پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

بیماری التهابی روده در سگ و گربه

ین بیماری یکی از مهمترین اختلالات دستگاه گوارش در سگ ها و گربه ها می باشد که طی آن سلول های التهابی زیادی به مخاطات روده راه می یابند، و از درجات خفیف تا حاد بروز می کند. (IBD) بیشتر در گربه های میانسال دیده می شود که با تظاهرات بالینی کاهش وزن، استفراغ مزمن و اسهال به کلینیک ارجاع داده می شوند.

این بیماری یک التهاب مزمن روده است که اغلب ایدیوپاتیک می باشد. در صورت عدم رسیدگی و توجه نهایتاً به لنفوسارکومای گوارشی (ISA) و مرگ حیوان منتهی می گردد. در طی یک گزارش آمده است که ۳ گربه از ۹ گربه‌ای که مبتلا به بیماری IBD بوده اند بعد از ۱۸-۹ ماه به لنفوسارکوما مبتلا گردیده اند.

اتیوپاتولوژی این بیماری بر ۲ اصل استوار است 
۱) آسیب دستگاه گوارش که طی آن مخاطات آسیب می بینند و نفوذ پذیری آن ها افزایش می یابد که این امر به علت باکتری ها آنتی ژن ها موجود در رژیم غذایی و یا ویروس ها می باشد.

۲) پاسخ ایمنی اولیه به طور نامناسب افزایش می‌یابد و سلول‌های التهابی موجود در دستگاه گوارش با تولید موادی مثل ایکوزانوئیدها، سیتوکین‌ها و رادیکال‌های آزاد به مجاری دستگاه گوارش و مخاطات آن آسیب می رساند. این افزایش احتمالاً یکی از مهمترین علل تظاهرات بالینی IBD می باشد. اصولاً این بیماری بر مبنای افزایش نفوذ لنفوسیت‌ها، ائوزینوفیل ها، پلاسماسل ها و نوتروفیل ها در مخاطات دستگاه گوارش تشخیص داده می شود و بر حسب نوع سلول نفوذ کرده نیز نامگذاری می گردد (جدول تنظیم شده نیز بیانگر همین مسئله می‌باشد).

به طور کلی دلایل مختلفی برای نفوذ لنفوسیت ها و پلاسماسل ها به مخاطات روده وجود دارند که عبارتند از : حساسیت به نوع رژیم غذایی، انگل ها، سموم باکتریایی، نئوپلازی و بیماری های ناشناخته.

نشانه های بالینی
معمول ترین سن ابتلای گربه ها به این بیماری بین ۷-۵ سال است ولی در سگ ها در سنین بالای ۲ سال نیز دیده می شود این بیماری در گربه های نژاد خالص مثل: Persian Himalayan،Abyssinian و در سگ‌های نژاد ,German shepherd Yorkshire, Terrier, Cocker Spanielبیشتر دیده می شود. ارتباط جنس با این بیماری هنوز مشخص نشده است.

استفراغ مزمن، تغییر اشتها یا بی اشتهایی، اسهال و کاهش وزن از مهمترین نشانه ها در سگ ها و گربه ها می باشند.اسهال ممکن است با منشاء روده بزرگ یا کوچک و یا هر دوی آن ها باشد. استفراغ، ملنا و درد در محوطه شکمی اغلب نتیجه تخریش و زخم‌هایی در روده و معده خواهد بود (ulcerative colitis) که این زخم‌ها بیشتر در مناطقی می باشند که اسید ترشح نمی کنند بیشترین محل ابتلا دئودنوم می باشد. در معاینه بالینی ممکن است اختلالی مشاهده نگردد ولی کاهش وزن مهمترین نشانه‌ای است که جلب توجه می کند. از دیگر یافته‌ها می‌توان به افزایش ضخامت روده‌ها اشاره کرد. در یک گزارش از ۲۸ گربه دچار IBD که در نهایت به لنفوسارکوما مبتلا شده اند، ۲۴ گربه دارای توده قابل لمسی در ناحیه شکم بوده اند (نوع حادIBD). علائم IBD حاد عبارت است از : آسیت، کوآگولوپاتی، انسداد مجاری صفراوی، ترومبوآمبولی و نفروپاتی.

تشخیص
بی اشتهایی و اختلال در جذب، از مشکلات اولیه ای است که جلب توجه می کند. اختلالات خاصی در آزمایشات خونی (CBC) و بیوشیمیایی دیده نمی شود. گاه نفوذ ائوزینوفیل به مخاطات در بعضی سگ ها و گربه ها مشاهده می گردد. از اختلالات بیوشیمیایی که ممکن است مشاهده شود عبارتند از : افزایش پروتئن موجود در خون، کاهش آلبومین، افزایش گلوبولین، افزایش غلظت آنزیم های موجود در کبد و نیز اختلالات الکترولیتی. افزایش آمیلاز نیز گزارش شده است. اختلالات الکترولیتی شامل هیپوکالمی ثانویه است که در نتیجه بی اشتهایی و دفع پتاسیم از طریق استفراغ و اسهال رخ می دهد. تغییراتی که در رادیوگرافی مشاهده می گردد عبارت است از: افزایش ضخامت مجرای روده و انسداد مجاری صفراوی در گربه ها و نیز تجمع گاز یا مایع در معده و روده. یافته های اولتراسونوگرافی نیز در این زمینه به ما کمک می کند. در بعضی مواقع بیوپسی از طریق آندوسکوپی نیز می تواند ما را در امر تشخیص یاری دهد. در جریان آندوسکوپی گاه زخم و خراشیدگی در مخاط و نیز افزایش ضخامت لامیناپروپریا مشاهده می گردد. عموماً در لامیناپروپریا افزایش تعداد پلاسماسل، لنفوسیت، ائوزنیونیل و نوتروفیل را خواهیم داشت.

هیستوپاتولوژی
ارزیابی هیستوپاتولوژی مخاطات روده برای تشخیص طبیعی بودن، ملتهب بودن و یا نئوپلازی بودن آسیب های دستگاه گوارش لازم و ضروری است. مشکل اصلی برای ارزیابی نمونه ها فقدان هماهنگی بین پاتولوژیست های مختلف برای سنجیدن نمونه های بافتی مختلف روده می باشد. سلول‌های مختلف التهابی ممکن است به داخل مخاطات روده راه یابند که شامل ائوزینوفیل، نوتروفیل، لنفوسیت و پلاسماسل ها می باشند. ۱۰درصد از این سلول ها، لنفوسیت و پلاسماسلها در بیماری IBD بیشتر یافت می شوند که در پرزها و لامیناپروپریا قرار دارند.

درمان 
رژیم غذایی مناسب، داروهای ضد میکروبی، کورتیکواستروئیدها، مترونیدازول، داروهای ضد قارچ از عمده درمان های مربوط به IBD می باشند. اگر بخواهیم داروهای مورد استفاده در درمان IBD را دسته بندی کنیم می توان ۳ گروه را بیان کرد:

داروهای ضد میکروب، ضد التهاب و سرکوب کننده سیستم ایمنی ابتدا باید به حذف غذاهایی که حساسیت زا هستند اقدام نمود اگر این عوامل در غذا وجود ندارند باید رژیم غذایی متعادلی در اختیار حیوان قرار داد. کورتیکواستروئیدها برای درمان IBD بسیار مفید می باشند. بسیاری از بیماران به پردنیزولون جواب مثبت می دهند که این درمان باید ۳ تا ۶ ماه صورت گیرد.

استفاده از دگزامتارون نیز توصیه می شود به ویژه در گربه هایی که پاسخ ضعیفی به درمان توسط پردنیزولون داده اند. مترونیدازول نیز داروی دیگری است که برای درمان IBD به کار برده می شود. از داروهای دیگر می توان به Azathioprine اشاره کرد که بیشتر برای سگ ها تجویز می گردد. این دارو یک سرکوب کننده قوی سیستم ایمنی می باشد و به همین دلیل نباید بیشتر از ۵-۳ هفته از این دارو استفاده کرد. داروی مشابه این دارو به نام Chlorambucil وجود دارد که برای گربه ها تجویز می گردد. متیل پردنیزولون نیز از این دسته داروهاست (اما با قدرت کمتر) که گاه برای درمان استفاده می گردد. نکته مهم در درمان IBD استفاده مداوم و طولانی مدت از داورهای کورتیکواستروئید می باشد.

نتیجه گیری 
بیماری IBD در سگ ها و گربه های پیر و یا سنین بالا می تواند به لنفوساروکومای گوارشی (LSA) تبدیل گردد. نشانه های IBD عبارتند از: استفراغ مزمن، بی اشتهایی، از دست دادن وزن بدن و اسهال.اگر در تاریخچه و معاینات بالینی و یافته های هیستولوژیک نشانه هایی مبنی بر وجود LSA پیدا نکرده باشیم درمان IBD عقلانی به نظر می رسد ولی اگر نشانه های LSA مشاهده شد اوتانازی بهترین کار می باشد.

همانگونه که در جدول زیر مشاهده می گردد نوع سلول های نفوذ کرده به مخاطات روده تعیین کننده نوع بیماری IBD می باشد.

 

 

 

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
 • وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها ◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
    اضافه شدن یک دوست جدید پشمالو، یک رویداد هیجان انگیز در زندگیه. ورود حیوان خانگی جدید، با مسئولیتی بزرگ روی دوش شما و مقدار زیادی وسایل همراه می شه. آماده سازی، کلیدی برای موفقیت است – تهیه برخی از وسایل و مواردی که می دانید احتیاج میشه نگهداری از کوچولوتون رو بسیار راحت تر میکنه! نگهداری از این حیوانات دوست داشتنی نیازمند فراهم آوردن وسایلی است که راحتی را هم برای شما و هم برای این حیوانات آسان تر میکنه در ادامه وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها را به شما همراهان همیشگی معرفی می کنیم.
 • چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ ◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
    برای آوردن بچه گربه به خونتون، باید خونتون رو برای حضور اون آماده کنین. گربه هایی که همه وسایل مورد نیازشون رو داشته باشن، شادترن و زندگی براشون زیبا تره، پس قبل از اینکه بچه گربه به خونتون بیاد، چک لیست نیازهای گربه رو بررسی کنید و آماده باشین.این وسایل باعث می شود تا برای نگهداری گربه خود راحت تر باشید.در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ همراه ما باشید.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28898    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos