نجات گرازهای وحشی


به گزارش سرویس محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،
 گروه متخصصان گرازهای کمیسیون نجات گونه‌های اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (SSC) با حمایت هنرمندان و با هدف افزایش آگاهی نسبت به تهدید روز افزون پیش روی گرازهای وحشی لب سفید یک برنامه داوطلبانه ترتیب داده است. این گرازها با تهدیدهایی مانند شکار و نابودی زیستگاه روبرو هستند. در این برنامه داوطلبانه، خلاقیت و سخاوتمندی هنرمندان منتهی به ارائه 38 اثر هنری با موضوع شکار گرازها و رفتارهای اجتماعی و زیست محیطی گرازها شد. این آثار هنری به مطالعات زیست محیطی و فعالیت‌های حفاظتی محیط زیست در بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی که این جانور در آنجا با خطر روبروست، تخصیص می‌یابند. «الکسین کورولیان» از اعضای گروه متخصصان کمیسیون نجات گونه‌های IUCN و انجمن حفاظت از حیات وحش (WCS) در برزیل این 

ایده را ارائه کرده است. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN)،‌ گزار وحشی لب سفید که از جنوب مکزیک تا شمال آرژانتین مشاهده می‌شود از شاخص‌های مهم سلامت جنگل‌ها و اکوسیستم این منطقه به حساب می‌آید. این جانور نقش مهمی را به عنوان یک صید برای صیادان بزرگ جثه ایفا می‌کند. این جانور همچنین در جنگل‌های آمریکای جنوبی به عنوان صیاد و پخش کننده دانه‌های گیاهان در محیط نقش بسیار مهمی دارد. 


به دلیل کاهش بی رویه جمعیت این گونه و رسیدن آن به حدود 30 درصد طی 18 سال گذشته، از گرازهای لب سفید در سیاهه قرمز IUCN به عنوان گونه‌های آسیب پذیر یاد شده است. نابودی زیستگاه، شکار غیرقانونی و بیماری، مهمترین تهدیدهای پیش روی این جانور هستند.