سرطان سینه یک بیماری برای گربه های میانسال و مسن بخصوص در نژاد سیامی میباشد.نود درصد تومورهای سینه در گربه ها بدخیم میباشند.هرگونه بر آمدگی سفت نزدیک سر سینه و زیر پوست سینه باید توسط دامپزشک شما بررسی شود.تشخیص زود هنگام و درمان سریع تومورهای بدخیم سینه ممکن است باعث شود زندگی گربه ی شما طولانی تر شود.

دلیل سرطان سینه شناخته نشده است,اما این امکان وجود دارد که از این بیماری اجتناب کرد بصورتی که گربه ی خود را پیش از اولین دوره ی هیتی(فحلی) عقیم کنید.بنابراین اگر برای بچه دار شدن گربه ی خود برنامه ریزی نکرده اید ایده ی خوبی است که هرچه سریعتر برای Ovario_hysterectomy(عقیم کردن که شامل برداشتن کامل رحم و تخمدان میباشد) اقدام کنید.
اگر توده مشکوک باشد ,احتمالا دامپزشک شما دو روش را پیشنهاد خواهد کرد رادیو گرافی از قفسه ی سینه و نمونه برداری از توده.اگر توده بدخیم باشد انتشار سرطان به ریه ها یک اتفاق نسبتا شایع میباشد.اگر مدرکی برای منتقل شدن بیماری وجود نداشت جراحی توصیه خواهد شد.سینه ی مبتلا و عروق لنفاوی مجاور ,رگه ها و غدد لنفاوی معمولا برداشته میشوند و برای اینکه بدخیمی مشخص شود مورد بررسی قرار خواهند گرفت.اگر تومور خوش خیم باشد میتوانید با خیال راحت یک نفس عمیق بکشید!
برخی از تومورهای خوش خیم اگر برداشته نشوند ممکن است تبدیل به تومورهایی بدخیم شوند.اگر تومور بدخیم باشد جراحی ممکن است طول عمر گربه را افزایش دهد و او را از ناراحتی و درد خلاص کند.عمل جراحی ممکن است با شیمی درمانی و رادیوتراپی ترکیب شود .
همانطور که میبینید سرطان یک بیماری پیچیده ی مزمن است که در بسیاری از موارد میتواند درمان شود.تشخیص به موقع بسیار اهمیت دارد و شما باید در طول درمان با دامپزشک خود همکاری کنید. همیشه سعی کنید گربه ی خود را در رفاه نگه دارید بنابراین تصمیم گیری بین یوتنایز و درمان باید پس از مشورت جدی با دامپزشک انجام شود.


اطلاعات سرطان سینه ی گربه ها
-گربه های ماده ای که سن آنها بین 10 تا 14 سال میباشد مستعد ابتلا به این بیماری قرار دارند.گربه های سیامی دو برابر دیگر نژادها نسبت به این بیماری آسیب پذیر میباشند.گربه هایی که عقیم نشده اند ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.حتی آنهایی که پس از یک یا بیشتر از یکبار دوره ی فحلی عقیم شده اند بیشتر از آنهایی که قبل از دوره ی فحلی عقیم شده اند در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.


-تقریبا بیش از 85 درصد تومورهای در حال رشد در گربه ها بدخیم میباشند.بقیه ی 15 درصد تومورها شامل پاپیلوما(بافت خوش خیم در بافت اپی تلیال),سارکوما(غدد بدخیم بافت همبند) و آدنوم (بافت خوش خیم غدد) میباشند.تومورهای بدخیم بعنوان ادنوکارسینم شناخته شده اند که ممکن است به غدد لنفاوی مجاور و ریه ها انتقال پیدا کنند.


-معمولا بر آمدگی ها در ابتدا بر روی غدد سینه بوجود می آیند.بر آمدگی ها تغییر پذیر هستند و گاهی اوقات سفت میشوند و زیر پوست غدد سینه بصورتی محکم میچسبند .حدود یک چهارم توده ها زخم میباشند و نشانه هایی مانند تورم,درد و تب دارند.


پیشگیری کردن از سرطان سینه در گربه ها


بهترین راه ممکن برای جلوگیری کردن از بروز این سرطان عقیم کردن گربه پیش از اولین دوره ی فحلی او میباشد.همچنین شما باید دادن داروهایی که شامل پروژسترون هستند مانند Ovaban (داروی تجاری که حاوی مجسترول,هورمون زنانه میباشد.این دارو حاوی مقدارکمی مخمر نیز میباشد) و Depo provera (هورمون زنانه) را به گربه متوقف کنید زیرا آنها میتوانند احتمال شیوع بیماری را افزایش دهند.صاحبان گربه های ماده باید بطور منظم گربه ی خود را برای معاینه نزد یک دامپزشک ببرند تا با تشخیص سریع بتواند درمان آسانتری را برای این بیماری صورت دهد.


مترجم:سارا خلیلی
منبع:petcaregt