پاسخ:
 مختصر ترین جوابی که میتوان به این پرسش داد این است که، بهتر است پرنده را هم با پلت (ترکیب صنعتی و آماده ی دانه ها) و هم با دانه های طبیعی تغذیه کنید. اما نباید فقط از یکی از این دو به تنهایی استفاده بشود.

پرندگان در اسارت معمولا تنوع غذایی موجود در حیات وحش را در اختیار ندارند و نمیتوانند تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را تنها از طریق پلت ها یا دانه ها دریافت کنند. در حالی که پلت ها مواد مغذی کاملتری را نسبت به دانه ها به پرنده ارائه میدهند، رژیم غذایی یک پرنده باید دارای انواع و اقسام میوه ها و سبزیجات نیز باشد تا پرنده بتواند مقادیر کافی ویتامینها، مواد معدنی، و سایر مواد مغذی مورد نیاز را دریافت بکند.

پلت یا دانه؛ کدام برای تغذیه ی پرنده مناسبتر است

به عنوان یک قاعده ی کلی، پرنده باید از پلتها به عنوان یک بخش عمده در رژیم غذایی استفاده کند و به علاوه باید انواع میوه ها، سبزیجات و مغزها در تغذیه ی او گنجانده شوند و در کنار آن از دانه ها برای تنوع دادن به خوراکش، دریافت انرژی و همچنین برای پاداشهای مختلف بهره بگیرد. (بنابر این دانه ها به هیچ وجه به تنهایی رژیم غذایی یک پرنده را تشکیل نمیدهند و تنها یک جز از غذاهای مورد نیاز آنها هستند).
با این حال اطمینان حاصل کنید که پرنده به مقدار زیادی از دانه ها (مانند تخمه و ارزن که در کشور ما به مقدار زیادی به پرندگان ارائه میشوند) استفاده نمیکند و از مواد غذایی دیگر نیز بهره میگیرد، زیرا اگر فقط دانه ها آن هم به مقدار زیاد در رژیم غذایی او گنجانده شوند، اینکار موجب میشود که پرنده یا طوطی دیگر به خوردن غذاهای دیگر علاقه ای نشان ندهد و بعلاوه مشکلاتی برای سلامتی بوجود می آورد، بدلیل چاقی و یا کمبود مواد مغذی، و گاهی باعث کوتاه تر شدن عمر پرنده نیز میشود.

اطمینان از اینکه پرنده ی شما از غذاهای متنوعی استفاده میکند و به مقدار متعادل از دانه ها و پلتها بهره میگیرد، این موضوع را تضمین خواهد کرد که او میتواند برای سالها در کنار شما با سلامت کامل زندگی کند. به یاد داشته باشید که ضرب المثل قدیمی "شما آن چیزی هستید که میخورید" (You are what you eat) در پرندگان کاملا صدق میکند! بنابر این همیشه سعی کنید که غذاهای درجه یک و متنوعی در اختیار پرنده ی زیبای خود بگذارید.


منبع: birds.about

مترجم: ToOoTi