Follow Us
facebook twitter blog google

متن کامل خبر

ماهرترین پرندگان شکاری جهانماهرترین پرندگان شکاری جهان

(بخش اول)


نکات زیادی وجود دارد که باعث جلب توجه ما به سمت پرندگان شکارچی شود، شاید یکی از این نکات ترس ذاتی ما از مورد هجوم قرار گرفتن به وسیله ی آنها باشد. دلیل دیگر میتواند این باشد که این پرندگان بسیار نادر و کمیاب هستند. علی رغم وجود جذابیت در همه ی آنها، ما در این مقاله لیستی از ده شکارچی برتر از نظر اندازه، توانایی و قدرت نابودگری را برای شما تهیه کرده ایم :10. عقاب جنگجو (Martial Eagle) :

این عقاب که بزرگترین عقاب در قاره ی آفریقا به شمار میرود، دارای پهنای بال برابر 2.6 متر و وزنی برابر 6 کیلوگرم است. این عقاب به آسانی از روی شکم خالدارش قابل شناسایی است. این نابودگران ماهر و بسیار تهاجمی، تقریبا هرچه را که بتوانند بگیرند میخورند، که از آن جمله میتوان به پرندگان محلی گینه، پرندگان دیگر، بابون ها، بچه شیرها و حتی آنتیلوپ ها اشاره کرد! علی رغم این که این پرنده قابلیت کشتن طعمه هایی بزرگتر از خود را دارد اما با این حال بسیار کم اتفاق می افتد که دست به چنین کاری بزند. دلیل این امر نیز کاملا روشن است، اولا حمل کردن طعمه های بزرگ به بالای درخت بسیار سخت و حتی گاهی غیر ممکن است و خوردن طعمه بر روی زمین نیز، خطر حمله ی مهاجمان دیگر را در پی خواهد داشت.
متاسفانه این عقاب ها گاهی به بره ها و گوسفندان جوان حمله میکند و همین امر باعث میشود که از سوی مزرعه داران به عنوان آفت شناخته شوند. به همین دلیل تعداد زیادی از آنان توسط انسان ها شکار شده یا مسموم میشوند و امروزه شاهد حضور تعداد کمی از آنها در طبیعت محل زندگی شان هستیم، جایی که پیش از این میشد به فراوانی این عقاب ها را یافت.


9. عقاب دریایی استلر (Steller’s Sea Eagle) :

این گونه به عنوان بزرگترین گونه از خویشاوندان عقاب های طاس آمریکایی شناخته میشود که در روسیه و ژاپن زندگی میکند. تغذیه این پرنده غالبا از ماهیان است اما گاهی به قوها و مرغ های ماهی خوار نیز حمله میکند (که هرکدام از آنها طعمه های خطرناکی به شمار میروند!) و حتی بسته به موقعیت به فک های جوان نیز حمله ور میشود. همچنین این پرنده تا حدی لاشه خوار است و میتواند با خوردن گوشت حیوانات مرده هم شکم خود را سیر کند. خوشبختانه این عقاب هرگز به انسان به چشم طعمه نگاه نمیکند.
عقاب های استلر در واقع سنگین ترین عقاب های جهان هستند زیرا 9 کیلوگرم وزن دارد و پهنای بال های آنها به 2.5 متر میرسد. این عقاب ها همچنین دارای بزرگترین و قویترین منقار در میان عقاب ها هستند. متاسفانه بعضی افراد از خصوصیت مردارخواری این پرنده سو استفاده کرده و با مسموم کردن این حیوان باعث کاهش جمعیت این پرنده ی زیبا شده اند و همین باعث شده که نام این عقاب در فهرست حیوانات در معرض انقراض قرار گیرد.

ادامه دارد ...

بخش دوم


8. جغد ماهی خوار بلکیستون (Blakiston’s Fish Owl) :

احتمالا میتوان این پرنده را بزرگترین جغد جهان نامید. این جغد باشکوه که در ژاپن و سیبری یافت میشود، دارای طول بال معادل 2 متر و وزنی برابر با 4.5 کیلوگرم است. آنها از ماهی تغذیه میکنند (که احتمالا قبلا هم حدس زده بودید)، همچنین درمواردی از پستانداران کوچک و پرندگان دیگر نیز تغذیه میکنند. پیش از این تصور میشد که جغدهای بلیکستون به صورت گروهی زندگی میکنند اما تحقیقات اخیر نشان داده که آنها به تنهایی یا به صورت جفت زندگی میکنند و فقط در زمان هایی که غذا کمیاب شود تشکیل گروه میدهند. (به عنوان مثال در زمستان های سخت)


7. عقاب طلایی (Golden Eagle) :

عقاب طلایی که در آمریکای جنوبی، اوراسیا و جنوب آفریقا یافت میشود یکی از ماهرترین پرندگان شکاری در جهان به شمار میرود. این پرنده از خرگوش ها، خرگوش های صحرایی، پرندگان بزرگ تغذیه میکند، اما به گرفتن روباه ها معروف است، همچنین از گوسفند، بزکوهی و حتی آهوهای کوهی بالغ و گوزن ها نیز تغذیه میکند. درقزاقستان یعنی جایی که عقاب طلایی با نام «برکات» (berkut) شناخته میشود، از این عقاب ها برای شکار کردن گرگ ها استفاده میشود که البته در بعضی موارد پرندگان دیگر را نیز شکار میکنند.
عقاب های طلایی کاملا توانایی کشتن یک انسان را دارند اما هرگز به انسان ها به چشم طعمه نگاه نمیکنند. دربعضی از مناطق آسیا داستان هایی در خصوص ربوده شدن کودکان توسط این پرنده و نگهداری از آنها در آشیانه وجود دارد. این عقاب ها میتوانند تا 2متر پهنای بال و تا 7 کیلوگرم وزن داشته باشند. عقاب های طلایی ماده بزرگتر و البته تهاجمی تر از عقاب های نر هستند. فسیل های یافت شده نشان میدهد که عقاب های طلایی چند صد سال پیش، بزرگتر از عقاب های طلایی کنونی بوده اند.

ادامه دارد ...


بخش سوم6. عقاب فیلیپینی (Philippine Eagle) :

این عقاب یکی از گونه های بزرگ عقاب ها است که خود را با شکار کردن در محیط جنگل های متراکم و انبوه سازگار کرده است. این عقاب فقط در کشور فیلیپین یافت میشود و به عنوان نماد ملی این کشور شناخته میشود. این پرنده میتواند 7 کیلوگرم وزن و 2 متر طول بال داشته باشد. پرهای اطراف گردن این پرنده که حالتی باشکوه به او میدهد را یال (Mane) مینامند. آنها غالبا از میمون ها، لمورهای پرنده (colugos)، خفاش های بزرگ و حتی سگ و خوک تغذیه میکنند. هرگز گزارشی از حمله این عقاب ها به یک انسان نرسیده است. (گرچه درخصوص این پرندگان نیز شایعاتی مبنی بر حمله ی آنها به کودکان و ربودن کودکان وجود دارد.)
عقاب های فیلیپینی به شدت تحت حمایت قانون قرار دارند به شکلی که کشتن هر یک از آنها با 12 سال زندان روبه رو میشود. با این وجود همچنان نام آنها در فهرست پرندگانی که در معرض انقراض هستند قرار دارد و تنها 200 الی 400 عدد از آنها در کشور فیلیپین زندگی میکنند.5. عقاب هارپی (Harpy Eagle) :
از این عقاب غالبا به عنوان قویترین عقاب جهان نام برده میشود. این پرنده تا 9 کیلوگرم وزن و 105 سانتی متر ارتفاع دارد. چنگال های آنها از پنجه ی یک خرس بزرگتر است و مانند چنگک عمل کرده و درصورتی که بخواهد، حتی استخوان بازوی یک انسان را به راحتی شکسته یا سوراخ کند. خوشبختانه عقاب های هارپی به جز مواردی که قصد دفاع از آشیانه ی خود را داشته باشند در موارد دیگر به هیچ وجه به انسان حمله نمیکنند. دربخش هایی از آمریکای جنوبی، مرکزی و جنوب مکزیک شایعات دیگری مبنی بر ربوده شدن بچه ها توسط این عقاب ها به گوش میرسد اما هرگز تایید نشده است. آنها معمولا از میمون ها، میمون های تنبل و پرندگان بزرگ نظیر ماکائو ها تغذیه میکنند. ایگواناها و مارهای بوآ هم گاهی بسته به شرایط طعمه ی این عقاب ها میشوند.
طول بال این عقاب ها 2 متر است که این مقدار بسیار کمتر از مقدار قابل پیش بینی برای یک پرنده ی بزرگ است اما این طول بال کوچک، در واقع نمونه ای از سازگاری این پرنده با جنگل های متراکم محل زندگی اش است که طولی بیش از دو متر میتواند برای این پرنده، خطرآفرین باشد و منجر به حادثه شود. متاسفانه به دلیل از بین رفتن محیط طبیعی زندگی این پرنده، نام آن در فهرست حیوانات در معرض انقراض قرار گرفته است. به عنوان مثال در کشور مکزیک به دلیل کمیاب شدن، نام این پرنده به صورتی نیمه افسانه ای در آمده است.


بخش چهارم4. کرکس ریش دار (Bearded Vulture) :

کرکس های ریش دار به مردارخواری معروفند، اما یکی از بزرگترین کرکس های جهان به شمار میروند. آنها در اروپا، آسیا و آفریقا یافت میشوند و میتوانند تا 8 کیلوگرم وزن و تا 3 متر طول بال داشته باشند. آنها معمولا استخوان اجساد حیوانات مرده را برداشته و از ارتفاع زیاد بر روی سطوح سختی نظیر صخره و سنگ پرتاب میکنند و این کار را به میزانی که لازم باشد تکرار میکنند. در نهایت پس از شکسته شدن استخوان، این کرکس از مغز مقوی آن تغذیه میکند. آنها همچنین به خاطر شکار لاک پشت ها و شکستن لاک آنها (با همان روش قبلی) شناخته شده هستند. طبق افسانه های قدیمی، «آشیل» قهرمان یونانی به وسیله برخورد یک لاک پشت که از آسمان در حال سقوط بود به سرش مرد. بعضی معتقدند که مقصر این حادثه یک کرکس ریش دار بوده است.
معمولا این کرکس ها به جسد ماهی های مرده توجهی نمیکنند و این یکی از تفاوت های آنان با دیگر کرکس هاست. مانند اکثر پرندگان دیگر، کرکس های ریش دار هم گاهی به طعمه های زنده مانند بزهای کوهی و گوزن های کوهی حمله میکنند، اما آنها برای شکار طعمه های بزرگ، ابزار مناسبی ندارند و برای شکار کردن طعمه های زنده، آنها را به صخره ها میکوبند تا کشته شوند و سپس از لاشه آنان تغذیه میکنند. گفته میشود که همین روش را پرندگان شکاری دیگری مانند عقاب های طلایی و کوندورهای آند نیز استفاده میکنند اما اطلاعات مورد تایید ما نشان داده که فقط عقاب طلایی میتواند از همین تکنیک استفاده کند.3. کرکس صورت لخت (Lappet Faced Vulture) :

این کرکس ها در بیابان های آفریقا و کشورهای عربی زندگی میکنند. با وجود اینکه خیلی از این پرندگان به عنوان پرندگان بزرگ نام برده شده اما درواقع آنها به اندازه ی کوندورهای آمریکایی هستند، به شکلی که 3 متر طول بال و 14 کیلوگرم وزن دارند. همچنین منقار آنها به مراتب بزرگتر، تیزتر و قوی تر از کوندور هاست. دلیل این امر تنها این است که آنها برخلاف کوندورها کاملا لاشه خوار هستند و حیواناتی فرصت طلب بوده و غالبا فقط به حیواناتی که تقریبا مرده یا نیمه مرده هستند حمله میکنند. البته آنها گاهی به آنتیلوپ ها و غزال های جوان و همینطور کلونی فلامینگو ها حمله میکنند.
همینطور آنها تخم های پرندگان دیگر را میدزدند. با توجه به اندازه این کرکس ها، آنها معمولا اولین موجوداتی هستند که شروع به تغذیه از لاشه ها میکنند و شغال ها و پرندگان دیگر را به راحتی از جسد دور میکنند. حتی یوزپلنگ ها نیز غالبا ترجیح میدن در این مواقع به آنها و پنجه ها و منقارهای تیزشان نزدیک نشوند.
ادامه دارد ...


بخش پنجم2. جغد عقابی اوراسیا (Eurasian Eagle Owl) :

این پرنده در کوهستان ها و جنگل های اروپا و اوراسیا یافت میشوند و از نظر رفتاری شباهت زیادی با عقاب های طلایی دارد. این جغد تا 4.3 کیلوگرم وزن و تا 2 متر طول بال دارند و متعلق به خانواده ای از پرندگان اند که دارای قویترین و بزرگترین چنگال ها هستند. آنها از انواع جوندگان، خرگوش، خرگوش های صحرایی و ... تغذیه میکنند و به شکار روباه ها و حتی گاهی گوزن های کوچک معروف هستند. همچنین یکی از دلایل شهرت این پرندگان به خاطر کشتن و خوردن دیگر پرندگان شکاری است ! (حتی به بعضی گونه های عقاب نیز حمله میکنند.) جغدهای عقابی پرندگانی هستند که هم در روز و هم در شب فعالیت میکنند.
در آمریکای شمالی ( و همچنین جنوب تا آرژانتین) این جغدها جایگزین جغدهای شاخدار شده اند. البته این نوع از جغدها (گونه آمریکایی) نسبت به بستگان اوراسیایی خود کوچکتر هستند اما از یک نظر بسیار مورد توجه پرنده شناسان قرار دارند و آن مورد هم این است که این پرندگان به شدت تمایل به حمله کردن و کشتن نوع بشر را دارند. البته بیشتر مواردی که از حمله آنان به انسان ها گزارش شده مربوط به تجاوز انسان ها به اشیانه و یا حریم شخصی آنهاست. زمانی که یک مهاجم (انسان یا حیوان) به آشیانه ای که در آن جوجه های این جغد قرار داشته باشند سر زده وارد شود با حمله سریع و مرگبار والدین رو به رو میشود و جغدهای بالغ تا زمان سقوط و مرگ مهاجم، او را رها نمیکنند.1. عقاب تاجدار آفریقایی (African Crowned Eagle) :


این پرنده که در جنگل های بارانی و استوایی آفریقا یافت میشود، 90 سانتی متر قد و 2 متر طول بال دارد. این عقاب ها که به شکار کردن طعمه هایی با وزن سنگین تر از 35 کیلوگرم معروف هستند به اسم «پلنگ آسمان» شهرت یافته اند. بهترین سلاح این نابودگران بزرگ، پنجه های فوق العاده قدرتمند آنهاست که به راحتی استخوان های میمون را که غذای مطلوبی برای آنها به شمار میرود خرد میکند و حتی گاهی دست میمون ها را از جا میکند !! حتی بزرگترین و خطرناکترین میمون آفریقا که «ماندریل» نام دارد نیز از حمله این عقاب های قدرتمند در امان نیستند و هرازگاهی طعمه ی آنان میشوند.
از دیگر طعمه های مورد علاقه ی عقاب های تاجدار میتوان به هیراکس ها (hyraxes) (حیوان بزرگ از خانواده جوندگان و شبیه خوکچه) و همینطور پرندگان بومی گینه و آگوانتیبوس ها (agwantibos) و حتی آنتیلوپ ها اشاره کرد. در دوران ماقبل تاریخ، عقاب های تاجدار به میمون غول پیکر (australopithecine ancestors) نیز حمله میکردند و اثرات چنگال آنان بر روی فسیل های بدن این جانوران یافت شده است.
حتی هم اکنون نیز این عقاب ها به انسان های ریزجثه به چشم طعمه نگاه میکنند. در کشور زامبیا بارها اجساد کودکان را از آشیانه این پرنده خارج کرده اند. حتی اخیرا یکی از عقاب های تاجدار به پسری 7 ساله در یک مدرسه حمله کرد و آسیب جدی به سر و سینه پسر وارد کرد و سرانجام پس از اینکه تلاش هیچ یک از اطرافیان نتوانست عقاب مذکور را فراری دهد در نهایت با شلیک یک گلوله به وسیله مدیر مدرسه عقاب از پا در آمد. تحقیقات اخیر نشان داده است که خصلت دفاع از آشیانه در عقاب های تاجدار، باعث میشود که در هنگام حمله انسان یا جانداری دیگر، به شدت بر میزان تهاجم این پرنده افزوده شود.مترجم : مسعود .ک
منبع : listverse.com
نظرات کاربران
  • 0
    سلام من2عددشاهین دارم که میخوام تربیتشان کنم چکار باید انجام بدهم ----------------
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

دانلود

زنده

ایا

جوجه

پرنده

۹۰

قد

اطلاعاتي

قویترین

فیلم

حیواناتی

تحقیقی

قرقی

اطلاعاتی

استحمام

کودکان

چنگک

هــــا

وان

کبک

باعث

لوازم

رو

شکاری

عقاب

قوی

انواع

اسامی

تعلیم

طلایی

تغذیه

باره

کدام

وپرورش

باز

تربیت

خرید

شكاري

مقاله

کرکس

تربيت

فعالیت

درمان

تفاوت

استلر

جانورانی

زندگی

طلای

انداختن

اطلاعات

اموزش

کتابهای

کمیاب

پرندگان

طول

افریقا

بزرگترین

موجوداتی

جلب

نحوه

جنگ

صورت

کلیپ

میمون

مورد

ترين

جهان

طرز

کتاب

تیزترین

جانوران

هايي

وسایل

مرغ

وسیله

حمله

گروهی

ترین

درست

استفاده

ویدیو

ي

ایگوآنا

بسیار

ی

تاج

جغد

وحشی

قیمت

تصاوير

میکنند

سایتهای

ماقبل

نوع

فيلم

بـه

شکل

شکارچی

روش

تاجدار

چگونگی

علت

تحقیق

ـتر

بزرگترين

سنگینترین

راهنماي

تهاجمی

است

شاهین

نمایشگاه

دریایی

پرندگانی

سگ

آمريكايي

بـا

عربی

نام

بیماریهای

طریقه

بزرگ

مجوز

پنجه

اسم

"

tabid

ک

شبیه

مانند

گرانترین

شکار

جمله

لیستی

درخصوص

دنيا

گوشت

نگهداری

دنیا

زیبا

توجه

اندازه

گٔل

آموزش

دست

قوي

میشوند

دام

انسان

بال

دار

عکس

تصاویری

مرده

وزن

خوار

ماهی

حیوانات

mofos