شاید خبر عجیبی به نظر برسه، اما حقیقت داره. جنگل استوایی آمازون بیشتر از ۵۶۰ هزار کیلومتر مربع سطح رو به خودش اختصاص داده و یه خونه ی قدیمی برای یک دهم حیوانات دنیا محسوب میشه. با این حال، این جنگل از سال ۱۹۷۰ تا به الان، یک پنجم درخت هاش رو از دست داده. این آمار فاجعه انگیز یعنی چیزی حدود ۷۷۰۰ کیلومتر مربع از مساحت این جنگل کم شده.

درخت های آمازون حرف می زنند
تقریــبا ۶۳% جنگل آمازون در کشور برزیل واقع شده، و مقامات این کشور برای جلوگیری از دزدی بیشتر درخت ها، به روش های مختلف برنامه ریزی و سرمایه گذاری میکنن. یکی از این روش ها عکس برداری ماهواره ای هست که برای شناسایی مناطق بزرگی که از درخت خالی شدن جواب میده، اما وقتی نوبت به قطع غیرقانونی درخت ها در مقیاس کوچکتر برسه، دیگه کاری از دست ماهواره ها هم برنمیاد.برای پیگیری بهتر این ماجرا، قسمتی از درخت های تحت محافظت برزیل، توسط ردیاب های کوچک مجهز شدند که در صورت قطع شدن درخت، پیغام هشداری به مقام های مربوطه فرستاده و اونها رو از این اتفاق خبردار میکنن تا جلوی این اتفاق هر چه زودتر گرفته بشه.

درخت های آمازون حرف می زنند
چالش این برنامه پیشنهادی طراحی دستگاهی بود که بتونه در آب و هوا و شرایط جنگل های آمازون به اندازه کافی دوام بیاره. این جنگل سالانه میانگین ۲٫۲۸ متر بارون داره! خوشبختانه دستگاهی که در نهایت تولید شده کوچک هست و به راحتی خودش رو مخفی میکنه، و در عین حال میتونه تا بیشتر از یک سال بدون شارژ دوباره کار کنه. این اختراع جایزه “افتخارات دنیای کامپیوتر” رو هم در سال ۲۰۱۳ به خودش اختصاص داد.