گربه ها دارای عادات و رفتاری خاص و منظم مربوط به خود هستند و ترجیح می دهند محیط اطراف آن ها ثابت و بدون تغییر باشد و سیکل آن تغییر نکند. هر گونه تغییر محیط ، تغذیه ، افراد و دیگر موارد روی آن ها تاثیر گذاشته و سبب بروز استرس و اضطراب در گربه می شود. بروز مشکلات روانی و رفتاری در زمانی که چند گربه با هم در یک محیط زندگی می کنند افزایش می یابد و در نژادهای خالص بیش از بقیه نژاد ها دیده می شود.


انواع مختلف رفتارهای اضطراب آمیز
1. لیسیدن و جویدن بیش از حد و بیمار گونه پشم ها و بدن بیشتر در نژادهای بالغ سیامی و گربه های برمه ای ( Burmes ) دیده می شود که در صورت گسترش این حالت اقدام به جویدن و لیسیدن وسایل محیط اطراف خود خواهند کرد. این حالت علل مختلفی دارد ولی بیشتر به علت زود از شیر گرفتن این گربه ها و عدم ارضای حس مکیدن شیر و پستان و دور شدن از مادر است علاوه بر آن فقدان وجود مواد گیاهی وفیبری در غذا هم سبب بروز استرس و لیسیدن خواهد شد. در زمان بروز مشکلات شدید روانی گاهی گربه اقدام به لیسیدن و جویدن لباس یا پتوی خود خواهد کرد که نیاز به درمان دارد .
2. لیسیدن زیاد از حد و بیمار گونه گاهی سبب طاسی برخی از نواحی بدن خواهد شد ولی علت اصلی در این حالت اختلال در عملکرد غدد درون ریز است. این حالت نیز بیشتر در گربه های بالغ سیامی دیده می شود. از علائم عمده این حالت وجود نواحی برهنه و کم مو مخصوصا در ناحیه ی کشاله ران و انتهای پاها است. گربه ها در این حالت شدیدا خود را می لیسند و پوست بدن خود را می مکند.
آن چه شما می توانید انجام دهید :
1. افزودن غذاهای فیبری و سبزیجات به غذای گربه در این موارد سودمند خواهد بود برخی از غذاهای آماده با منشاء گیاهی نیز وجود دارد که برای درمان لیسیدن بیمارگونه مفید خواهد بود. می توان با تهیه یک تکه گوشت که تا حدودی چربی داشته و از نظر قوام حالت الاستیسیته و پی مانند دارند تهیه کرد تا ضمن جویدن و مکیدن آن از لیسیدن بدن جلوگیری شود.
2. سرگرم کردن گربه با بازی کردن، در اختیار گذاشتن وسایل جدید و یا حتی صرف وقت بیشتری برای او دردرمان موارد فوق الذکر سودمند می باشد.
3. درموارد لیسیدن زیاد از حد ممکن است ریسک تشکیل توپی های مو در معده افزایش یابد که برای پیشگیری از این حالت توصیه می شود از مواد ملین در جیره غذایی گربه استفاده شود. علاوه بر آن تیمار کردن و برس کشیدن مرتب در زمان لیسیدن بیمار گونه برای جلوگیری از تشکیل توپی های مو سودمند خواهد بود.
4. بهتر است سعی کنید علت اصلی استرس و اضطراب گربه خود را مشخص نمایید و در رفع و یا کاهش آن بکوشید. در برخی از موارد ورود گربه ی جدید، اطفال و یا تغییرات موجود در محیط زندگی علت اصلی اضطراب گربه خواهد بود.
5. لازم است در مورد لیسیدن زیاد از حد گربه خود با دکتر دامپزشک مشورت نمایید . چون گاهی علت اصلی مشکلات هورمونی یا بروز حالات آلرژیک خواهد بود که تظاهرات آن به صورت لیسیدن بدن ظاهر می شود.
6. برای درمان در صورت صلاحدید دکتر دامپزشک اقدام به تجویز داروهای آرام بخش و ضد اضطراب با دوز و میزان استاندارد خواهد بود.
توجه : در زمان مشاهده رفتارهای اضطراب آمیز در گربه خورانیدن سبزیجات تازه مفید بوده و از ایجاد یبوست، تجمع توپی های مویی در معده و تجمع کرم های گرد در بدن خواهد کاست.

برگرفته از راهنمای بهداشت ، نگهداری و تربیت گربه
مترجم : دکتر مهدی مرجانی