تخم مرغ برای سگها


اکثر اوقات ، در جایی که بحث تغذیه با تخم مرغ برای سگ ها پیش میاید ، سوالات متداولی از مزایا و معایب آن ، میزان استفاده از آن یا حتی چگونگی مصرف آن مطرح میشود .ابتدا باید گفت تخم مرغ برای سگها مفید است چرا که سرشار از پروتئین و ویتامین و مواد مغذی است و مصرف به اندازه از تخم مرغ تاثیر چشم گیری در کیفیت و درخشانی پوشش سگ خواهد داشت . اما مهم ترین مسئله چگونگی مصرف تخم مرغ برای سگهاست . واقعیت این است که شما میتوانید تخم مرغ را به شکل های مختلف برای سگ حاضر کنید و این به خودتان و سگتان بستگی دارد اما دانستن یکسری نکات ضروریست . 

تخم مرغ یک منبع غذایی کامل است : تخم مرغ برای جوجه ای که درون آن زندگی میکند تمام مواد لازم برای رشدش را دارا میباشد .از این رو بسیاری از شکارچیان در طبیعت نیز به خواص به کامل بودن آن پی برده اند و از خوردن آن امتناع نمیکنند .این غذای کامل علاوه بر آمینو اسید های زیاد سرشار از :

ویتامین A
ریبوفلاوین
فلوات
آهن
سلنیوم
اسید های چرب

میباشد. سفیده ی تخم مرغ شامل بازدارنده ی آنزیم ( enzyme inhibitors) میباشد . یکی از دلایلی که صاحبان حیوان خانگی درباره ی آن هشدار میدهند آن است که مصرف تخم مرغ باعث تداخل و بی نظمی در روند گوارش و هضم غذا برای سگ میشود ، بخصوص برای سگ های خیلی پیر یا خیلی جوان . این گفته درست است ، ولی فقط در صورتی که بخش عمده ای از رژیم غذایی سگ را تخم مرغ تشکیل دهد( تغذیه فقط با تخم مرغ) . اگر شما در هفته فقط چند بار از تخم مرغ استفاده کنید ، کاملا مناسب و بی خطر است و هیچ مشکلی برای سگ ایجاد نمیکند .خام یا پخته شده ؟!

اختلاف بر سر اینکه میتوان یا نمیتوان تخم مرغ را به صورت خام استفاده کرد بسیار زیاد است . عده ای بر این باورند که تخم مرغ نباید به صورت خام به سگ داده شود زیرا موجب مسمومیتی به اسم سالمونلا "salmonella" میشود.همچنین سفیده ی خام ، موجب عدم جذب بیوتین میشود . بیوتین ویتامینی است که به مقدار کم در بسیاری از غذاها وجود دارد. نام های دیگر آن، کوآنزیم R، ویتامین B7، ویتامین H و فاکتور W می‌باشد.
اما عده ای دیگر نیز که موافق استافاده از تخم مرغ خام هستند چنین میگویند که خطر ابتلا به سالمونلا بسیار نادر است و بیوتین داخل زرده ، این کمبود را جبران خواهد کرد .متاسفانه تعصبات و تصورات غلطی در مورد رژیم خام (BARF) وجود دارد .تخم مرغ نیز شامل آنها میشود .

سفیده ی تخم مرغ و کمبود بیوتین : این گفته درست است که سفیده ی تخم مرغ کمبود بیوتین دارد ، چون سفیده ی تخم مرغ شامل بازدارنده ی بیوتین و آویدین است. بیوتین یکی از ویتامین های گروه ب است .بیوتین برای رشد سلولی ، متابولیسم اسید چرب و پوشش خوب مفید است . کمبود بیوتین بسیار نادر میباشد و برای این سگی دچار کمبود بیوتین شود باید به صورت روزانه مقدار بسیار زیادی تخم مرغ مصرف کند . علاوه بر اینها زرده ی تخم مرغ به مقدار کافی بیوتین دارد اما باز هم بیوتین را میتوان از منابعی دیگری تامین کرد .پختن تخم مرغ باعث میشود ریسک بیوتین از بین برود اما در عوض آن تخم مرغ مقدار قابل توجهی از ارزش غذای خود را از دست میدهد .اگر به طور منظم از تخم مرغ استفاده میکنید مطمئن شوید که تمام بخش های آن خورده میشود نه فقط سفیده ی آن .اگر تمایل شدید به استفاده زا تخم مرغ خام دارید میتوانید فقط بخش زرده آن را استفاده کنید ، اما رد استفاده از آن زیاده روی نکنید چرا که حاوی کلسترول بالایی نیز هست .

تخم مرغ و سالمونلا : مهم ترین عاملی که برای ابتلا به سالمونلا وجود دارد خود تخم مرغ است . یعنی ابتدا مرغ باید مبتلا به آن باشد و تخم مرغ آلوده تولید کند یا این که تخم مرغ بر اثر شرایط نامناسبی نگهداری فاسد شده باشد. بهترین انتخاب شما باید تخم مرغ هیا ارگانیک باشد . مسلما چنین تخم مرغ های فاسدی اصلا نباید به مصرف سگ در بیایند علاوه بر اینها بدن سگها کاملا در مقابل غذا های خام و باکتری های غذا های خام مجهز است .

پوسته را فراموش نکنید : تخم مرغ همراه پوسته اش کاملترین منبع غذایی برای سگها میباشد . همچنین پوسته ی تخم مرغ میتواند جایگزین عالی استخوان برای سگهایی باشد که در خوردن استخوان مشکل دارند چرا که کلسیم قابل توجهی دارد .پوسته تخم را جدا کنید و انرا به طور کامل پودر کنید و به صورت روزانه مقداری از آن را در یکی از وعده های غذایی سگ بریزید . روی پوسته تخم مرغ های صنعتی و ماشینی اسپری و ماده ی شیمایی میزنند بنابراین برای استفاده از پوسته ، تخم مرغ حتما باید محلی و طبیعی (ارگانیک) باشد .

تخم مرغ برای سگها

کاربرد های موضعی ....

تخم مرغی سرشار از پروتئین و ویتامین است و یک حالت دهنده ی طبیعی مو است .میتوانید تخم مرغ را با آب لیمو مخلوط کرده و مانند شامپو از آن استفاده کنید .

ملاحظات :

- اگر هدف شما از استفاده ی تخم مرغ به صورت خام تنها بدست آوردن پوششی نرم و درخشان است ، بهتر است که دیگر اینکار را نکنید و تخم مرغ را به صورت پخته مصرف کنید .مواد دیگری از جمله روغن زیتون ، روغن ماهی و از همه مهم تر رسیدگی به پوشش سگ نیز تاثیر زیادی بر پوشش دارد . تخم مرغ خام برای سگهایی توصیه میشود که فقر شدید پروتئین ، چربی و .... یا سیستم گوارش و ایمنی قوی دارند و نباید به صورت روزانه مصرف شود .

- برای سگهایی که در گوارش مشکل دارند تخم مرغ پخته توصیه میشود زیرا هضم پروتئین هایش راحتر است.

- در مورد تغذیه ی سگهایی که مشکل گوارشی دارند مثل پانکراتیت بسیار محتاط باشید .
ترجمه و تدوین : مهرناز قاسمی

منابع:

Feeding Your Dog Raw Eggs – Good Or Bad? | Dogs Naturally Magazine
Can Dogs Eat Eggs? - BunkBlog
Are Eggs Healthy for Dogs? | eHow
Dog nutrition: A to z | Cesar Millan
Are Raw Eggs Good for Dog's Coats? | eHow