Resigzed Image Click this bar to view the full image.نمونه هایی از برخی مستندهای حیات وحش برجسته که حاوی صحنه های ساختگی یا نمایشی بوده اند:1909

Hunting Big Game In Africa: در ابتدای این فیلم قدیمی صحنه ی شلیک به شیر نمایشی است.


1913
Wild Fox: در این مستند انگلیسی، خرگوش های در دام افتاده را رها کردند تا گرگها جلوی دوربین آنها را بگیرند و بکشند.


1922
Nanook Of The North: یکی از معروفترین مستندهای تاریخ. در این مستند کلاسیک، زندگی روزمره یک شکارچی سرخپوست به نام نانوک (که نام اصلی اش Allakariallak است) به تصویر کشیده می شود. این فیلم به دلیل دروغپردازی در مورد زندگی شخصیت اصلی و صحنه های شکار مورد انقاد شدید قرار گرفت.


1923
Hunting Big Game In Africa With Gun And Camera:
این فیلم از جانب سایر فیلمسازان به دلیل صحنه های ساختگی مورد نکوهش قرار گرفت.


1928
Simba: مجموعه ای از 3 فیلم طبیعت ناتمام. حاوی صحنه های نمایشی از کشتار حیوانات در آفریقا.


1930
Ingagi: پخش شده توسط RKO. مستندی در مورد کاروان شکارچیان. فیلم به علت اینکه آشکارا ساختگی بود توسط آمریکا ممنوع شد. برخی صحنه های شکار در استادیو فیلم برداری شده بودند.


Africa Speaks: مستندی که سفری 12 هزار مایلی با گاری در طول مناطق حاره ای آفریقا توسط گروه اعزامی آمریکایی را به تصویر میکشد. این فیلم در رسانه ها مورد نکوهش شدید قرار گرفت چرا که معلوم شد صحنه ی شکار دسته جمعی شیرها در واقع نمایشی بوده و در یک استادیو هالیوودی با استفاده از شیرهای آموزش دیده فیلم برداری شده.


1932
Bring 'Em Back Alive: گونه های مختلف حیوانات به عمد در موقعیتهایی قرار داده میشوند تا به جان هم بیفتند و به عنوان صحنه های طبیعی نزاع فیلم برداری شدند. این جنگهای نمایشی با افکتهای صوتی طبیعی بازیگرانی که در استادیو می غریدند و نعره میزدند همراه شدند. در یک صحنه یک پیتون و یکی ببر رو در روی هم قرار داده میشوند. پیتون به دور ببر میپیچد خردش میکند.


1934
Beyond Bengal: یک فیلم از کاروان شکارچیان که در آن بازیگران بنگالی را در حالی نمایش میدهد که وارد رودخانه ای مملو از کروکودیل می شوند و بعد کشته شدن کروکودیلها را نشان میدهد. همچنین حاوی صحنه های نمایشی نزاع میان حیوانات است. مثلا صحنه ای که در آن یک پیتون میمونی را خفه میکند نمایشی است.


1934
Wild Cargo: یک مستند حیات وحش که حاوی صحنه های نمایشی از نزاع گونه های مختلف جانوری است.1948
Beaver Valley: دومین فیلم طبیعی زندگی واقعی دیزنی. در یک صحنه، یک کایوت و یک بور توسط مانعی شیشه ای جدا شده اند تا در یک نما فیلم برداری شوند. این در حالی است که دیزنی ادعا داشت هیچیک از صحنه های ایف فیلم ساختگی و نمایشی نیستند.


1958
White Wilderness: چکامه ی دیزنی برای زندگی در شمال. وقتی The Fifth Estate در 1982 افشا کرد که صحنه ی پریدن مرگبار لمینگها نمایشی است رسوا شد. مشخص شد که لمینگها توسط یکی از اعضای تیم فیلمبرداری به داخل رودخانه پرتاب شده اند. مستند دیزنی ادعا داشت که لمینگها خودکشی کرده اند در حالیکه افشا شد که حقیقت چیز دیگری بوده.


صحنه ی جنجالی از پریدن لمینگها به داخل رودخانه که در واقع از روی سکویی که در فیلم دیده نمیشود به داخل رودخانه پرتاب شده اند.


1963
Mutual Of Omahas Wild Kingdom
بّا حضور Marlin Perkins. برای بیش از 2 دهه به نمایش در می آید. در برخی صحنه ها نزاع ها و برخوردهای نمایشی میان گونه های مختلف جانوری وجود دارد. Perkins حیوانات را در موقعیتهایی قرار میداده تا خود آنها را بطور وحشیانه ای شکار کند.


در 1982، Merlin Perkins، نخواست با میزبان The Fifth eEstate، باب مک کوئن، در مورد صحنه سازی های فیلم هایش صحبت کند.


1996
Wild America:
سری PBS ساخته ی Marty Stouffer، متهم است که از حیوانات دست آموز در صحنه های نمایشی استفاده کرده. یک تحقیق داخلی توسط PBS این اتهام را ثابت کرد.


1997
Tale Of The Tides:
در این به اصطلاح مستند، از یک کفتار، یک خارپشت و یک سیاه گوش برای ساخت صحنه های نزاع نمایشی استفاده شده. در یک صحنه، کفتار توسط تیغهای جوجه تیغی مجروح شد. و صحنه ی نمایشی دریده شدن مشومنها توسط سیاه گوش را نمایش میدهد.


1997
Polar Bear, Arctic Warrior:
در به یاد ماندنی ترین صحنه ی مستند آقای David Attenbourgh، یک خرس مادر در حال به دنیا آوردن و در آغوش کشیدن توله هایش نمایش داده می شود. به بیننده اینطور القا می شود که این اتفاق در قطب شمال افتاده در حالیکه حقیقت این است که این صحنه در باغ وحش فرانکفورت آلمان فیلم برداری شده بود.2001
Blue Planet:
به اصطلاح مستند بی بی سی با صدای آقای David Attenborough که متهم است از تکنیکهای فریبکارانه در صحنه ی تخم ریزی خرچنگ که در واقع در آکواریوم انگلستان فیلم برداری شده استفاده کرده. به بیننده اینطور القا شده که این اتفاق در ساحل Nova Scotia می افتد.


2002
Winged Migration:
یک مستند برنده یجایزه که پرواز پرندگان دور دنیا را دنبال میکند. یکی از قویترین صحنه های این فیلم صحنه ای است که یک پرنده بال شکسته را نشان می دهد که در ساحل توسط خرچنها دریده می شود. پرنده مورد هجوم خرچنگها قرار گرفته و تماما خوره می شود... در حقیقت آنچه بینندگان می بینند خورده شدن یک ماهی مرده توسط خرچنگهاست. پرندگان این فیلم توسط اعضای تیم پرورش داده شده اند و "مهاجرت شان" در واقع چیزی بیش از دنبال کردن آموزش دهنده شان نبوده.

2006
White Wilderness:
دیزنی مستند 1958 را در یک دی وی دی عرضه میکند. که حاوی همان صحنه ی رسوا کننده ی پرتاب لمینگهاست.


2007
Man VS Wild:
این برنامه ی انگلیسی بسیار مشهور که توسط شبکه ی دیسکاوری در سرتاسر جهان به نمایش در آمده و سفرهای یک چترباز و تلاش اش برای زنده ماندن در طبیعت را نشان میدهد. در حقیقت Bear Grylls، ستاره ی این فیلم، در هتلها و متل ها اقامت داشتهدر حالیکه قرار بوده مثلادر حال مبارزه برای حیات در طبیعت وحشی باشد. در صحنه ای که تلاش دارد یک Mustang وحشی را بگیرددر واقع به مناطق درونی کالیفرنیا می رود تا ایمن باشد. در واقع دسته یMustangهارا با کامیون به محل آورده اند تا این کشف را صحنه سازی کنند.

2008
Sir David Attenborough
متهم است که برای سری جدید Life In Cold Blood که برای بی بی سی ساخته، صحنه ی نزاع میان خود و یک کبرا در یک بیابان آفریقا را صحنه سازی کرده.


ترجمه: The Almighty
منبع: :CBC.ca