پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

قرص سرماخوردگی در سگ ها

همه ما با دارویی به نام سرما خوردگی بزرگسال یا Adult Cold آشنا هستیم و بی آنکه ترکیبات این دارو را بشناسیم و یا شناختی نسبت به عملکرد آن داشته باشیم از آن استفاده می‌کنیم بدون آنکه نگران باشیم، چون اطمینان داریم دارویی را که مصرف می‌کنیم فاقد هرگونه عارضه احتمالی برای ما خواهد بود. ولی آیا واقعاً چنین است؟ در این مبحث سعی شده به این سؤال پاسخ داده شود.

داروی سرماخوردگی چیست و چه ترکیباتی در آن وجود دارد؟
, که در اینجا اشاره کنیم بیماری سرماخوردگی به طور خاص نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نداشته و حتی در مواردی استفاده نابجا از آنتی بیوتیک‌ها در این بیماری می‌تواند همراه با عوارض جبران ناپذیری نیز باشد چرا که این بیماری یک بیماری ویروسی است که داروهای آنتی باکتریال هیچگونه تأثیری در بهبود آن نخواهند داشت، مصرف آنتی بیوتیک در این بیماری تنها زمانی مجاز است که یک بیماری باکتریایی نیز همزمان بیمار را درگیر سازد که این نیز تنها به تشخیص پزشک معالج امکان پذیر می‌باشد. لازم به یادآوری است که داروی Adult Cold نیز تنها به کنترل علائم بیماری کمک می‌کند و در درمان آن بی تأثیر است.

حال به طور اجمالی ترکیبات سرماخوردگی را مورد بررسی قرار می‌دهیم:
Acetaminophen: همانطور که در مباحث قبل به آن اشاره شد استامینوفن یک داروی ضد درد متوسط می‌باشد که به عنوان یک ضد تب نیز به کار می‌رود. در مورد این دارو باید توجه داشت که از مصرف سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند دیکلوفناک، ایبوپروفن، ایندومتاسین و یا ناپروکسن همزمان با استامینوفن بیش از چند روز جداً باید خودداری کرد چرا که احتمال عوارض کبدی و کلیوی دارو را افزایش خواهد داد.
در صورت بروز هرگونه حساسیت به این دارو از قبیل کهیر، بثورات پوستی باید از ادامه مصرف آن خودداری گردد.
اگر چه داروی استامینوفن به عنوان یک داروی Safe (امن) در دنیای فارماکولوژی شناخته شده است ولی باید توجه داشت که مصرف طولانی مدت این دارو هم منجر به عوارض کلیوی غیرقابل جبران خواهد گردید.

Phenylephrine Hc: این دارو به شکل خوراکی تنها به صورت ترکیب در قرص سرماخوردگی وجود دارد و فرم خوراکی آن به تنهایی وجود ندارد. ترکیب این دارو در قرص سرماخوردگی به دلیل اثر ضد احتقانی آن می‌باشد، که موجب می‌شود علائم احتقانی سرماخوردگی از قبیل گرفتگی بینی سریعاً برطرف گردد.
این دارو در بیماران مستعد به گلوکوم با زاویه بسته (در سنین بالای ۶۰ سال) باید با احتیاط مصرف شود، علاوه بر این در بیماران قلبی به این دلیل که می‌تواند سبب افزایش فشار خون شود باید از مصرف مقادیر بالای آن خودداری گردد. همینطور مصرف این دارو تعریق بدن را افزایش خواهد داد.
از عوارض دیگر این دارو می‌توان به تحریک پذیری، اضطراب، افزایش قند خون، ضربان بالای قلب، سرگیجه، سردرد، بی اشتهایی و تهوع اشاره نمود.

Chlorpheniramine Maleate: این دارو از گروه داروهایی است که به آنتی هیستامن‌ها مشهورند و اثر خود را از طریق مهار گیرنده هایی موسوم به گیرنده‌های H1 در بدن اعمال می‌کنند. اضافه شدن این دارو به ترکیب داروی سرماخوردگی سبب مهار کلیه علائم آلرژی از قبیل ترشحات بینی، عطسه و التهابات بینی و … می‌شود.
این دارو سبب خشکی دهان و به دنبال مصرف دراز مدت آن احتمال بیماری های دهان و دندان را افزایش می‌دهد. در بیماران مبتلاء به صرع، بزرگی پروستات، احتباس ادرار و گلوکوم و بیماران کبدی نیز باید با احتیاط مصرف گردد. عارضه شایع این دارو خواب آلودگی است که در مصرف کنندگان داروی Adult Cold به وضوح مشاهده می‌گردد. تاری دید نیز در اثر مصرف این دارو بروز می‌نماید لذا توصیه می‌شود همزمان با مصرف این دارو از کارهایی که نیاز به دقت دارند خودداری گردد.

ازمصرف همزمان این دارو با داروهای تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی باید خودداری کرد. برای کاهش علائم گوارشی این دارو توصیه شده که همراه با غذا، آب یا شیر مصرف شود.
حال که با ترکیبات داروی Adult Cold آشنا شدیم باید در نظر داشته باشیم که اگر با وجود استفاده از این دارو علائم بیماری بعد از ۱ هفته بهبود نیافت سریعاً به پزشک مراجعه کنیم.
این دارو از راه دستگاه گوارش به خوبی جذب شده و طول اثر آن ۳-۴ ساعت می‌باشد.
باید توجه داشت که مصرف این دارو در کودکان زیر ۶ سال ممنوع می‌باشد، همینطور در بیمارانی که داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای یا داروهای کاهنده فشار خون مصرف می‌کنند باید توجه داشته باشند که مصرف این دارو با مشاوره پزشک معالجشان صورت گیرد. این دارو در دوره بارداری با احتیاط فراوان و فقط در صورت ضرورت قابل استفاده است.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos