راه‌اندازی مدرسه آموزش و تربیت سگ های تجسس
عکس : امیر پورمنددکتر کولیوند، در تشریح آخرین وضعیت آموزش سگ‌های هلال احمر با بیان اینکه نخستین تجربه استفاده از سگ‌های زنده یاب در عملیات های امدادرسانی در ایران به سال ۱۳۶۷ و وقوع زلزله رودبار باز می‌گردد، گفت: برای اولین بار سگ‌ توسط تیم‌های خارجی حاضر در منطقه به کار گرفته شد و پس از آن برای نخستین بار در سال ۷۹ مرکز آمادگی و نگهداری سگ‌های تجسس توسط سازمان امداد و نجات با همکاری سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر راه اندازی شد.

تربیت سگ های تجسس

وی با بیان اینکه مربیان صلیب سرخ آلمان نسبت به آموزش مربیان ایرانی اقدام کردند، گفت: این تیم‌ها از بدو فعالیت تا کنون در عملیات‌های متعدد داخلی و خارجی همچون زلزله اردبیل، قزوین، بروجرد، آذربایجان، بوشهر، اندونزی و سیل‌های گلستان و پاکستان به کارگیری شده‌اند و نتایج درخشانی را نیز به دست آورده‌اند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه عملکرد سگ‌های امدادگر موجب تحسین جهانی شده است، گفت: با توجه به سیاست‌های جمعیت هلال احمر، واحد سگ‌های زنده یاب (آنست) در سراسر کشور توسعه یافت و اکنون در هر استان حداقل دو تیم جستجو با سگ شامل هر تیم یک مربی و یک قلاده سگ مشغول به فعالیت هستند.


کولیوند با بیان اینکه ایران جزو معدود کشورهای دنیا است که چنین مجموعه جامع و گسترده‌ای برای نگهداری و آموزش سگ های زنده یاب دارد، گفت: اساس عملکرد این تیم‌ها در دنیا بر اساس کار داوطلبی است.
وی به طرح آموزش سگ های خانگی اشاره کرد و گفت: داوطلبان با سگ‌های شخصی خود، آموزش‌ها را فرا گرفته و در زمان نیاز جهت اجرای عملیات حاضر می‌شوند. از این رو با توجه به محدود بودن توان جمعیت در نگهداری سگ‌ها و به منظور توسعه هرچه بیشتر این تیم‌ها، طرح بهره برداری از سگ‌های خانگی و نیروهای داوطلب مطرح شده است که در استان تهران به صورت پایلوت اجرایی و با استقبال گسترده علاقمندان روبرو شد.کولیوند با بیان اینکه در این طرح به ظرفیت موجود در سگ‌هایی که به صورت شخصی در منازل نگهداری می‌شود تاکید شده است، گفت: با فراخوانی از شهروندان داوطلب دارای سگ‌ درخواست شد که نسبت به فرا گرفتن آموزش‌های امدادی اقدام کنند و در زمان حوادث نیز با اعلام جمعیت در قالب تیم‌های عملیاتی سازماندهی شده به کار گرفته شدند.


وی با بیان اینکه در محل مناسبی در استان تهران در حال ایجاد مدرسه آموزش و تربیت سگ های تجسس هستیم، گفت: مطالعاتی در مورد تربیت سگ‌های خانگی که دارای توانمندی‌های بیشتری هستند، آغاز شده و به زودی این طرح جدید عملیاتی خواهد شد.