تاریخچه و منشأ

آناتولین شپرد،با سابقه ی کهن حداقل 6000 سال است.هدف اصلی این نژاد،همراهی چوپانان عشایری ترکی و حفاظت از گله ها بود.آناتولین شپرد به عنوان مدافعی در برابر شکارچیان مورد استفاده قرار می گرفت و قادر به مقاومت در برابر آب و هوای خشن ترکیه بود.هنگامی که این نژاد برای اولین بار به بریتانیا معرفی شد،به عنوان آناتولین کاراباش (Anatolian Karabash) معرفی شد.اما در نهایت نام این نژاد در سراسر جهان به آناتولین شپرد تغییر کرد.
این نژاد با توجه به قدمتش،در سال 1950 میلادی به ایالات متحده معرفی شد و توسط American Kennel Club به رسمیت شناخته و عضو گروه نژاد های کاری شد.


آناتولین شپرد (Anatolian Shepherd)

ظاهر

آناتولین شپرد یک سگ بزرگ با سر بزرگ است.پوزه ی او نیز بزرگ است و معمولا به رنگ مشکی میباشد.گوش او مثلثی و افتاده است.همچنین پوشش موی او نیز کوتاه است،اندازه ی هر تار موی آنها معمولا به 1اینچ میرسد.
موی گردن او نسبتا بلندتر میباشد و به نظر میرسد به عنوان یال است.رایج ترین رنگ در این نژاد حنیی است اما رنگهایی مثل قهوه ای ، قرمز و راه راه نیز وجود دارد.

اندازه

آناتولین شپرد نر: وزن:45-68 ک.گ ....... قد:71-76 س.م
آناتولین شپرد ماده: وزن:41-59 ک.گ ....... قد:66-71 س.م

آناتولین شپرد (Anatolian Shepherd)


شخصیت

نژاد شجاع،بسیار باهوش و مختص به کار نگهبانی و محافظت است.این نژاد سخت کوش و قدرتمند توانایی بالایی در حفاظت،به ویژه در رابطه با دام دارد.

روابط خانه و خانواده

آناتولین شپرد یک سگ به شدت وفادار و باهوش است.اما آیا این نژاد به عنوان حیوان خانگی مناسب است؟بله،البته اگر از تولگی با شما بوده و درست تربیت شده باشد.در غیر این صورت نژاد مناسبی برای خانه نیستند به خصوص اگر خانه کوچک و کودکان نیز در آن باشند.

پرورش

آناتولین شپرد نژاد مستقلی است و به آموزش نیاز ندارد.او حتی بدون نیاز به آموزش های صاحبش هم میتواند یک سگ گارد عالی باشد.اما اجتماعی کردن و آموزش اطاعت زود هنگام برای این نژاد توصیه میشود،چون تاثیر زیادی در کاهش رفتار پرخاشگرانه از سوی این نژاد دارد.

آناتولین شپرد (Anatolian Shepherd)

نگرانیهای ویژه

*این نژاد نیاز به ورزش و تحریک فکری زیادی برای جلوگیری از رفتار مخرب دارد.
*آنها علاقه ی زیادی به کندن و حفاری دارند.
*در صورت تربیت نادرست،ممکن است به دیگران یا سگهای ذیگر رفتار تهاجمی داشته باشد.

طول عمر

به طور متوسط طول عمر آناتولین شپرد ها تقریبا 12 تا 13 سال است.

بیماری ها و اختلالات شایع

*پیچش معده؛ همان نفخ است.
*دیسپلازی هیپ؛رشد غیر طبیعی و بد شکلی مفصل ران است که موجب درد و لنگش و آرتروز میشود.
*کم کاری تیرویید

آناتولین شپرد (Anatolian Shepherd)

منبع:PetPlace
مترجم:Ali