خزندگان و خطر سالمونلا
باکتری بالقوه بیماریزای سالمونلا جزیی از دستگاه گوارش در بسیاری از موجودات از جمله خزندگان است. آلودگی آب یا غذا با مدفوع حاوی سالمونلا باعث بروز عفونت گوارشی شایعی می شود که آن را سالمونلوز می نامند. ابتلا به بیماری با علائمی چون تب ، استفراغ ، اسهال ، وجود خون در مدفوع (گاهی) ، درد در ناحیه شکمی و ... مشخص می شود. تنها در آمریکا سالانه بیش از هفتاد هزار مورد آلودگی با سالمونلا از طریق تماس با خزندگان – به عنوان ناقل عامل بیماریزا- گزارش می شود. احتمال ابتلای سالمندان ، کودکان و افراد دچار نقص ایمنی بیش از سایر افراد است.
ادعای پاک بودن خزنده (لاک پشت ، انواع مار و انواع مارمولک ) از سالمونلا ادعای است که نباید از هیچ کس (فروشنده ، صاحب قبلی حیوان و حتی دامپزشک!) بپذیرید. حتی اگر نتیجه آزمایش حیوان منفی باشد ، ممکن است طی روزهای آتی آلودگی مجدد رخ دهد. در صورتی که از خزندگان در خانه نگهداری می کنید ، توصیه های بهداشتی برای کنترل سالمونلا به قرار زیر است:
1- نگهداری از خزندگان برای کودکان زیر پنج سال توصیه نمی شود. توجه داشته باشید که لاک پشتهای کوچولوی گوش قرمز از این قاعده مثتثنی نیستند!
2- بهتر است محل نگهداری از حیوان خانگی شما از آشپزخانه دور باشد. خزنده شما بدون اینکه خود علائمی از بیماری بروز دهد، می تواند یک مخزن سیار سالمونلا باشد.
3- بعد از هر بار تماس ، حتما دستان خود را با آب و صابون به خوبی شستشو دهید.
4- اگر تا کنون بدون رعایت اصول بهداشتی به بیماری مبتلا نشده اید، به معنی در معرض خطر نبودن شما نیست. عفونت سالمونلایی ، بیماریهای توانفرسا و دردناکی است و بهتر است شانس ابتلا به آن را به صفر برسانید.

سایت جامع حیوانات ایران