مقدس یا ارکیده‌ی فاخته (Peristeria Elata)

هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند


15. گل ارکیده با نقشی از یک بالرین

هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند16. ارکیده‌ی حواصیل سفید (Habenaria Radiata)


هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند

هفده گل زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند


17. دارت ویدر (Aristolochia Salvadorensis)


اگر با مجموعه فیلم‌های جنگ‌های ستاره‌ای آشنا باشید پس شخصیت دارت ویدر را هم می‌شناسید. این گل ارکیده هم به دلیل مشابهت ظاهری با این شخصیت به 

نام گل دارت ویدر خوانده می‌شود.


منبع : zoomit.ir