پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

  • شبح گربه های آبی ◄ شبح گربه های آبی
      بسته بندی شیر خلاق از روسیه دارای شبح گربه های آبی است که روی کارتن های شیر چاپ شده و می توانند در موقعیت های مختلف چیده شوند. بسته بندی شیر گربه توسط نمایندگی مارک Depot برای محصولات لبنی میلگراد از کارخانه لبنی بریانسک طراحی شده است. گربه آبی در بسته بندی شیر و محصولات لبنی مختلف حرکت می کند.
  • بسته بندی شیر چشم نواز ◄ بسته بندی شیر چشم نواز
      بسته بندی شیر چشم نواز با قطرات مایع از طعم و مزه الهام گرفته از شیر طراحی شده است که بلافاصله در قفسه های مواد غذایی برجسته می شود. مفهوم خلاقانه بطری شیر اسپلش طراحی شده توسط دیمیتری پاتسوکویچ.
  • انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات ◄ انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات
      انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات طراحی شده اند انگشت شما را به آرامی در آغوش می گیرند. حلقه های حیوانات واقع بینانه توسط طراح با استعداد ژاپنی Jiro Miura ایجاد شده است.
  • چهره های دوست داشتنی حیوانات ◄ چهره های دوست داشتنی حیوانات
      کیف های چشم نواز که توسط بن طراحی شده اند شبیه چهره های دوست داشتنی حیوانات ناز هستند. عکس های واقع گرایانه از گربه ها ، سگ ها ، راکون ها و حیوانات دیگر در دو طرف کیسه ها چاپ شده است. کیف های خلاقانه حیوانات با گوش های سه بعدی
  • ماسک واقع گرایانه سر ◄ ماسک واقع گرایانه سر
      ماسک واقع گرایانه سر گربه از ژاپن شما را به یک حیوان زیبا تبدیل می کند. ماسک سر گربه ای غول پیکر ساخته شده از پشم که توسط هوستو ساتو ساخته شده است ، در موزه هنر توکیو ارائه می شود.
  • کیف های دستی چشم نواز ◄ کیف های دستی چشم نواز
      کیف های دستی چشم نوازی که توسط هنرمند ژاپنی Pico طراحی شده اند شبیه گربه های واقعی هستند. کیف های گربه واقع گرایانه لوازم جانبی مد مناسب برای مهمانی های هالووین هستند.
  • دمپایی سگ دست ساز ◄ دمپایی سگ دست ساز
      دمپایی راحت و مخملی که شبیه کلون های واقعی سگ شما طراحی شده است. دمپایی سگ دست ساز CuddleClones. ماکت مخمل خواب دار حیوان خانگی شما!
  •  سگ ربات ◄ سگ ربات
      حیوان خانگی نوآورانه منبع باز طراحی شده است که شبیه سگ ربات واقع بینانه به اندازه نخل است. پتوی بیتل: سگ ربات قابل برنامه ریزی زیبا که می تواند مانند یک حیوان واقعی حرکت کند ، راه برود و تعادل خود را حفظ کند. سگ حیوان خانگی ربات در یک قاب پازل مانند قرار می گیرد که باید مونتاژ شود.
  • عنکبوت سرامیکی ◄ عنکبوت سرامیکی
      عنکبوت سرامیکی در داخل لیوان هنگام نوشیدن قهوه ظاهر می شود. لیوان قهوه عنکبوتی مخفی برای ترساندن و لذت بردن از قهوه نوش ها طراحی شده است. عنکبوت چسبیده به پایین به آرامی هنگام نوشیدن چای یا قهوه آشکار می شود.
  • میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها ◄ میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها
      میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها دارای قفسه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ گربه ای ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید
  • لوسترهای هشت پا ◄ لوسترهای هشت پا
      لوسترهای خمیده طراحی شده اند که شبیه موجودات دریایی هشت پا زیبا هستند. لوسترهای هشت پا ساخته شده توسط Adam Wallacavage دارای شاخک هایی هستند که با خم شدن لوله های فولادی و مجسمه سازی آنها با خاک اپوکسی ایجاد شده اند. لوسترها سبک هستند و در صورت آسیب دیدگی به راحتی تعمیر می شوند.
  • سویا سس با شکل گربه ◄ سویا سس با شکل گربه
      صفحات ابتکاری هنگامی که با سس سویا پر می شوند ، تصاویری از گربه های دوست داشتنی را نشان می دهند. بشقاب سس سویا گربه ژاپنی که برای رستوران های سوشی طراحی شده است. در Wafuu-Honpo موجود است. [عکس های میکاتاکوماکی]
  • سفینه ای برای خواب پیشی ◄ سفینه ای برای خواب پیشی
      تخت گربه مدرن طراحی شده برای نصب بر روی دیوار شبیه سفینه فضایی بیگانه است. تخت گربه MYZOO سفینه فضایی با سوراخ های هوا و پنجره اکریلیک شفاف.
  • تخت بلبلی برای گربه ها ◄ تخت بلبلی برای گربه ها
      تخت بلبلی راحت برای گربه شما طراحی شده است که در زیر صندلی معمولی یا زیر میز نصب شود. تختخواب گربه نوآورانه فضای بلااستفاده در خانه شما را به یک تخت نرم برای حیوان خانگی مورد علاقه شما تبدیل می کند. در رنگهای مختلف موجود است. گاوصندوق ماشین لباسشویی
  • شازده گربه ای ◄ شازده گربه ای
      مجموعه ای از نقاشی های دیجیتالی توسط هنرمند با استعداد الدار زاکیروف دارای گربه هایی است که شبیه اعضای خانواده سلطنتی هستند. آثار هنری شگفت انگیز و خلاقانه از نقاشی های کلاسیک رنگ روغن الهام گرفته شده است.
  • خانه ای برای گربه من ◄ خانه ای برای گربه من
      خانه های درختی زیبا و خلاقانه که مخصوص گربه ها و بچه گربه ها طراحی شده است. خانه های درختی حیوانات واقع بینانه ترین تجربه در فضای باز را در داخل خانه ارائه می دهند. این خانه های طبیعی طبیعی فوق العاده که در اطراف درختان واقعی ساخته شده اند ، به اتاق نشیمن هر صاحب حیوان خانگی کمک شایانی خواهد کرد.
  • سیستم پیشرفته برای گربه ها ◄ سیستم پیشرفته برای گربه ها
      دفتر خانه منحصر به فرد در سانفرانسیسکو دارای سیستم تونل یکپارچه است که به گربه ها اجازه می دهد آزادانه و به راحتی در اتاق حرکت کنند. فضای خلاقانه و "لوله گربه" توسط چون ما می توانیم طراحی شده است. تونل مجهز به نقاط دسترسی پنهان و سکوهای مشاهده است.
  • خانه ای مدرن برای گربه ها ◄ خانه ای مدرن برای گربه ها
      مبلمان زیبا برای گربه های پیچیده که در خانه ها و آپارتمان های مدرن زندگی می کنند طراحی شده است. درخت گربه چوبی ساخته شده توسط طراح ژاپنی Yoh Komiyama به عنوان یک فضای خصوصی برای گربه ها و شی داخلی تزئینی منحصر به فرد برای خانه عمل می کند.
  • درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود ◄ درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود
      درخت جنگلی غول پیکر واقع در داخل خانه ساخته شده و دارای تخت هایی است که برای گربه ها در شاخه های درخت طراحی شده است. درختان گربه عجیب و غریب برای خانه ها و آپارتمان ها ساخته شده توسط روبرت روگالسکی از ساختار چوبی ، فوم ، کاغذ و خاک رس. نصب دائمی. هزینه: 4000 دلار + مواد. زمان ساخت: 4 هفته
  • لباسی کاملا طبیعی ◄ لباسی کاملا طبیعی
      لباس های خوراکی ساخته شده از میوه های مرتب ، سبزیجات خام و غذاهای واقعی. مجموعه عکس های غذاهای پوشیدنی توسط هنرمند با استعداد کره جنوبی Yeonju Sung.
  • سرم با طعم خرسی ◄ سرم با طعم خرسی
      کیسه حیوانات عروسکی خرس عروسکی کیسه ای IV را می پوشاند و برای بیماران جوان در بیمارستان راحتی ایجاد می کند. Medi Teddy-Teddy Bear IV Bag طراحی شده توسط دختر 12 ساله الا کازانو.
  • صبحانه با گربه ◄ صبحانه با گربه
      میز چوبی که برای افراد و گربه های آنها طراحی شده است دارای قفسه یکپارچه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ Cat ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید.
  • هم صندلی هم کتابخانه ◄ هم صندلی هم کتابخانه
      صندلی راحت صندلی عمیق که برای مطالعه طراحی شده است دارای قاب صرفه جویی در فضا است که از قفسه های چوبی کتاب ساخته شده است. صندلی کتابخانه طراحی شده توسط الکساندر لاو می تواند با 300 کتاب پر شود.
  • چنگالی باز یافتی و کارا ◄ چنگالی باز یافتی و کارا
      ترکیب قاشق و چنگال درخشان برای خوردن سوپ رشته فرنگی Ramen طراحی شده است. چنگال قاشق Ramen زباله های ایجاد شده توسط چوب چوب های یکبار مصرف را از بین می برد. به پیچاندن سوپ نودل و ملاقه به راحتی کمک می کند. طراحی شده توسط ماسامی تاکاهاشی.
  • مفهومی ترین بسته نوشیدنی ◄ مفهومی ترین بسته نوشیدنی
      نوشیدنی آب میوه گازدار پیچیده شده در لایه بیرونی خلاقانه که ظاهر و احساس پوست کندن یک پرتقال واقعی را شبیه سازی می کند. مفهوم بسته بندی بطری "Orangina Spiral Peel" طراحی شده توسط Yuko Takagi. وقتی برچسب را جدا می کنید ، پیام های مخفی مختلف به صورت مارپیچ ظاهر می شوند.
  • چشم از نمای نزدیک ◄ چشم از نمای نزدیک
      مجموعه عکس های باورنکردنی سورن مانولیان نمای نزدیک از چشم انسان را با جزئیات بسیار دقیق نشان می دهد. ما هر روز صدها چشم می بینیم اما حتی فکر نمی کنیم که آنها دارای ساختار زیبایی مانند سطوح سیارات ناشناخته باشند. "
  • تصویر برداری از مار ◄ تصویر برداری از مار
      عکس های خیره کننده توسط Guido Mocafico گونه های مختلف مار را نشان می دهد. در میان 2900 مار شناخته شده ، تعداد کمی از آنها برای انسان خطرناک است ، چه رسد به مرگبار ، اما تعصبات عمیق است. هنرمند از شما می خواهد که این خانواده از حیوانات را از طریق این تصاویر رنگارنگ کشف کنید. [کتاب سرونس]
  • حیوانات از نزدیک ◄ حیوانات از نزدیک
      مجموعه عکسهای باورنکردنی ایگور سیوانوویچ ، عکاس با استعداد ، نمای نزدیک حشرات و دیگر حیوانات کوچک را از نمای نزدیک نشان می دهد. عکاسی ماکرو به ما اجازه می دهد تا از نزدیک با این موجودات زیبا با ظاهر بیگانه آشنا شویم. [کتاب ایگور در آمازون]
12345678910بعدیآخرین
(1 - 28) / 29103    |     صفحه 1 از 1040
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,28

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

ویتامین ب12

ویتامین ب12

 
منشاء ویتامین ب12
ویتامین ب12 توسط میکرو ارگانیزم ها (باکتری، قارچ و algae) و به خصوص باکتری موجود در خاک و آب ساخته می شود. نه گیاهان و نه حیوانات، هیچیک قادر به تولید آن نیستند. اما گیاهان ممکن است بر اثر تماس خاک آلوده به باکتری سازنده، حاوی ب12 باشند. غذاهای حیوانی نیز تنها به این دلیل غنی از ویتامین ب12 هستند که این حیوانات از خوراکی های حاوی این ویتامین تغذیه میکنند و یا این ویتامین توسط باکتری های موجود در روده شان ساخته می شود. (1)

گیاهان نیازی به ب12 ندارند و در نتیحه مکانیزمی برای ساخت، جذب یا ذخیره سازی آن ندارند. در نتیجه، انسانها باید ب12 مورد نیاز خود را یا از طریق منابع حیوانی تامین کنند و یا با مواد غذایی غنی شده.البته باکتری های موجود در مجاری روده ای بدن نیز قادر به ساخت ویتامین ب12 هستند ولی اکثریت این باکتری در روده بزرگ وجود دارند. گرچه باکتری های موجود در روده بزرگ قادر به ساخت ویتامین ب12 هستند اما به نظر نمیرسد این ویتامین ب12 تولیدی جذب بدن شود (2) و در بلند مدت به تنهایی برای ممانعت از بروز کمبود این ویتامین در بدن کافی نیست (3).در حالت عادی، ویتامین ب 12 به همراه صفرا و سایر ترشحات به روده کوچک ترشح می شود و مجددا جذب می شود ولی این روند بر ذخایر ب 12 بدن نمی افزاید. از آنجایی مقدار بسیار اندکی مجددا جذب نمیشود ممکن است در نهایت زمانی ذخایر ب12 بدن پایان یابد. با این اوصاف، بدن در بازیابی مجدد ویتامین ب12 بسیار پربازده عمل میکند و در نتیجه کمبود آن بسیار نادر است. با کاهش سطح ب12، مقدار ترشح شده شده به روده کاهش یافته و میزانی که مجددا جذب میشود افزایش می یابد و در نتیجه سرعت سقوط سطح ب12 خون کاهش می یابد.


سرعت تغییر سطوح ب12 به توازن اینکه چه میزان ب12 از رژیم غذایی دریافت می شود و چه میزان دفع میشود و چه درصدی از آن مجدداد جذب میشود بستگی دارد.


برخی باکتری ها در روده کوچک به وضوح تولید کننده ی ب12 هستند که قابل ذخیره شدن است. این یکی از توضیحات ممکن این امر است که چرا تعداد موارد گزارش شده از کمبود ب12 تا این حد نادر است. چه بسا باکتریهای بدن، خود ب12 مورد نیازمان را می سازند.

منابغ ب12 و میزان مورد نیاز بدن
میزان پیشنهادی (RDA) ایالات متحده برای بزرگسالان 2.4 میکروگرم در روز است. (4) که برای زنان باردار و شیرده افزایش می یابد (5). دولت انگلستان میزان RNI ویتامین ب12 برای افراد بزرگسال بین 19 تا 50 سال را معادل 1.5 میکرو گرم در روز تعریف میکند (6). میزان پیشنهادی اتحادیه اروپا حتی از این هم کمتر و معادل 1 میکروگرم در روز است. پیشنهاد شده که روزانه 3 میکرو گرم از غذاهای غنی شده برای اطمینان کامل از مصرف کافی این ویتامین و به حداقل رساندن تجمع هوموسیتین لازم است. (7)زمانی باور بر این بود که تمپه، میسو، جلبک نُری و اسپیرولینا حاوی مقادیر قابل توجهی از ب12 هستند. با این وجود، این محصولات منابع قابل اطمینانی از ب 12نیستند چون میزان ب 12موجود در آنها به روند فرآوری که روی انها اعمال می شود بستگی دارد. به علاوه،Victor Herbert، یکی از مراجع پیشتاز ب12 میگوید به میزان ذکر شده روی بسته های نمیتوان اعتماد کرد چون روش فعلی اندازه گیری ب12 در غذاها، هر دو حالت فعال و غیرفعال را اندازه گیری میکند. حالت غیرفعال در واقع با جذب نرمال ب12 و متابولیسم تداخل دارد(8). و چه بسا این مواد، حاوی مقادیر بیشتری ویتامین ب12 غیرفعال باشند. اجماع فعلی این است که آنها حاوی عناصری هستند که ساختاری شبیه به ب12 دارند، یعنی فرم غیرفعال آن. بدان معنا که این غذاها مقادیر قابل ملاحظه ای از ب12 فعال را در خود ندارند(9).ویتامین ب12 مورد نیاز بدن افرادی که رژیمی عاری از محصولات حیوانی را مصرف میکنند، به سادگی با مصرف غذاهای متنوع غنی شده وگن تامین میشود. عناصر خوراکی روزانه همچون جایگزین های گوشت (برگر و سوسیس و ...)، yeast extract، vegetable stock، مارگارین، غلات صبحانه و شیرسویا که غنی شده با ب12 هستند همگی منابعی قابل اطمینان از ب12 هستند (10).برای اینکه از دریافت ب12 کافی اطمینان حاصل کنید، بیاموزید که چطور ترکیبات عناصر نوشته شده روی بسته های مواد غذایی را بخوانید.

در حال حاضر، تحقیقات در مورد نیاز به ویتامین ب12 همچنان ادامه دارد. برخی محققین این نظریه را مطرح کرده اند که بدن وگن ها در مقایسه با عموم مردم در ذخیره کردن ب12 پربازده تر عمل میکند. بی تردید در مورد سایر عناصر همچون آهن، بیشترین میزان جذب مربوط به زمانی است که میزان دریافتی از طریق رژیم غذایی پایین باشد. با این وجود، اینها صرفا نظریه پردازی هستند. تا وقتی بطور قطع نتوانیم اظهار نظر کنیم که آیا سایر منابع، قادر به تامین میزان کافی از ب12 هستند یا خیر بهتر است به دنبال منایع قابل اطمینان این عنصر باشیم.کمبود ب12 و عوامل ایجاد کننده آن
در عموم مردم، لزوم اطمینان از تامین ب12 با افزایش سن، بالا می رود چرا که کمبود این ویتامین در افراد مسن رایجتر است (11 و 12)

افراد مسن مصرف کننده گوشت، بیش از هر گروه دیگری در معرض خطر ابتلا به کمبود ب12 هستند.
به علاوه، تحقیقات نشان داده که ب12 موجود در گوشت، گوشت مرغ و ماهی به خوبی و سادگی ب12 موجود در غذاهای گیاهی غنی شده جذب نمیشود.ب12 موجود در گوشت وابسته به پروتئین حیوانی است. برای جذب این نوع از ویتامین ب12، پروتئین حیوانی باید جدا شده و ب12 آزاد شود.


اما برعکس، ب12 تولید شده توسط باکتری ها که در غذاهای غنی شده وجود دارد، به این شکل وابسته نیست و در نتیجه حذب ساده تری دارد.دسترسی زیستی ب12 به اندازه وجود آن در رژیم غذایی اهمیت دارد. ثابت شده که ب12 موجود در غذاهای غنی شده در مقایسه با ب12 گوشت، گوشت مرغ و ماهی ساده تر جذب میشود. و این موضوع بطور اخص در مورد افراد مسن تر صادق است.اکادمی ملی علوم در ایالات متحده پیشنهاد میکند که تمام افراد بالای 50 سال، ب12 مورد نیاز خود را از طریق مکمل ها یا غذاهای غنی شده تامین کنند. این موضوع، این مساله را به ذهن متبادر میکند که چه بسا افراد جوانتر نیز باید مصرف این منابع را مد نظر قرار دهند. (13)

چه عواملی باعث کمبود ب12 می شوند؟کمبود ب12 نادر است. رایجترین عامل نیز "بدجذبی" ناشی از اختلالات در معده یا روده کوچک است. این کمبود، کوچکترین ارتباطی با میزان ب12 موجود در رژیم غذایی ندارد بلکه بر اثر جذب ناکافی رخ میدهد. این حذب ناکافی نیز به دنبال طیف وسیعی از معضلات فیزیولوژیکی یا پزشکی رخ میدهد.
به علاوه، جذب ب12 با بالا رفتن سن کاهش می یابد (13). مثلا در افراد مسن، کاهش میزان تولید اسید معده به کاهش جذب ب12 می انجامد، و این امر جذب ب12 از گوشت را تحت تاثیر قرار میدهد (و نه ب12 موجود در غذاهای غنی شده).
رایج ترین عامل کمبود ب12 در انگلستان از دست دادن عامل طبیعی (intrinsic factor) است که میتواند ناشی از یکتمایل ژنتیکی یا مرتبط با سن فرد باشد. (14)


کمبود ب12 می تواند ناشی از عدم تکمیل هریک از مراحل متابولیسم باشد. سایر علل عبارتند از آلودگی های معده به باکتری Helicobacter pylori (14)، انگل Giardia lamblia(15) یا کرم انگلی Enterobius vermicularis (16).
بصورت کلی، راه های ابتلا به کمبود ب12 عبارتند از: (14)
1. دریافت ناکافی از طریق رژیم غذایی
2. جذب ناکافی:
- Pernicious anemia – مشکلات عامل طبیعی:

1. از دست دادن عامل طبیعی: غالبا قابل پیش بینی و مرتبط با سن (گاهی حتی در 45 سالگی). رایج ترین علت کمبود ب12 در افراد غیر مسن و غیر گیاهخوار.

2. ایمنی خودکار علیه عامل طبیعی- بدجذبی کوبالامین غذاها – از دست دادن اسید معده و/یا انزیم های هضم پرودئین که ب12 وابسته به پروتئین (ب 12 موجود در فراورده های حیوانی) را تجزیه میکنند: می تواند ناشی عمل جراحی معده یا معده ملتهب، مصرف برخی داروها که مانع ترشح اسید می شوند یا آلودگی معده به باکتری ناهوازی یا H. pylori (17)
- بیماری های لوزالمعده موجب کاهش کلسیم آزاد چک روده می شوند.
- اختلال در چم روده
- داروهایی همچون cimetidine metformin, potassium chloride, cholestyramine (18)
- آلودگی به tapeworms (19),Diphyllobothrium latum (20), or Giardia lamblia (18)
3. نقص در انزیم های ب12، پروتئین های حامل یا پروتئین های نگهدارنده
4. افزایش نیاز بدن به دلیل بارداری یا کم کاری تیروئید
5. افزایش دفع به دلیل مصرف بالای الکل
6. بیهوشی اکسید نیتروژن در افرادی که سرم ب12 شان پایین است (19)
7. کم کاری تیروئید (21)
8. AIDS نیز میتواند موجب کمبود ب12 شود.

تعداد تخمینی کل افرادی که احتمال میرود به کمبود ب12 مبتلا باشند به شدت متفاوت است که علت اصلی آن نحوه تعریف "کمبود ب12" است. نتایج حاصل از یک بازبینی اخیر نشان داد که تخمین زده می شود بین 5 تا 60% جمعیت عادی کشورهای توسعه یافته با کمبود ب12 مواجه باشند (22). و این ثابت میکند که کمبود ب12 بیش از هر گروه دیگری، مربوط به مصرف کنندگان گوشت، مرغ و ماهی است. بی تردید این موضوع برای آنان بدتر است چرا که آنها درصدد مصرف غذاهای غنی شده با ب12 نیستند و ب12 مصرفیشان وابسته به پروتئین حیوانی است.در بررسی سال 2004 دولت انگلستان مشخص شد که تنها 2 درصد مردان و 4 درصد زنان سرم ویتامین ب12 زیر حداقل تعریف شده بازه نرمال را دارند. (6) با این وجود، کمبود ب12 به وفور در سالمندان رخ میدهد (23). تخمین زده شده که تا 60% افراد مسن از بدجذبی ب12 رنج میبرند (13).و پس از تمام اینها و نادر تر از همه، کمبود ناشی از نبود ب12 در رژیم غذاییست. این نوع کمبود بسیار نادر و در عین حال بسیارجدیست، به خصوص برای نوزادان. وقتی ب12 در رژیم غذایی وجود نداشته باشد، زمان می برد تا مشکل کمبود بروز کند چون ذخایر ب12 موجود در کبد مصرف می شود. نگارندگان بازبینی اخیر از مطالعات روی کمبود ب12 اتفاق نظر دارند که کمبود ب12 ناشی از رژیم غذایی میان بزرگسالان سلامت در کشورهای توسعه یافته نادر است و تخمین میزنند تنها 5% کل موارد مشاهده شده از کمبود ب12 به دلیل کمبود آن در رژیم غذاییست. (24)


منبع تامین کننده ب12: رژیم غذایی چه کسی حقیقتا طبیعیست؟برای اینکه واقعا بدانیم چرا در جوامع مدرن امروز قادر به دریافت ویتامین ب 12 از منابع گیاهی نیستیم باید به طبیعت و تاریخچه تکاملی انسان نگاه کنیم.

ب12 توسط باکتری های مفیدی ساخته می شود که در خاک و گیاهان وجود دارند. در طبیعت، جانورانی که از آنچه از خاک میروید تغذیه میکنند از این طریق ب 12 مورد نیازشان را دریافت میکنند و بعد جانوارن گوشتخوار، با خوردن ارگانهای بدن طعمه، این ویتامین را دریافت می دارند.

چه به چندین هزار سال گذشته بنگرید و چه تنها چندصد سال اخیر را مد نظر گیرید، اجداد ما آنچه را از زمین برداشت میکردند به این شکل نمی شستند و بدین ترتیب ب 12 مورد نیاز بدن شان را از همین طریق دریافت می داشتند.

در جوامع مدرن امروزی، این باکتری مفید در غذاهای گیاهی ما وجود ندارد چون اولا به دلیل بکارگیری انواع آفت کش ها و مواد شیمیایی دیگر جایی برای رشد این باکتری در خاک باقی نمیماند و دوما شست و شوی عالی مواد غذایی نیز چیزی از این باکتری در گیاهان مصرفی ما باقی نمیگذارد.

آنان که گوشت مصرف میکنند یا از سایر فراورده های حیوانی مانند تخم مرغ و لبنیات استفاده میکنند، این ویتامین را از این طریق دریافت میکنند.

برای وگانها اصلی ترین منبع ب 12، مواد غذایی غنی شده با این ویتامین است. وقتی این ویتامین را از این طریق دریافت میکنید باید بدانید که تنها دلیل اش فرهنگ مدرن و بسیار پاکیزه امروزه ماست و نه اینکه رژیم وگان از اساس ناکامل است! (25)برای اینکه رژیمی حقیقتا سلامت باشد، نه تنها باید برای تک تک افراد بهترین باشد بلکه باید به تمام 6 بیلیون ساکن زمین اجازه کامیابی و زندگی در کنار سایر گونه هایی را بدهد که در کنار هم "زمین زنده" را میسازند.


از این نقطه نظر، تطابق طبیعی برای اکثر (چه بسا تماما) انسانها دنیای متمدن رژیم وگن است. هیچ چیز طبیعی در پلیدی صنعت مدرن طیور و دامپروری و تلاش اش برای تنزل موجودات زنده و سوهشدار به سطح ماشین مولد وجود ندارد.هنگام انتخاب مصرف مکملهای ب12، وگنها در حقیقت ب12بدنشان را از همان منبعی تامین میکنند که سایر موجودات زنده تامین میکنند: میکرو ارگانیزم ها. بدون اینکه رنجی را بر موجودات سوهشدار تحمیل کنند و به محیط زیست صدمه بزنند.
وگن هایی که از غذاهای غنی شده با ب12 یا مکمل های ب12 استفاده میکنند نسبت به مصرف کنندگان عادی گوشت با احتمال کمتری با کمبود ب12 مواجه می شوند. سازمان پزشکی کشور که میزان پیشنهادی ب12 ایالات متحده را معین میکند اینرا آشکارا اظهار میدارد: "از آنجایی که 10 تا 30% از افراد مسن ممکن است قادر به جذب طبیعی ویتامین ب12 نباشند، پیشنهاد میشود تمام افراد بالای 50 سال برای تامین RDA تعریف شده از غذاهای غنی شده یا مکمل ها استفاده کنند". وگن ها تنها این پیشنهاد را چند سال زودتر اعمال میکنند که به نفع خودشان و حیوانات است. ب12 هرگز یک مشکل برای وگن های مطلع نیست. (26)گذشته از اینها:
که میداند که رژیم "طبیعی" انسانها چیست – و آیا اصلا چنین چیزی وجود دارد؟ در طول تکامل، عادات غذایی مان نیز بر اساس میزان در دسترس بودن مواد، ژنتیک و آب و هوا تغییر کرده. خیلی ساده با گشتن در سر تا سر جهان، رژیم های غذایی و نیازهای تغذیه ای تغییر کرده اند. مثلا اجدادمان تمام ویتامین D مورد نیازشان را از نور خورشید میگرفتند اما امروزه مردم ساکن مناطقی که فاصله زیادی از equator دارند غالبا نیازمند استفاده از مکمل یا غذاهای غنی شده هستند. اهمیتی ندارد که این نحوه دریافت ویتامین D آنطوری نیست که بدن ما برای آن تکامل یافته.
با در نظر گرفتن عادات غذایی متنوع درسرتاسر جهان و تکامل انتخابهای غذایی بعید است بتوان یک نحوه طبیعی تغذیه را یافت. وگن ها تنها افرادی نیستند که برای دریافت ب12 از مکمل یا غذاهای غنی شده استفاده میکنند. سازمان پزشکی – گروهی که پیشنهادات تغذیه ای مردم آمریکا را تنظیم میکند- اعلام داشته که تمام افراد بالای 50 سال باید مکمل ب12 مصرف کنند چون با بالا رفتن سن، افراد قادر به جذب مناسب این ویتامین از منابع حیوانی نیستند.
به جای اینکه نگران کلمه "طبیعی" باشید – سوالی که پاسخ به ان ناممکن است – باید روی برگزیدن رژیمی تکیه کنیم که به نفع سلامت انسان و نیازهای تغذیه ای اش باشد و در عین حال کمتریم میزان رنج را تحمیل کند. در دنیای امروز، رژیم وگن که ب12 مورد نیاز اش را از غذاهای غنی شده یا مکمل ها دریافت میکند معقولترین است. (27)رنجی که حیوانات پرورش یافته در صنعت دام و طیور متحمل می شوند کاملا بر هر گونه تمایل من بر داشتن خوراکی همچون اجداد ماقبل تاریخم چیرگی دارد. حتی اگر اهمیتی برای رنج حیوانات صنعتی هم قائل نباشیم همچنان فرضیات زیر از اساس جای تردید دارند:
- یک رژیم طبیعی ماقبل تاریخی یا طبیعی وجود دارد.


- این رژیم بصورتی معقول در دنیای امروز قابل تقریب زده شدن است.


- این رژیم برای سلامت بشر امروز بهترین است.
غذاهای تجاری گیاهی و گوشتی امروز از آنچه در دوران ماقبل تاریخ در دسترس بوده متفاوت است. ما ترکیبات گیاهان را میخوریم و غذاهایی را به خورد حیوانات صنعتی میدهیم که در حالت طبیعی نمیخورند. ما آنها را طوری محبوس میکنیم که حتی امکان تحرک ندارند.سبد غذایی مردم امریکا بصورت روزانه با انواع ویتامین ها و مواد معدنی غنی سازی می شود (مانند ویتامین D اضافه شده به شیر گاو) و به این ترتیب غالب افراد با روی آوردن به رژیمی که "طبیعی تر" می پندارند اش باز هم از مزایای این "مکمل ها" بهره مند می شوند! (28)

ترجمه: The Almighty
مراجع:1. The Vegetarian Way: Total Health for You and Your Family (1996), Virginia Messina, MPH, RD, & Mark Messina, PhD p. 102

2. Armstrong BK. Absorption of vitamin B12 from the human colon. Am J clin nutr 1968; 21:298-9.

3. Callender ST, Spray GH. Latent pernicious anemia. Br J Haematol 1962;8:230-240.

4. Institute of Medicine, Food and Nutrition Board: Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B-6, Folate, Vitamin B-12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. Washington, DC: National Academy press, 1998.

5. Institute of Medicine. Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. National Academy Press, Washington, DC. 2000.

6.FSA, 2004. Hoare J., Henderson L., Bates C.J., Prentice A., Birch M., Swan G. and Farron M. 2004. National Diet and Nutrition Survey: adults aged 19 to 64 years. London: TSO. Volume 5.

7. Stephen Walsh. 2003. Plant Based Nutrition and Health. St. Leonard’s-on-Sea, East Sussex. The Vegan Society.

8. Herbert V. Vitamin B12: Plant sources, requirements, and assay. Am j clin nutr 1988;48:852-858.

9. van den Berg H, Dagnelie PC, van Staveren WA. Vitamin B12 and seaweed. Lancet 1988;1:242-3.

10. Smith MV. Development of a quick reference guide to accommodate vegetarianism in diet therapy for multiple disease conditions. Am J Clin Nutr. 1988;48:906-909.

11. Lindenbaum J, Rosenberg IH, Wilson PWF, Stabler SP, Allen RH. Prevalence of cobalamin deficiency in the Framingham elderly population. Am J Clin Nutr. 1994;60:2-11.

12. Carmel R. Cobalamin, the stomach, and aging. Am J Clin Nutr. 1997;66:750-759.

13. Tucker K.L., Rich, S., Rosenbergm I., Jacques, P., Dallal, G., Wilson, P.W. and Selhub, J. 2000 Plasma vitamin B-12 concentrations relate to intake source in the Framingham Offspring study. The American Journal of Clinical Nutrition. 71 (2) 514-22.

14. Herbert V. 1994. Staging vitamin B12 (cobalamin) status in vegetarians. The American Journal of Clinical Nutrition. 59 (5) 1213S-1222S.

15. Vuylsteke P., Bertrand C., Verhoef G.E. and Vandenberghe P. 2004. Case of megaloblastic anemia caused by intestinal taeniasis. Annals of Hematology. 83 (7) 487-8.

16. Olivares J.L., Fernandez R., Fleta J., Ruiz M.Y. and Clavel A. 2002. Vitamin B12 and folic acid in children with intestinal parasitic infection. Journal of the American College of Nutrition. 21 (2) 109-13.

17. Ho C, Kauwell GP, Bailey LB. Practitioners' guide to meeting the vitamin B-12 recommended dietary allowance for people aged 51 years and older. J Am Diet Assoc. 1999 Jun;99(6):725-7.

18. Tucker KL, Rich S, Rosenberg I, Jacques P, Dallal G, Wilson PW, Selhub J. Plasma vitamin B-12 concentrations relate to intake source in the Framingham Offspring study. Am J Clin Nutr. 2000 Feb;71(2):514-22.

19. Groff J, Gropper S. Advanced Nutrition and Human Metabolism, 3rd ed. Wadsworth: 2000.

20. Halsted JA, Carroll J, Rubert S. Serum and tissue concentration of vitamin B12 in certain pathologic states. N Engl J Med. 1959;260:575-80.

21. Johnson PR Jr, Roloff JS. Vitamin B12 deficiency in an infant strictly breast-fed by a mother with latent pernicious anemia. J Pediatr. 1982 Jun;100(6):917-9.

22. Andres E., Loukili N.H., Noel E., Kaltenbach G., Abdelgheni M.B., Perrin A.E., Noblet-Dick M., Maloisel F., Schlienger J.L. and Blickle J.F. 2004. Vitamin B12 (cobalamin) deficiency in elderly patients. Canadian Medical Association Journal. 3, 171 (3) 251-9.

23. Matthews J.H. 1995. Cobalamin and folate deficiency in the elderly. Bailliere's Clinical Haematology. 8 (3) 679-97.

24. Andres E., Perrin A.E., Demangeat C., Kurtz J.E., Vinzio S., Grunenberger F., Goichot B. and Schlienger J.L. 2003. The syndrome of food-cobalamin malabsorption revisited in a department of internal medicine. A monocentric cohort study of 80 patients. European Journal of Internal Medicine. 14 (4) 221-226.

25. vegfamily.com
26. beyondveg.com/
27. onegreenplanet.org/
28. veganhealth.org

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)