نوامبر 2008میمون، راسو، کروکودیل، جوجه تیغی و خارپشت. هر حیوانی که بتوانید انتظار داشته باشید در یک برنامه ی حیات وحش ببینید، اما اینبار در خانه ها! اینها تنها برخی از گونه هایی هستند که در انگلستان به عنوان "اگزاتیک پت" خرید و فروش می شوند.


در انگلستان بیش از 1000 گونه از حیوانات اگزاتیک توسط اشخاص حقیقی نگهداری می شوند (1) یعنی بیش از بازه ی گونه های اهلی سنتی همچون سگ و گربه. طوری که حیوانات اگزاتیک (آنهایی که اهلی و بومی نیستند) پر رشدترین بخش بازار حیوانات خانگی در انگلستان است. (2)

نتایج یک تحقیق نشان داد که بیش از 150 گربه سان بزرگ (شامل 12 شیر و 14 ببر)، 500 میمون و 250 مار سمی با اخذ مجوز در انگلستان توسط اشخاص حقیقی نگهداری می شوند. (3)

این حیوانات از کجا می آیند؟


هر ساله در سراسر جهان، در حدود 4 میلیون پرنده، 640000 خزنده، 40000 نخستی و 350 میلیون ماهی تروپیکال در این بازار ثبت می شوند. (4)


گرچه برخی ازآنها در اسارت تکثیر شده اند ولی بسیاری از آنها هنوز از طبیعت شکار می شوند. در حدود 84% از کل خزندگان زنده ای که در سال 2003 به انگلستان وارد شدند از طبیعت شکار شده بودند(5). بیش از 95% ماهی های اقیانوسی نیز از طبیعت شکار می شوند(6).


این حیوانات با تبلیغات در روزنامه های محلی و مجلات نگهداری حیوانات به فروش می رسند و حتی وبسایت هایی ویژه گربه سانان بزرگ، گورخر و مورچه خوار هم می فروشند. افرادی که این حیوانات را خریداری میکنند نمیدانند آنها از کجا می آیند درحالیکه برخی از جمله الیگیتور و میمون در صندوق عقب ماشین و در ایستگاه های فرعی دست به دست می شوند.
فروش اگزاتیک پتها از طریق اینترنت رو به گسترش است و کنترلش عملا ناممکن. تقریبا هر حیوانی را می توان بدین ترتیب خریداری نمود و در اکثریت قریب به اتفاق موارد، هیچ توجهی به اینکه آیا خریدار قادر به تامین نیازهای اولیه حیوان هست یا نه نمی شود.
نتایج یک تحقیق در سال 2008 نشان داد که تبادلات غیر قانونی حیات وحش از طریق اینترنت به دلیل فقدان قوانین قابل اعمال و نظارت ضعیف بسیار گسترده است. تجارت پرندگان زنده اگزاتیک "در حدود 20% کل فعالیتهای مشاهده شده در این تحقیق را تشکیل میداد و پس از تجارت عاج فیل رتبه دوم را داشت." (7)
معضلی رو به رشد

بسیاری از حیوانات اگزاتیک وقتی جوان و کوچک هستند خریداری می شوند! اما به زودی بزرگ و غیر قابل کنترل می شوند. یک راک پیتون می تواند به 5 متر هم برسد و یک ایگوانا به 1.5 متر و یک تراپین به بیش از 30cm. یک تانک کوچک به زودی بی مصرف خواهد شد. چه بسا یک اتاق کامل هم نتواند فضای مورد نیاز این حیوانات را تامین کند.


طوطی ها تا 80 سال نیز عمر می کنند، مارها و میمونها تا 30 سال عمر میکنند و ایگوانا تا 20 سال و این در حالیست که افراد بسیار کمی قادرند تمام عمر از آنها به گونه ای مسئولیت پذیرانه مراقبت و نگهداری کنند. بسیاری از حیوانات اگزاتیک خانه به خانه میچرخند و هرگز هم مراقبت کافی و محیطی باثبات را تحربه نمیکنند. در طبیعت، نخستی ها تمام زندگی شان را با مصاحبت همنوعانشان سپری میکنند، چیزی که انسان قادر به تامین اش نیست. بسیاری از نخستی هایی که در دستان افراد حقیقی هستند، حتی از مصاحبت همنوعشان محروم اند.
نگرانی ها بابت رفاه حیوانات


ترویج دهندگان نگهداری از اگزاتیک پتها غالبا ادعا دارند که نگهداری از آنان ساده است و خزندگان را اینچنین توصیف می کنند:


"گزینه ای عالی برای افراد پر مشغله. چرا که لازم نیست آنها را برای قدم زدن بیرون ببرید و به فضای زیادی برای زندگی احتیاج ندارند." (8)


با این وجود، هر گونه کاملا برای محیط زندگی منحصر به فرد خود تطابق یافته و در اکوسیستم جایگاهی ویژه را به خود اختصاص داده و خانه های ما انسانها قادر به تامین تمامی نیازهای آنان نیست.خزندگان می توانند در نتیجه ی رطوبت نامناسب و نور ناکافی از بیماریهای تنفسی، آلودگی های قارچی، نرمی استخوان و فساد دهان رنج برند. بسیاری نیز به دلیل استفاده ی غلط از لامپها و سایر منابع گرمایشی دچار سوختگی می شوند. حتی لوازم اولیه هم می توانند کشنده باشند: بستر نامناسب محیط در صورت بلع می تواند کشنده باشد. (9)


در 15% خزندگان خانگی سوء تغدیه مشاهده شده (10). و غالب موارد ویزیت شده ی پرندگان و خزندگان توسط دامپزشکان، مربوط به پرورش نامناسب بوده (11).گزارش RSPCA: تداوم تجارت غیر قانونی لاکپشتها: (12)

"شبیه سازی شرایط محیطی طبیعت برای لاکپشتها (tortoise) در اسارت عملا ناممکن است"

مطالعه ای روی لاکپشتهای (tortoise) وارد شده به پت شاپها نشان داد که بصورت میانگین 26.5% آنان در سال اول مردند و در طول 4 سال 92% جانشان را از دست دادند. این مرگ و میرها زمانی اتفاق افتادند که صاحبانشان دیگر قادر به تامین شرایط محیطی لازم برای بقای آنان نبودند. (13)
قطعا، تنها خزندگان نیستند که در رنج اند. 90% پرندگانی که به یک دانشکده دامپزشکی در اسکاتلند مراجعه کرده بودند به دلیل تغذیه نامناسب با کمبود ویتامین مواجه بودند (14). طوطی ها معمولا به دلیل تامین نشدن خواسته هایشان به خود آسیب می زنند.


یک رفتارشناس پرنده ی صاحبنظر می گوید:

"پرکنی، عصبی بودن، گاز گرفتن و جیغ کشیدن برای جلب توجه غالبا ناشی از استیصال پرنده و عدم درک نیازهایش هستند "جوجه تیغی ها، به عنوان یک اگزاتیک پت رایج، به دلیل پرورش فشرده به یک مشکل عصبی مرگبار مبتلا هستند (16) بطوری که 10% جوجه تیغی های کوتوله ی آفریقایی که در آمریکا به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند به آن مبتلا هستند (17).


نور طبیعی برای زندگی نخستی ها حیاتی است در حالیکه غالبا داخل منازل نگهداری می شوند و به همین دلیل به پوسیدگی دندان، آبسه و نرمی استخوان مبتلا هستند (18). دندان نیش برخی نیزکشیده شده تا گاز نگیرند و یا برای مهار خشونت شان اخته می شوند و در نتیجه از لحاظ جسمی و روحی آسیب می بینند (19).


نخستی ها را در سنین پایین از مادر جدا می کنند تا برای فروش رو به جلو دست آموز شوند. در طول مطالعه ی CAPS، به محققین پیشنهاد فروش میمونهایی به سن 6 هفته هم داده شد و یک بچه مارموزت را اینطور تبلیغ کرده بودند:

"تازه شروع به خوردن غذای جامد کرده".بسیاری از حیواناتی که در بازار حیوانات خانگی به فروش می رسند حیواناتی اجتماعی هستند و با اینحال بصورت منفرد نگهداری می شوند. شوگرگلایدر، بسیار اجتماعی است و اگر توجه کافی دریافت نکند به دلیل آسیب به خود و اضطراب ناشی از تنهایی جانش را از دست می دهد (20).

دامپزشکان کمی تخصص ویژه ی درمان حیوانات اگزاتیک و یا توان ارائه مشاوره به صاحبان آنان را دارا هستند. بسیاری نیز به دلیل ریسک بیماریها، از درمان نخستی ها سر باز می زنند(21). آنهایی هم که متخصص هستند اندک اند و گران. خزندگان به عنوان حیواناتی ارزان قیمت برای نگهداری به فروش می رسند، چقدر احتمال دارد که افراد بتوانند یا بخواهند هزینه ی درمان توسط متخصصین را بپردازند؟ادامه دارد....


ترجمه: The Almighty
منبع: captiveanimals.org